Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2007., 16:56   #1
Beton - marke, betoniranje, omjeri...

Koji je omjer šljunka i cementa za beton? Betonirao bih deku za šupu (temelj). Hvala!

Zadnje uređivanje Majstor : 30.05.2015. at 17:04. Reason: Promjena naslova posta radi naslova teme.
Miroslav197 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2007., 20:57   #2
Quote:
Miroslav197 kaže: Pogledaj post
Koji je omjer šljunka i cementa za beton? Betonirao bih deku za šupu (temelj). Hvala!
4:1
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 10:56   #3
Maksimalno 3:1 i to ti je moja preporuka ako radiš temelj.
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2007., 11:13   #4
Kod izrade temeljne ploče, nije važan samo omjer (tj. marka betona).

Važna je i priprema tla, odstranjivanje sloja humusa i nasipavanje drenažnog šljunka sa što manje pijeska, kako ispod temelja ne bi bilo vlage koja će se smrznuti, nadići tlo i uzrokovati pucanje deke.

Tu je i armatura od građevinskog željeza, koja će povezati i dati deki kompaknost.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 21:21   #5
kako god da ga zamjesas bit ce dobar...ne zaboravi kupit 3 gajbe pive i speci janjca...uostalom pitaj ćaću on ti sigurno zna
krule is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 15:54   #6
Samo nemoj kao moj kum obrnuti omjer, tj. nije on nego čovjek kojeg je bio zadužen za rad na miješalici.

Umjesto 4 lopate pijeska i jednu cementa, frajer je obrnuo formulu. Taman je bila ožbukana jedna strana kuće (do dvorišta) kad je frajer došao i rekao kako je nestalo cementa, na što je moj kum rekao da je nemoguće budući da je trebalo biti za cijelu kuću, a ne jedan zid, dok nije skužio što je ovaj napravio.

Sreća u toj gluposti je bila što je za rata direktno u kuću lupilo nekoliko raketa iz višeraketnog, raspalo se je krovište, pola kuće, a jedino što je zid do dvorišta spriječavalo da padne i sruši se nekome na glavu, bila je ta čuvena formula.
Majstor Fantać is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 15:56   #7
Quote:
Majstor Fantać kaže: Pogledaj post
Samo nemoj kao moj kum obrnuti omjer, tj. nije on nego čovjek kojeg je bio zadužen za rad na miješalici.

Umjesto 4 lopate pijeska i jednu cementa, frajer je obrnuo formulu. Taman je bila ožbukana jedna strana kuće (do dvorišta) kad je frajer došao i rekao kako je nestalo cementa, na što je moj kum rekao da je nemoguće budući da je trebalo biti za cijelu kuću, a ne jedan zid, dok nije skužio što je ovaj napravio.

Sreća u toj gluposti je bila što je za rata direktno u kuću lupilo nekoliko raketa iz višeraketnog, raspalo se je krovište, pola kuće, a jedino što je zid do dvorišta spriječavalo da padne i sruši se nekome na glavu, bila je ta čuvena formula.
Prejebeno
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 09:59   #8
Quote:
Miroslav197 kaže: Pogledaj post
Koji je omjer šljunka i cementa za beton? Betonirao bih deku za šupu (temelj). Hvala!
Ja sam ti radio 4:1. Debljina deke mi je ispala oko 12cm (možda ne mjestima i koji cm više), stavio sam unutra armaturnu mrežu (ne sjećam se dimenzija ali nije bila pregusta). Podloga mi je bila zemlja sa oko 2-3cm šljunka. E sad uz rub (nekih 20cm) deke sam zasipao manje zemlje i šljunka pa sam s time zapravo dobio deblji okvir od nekih recimo cca 25cm debljine i još sam k tome zabušio 5 rupa dubokih cca 60cm i u njih zavezao armaturne košare i sve to onda samo zalio s betonom omjera 4:1.
Drvarna je gotova, drva su unutra i sad čekam zimu da vidim kak će se ponašat pod snjegom i ledom. Brijem da će bit skroz OK.
dizzy_boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 10:07   #9
Quote:
Majstor Fantać kaže: Pogledaj post
Samo nemoj kao moj kum obrnuti omjer, tj. nije on nego čovjek kojeg je bio zadužen za rad na miješalici.

znam ja ljude koji su zbukali zidove u kuci sa mjesavinom cement: pijesak 1:1

i sada im slike stoje objesene na celicnim ekserima...
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 11:15   #10
Quote:
dizzy_boy kaže: Pogledaj post
Ja sam ti radio 4:1. Debljina deke mi je ispala oko 12cm (možda ne mjestima i koji cm više), stavio sam unutra armaturnu mrežu (ne sjećam se dimenzija ali nije bila pregusta). Podloga mi je bila zemlja sa oko 2-3cm šljunka. E sad uz rub (nekih 20cm) deke sam zasipao manje zemlje i šljunka pa sam s time zapravo dobio deblji okvir od nekih recimo cca 25cm debljine i još sam k tome zabušio 5 rupa dubokih cca 60cm i u njih zavezao armaturne košare i sve to onda samo zalio s betonom omjera 4:1.
Drvarna je gotova, drva su unutra i sad čekam zimu da vidim kak će se ponašat pod snjegom i ledom. Brijem da će bit skroz OK.
Da i ja iskopam na kutevima 4 rupe cca 60 cm i stavim košare? Thx!
Miroslav197 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 12:38   #11
Quote:
Miroslav197 kaže: Pogledaj post
Da i ja iskopam na kutevima 4 rupe cca 60 cm i stavim košare? Thx!
Iskopaj okolo naokolo kanal min 60cm, armiraj i zali sve skupa zajedno s plocom.
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 19:27   #12
Marka betona

Molio bih znalce da odgovore šta točno znači određena marka betona (npr. MB30)?
I kako u kućnoj radinosti (mješalica i lopata) postići istu kvalitetu (koliko cementa na 1m3 šljunka)?
Znate li koji dobar link sa tablicama i podatcima o betonu?
__________________
Da Vi niste neki šarlatan? Ljudi iz kompjutera! Tiger Woods Tiger in the woods
Oluja77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 19:39   #13
Marka betona
Namjena
Cementa u kg po m3 betona


MB 10
podloge, temelji, rubnici
190


MB 15
podloge, temelji, rubnici
220


MB 20
podloge, temelji, rubnici
260


MB 25
armirane ploce na podlogi
300


MB 30
armirane ploce bez podloge (raspon do 5m)
360


MB 35
armirane ploce bez podloge (raspon preko 5m)
400


MB 40
nosive armirane betonske grede vecih raspona
460


MB 45
vrlo zahtjevni armirano betonski zahvati
500


MB 50
ugradnja betona u more
560
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 19:47   #14
Iz iskustva ako stavljaš cementa 1:3 (1 lopata cementa : 3 lopate šljunka) potrošnja cementa je oko 320-340kg/m3. Naravno ovisi koliko tko "grabi" ali otprilike je meni ispalo toliko.
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 20:36   #15
Svaka čast majstore. Hvala
__________________
Da Vi niste neki šarlatan? Ljudi iz kompjutera! Tiger Woods Tiger in the woods
Oluja77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 20:49   #16
Još jedno pitanje:
1m3 šljunka = ? m3 betona
__________________
Da Vi niste neki šarlatan? Ljudi iz kompjutera! Tiger Woods Tiger in the woods
Oluja77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 22:22   #17
Ako se ne varam 1m3 šljunka = 1m3 betona. Cement se ne "računa" jer služi kao popuna. Istom logikom, valjda i voda koja će ionako ispariti.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 07:51   #18
Od 1 m3 šljunka, x kg cementa i x l vode se nemože dobiti 1m3 betona.
Šljunak je rastresit i kada mu se doda voda on se slegne.
__________________
Da Vi niste neki šarlatan? Ljudi iz kompjutera! Tiger Woods Tiger in the woods
Oluja77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2008., 16:38   #19
Šljunka ide oko 1.2m3 u 1m3 betona (ne izgleda logično ali je istinito).
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 11:50   #20
usput zaboravi na mjesalicu dobit marku 30 jer trebas 4 frakcije pijeska....u vrh glave ako dobijes 25...inace kubik betona tezi (onaj kojeg vi mjesate) oko 2200 kila...pa tako ide oko 1,4 m3 pijeska....cementa....vode i dobije 2 tone i nesto betona....znaci konstruktivne elemente na kuci mozete betonirati i na obicnu mjesalicu - uz uvjet da ti konstruktivni djelovi (grede...puna ploca...) nemaju velike raspone....jer ukoliko imaju - pametnije bi bilo zvat mikser i pumpu....zasto to kazem...zato sto su prije 30 godina sve kuce u lici radene na "palentu" tj. na mjesalicu - i sta mislite da je bilo marke 30??? aha mos mislit....i sta je najbolje kad gletate na televiziji rusevine od tih kuca (od rata)...sve ploce stoje....ljudi su previse poceli filozofirati i strahovati od tih marki betona....jednostavno taj lobi gradevinski, pumpa ljudima glavu....ukoliko radis obiteljsku kucu a ta puna ploca koju betoniras lezi na vise nosivih zidova tj. ta polja nisu jako velika (a jako veliko znaci preko 6x6 m....) onda slobodno rokaj sa mjesalicom...samo probaj naci ili posuditi onu mjesalicu iz koje izade 6 tacki (kariola)...a to ti je ona sa oznakom 330 - ili prevedeno 330 litara. Zasto?...jer ces se na onu od 125 ubit ko konj i trajat ce ti cijeli dan...a mi smo na ovu od 330 znali zamjesat po 35 kubika na dan (u 9 sati rada na bausteli).....na tu od 330 litara smo stavljali po 5 vreca cementa od 25 kila sto ce reci jedno 125 kila po mjesalici...ako bi bacili 150 kila po mjesalici onda bi beton bio premasan pa se ljepi svuda...po mjesalici...po tackama....za gladilicu...nemos delat s njim....a kad stavis 125 kila na mjesalicu od 330 litara dobijes taman....i sad kad gledas....odprilike 3,3 takve mjesalice zamjesane cine 1,00 m3 betona sto dobijes - 3,3 mjesalice X 125kg/mjesalici = 412,5 kg cementa po kubiku....marka 25...ne moze vise

p.s. iste te pune ploce u lici su bile max debljine d = 12 cm...naravno s godinama trziste je napravilo svoje pa tako sad "moramo" ugardivat mb30 jer da se nebi slucajno srusilo i ploce se rade po 15 i 16 cm debljine....ljudi shvatite da je sve to organizirano bas sa tim ciljem da vas zastrase....jer nije ovo nikakva teorija zavjere - jednostavno pohlepa za novcem nema granica...ja uvijek kazem - sve kuce u istri (one stare) ne znaju sta je beton i armatura pa i dalje stoje a usput ako gledate ove objekte po dalmaciji sta ruse...najdeblja mreza u ploci je fi 5!!!!! - ako nista neke stvari ucite i od gradevinske mafije jer jedino ona upotrebljava materijale koje bi trebalo upotrebljavat - zasto? - jer oni ne puse te fore...MB30....dvostruuko armirano....glazure ove i ove....itd itd...
krule is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:28.