Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2005., 23:11   #1
U opisu

U posljednjih mjesec dana dopustio sam Vragu da poprimi svoje najzavodljivije lice. U povijesti svih mitova na balkanskim prostorima jedino je žena mogla da mu ravnopravno konkurira. Ona je sudeći po prepiskama starih pjesnika svu njegovu moć zatvorila u malu bocu špirita. Otuda negdje počinje naše nerazumijevanje u pogledu veličine. Određen broj ljudi s naših prostora, koji nije zanemariv, svu svoju moć mjere u odnosu na veličinu svog kurca. Upravo ta glupost čini živom i dan danas mit o maloj boci špirita. Bojim se da takvo razmišljanje neće biti uskoro promijenjeno.

Vraga ću kasnije predstaviti.

Barbara je djevojka koja na opće čuđenje svih zvijezda ima Uran istaknut na najvažnijoj okosnici neba. Uran je oličenje kaosa i često besramnog isticanja u društvu kroz osobnost te osobe. Svom mom znanju, već kao profesionalnom astrologu je izmicalo značenje te planete u njenom sinopsisu. Osoba koja je u stanju besprijekorno završiti filozofski fakultet i postati profesor francuskog jezika u tako kratkom roku je bilo ne shvatljivo. Ta ista osoba je istinski kršćanin po uvjerenju, i neopisivi konformist, što je za mene u traganju Urana bio živi pijesak.

Vraga ću kasnije predstaviti.

Alkohol je veličanstveno zlo. Nijedan drugi opijat ne dopire do patogenog, u njegovom manifestnom smislu. Pretpostavka života je da se čovjek rađa bolestan, on kao takav, na poticaj prirode ne zna da radi ništa drugo, ni da jede, ni da razumje, on samo umije da plače. Kada su čovjek i alkohol u tolikoj količini prirodni jedan drugome, u trenucima lucidnosti javlja se njihova sinergija rođenja. Rođenje čovjeka.

Moja sudbina dogodila se u četvrtak, kada je vrijeme odlučilo da bude okrutnije nego ikada. Mediteran je promjenjiv, on bi prestao da živi u stalnosti. Nije bilo druge nego da ga shvatim kao svoga oca, koji je s kurvama spavao u hotelu Moskva u Beogradu. Ili na brodu Split na velikom Dunavu. Iz nevere rodio sam se pod okriljem sunca, nijedan doktor nije doživio čudo da dijete tek rođeno umire od smijeha. Međutim dogodilo se, ja sam bio dijete koje se smije životu.

Vrag dolazi naknadno, uvijek na kraju. Zato kraj obećava nadu vjernika. A ja ne vjerujem, čudo veliko. Za mene on je danas, sutra. Svaki dan. Prelijepi obris lica.

Vraga ću kasnije predstaviti.

On je u stanju da bude svugdje i u svakome. Time čovjek koji ga traži nikad u potpunosti nije siguran. Ja sam čovjek, osoba koja ga ni ne traži, ni nalazi, ja sam ni više ni manje onaj koji ga živi u sebi. Kao što je svako biće na planeti.

Vraga ću kasnije predstaviti.
__________________
'Ima li nešto smješnije od onoga što je istinski plemenito, i da li ima ičega tužnije od onoga što je uistinu smiješno'.
Akinetoh blues is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2005., 15:34   #2
vrag u plavoj haljini

taj mi film i njegova poanta nikad nisu bili jasni. naime, ja jesam utjerivo vraga (sebe) u nju, ali kakve to veze ima s plavom haljinom, ne znam.

nego, predstavi me već jednom, jebote! zlokobno ali i obećavajuće zvuči taj repetitivni niz (Vraga ću kasnije predstaviti).

dakle, C.E.O. of Hell, Unlimited
jeste gledali Deveta vrata? e ta(j) sam.

inače, priča je
__________________
'It's not about the years in your life, but the life in your years.' So I think I am not going to count the days or the years from now onwards but the moments which have made me feel alive
Wall is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2005., 16:19   #3
Re: U opisu

Izdvajam, ako mogu... zbog ovog Prelijepi obris lica.


Quote:
Akinetoh blues kaže:
Vrag dolazi naknadno, uvijek na kraju. Zato kraj obećava nadu vjernika. A ja ne vjerujem, čudo veliko. Za mene on je danas, sutra. Svaki dan. Prelijepi obris lica.
 
Odgovori s citatom
Old 14.06.2005., 22:42   #4
kobno

meni je sve što ti napišeš užasno mračno ,ti si ziher neki mračni lik, da imam jednu riječ kako da opišem tvoj stil onda bi to bila (kako i sam kažeš,uostalom)--- KOBNO

i sve mi to uvijek zvuči kao početak romana...
daj,uvedi još malo likova ...da čitnem
cranberryCherry is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2005., 01:27   #5
Pridružujem se, nažalost rijetkim, pohvalama za priču.
Sviđa mi se, ideja je jako dobra.

(Možda bi se dalo još razraditi) ali ono što mi najviše upada u oči jest kako su ponegdje ubačene rečenice autora samo za autora. Sjećam se one izreke: svaki pisac želi namjerno ponekad ostati nejasan. Ima li u tome i ovdje istine?

Svejedno, dojam je jako dobar, moja podrška Akinetoh blues
Rodrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2005., 20:25   #6
Nisam ja baš neki mračni tip. Znaš kako je blesava Afrika od Dina Dvornika, uz takvu asocijaciju bi svrstao svoj tip. Sve se ruši, ali dobro je. Odnosno stvari takve moraju biti. Za njih postoji razumno objašnjenje, ali nije u mom ni u ničijem životu dano pravo da to zna. Ma šalim se.
Pokušat ću dodat još likova, osim sebe. I upliv Vraga u konformizam. To mora biti moja tema. Ali meni pisanje proze jako teško ide.
Ima li veće nejasnoće nego li sebe smatrati pjesnikom čak i u sedam ujutro s radim narodom. Takve ljude treba na streljanje.

Usred svog ne znanja: e bilo bi super biti pisac koji namjerno ostaje nejasan, u mom slučaju u pitanju je tehnička greška, ili nešto drugo. Uvijek želim biti jasan, ali ispadnem nejasan, a kada sam uistinu nejasan svi me kao pogledaju važno.
__________________
'Ima li nešto smješnije od onoga što je istinski plemenito, i da li ima ičega tužnije od onoga što je uistinu smiješno'.
Akinetoh blues is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 02:06   #7
Npr. teško je očekivati da se svatko razumije u astrologiju i potpuno razumije svu simboliku Urana bio on negdje vladar ili ne.... sa onim kako ga u priči naglašavaš.

Zato sam napisao da bi se moglo malo razraditi...
To sam mislio kao primjer iako meni za čitanje nije smetalo. Nadam se da ni tebi ne smeta ono što primjećujem
Rodrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 02:59   #8
Ne, ne dapače, svaka sugestija je dobro došla. Vrlo dobro došla.
__________________
'Ima li nešto smješnije od onoga što je istinski plemenito, i da li ima ičega tužnije od onoga što je uistinu smiješno'.
Akinetoh blues is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 13:44   #9
Priča..
Reći ću ti ono glavno - imaš dojmljive rečenice. Jako dobre.

Neću sada onom stazom "kako se osjeća da priča nije dovršena" ili "kako još tu ima šlifa i prostora za dodatno" - to se podrazumijeva kada i sam kažeš ovu rečenicu:
Quote:
Akinetoh blues kaže:
Usred svog ne znanja: e bilo bi super biti pisac koji namjerno ostaje nejasan, u mom slučaju u pitanju je tehnička greška, ili nešto drugo. Uvijek želim biti jasan, ali ispadnem nejasan, a kada sam uistinu nejasan svi me kao pogledaju važno.


Jednom mi je jedna osoba rekla veliku istinu, što god netko od vas rekao u suprotnom predznaku, ali dobru priču je teško napisati.
A još teže je napisati dobru priču koja bi se većini svidjela..
I to kratku priču. A sad zamisli dužu formu novele. Jebote, zamisli roman..

Priča ti skače, tjeraš čitatelja da razmišlja na sve strane, čas Barbara, čas alkohol, pa se sve nekud nestane, a ništa ne dobije uzajamni smisao. Već zasebne misli do kojih moramo samostalno.
Dobro?
Ovisi je li priča trebala nastati, ili je to žar forme u dosluhu s inspiracijom, uz poluotvorena vrata susjedne sobe intuicije..

Za kraj ću ti još jednom napomenuti onu snagu rečenica koju spomenuh s početka.
Zamisli da si ovaj dio napisao ovako:
Vrag dolazi naknadno, uvijek na kraju, za mene on je danas, sutra, svaki dan; prelijepi obris lica.

ni približno snažno kako to ti učini:
Vrag dolazi naknadno, uvijek na kraju. Za mene on je danas, sutra. Svaki dan. Prelijepi obris lica.

ako shvaćaš što htjedoh reći….
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2005., 15:35   #10
Malo off-topic glasnog razmišljanja:

I ja sam otprilike nešto slično osjetio kako reče Elysium pa da sada ne ponavljam što je rečeno...

Drugim riječima, i ja sam se morao potruditi (!!) da tražim niti vodilje koje povezuju Barbaru, barabu i ostale barbare.
E sad, ove uskličnike sam stavio ne zbog kritike tj. negativnog predznaka već suprotno: upravo sam se potrudio (!!) zato što mi se priča svidjela. Da me nije zaintrigirala odmah bih je odbacio.

Sad, druga je stvar da li sam ja ispravno dobro sve povezao onako kako je Akinetoh blues zamislio i u tom smislu prijedlog da ne bih imao ništa protiv da autor tu malo (ne previše) pomogne.

Dodatni off-topic:
Drago mi je što na normalan način (!) prihvaćaš da o tvojoj priči diskutiramo tj. što ne vadiš odmah mač iz korica. Zato sam negdje ranije napisao kako dobronamjerne sugestije mogu pomoći. I to ne samo autoru nego i svima drugima koji te sugestije čitaju!
Svatko od nas može razmišljati da li npr. stvari o kojima ovdje pišemo možemo primjeniti na vlastitim pričama; dakle, potpuno neovisno o tome da li se autor & mi slažemo.

Po meni to bi trebao biti i jedan od razloga postojanja MLKa.
Rodrigo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:41.