Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2008., 19:06   #1
Ocjenjivanje u osnovnoj školi

Zanima me imate li i vi dojam da se kriteriji ocjenjivanja radikalno razlikuju od škole do škole?
Iz razgovora s prijateljima ponekad stječem dojam da su kriteriji vrlo različiti. Npr. kod mog sina u školi relevantni su isključivo udžbenici i kod testiranja on zaista mora znati kompletno (ali kompletno) gradivo iz knjige za odličnu ocjenu.
Isovremeno frendica mi veli da njene kćeri neke predmete uče isključivo po bilješkama iz bilježnica.

Na kraju klinci s upisuju u srednje škole isključivo prema ocjenama, a imam dojam da su kriteriji i traženo znanje od škole do škole totalno drugačiji.
Kod mog sina u razredu (6. razred) ima 1 dijete s prosjekom 5,0. Kako je kod vas? Kakva su vaša iskustva?
Atmice is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 19:56   #2
Quote:
Atmice kaže: Pogledaj post
Zanima me imate li i vi dojam da se kriteriji ocjenjivanja radikalno razlikuju od škole do škole?
Iz razgovora s prijateljima ponekad stječem dojam da su kriteriji vrlo različiti. Npr. kod mog sina u školi relevantni su isključivo udžbenici i kod testiranja on zaista mora znati kompletno (ali kompletno) gradivo iz knjige za odličnu ocjenu.
Isovremeno frendica mi veli da njene kćeri neke predmete uče isključivo po bilješkama iz bilježnica.

Na kraju klinci s upisuju u srednje škole isključivo prema ocjenama, a imam dojam da su kriteriji i traženo znanje od škole do škole totalno drugačiji.
Kod mog sina u razredu (6. razred) ima 1 dijete s prosjekom 5,0. Kako je kod vas? Kakva su vaša iskustva?
od škole do škole?

razlikuju se od nastavnika do nastavnika.
__________________
Wanna be your lover, lover
wanna be your lover, lover
loverboy
teniska loptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 20:01   #3
Quote:
teniska loptica kaže: Pogledaj post
od škole do škole?

razlikuju se od nastavnika do nastavnika.
Baš sam to isto htjela napisati.......
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 20:16   #4
pa i to je jedan od razloga za državnu maturu.... zato kaj u "lakšim" školama ima hrpa klinaca koji prolaze s 5.0, a znanje im je puno manje nego od onih klinaca koji u "zahtjevnijim" školama prolaze s 4
a naravno, s 5.0 imaju šansu upisati se kud žele
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 22:22   #5
Quote:
Atmice kaže: Pogledaj post
Zanima me imate li i vi dojam da se kriteriji ocjenjivanja radikalno razlikuju od škole do škole?
naravno da se razlikuju jer je ocjenjivanje, među ostalim, i subjektivno
100 posto objektivno ocijenjivanje je skoro pa nemoguće

i dobro da je tako jer svaki profesor ipak poznaje svoje učenike
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 00:19   #6
Quote:
Atmice kaže: Pogledaj post
Kod mog sina u razredu (6. razred) ima 1 dijete s prosjekom 5,0. Kako je kod vas? Kakva su vaša iskustva?
Gle, ovo izgleda kao jedna od rijetko normalnih škola.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 10:22   #7
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Gle, ovo izgleda kao jedna od rijetko normalnih škola.
Pa da i o tome pričam. Samo je peh što u većini škola nije tako.
Dapače, ja sam sigurna da će dijete iz takve OŠ izaći sa odličnim znanjem i da će u srednjoj školi imati već stečene navike učenja i da mu se neće desiti ono u OŠ sve pet, a u srednjoj jedva vučem četvorku.
Problem je jedino u tome što takav možda neće imati priliku upisati se u najbolje gimnazije jer tamo dolaze inflatorni "sve 5".

A državna matura je osnovnoškolcima daeeeko!
Atmice is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 12:19   #8
Quote:
Atmice kaže: Pogledaj post
Zanima me imate li i vi dojam da se kriteriji ocjenjivanja radikalno razlikuju od škole do škole?
Iz razgovora s prijateljima ponekad stječem dojam da su kriteriji vrlo različiti. Kakva su vaša iskustva?
i moja mala završava 6. raz. i u "njenom" razredu je na polugodištu 1 (jedan!) klinac imao prosjek 5,0. iz svojeg iskustva znam da su roditelji skloni tumačiti (ne)uspjeh vlastitog djeteta težim programom, drugačijim načinom testiranja i sl. najjače mi je bilo kad mi je poznanica priopčila da je u sto muka jer ne zna svom djetetu pomoći oko matke (mali je pohađao 2. razred OSNOVNE škole) pa to mi je bilo
ili frendica koja je rekla da joj dijete prolazi sa uspjehom vrlo dobar - jer ona iz principa neće davat mitologiju
i sad ti znaj, ko je tu u pravu, a ko ne
osobno mi nikako nije simpatično što iz svakog predmeta postoje 3,4 knjige različitih autora i izdavača, pa se profesori svake škole odlučuju po kojim će udžbenicima učiti djecu.
i još kad se u istima pojave netočni navodi
__________________
Ako ne znaš što ti je cilj, ni jedan put nije pravi.
shirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 14:10   #9
Quote:
Atmice kaže: Pogledaj post
Pa da i o tome pričam. Samo je peh što u većini škola nije tako.
Dapače, ja sam sigurna da će dijete iz takve OŠ izaći sa odličnim znanjem i da će u srednjoj školi imati već stečene navike učenja i da mu se neće desiti ono u OŠ sve pet, a u srednjoj jedva vučem četvorku.
Problem je jedino u tome što takav možda neće imati priliku upisati se u najbolje gimnazije jer tamo dolaze inflatorni "sve 5".

A državna matura je osnovnoškolcima daeeeko!
Ja se doduše ne slažem sa sistemom "moraš znati sve iz knjige" (tu je bila mala provokacija, al dobro sad), ali bez brige… u najbolje i najteže škole idu oni koji su dovoljno samouvjereni.

Ja sam išao u prirodoslovno-matematičku gimnaziju; bodovni je prag bio 52 boda. Klasična je imala i niži, ako se dobro sjećam. Jer se ljudi ne upisuju u najteže škole samo tako, s ocjenama ili bez njih.

Ceterum censeo, srednje bi škole trebale imati prijemne ispite.
S državnom maturom ili bez nje.

Ah, da: u srednjoj sam bio vrlo dobar učenik, a ne odličan.
Ali sam bio u težoj srednjoj školi nego neki moji prijatelji.
Ali sam na faksu zato rasturio svaki prijemni na kojem sam bio.

Još da mi je škola bila malo teža, pa da sam stekao radne navike…
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 10:54   #10
Quote:
Quote:
Quote:
teniska loptica kaže:
od škole do škole?

razlikuju se od nastavnika do nastavnika.
Baš sam to isto htjela napisati.......
I ja.

U svakoj školi ima profa koja puno traži i profa koja malo traži, netko tko dobro predaje i netko tko loše predaje, itd. I neće se profa prilagođavati pojedincu, nego sinko i kćeri (to se odnosi na moju djecu) - poznajete svoje profesore, znate što treba za dobru ocjenu, imate sve uvjete da to ostvarite.

Al' njih smeta što je ovaj ovakav i onaj onakav, i što je netko dobio neku ocjenu za nešto i bla, bla... I vrijeme prolazi, upisi dolaze, bodovi se zbrajaju, netko se lupa po glavi (moja kći). Putovat će svaki dan Zg - Samobor ili Zg - Velika Gorica, umjesto da se do iste takve škole prošeta 500 m.

Ili, roditelji, mislite uvesti red u naš školski sustav?
Samo naprijed, svaka čast ako u tome uspijete.
BiNebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 18:23   #11
Quote:
BiNebi kaže: Pogledaj post
Ili, roditelji, mislite uvesti red u naš školski sustav?
Samo naprijed, svaka čast ako u tome uspijete.
O, nije nemoguće uspjeti.

Jednom kad roditelji shvate da se dobro obrazovanje, u kojem birate uvjete pod kojima se odvija nastava, plaća.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 08:02   #12
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
...i dobro da je tako jer svaki profesor ipak poznaje svoje učenike
Imam nažalost dosta prosvjetara u obitelji (OK, ima tu čak i normalnih ljudi...), pa se nešto sve bojim da većinu prosvjetara više zanima upoznati roditelje nego učenike. I činjenica je da dobar dio njih učenike procjenjuje prema ponašanju roditelja prema dotičnom prosvjetaru. To je naročito izraženo u nižim razredima osnovne škole, gdje je u pitanju čista razredna nastava.

Samo kad promatram moju sveki npr., vrlo rijetko sam čula da govori o nekom od svojih učenika, obično tema odmah skoči na "a roditelji su mu ovakvi ili onakvi", iako je razgovor počeo baš o djeci (jer njene bapske priče i ogovarancije baš ne zanimaju). A od prijateljica koje imaju školsku djecu često čujem iste stvari, ako su slatke sa učiteljicom, klincima je život lakši...

I ja si baš puno razmišljam o tome, moja narav mi baš neće dozvoliti da budem slatkica i uvlakač, a opet ne bih htjela potkopati klinku... OK, imam još par godina za razmišljanje o tome...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 09:48   #13
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
O, nije nemoguće uspjeti.

Jednom kad roditelji shvate da se dobro obrazovanje, u kojem birate uvjete pod kojima se odvija nastava, plaća.
Živi bili pa vidjeli.

Nešto sam skeptična kako će to ispasti na ovim predbalkanskim prostorima. No ne treba gubiti nadu - evolucija čini svoje.
BiNebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 11:30   #14
Prijemni za srednju školu uopće nisu bila loša stvar............
Rosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 12:42   #15
A ni ideja o državnim ispitima mi se ne čini loša.
BiNebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 13:40   #16
Jedan izvanredan primjer o objektivnosti ocjenjivanja u osnovnoj školi.

Razred moje kćeri,7,ukupno 17 učenika.
Od toga,7 učenika - uspjeh odličan,sve ocjene 5!
4 učenika odličan,ali nisu sve petice.
4 učenika vrlo dobar.
1 učenik dobar uspjeh.
1 učenik nedovoljan,4 jedinice,no neće pasti razred,navući će mu ocjene tako da će na kraju proći s dobrim.Kao što su već napravili nekoliko puta.

Zadnji tjedan nastave,više od 50% sati nije održano.
Usprkos tome,zadnja dva tjedna nastave pisano 15 testova,iako po Pravilniku o ocjenjivanju u osnovnim školama zadnja dva tjedna se ne smiju vršiti pismene provjere znanja.

Dobar dio učitelja više i ne održava nastavu - na moru su.
Jedva su dočekali.

Navedeno je u redu?

Još ako dodamo da prema ocjenama Europske komisije ( bilo objavljeno u Jutarnjem u subotu,14.lipnja pod naslovom "sedam grijeha ministra Primorca ") hrvatski učitelji [B]premalo[B] rade - 21 sat u odnosu na učitalja u EU koji radi prosječno 25 sati - sve to skupa ne daje ni malo optimističnu sliku o stanju u našem osnovnom školstvu.
Takva hiperinflacija odlikaša naročito se vidi prilikom upisa u srednje škole - u gimnazije se upiše i do 100% učenika sa prosječnom ocjenom 5,0.

Naravno,selekcija se vidi već na prvom polugodištu prvog razreda.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 14:35   #17
jedan izvanredan primjer o objektivnosti ocjenjivanja u osnovnoj školi.

Razred moje kćeri,7,ukupno 17 učenika.
Od toga,7 učenika - uspjeh odličan,sve ocjene 5!


To je to gdje ja vidim glavni problem!
Negdje (a čini mi se da je to u velikoj većini škola) je hiperinflacija učenika sa 5,0. U citiranom slučaju je to preko 40% učenika u razredu.
Kod mog malog (6 razred) ih je 2 od 22 učenika, a cca. ih 35% prođe s 5.

Sad jesu li ovi gore hipergenijalci, a kod mene su bedaci, odnosno cijeli kvart je očito poprilično bedast jer ni u drugim razredima situacija nije puno bolja.

Zato nas, roditelje, profesori tješe tipa "...ali znate, učenici iz naše škole nikad ne srozaju svoj uspjeh u srednjoj."
Samo kakvu srednju će uspjeti upisati (a do sad je sve razrede prošao s 5).

Meni se isto čini da u ovakvoj konstelaciji bi nekakvi nacionalni ispiti bili jedino mjerodavni jer ovo nikako nije OK (iako sama propadam Šuvarpvoj generaciji koja je pisala prijemni za srednju školu i mrzila sam u ono vrijeme cijeli svijet zbog toga)

Zadnje uređivanje Tashi : 21.12.2011. at 18:36.
Atmice is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 15:34   #18
Question

Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Zadnji tjedan nastave,više od 50% sati nije održano.
U kojoj to školi, molim lijepo?

Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Dobar dio učitelja više i ne održava nastavu - na moru su.
Jedva su dočekali.
Dajem sve novce koje dobijem za vođenje djece na more i još pridodam toliko koliko dobijem samo da ne moram voditi tuđu djecu i biti odgovorna za njih 24 sata, 6 dana, a oni se napiju, penju s balkona na balkon s vanjske strane i slično.

Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post

Još ako dodamo da prema ocjenama Europske komisije ( bilo objavljeno u Jutarnjem u subotu,14.lipnja pod naslovom "sedam grijeha ministra Primorca ") hrvatski učitelji [B]premalo[B] rade - 21 sat u odnosu na učitalja u EU koji radi prosječno 25 sati - sve to skupa ne daje ni malo optimističnu sliku o stanju u našem osnovnom školstvu.
A za svu tu nastavu su nam sva pripremanja "pala s neba".

Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Takva hiperinflacija odlikaša naročito se vidi prilikom upisa u srednje škole - u gimnazije se upiše i do 100% učenika sa prosječnom ocjenom 5,0.

Naravno,selekcija se vidi već na prvom polugodištu prvog razreda.
Da, a roditelji stoje ispred zbornice zadnji tjedan i moljakaju ocjene. Dala sam djetetu 4 iz HJ. (bolje rečeno navukla jer mu je prosjek bio 3,3. Majka se ljutila što njezino dijete nema 5 jer susjed ima.
dugokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 20:51   #19
Nisu hipergenijalci.
Isto kako kod tebe nisu bedaci.
To je jednostavno nerealno ocjenjivanje,tj.nastavnici idu linijom manjeg otpora - poklanjaju ocjene da im roditelji ne bi prigovarali.
Isto tako,na taj način se stvarno dobra djeca ( ima i takvih!) osjećaju debilima i izigranima - kad se njihov cjelogodišnji rad poistovjećuje sa poklonjenim peticama.

Zadnje uređivanje Tashi : 21.12.2011. at 18:36.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 20:56   #20
Quote:
dugokosa kaže: Pogledaj post
U kojoj to školi, molim lijepo?
Dajem sve novce koje dobijem za vođenje djece na more i još pridodam toliko koliko dobijem samo da ne moram voditi tuđu djecu i biti odgovorna za njih 24 sata, 6 dana, a oni se napiju, penju s balkona na balkon s vanjske strane i slično.
Da, a roditelji stoje ispred zbornice zadnji tjedan i moljakaju ocjene. Dala sam djetetu 4 iz HJ. (bolje rečeno navukla jer mu je prosjek bio 3,3. Majka se ljutila što njezino dijete nema 5 jer susjed ima.

4.osnovna škola,Varaždin.
I ne,vjeruj mi,nisu na maturalcu ( ide se na maturalac tek u rujnu!) već su na moru u vlastitom aranžmanu.Sa tvojom tvrdnjom o maturalcima ( uostalom,i drugim izletima ) u potpunosti se slažem.
To što roditelji stoje pred zbornicom i moljakaju ( ili naređuju ) ocjene sami ste krivi - naime,popuštanjem i poklanjanjem ocjena ( dakle,neprincipijelnošću!) doveli ste se u situaciju da "kako možete pokloniti 5 susjedovom djetetu,a mojem ne!"
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:41.