Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2012., 14:48   #61
Quote:
moloko* kaže: Pogledaj post
Oni koji su utoliko izbjegavali porez do sad ce vjeruj mi naci nacina da ga izbjegavaju i na dalje, samo meni opet nije jasno po kakvim se to mjestima krecu nase inspekcije i koga to zapravo kaznjavaju jer te koji utaje malo vece cifre niko ne dira se meni cini.
Njima fiskalne kase nece nista promjenit a unistit ce jos ovo malo ljudi koji rade i zaposljavaju.

Trenutak za uvodjenje toga je potpuno promasen.
Malo si u kontradikciji sama sa sobom. Ako podržavaš provođenje zakona i jednakost svih pred zakonom onda te fiskalne kase kao takve ne bi smjele smetati. Mogao bi te smetati jedino inicijalni trošak od par tisuća kuna koliko košta uvođenje fiskalne blagajne. Međutim ti ne podržavaš takav sistem nego podržavaš sistem u kojem jedna grupa poduzetnika zbog specifičnosti u poslovanju može lako i neprimjetno zamračivati velike količine poreza, dočim druga nema tu "privilegiju", pa se njoj onda gule tri kože da plati sve troškove koje ima ova rasipnička država. Tipično hadezeovski način vođenja države koji nas je i doveo tu gdje jesmo. I onda ćeš na drugoj temi se vjerojatno pitati tko nas to pretvara u naciju konobara.

Quote:
Neznam, mozda je to tocno, ali zasto se nije probalo sa edukacijom?*
Sredstva koja su nam se nudila iz EU su mogla bit utrosena na edukaciju ljudi i da ih se nauci kako poslovati, koje su pozitivne strane placanja poreza i gdje ce ti novci u konacnici zavrsit, ali kako riba smrdi od glave i kako se na tim visim nivoima nalaze izuzetno needucirani i korumpirani ljudi, to se nije moglo desit.

Ja mislim da se nas sustavno i smisljeno unistava i da ce bit jos gore.

Nadam se da se varam.
Građanin prosječne inteligencije se o državnoj potrošnji može sasvim dobro educirati i iz podataka koje svakodnevno čita u novinama, sluša na televiziji, ... ali on to odbija. Evo nedavno načujem jednog obrtnika kako u razgovoru komentira "... to što si je on sredio penziju, to je njegova stvar ... ", dakle očito je da tom obrtniku ništa nije jasno, jer misli da marsovci plaćaju penziju ovima što su "si sredili". Da nije to možda u nekoj korelaciji sa time što je i taj obrtnik također u poslu u kojem može lako prikazivati bitno niži promet od onog što stvarno ima? Ja mislim da je, i zato baš takvima treba fiskalna kasa da ih motivira na razmišljanje o tome čemu služe porezi, kamo idu i čiji je problem kad si netko sredi penziju.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 14:57   #62
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Malo si u kontradikciji sama sa sobom. Ako podržavaš provođenje zakona i jednakost svih pred zakonom onda te fiskalne kase kao takve ne bi smjele smetati. Mogao bi te smetati jedino inicijalni trošak od par tisuća kuna koliko košta uvođenje fiskalne blagajne. Međutim ti ne podržavaš takav sistem nego podržavaš sistem u kojem jedna grupa poduzetnika zbog specifičnosti u poslovanju može lako i neprimjetno zamračivati velike količine poreza, dočim druga nema tu "privilegiju", pa se njoj onda gule tri kože da plati sve troškove koje ima ova rasipnička država. Tipično hadezeovski način vođenja države koji nas je i doveo tu gdje jesmo. I onda ćeš na drugoj temi se vjerojatno pitati tko nas to pretvara u naciju konobara.



Građanin prosječne inteligencije se o državnoj potrošnji može sasvim dobro educirati i iz podataka koje svakodnevno čita u novinama, sluša na televiziji, ... ali on to odbija. Evo nedavno načujem jednog obrtnika kako u razgovoru komentira "... to što si je on sredio penziju, to je njegova stvar ... ", dakle očito je da tom obrtniku ništa nije jasno, jer misli da marsovci plaćaju penziju ovima što su "si sredili". Da nije to možda u nekoj korelaciji sa time što je i taj obrtnik također u poslu u kojem može lako prikazivati bitno niži promet od onog što stvarno ima? Ja mislim da je, i zato baš takvima treba fiskalna kasa da ih motivira na razmišljanje o tome čemu služe porezi, kamo idu i čiji je problem kad si netko sredi penziju.
obrtnik danas ima problem i ako radi na crno a troke ako prijavi promet...pa zna se da od 100 kn drzava uzme 70,a u ovih 30 stoje radnici,nabava,najamnina...kako to moze opstat?
nek vlada ode is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 14:59   #63
Lijepo. Ja još dosad nisam čuo da netko prosvjeduje radi porezne presije. Prosvjedovali su isključivo oni što dobivaju novce od proračuna, a oni koji rade pošteno i po zakonu da daju ne samo kaput, nego i vestu i košulju a još malo pa i kožu da sve to plate. Vrijeme je da se to promijeni.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 15:06   #64
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Lijepo. Ja još dosad nisam čuo da netko prosvjeduje radi porezne presije. Prosvjedovali su isključivo oni što dobivaju novce od proračuna, a oni koji rade pošteno i po zakonu da daju ne samo kaput, nego i vestu i košulju a još malo pa i kožu da sve to plate. Vrijeme je da se to promijeni.
sta imaju prosvjedi veze ako imas rast nezaposlenih ka rezultat porezne presije? osim sto smo mekan narod koji je odgajan da trpi nemoguce,sta je istina a o to opet ne umanjuje istinu o visokim porezima
nek vlada ode is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 15:14   #65
Imaju veze jer bi označili promjenu u mentalnom sklopu ljudi. Mentalnom sklopu koji je doveo Hrvatsku do mjesta gdje ona je. Nezaposlenost je tu puno manji faktor. Ona će rasti kako god okreneš.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 15:15   #66
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Imaju veze jer bi označili promjenu u mentalnom sklopu ljudi. Mentalnom sklopu koji je doveo Hrvatsku do mjesta gdje ona je. Nezaposlenost je tu puno manji faktor. Ona će rasti kako god okreneš.
zasto bi rasla nezapoalenost kako god okrenija?
nek vlada ode is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 15:27   #67
Quote:
nek vlada ode kaže: Pogledaj post
zasto bi rasla nezapoalenost kako god okrenija?
Zato jer pada BDP, a BDP pada zato jer je hrvatski ekonomski model razvoja na neodrživo visokoj potrošnji stanovništva i države i sam, naravno, neodrživ.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 15:51   #68
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Zato jer pada BDP, a BDP pada zato jer je hrvatski ekonomski model razvoja na neodrživo visokoj potrošnji stanovništva i države i sam, naravno, neodrživ.
bdp je bruto domaci PROIZVOD. ako prominis sustav oporezivanja malim obrtnicima (malim proizvodjacima) onda dajes potporu njihovom proizvodu na trzistu,pa ako proizvodnja raste a na istom nivou ostane potrosnja gradjana onda se ta razlika smanjuje te pada nezaposlenost.
nek vlada ode is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 16:04   #69
Gle. Porezi se ne mogu smanjiti ako se ne smanji državna potrošnja, jel tako? A ljudi ne žele da se smanji državna potrošnja i to će biti tako dok ne shvate da državnu potrošnju financiraju iz vlastitog džepa. Pa im treba pomoći da to shvate. Fiskalne kase su tu jako dobre.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 16:10   #70
ocito je da se necemo nac s misljenjima,vrime ce pokazat da je uvodjenje fiskalizacija put u propast,prekodrinski susidi nam to govore ukidanjem fiskalizacije zanatlijama...
nek vlada ode is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 16:12   #71
Nećemo se naći kad je tebi ok da među poduzetnicima postoje jednaki i jednakiji umjesto da za sve vladaju isti uvjeti.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 16:20   #72
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Gle. Porezi se ne mogu smanjiti ako se ne smanji državna potrošnja, jel tako? A ljudi ne žele da se smanji državna potrošnja i to će biti tako dok ne shvate da državnu potrošnju financiraju iz vlastitog džepa. Pa im treba pomoći da to shvate. Fiskalne kase su tu jako dobre.
Porezi se mogu smanjiti i ako se poveća broj poreznih obveznika u odnosu na broj korisnika državnog proračuna.

Fiskalne kase sigurno neće pridonijeti tom povećanju a ni smajniti broj korisnika.

Vrlo upitan poduhvat min. financija sa upitnim rezultatom , jer po nekim podacima u BiH je zatvoreno oko 75000 obrta i firmi i što bi obzirom na broj obrtnika i firmi kod nas moglo biti još i više.

Za uvesti poreznu disciplinu ima niz drugih načina koji su učinkovitiji ali se kod nisu provodili.

Svi kafići imaju kase, pa zar je teško poreznom inspektoru sjesti u kafič . kontrolirati uz kavu izdavanje računa i na kraju dana uzeti podatak iz kase.

Obrtnike koji obavljaju razne djealtnosti bit će na ovaj način i dalje teško kontrolirati jer su i do saad davali opciju plaćanja bez računa i PDV-a ili je iznos bio uz izdani račun daleko veći (za PDV-e i moguću dobit)

Kao i uvijek sve će u konačnici platiti korisnik/kupac jer ni jedan onaj koji će izdavati račun sa finacijskom kasom neće i nemože raditi sa gubitkom.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 16:29   #73
Hvala svima što potvrđujete moje tvrdnje. Da, mnogi će osjetiti fiskalne kase, da, neki će propasti radi poreza a ne radi fiskalne kase koja samo osigurava provođenje zakona, i da, vjerujem da je to jedini način da neki shvate što je to porez i zašto on ne može biti proizvoljno visok.

Ja ne znam samo što ste se uzemirili, pa inače se svi ko fol zalažu za pravnu državu, da svi poštuju zakon, ...
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 16:49   #74
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Hvala svima što potvrđujete moje tvrdnje. Da, mnogi će osjetiti fiskalne kase, da, neki će propasti radi poreza a ne radi fiskalne kase koja samo osigurava provođenje zakona, i da, vjerujem da je to jedini način da neki shvate što je to porez i zašto on ne može biti proizvoljno visok.
I jadni birtijaši, više neće moći muvat s porezom, zamisli kako je to okrutno, biti će im jednako kao onima što npr. prodaju žarulje ili softver...

Inače, osim poreza, fiskalizacija ima još jedan pozitivan učinak - vidi se koliko objekt radi i to je jako dobro u borbi protiv rada na crno i neplaćenog prekovremenog rada. Inspektori rada će vjerujem imati dostup podacima fiskalizacije, pa će se lako vidjeti da birtija ne može raditi 18 sati dnevno 7 dana u tjednu s tri zaposlena. Gotovo sam siguran da je kršenje radničkih prava (radno vrijeme, prijave, obvezan dnevni, tjedni i godišnji odmor) najveće upravo u ugostiteljstvu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 16:51   #75
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
fiskalne kase koja samo osigurava provođenje zakona
zakon se provodil i do sad i bez tih kasa, točnije, mogel se provodit, a zakaj inspektori nisu delali svoj posel, to je druga priča.
ono kaj ja vidim je da se ovdje namješta posel:
a) ispima - jer će ljudi zakonski biti prisiljeni uzimat dsl priključke, a nigdje ne vidim da će bit besplatni;
b) najmanje jednoj softverskoj tvrtci - koja je izradila programsko rješenje - nigdje ne vidim da je besplatno i još će se godišnje morat plaćat za "certifikat";
c) najmanje jednoj hardverskoj trvtci - koja će prodavat uređaje - nigdje ne vidim da su besplatni.
daklem, ljudima će se nabit dodatni troškovi prisilnom kupnjom uređaja i dsl pristupa, netko će obrnut hrpu love, a oni koji su do sad varali će prestat varat jednako kao kaj bum ja postala predsjednica države.
__________________
vjeruj samo polovici onoga što vidiš i apsolutno ničemu (od) onoga što čuješ. (bruce lee)
šmokljanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 16:54   #76
Quote:
šmokljanica kaže: Pogledaj post
zakon se provodil i do sad i bez tih kasa, točnije, mogel se provodit, a zakaj inspektori nisu delali svoj posel, to je druga priča.
Ovako će se provoditi daleko brže i jednostavnije. A to znači više novca za učitelje, bolnice, hrvatsku vojsku, socijalu, trudinice, umirovljenike i ostale koji od proračuna primaju. I moguće sutra smanjivanje stope poreza, koje će pomoći cijeloj privredi. I nekima koji su za naciju možda i korisniji od birtijaša.

Dodatno, ulazak u EU, gdje su trošarine na alkohol i cigarete u pravilu jako visoke, još bi više povećao muvanje oko poreza. A porez plaćamo državi koju volimo. I što više se poreza plati, to se više Hrvatskoj pomoglo.

Quote:
šmokljanica kaže: Pogledaj post
ono kaj ja vidim je da se ovdje namješta posel:
Prijavi DORH-u ako vidiš neka namještanja... I nemoj reći da ne reagiraju, jer pola najviših dužnosnika prošle Vlade je pod postupkom... Softver će se napraviti samo jednom (državno vlasništvo), hardver se može koristiti i postojeći i bilo koji, a valjda Internet danas i nije neki veliki trošak. Još i mogu omogućiti gostima besplatan pristup, to se danas cijeni.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 16:57   #77
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Prijavi DORH-u ako vidiš neka namještanja...
ne znam je l il il il jednom rječju: stra'ota.
__________________
vjeruj samo polovici onoga što vidiš i apsolutno ničemu (od) onoga što čuješ. (bruce lee)
šmokljanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 17:00   #78
Quote:
šmokljanica kaže: Pogledaj post
ne znam je l il il il jednom rječju: stra'ota.
Neprijavljivanje težeg kaznenog djela je također kazneno djelo, pa ako imaš informacije...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 17:13   #79
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Malo si u kontradikciji sama sa sobom. Ako podržavaš provođenje zakona i jednakost svih pred zakonom onda te fiskalne kase kao takve ne bi smjele smetati.
Da, jesam za provodjenje zakona a ne treniranje strogoce i sutanje mrtvog konja.

Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Mogao bi te smetati jedino inicijalni trošak od par tisuća kuna koliko košta uvođenje fiskalne blagajne. Međutim ti ne podržavaš takav sistem nego podržavaš sistem u kojem jedna grupa poduzetnika zbog specifičnosti u poslovanju može lako i neprimjetno zamračivati velike količine poreza, dočim druga nema tu "privilegiju", pa se njoj onda gule tri kože da plati sve troškove koje ima ova rasipnička država. Tipično hadezeovski način vođenja države koji nas je i doveo tu gdje jesmo. I onda ćeš na drugoj temi se vjerojatno pitati tko nas to pretvara u naciju konobara.
Gdje sam ja to podrzala zamracivanje?
Molim te da me ne optuzujes lazno i ne govoris da sam rekla ili da podrzavam nesto sta nisam podrzala.
Ako nisam za fiskalne kase ne znaci automatski da sam za kradju, jel mozes ti to sebi u glavi nekako predtsavit?

Ako nisam za sdp ne znaci da sam za hdz, ako volim crnu boju ne znaci da sam sotonist, nastavi niz...

Previse pojednostavljujes stvari ovdje ili iz nekog intzeresa guras odredjenu tezu bez da si sagledao vecu sliku.

Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Građanin prosječne inteligencije se o državnoj potrošnji može sasvim dobro educirati i iz podataka koje svakodnevno čita u novinama, sluša na televiziji, ... ali on to odbija.
Kao prvo, nemoj vrijedjati ljude jer nema smisla, to sta neko nema iq 150 ne znaci da je poslovno nesposoban i obrnuto a sta se tice informiranja preko tv-a i novina..ti se salis jel tako?

Smatras da se ljudi trebaju educirati iz novinskih clanaka i tv-a?



Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Evo nedavno načujem jednog obrtnika kako u razgovoru komentira "... to što si je on sredio penziju, to je njegova stvar ... ", dakle očito je da tom obrtniku ništa nije jasno, jer misli da marsovci plaćaju penziju ovima što su "si sredili". Da nije to možda u nekoj korelaciji sa time što je i taj obrtnik također u poslu u kojem može lako prikazivati bitno niži promet od onog što stvarno ima? Ja mislim da je, i zato baš takvima treba fiskalna kasa da ih motivira na razmišljanje o tome čemu služe porezi, kamo idu i čiji je problem kad si netko sredi penziju.
Ne, takvima ne treba fiskalna kasa, nego na kratki tecaj poslovanja ,zakona RH i opce kulture.
A imamo i inspektora brdo koje isto tako placa taj poduzetnik pa sta su oni radili tih 20 godina? Mozda su se educirali tako da bi jeli i pili na racun subjekata koje su trebali kontrolirat, kako ce se njih pratit, gps i kamera oko vrata?

Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Imaju veze jer bi označili promjenu u mentalnom sklopu ljudi. Mentalnom sklopu koji je doveo Hrvatsku do mjesta gdje ona je. Nezaposlenost je tu puno manji faktor. Ona će rasti kako god okreneš.
Nezaposlenost ce rasti, tu se slazemo oboje i koji je tvoj plan za rjesenje tog problema osim fiskalnih kasa, ili ne vidis problem u tome jer isto mislis kao i taj obrtnik kojeg si spomenuo malo iznad pa mislis da ces ti svoju djecu nekako strpat negdje a drugi nek se je**?

Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Zato jer pada BDP, a BDP pada zato jer je hrvatski ekonomski model razvoja na neodrživo visokoj potrošnji stanovništva i države i sam, naravno, neodrživ.
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Gle. Porezi se ne mogu smanjiti ako se ne smanji državna potrošnja, jel tako? A ljudi ne žele da se smanji državna potrošnja i to će biti tako dok ne shvate da državnu potrošnju financiraju iz vlastitog džepa. Pa im treba pomoći da to shvate. Fiskalne kase su tu jako dobre.
Ko kaze da ljudi ne zele da se smanji drzavna potrosnja, gdje to pise , ko je to rekao?
Sistem je toliko supalj, lova curi nasve strane i ti mislis da ce jos ovih 38 ljudi spasit stvar, ma sjajno.

Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Hvala svima što potvrđujete moje tvrdnje. Da, mnogi će osjetiti fiskalne kase, da, neki će propasti radi poreza a ne radi fiskalne kase koja samo osigurava provođenje zakona, i da, vjerujem da je to jedini način da neki shvate što je to porez i zašto on ne može biti proizvoljno visok.
I onda cemo zivjeti sretno do kraja zivota
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Ja ne znam samo što ste se uzemirili, pa inače se svi ko fol zalažu za pravnu državu, da svi poštuju zakon, ...
Razbacujes se floskulama na sve strane.."pravna drzava" "pravna drzava" "pravna drzava"..suplje rijeci.
moloko* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 17:26   #80
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Hvala svima što potvrđujete moje tvrdnje. Da, mnogi će osjetiti fiskalne kase, da, neki će propasti radi poreza a ne radi fiskalne kase koja samo osigurava provođenje zakona, i da, vjerujem da je to jedini način da neki shvate što je to porez i zašto on ne može biti proizvoljno visok.

Ja ne znam samo što ste se uzemirili, pa inače se svi ko fol zalažu za pravnu državu, da svi poštuju zakon, ...
Naravno da se slažem sa tvojim stajalištem o smanjenju porezne presije

Primjedbe dolaze zbog iskustva da su takva terećenja uvijek i u pravilu išla samo u jednom smjeru.

Govorilo se da će uz uvođenje fiskalnih kasa ići i smanjenje PDV-a na ugostiteljske usluge osima žestokih pića.

No u posljednje vrijeme to se izgleda zaboravilo a opteretit će to i ostale djelatnosti koje nisu i neće biti obuhvaćene tim smanjem a vezane su uz ugostiteljstvo.

No porezno terećenje (već sam napisao) može se smanjiti i povećanjem broja poreznih obveznika čime bi se stabilizirao i proračun. Naravno uz smanjenej državne administracije i svega ostalog po čemu je na ovom forumu napisano dosta riječi.

Ovo sada liči na panično punjenje proračubske rupe u cilju izvršavanja nužnih obveza i zadržavanje kreditnog rejtinga zbog lakšeg daljnjeg zaduživanja.

Zadnje uređivanje #kocar# : 11.11.2012. at 17:43.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:28.