Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2010., 00:19   #2001
Pitam se kako onda studente tako olako primaju
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 00:34   #2002
Studenti su nesto drugo, ako nasi studenti mogu studirati u Svicarskoj onda postoji neka pupa u zakonu kroz koju se moze provuci.

Ako mozes, ne dvoumi se ni trenutka, idi sto prije.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 15:16   #2003
Quote:
*mrtva_hladna* kaže: Pogledaj post
Ja nisam u svici ali jesam u austriji....
Kako ovo sve fino zvuci za onog koji nikad nije krocio u svicu, austriju, njemacku
reci iskreno da trenutno ne mozes naci posao jer si nkv radna snaga i da crpis novac s biroa (nesto kao Arbeitslosengeld u austriji) pa da te oni (silom) salju na raznorazne kurseve i da jedva sklapas kraj s krajem.
U "svapskim" zemljama se dobro zivi samo ako se radi i ima dobru placu sve ostalo je dan i komad. Nista nema za Dz.



i ovo boldano si preuvelicao
mozes radit ali ces na kraju pola vratit Finanzamtu
i ovdje u austriji ima koliko hoces "nasih" zena koje rade dva posla dnevno sve po 4 sata ali to je zato sto moraju, a ne sto hoce, zele, vole... i to uglavnom rade po cistackim firmama vozaju ih ko budale



zaboravio si reci da u svici "auslenderi" placaju skuplje osiguranje za auto (sto recimo u austriji nije slucaj)
a ovo u vezi jednog osiguranja i dva auta (Wechselkennzeichen)postoji i u austriji i po tome nije svica posebna kao sto je za ono prvo gore
meni to uopce nije komforno kad stalno moras skidat i stavljat tablice s jednog na drugo auto. To vecinom rade oni sto kupe neku bembaru na kredu a drugo za par stoja pa onda se vozikaju s tim krsom a ovo novo koriste samo kad idu u domovinu
sve u svemu, ne mozes istodobno vozit oba auta



Znaci,da bi u svici kupio/imao kucu trebas zaduzit sebe, svoju djecu i njihovu djecu i cija je na kraju kuca ?
Jesi ti kupio kucu kad je to tak jednostavno ?
Koliko vas koji ste u svici ima svoju kucu, stan ?
Stariji je post, ali fakat moram

Quote:
Marec kaže: Pogledaj post
Basel - moj grad , poznajem ga kao svoj džep, kak bi se reklo svaku ulicu, svako drvo, svaki kamen

Da bi jedva sklapao kraj sa krajem, to jednostavno nije i nije točno. Ne znam otkud ti to?? Što se odjeće i obuće tiče, kad se malo prošvrlja po gradu uvijek se negdje nađu krpice na rasprodaji, ali doista rasprodaji, gotovo poklonjene. A što se hrane tiče, ne moraš kupovati u skupim trg. centrima (Coop, Manor, Migros,...), Basel je na samoj granici sa Njemačkom kuda mnogi čak i švicarci odlaze u tjedne šopinge gdje je hrana doista po bagatelnim cijenama. Naravno i u Baselu je hrana u prosjeku jeftina (jedino ako se misliš hraniti po restoranima, e to treba platiti ).

Nego, interesira me kako to misliš da imaš mogućnosti otići u taj grad? Mislim, otići naravno možeš bez problema kao turist. Ali raditi? Prije ćeš dobiti na lutriji stotine milijuna eura nego vizu za rad u Švici
Pa kud pored cijele Švicarske Basel najbolji? U Švici je Zürich zakon.
Zürich, Geneve, Lausanne i Luzern imaju jezero, Bern ima Aaru, a Basel prljavu Rajnu, industriju, Novartis, Roche itd u samom gradu. Porez duplo veći nego u Cirihu. Grad bez zelenila, kvartovi tipa Kleinhüningen. Klubovi i mogućnosti za izlazak neusporedivi ni sa Zürichom, pa i Bernom.
__________________
Malo nas je al smo govna!
kernie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 01:02   #2004
Quote:
kernie kaže: Pogledaj post
Pa kud pored cijele Švicarske Basel najbolji? U Švici je Zürich zakon.
Zürich, Geneve, Lausanne i Luzern imaju jezero, Bern ima Aaru, a Basel prljavu Rajnu, industriju, Novartis, Roche itd u samom gradu. Porez duplo veći nego u Cirihu. Grad bez zelenila, kvartovi tipa Kleinhüningen. Klubovi i mogućnosti za izlazak neusporedivi ni sa Zürichom, pa i Bernom.
Jesam li ja to negdje napisao da je najbolji ? Prošao sam više puta cijelu Švicu i slažem se sa tobom, a ovo sa Baselom je zasigurno moje osobno viđenje jer u tom gradu sam proveo najviše vremena i imam samo lijepe uspomene pa zato Basel najviše volim u Švici
Marec is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 07:59   #2005
hmmm...kernie, zurich najbolji...
a kako to da nisi zug čak ni spomenula?
puno zelenila, nema teških zagađivača, jezero je tu, okolna brda su kao stvorena za šetnju, porez najmanji...zug šteka jedino po pitanju izlazaka ali s obzirom da je na sredini između luzerna i zuricha ni to nije greda a, usput, nema niti onakve gužve ni kriminala kao jedan od ta dva grada...
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2010., 00:43   #2006
Pozdrav Hrvaticama u Švicarskoji....

jel ima možda koja slobodna koja bi se htjela udati? ja sam trenutno u Hrvatskoj....29 godina...zgodan i pametan, al bi radije živio u CH...
ako ima, molim neka se javi putem privatne poruke, a svi oni koje se ovo ne tiče ne moraju komentirati

pozdrav!
alikemal is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 13:49   #2007
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
Znači tako je teško?

Jedan poznanik mi je davno rekao ako želim otići vani zaraditi da će se on radije pobrinuti da mi sredi da radim u Švicarskoj, ne znam kako. A on je tamo isto, koliko znam, otišao kod svoje familije, dobio besplatno školovanje - jezični fakultet. Tamo živi i namjerava ostati. On je mislio da dođem privremeno živjeti kod njega, ali ja kada bih i otišao ne bi se gurao kod njegovih, potražio bi smještaj

Zanima me ima li puno Hrvata i ostalin naroda bivše države u tome gradu? Ili su tu većinom stranci?

A i to što kažeš - zanima me zašto je tako teško doći do vize?
Ovo povecano 99.9% nije tocno. Nema besplatnog fakulteta u Svicarskoj ni bilo gdje osim u Dubaiu za domorodce a fax im ne treba kad imaju sve drugo besplatno. A besplatan ne postoji osim ako ne dobijes stipendiu na neki nacin.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 17:09   #2008
pozdrav svima
Imam jedno pitanje nadam se da netko zna odg.

Ovako,danas mi zena putovala avionom iz Züricha za Zagreb i sve bi bilo uredu da nam na aerodromu prilikom pregleda putovnice policija nije rekla da mi se zena predugo zadrzala u svicarskoj,odnosno duze od tri mjeseca, naime bila je od pocetka sedmog do kraja osmog te od sredine devetog do danas,dakle sve skupa cetiri mjeseca a sada pitanje: zna li ko kakva ce kazna biti i hoce li biti i novcana te koliko visoka,jer su policajci rekli da ce biti neka kazna,a uzeli su samo njene podatke ime i adresu.
hvala u naprijed....
black-s is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 23:01   #2009
Cija policija, nasa ili svicarska??

U svakom slucaju, zalite se.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 23:16   #2010
Quote:
black-s kaže: Pogledaj post
pozdrav svima
Imam jedno pitanje nadam se da netko zna odg.

Ovako,danas mi zena putovala avionom iz Züricha za Zagreb i sve bi bilo uredu da nam na aerodromu prilikom pregleda putovnice policija nije rekla da mi se zena predugo zadrzala u svicarskoj,odnosno duze od tri mjeseca, naime bila je od pocetka sedmog do kraja osmog te od sredine devetog do danas,dakle sve skupa cetiri mjeseca a sada pitanje: zna li ko kakva ce kazna biti i hoce li biti i novcana te koliko visoka,jer su policajci rekli da ce biti neka kazna,a uzeli su samo njene podatke ime i adresu.
hvala u naprijed....
nesmijes biti duze od 90 dana (ne 3 mjeseca) u 6 mjeseci. racuna se od prvog ulaska u zamlju. znaci bili ste sve nakon 90 ilegalno tamo.

pretpostavljam da vam je svicarska policija uzela podatke, jer hrvatska policija nema s tim veze, uglavnom,kazna obicno ne dolazi, ne dodje nista, ali se nadjete u SIS centralnom sistemu i onda se nemoze vise preci schengenska granica nigdje.kazna se plati kad se zatrazi brisanje iz sis-a

mog jedan prijatelj je imao takav problem na aerodromu u frankfurtu, uglavnom pustili ga, nakon nekog vremena je isao autom u austriju i slovenci ga vratili sa granice. godinu dana je ganjao da ga izbrisu iz sis-a

ako imate nekog u svicarskoj da umjesto se informira dali ste dobili zabranu ulaska u zemlje schengena zbog ilegalnog boravka bilo bi super.da nebude iznenadjenja na granici

http://www.ejpd.admin.ch/content/ejp...sis/ref_0.html


evo adresa na kojoj se i sami mozete informirati, da li imate kakvu zabranu.....
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 22:30   #2011
Quote:
black-s kaže: Pogledaj post
zna li ko kakva ce kazna biti i hoce li biti i novcana te koliko visoka,jer su policajci rekli da ce biti neka kazna,a uzeli su samo njene podatke ime i adresu.
hvala u naprijed....
Uf, ne bih htio biti zloban ili tako nešto, ali švicarci su po tom pitanju (kao i po mnogim drugim) nepopustljivi i držat će se zakonske procedure. Problem je ako se i jedan dan dulje ostane u Shengenu, a o mjesec dana da ne govorim. Kazna je koliko sam čuo vrlo stroga (tako sam čuo ali ne tvrdim osobno da je tako), 10 godina zabrane ulaska u CH, a time i u cijelu EU.

Za novčanu kaznu isto ne znam kakva je sad situacija, ali znam kakva je bila 1993. kad sam ušetao kroz D u CH preko granice i policajci me nisu ništa pitali, ali pri odlasku natrag u D su me zaustavili, ispitivali 1 sat i platio sam kaznu od 240 Sfr. za jedan dan u CH bez vize.

Naravno, dosta se otad promijenilo i ne bih vas htio plašiti, no nekakve kazne će zasigurno biti. Usput, pretpostavljam da je Vaša žena tamo radila na crno, i ako jest, sreća njena što šviceri nisu kopali po tome, tek bi onda bio problem.
Marec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 16:38   #2012
Moze jedna mala pomoc?
Naime,imam rodjenu sestru u Svajcarskoj i sad bi ja htela da idem kod nje da radim.E sad mene zanima na koji ja nacin mogu mogu tamo raditi,za rad na crno znam,a ne verujem da bi ona htela snositi neke posledice ako bude problema ...Evo ovo sad sad nasla pa ako neko moze da mi pmogne kakva je ovo dozvola i na koji nacin se dobija.

A dozvola - sezonska dozvola. Imaju je najcesce radnici na gradjevinama i radnici u ugostiteljstvu. Namenjena je strancima koji borave 9 meseci godisnje u Svajcarskoj. Tri meseca godisnje MORAJU da provedu kod kuce. Unapred zahvalna,bok
Carolans is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 23:43   #2013
Gdje si nasla taj podatak za tu A dozvolu??

Mislim da to vise ne postoji otkada je Svicarska potpisala ugovor sa EU.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 00:13   #2014
Evo ovde http://icapeople.epfl.ch/bradunov/fa...e_dozvole.html

Sad ja ne znam da li to jos vredi,a ima li jos nekih nacina da se ode u raditi u Svajcarsku?Kako ide za rad u restoranu ili nesto slicno kakva je tu procedura?
I danas mi je sestra rekla da ce ici u biro da gleda,pomalo mi postaje nejasno

Bok!
Carolans is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2010., 22:18   #2015
Quote:
Carolans kaže: Pogledaj post
Evo ovde http://icapeople.epfl.ch/bradunov/fa...e_dozvole.html

Sad ja ne znam da li to jos vredi,a ima li jos nekih nacina da se ode u raditi u Svajcarsku?Kako ide za rad u restoranu ili nesto slicno kakva je tu procedura?
I danas mi je sestra rekla da ce ici u biro da gleda,pomalo mi postaje nejasno

Bok!
Nema toga vec poodavno
Svicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2010., 23:20   #2016
Ma kakve sam ja srece nije ni cudo
@Svicar Vidim da si iz Luzerna,i mislim da mi mozes pomoci sa nekim odgovorima
A ovako kakve su meni sanse da npr.odem da radim u Svajcarsku,mislim u restorane neke ili bilo sta vec a da to nije na crno(nije valjda jedino resenje da se udam )Znaci legalno tamo da radim,sestra mi kaze da gleda na birou-e sad meni nije jasno kako to ona gleda na birou kad ja nemam tamo nikakve papire,nisam prijavljena
Mozda ces reci sto ne pitam sestru,ali ona od kako je osla u svicu totalno je neka druga osoba
Kad god je pitam za poso,ona kaze gledam i javicu ti kad nesto nadjem,evo proslo je malo vise od mesec dana i sve stoji u mestu

Znaci,kako da odem tamo da radim legalno>??? Na koji nacin,dal oni meni tamo ikako mogu pomoci.Ili me drze u neizvesnosti,pa tek na kraju da mi kazu onu staru nema posla,ili slicno.Molim za odgovor Bok!
Carolans is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 09:09   #2017
Quote:
Carolans kaže: Pogledaj post
A ovako kakve su meni sanse da npr.odem da radim u Svajcarsku,mislim u restorane neke ili bilo sta vec a da to nije na crno(nije valjda jedino resenje da se udam )
Šanse su ravne nuli, a jedino rješenje je da se udate, ali nemojte se udavati samo radi papira.
Marec is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 12:56   #2018
Pa da,prepostavljala sam,nista,hvala svima na odgovorima..
Carolans is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 21:45   #2019
Ima li koga u talijanskon dijelu Svice?

Lugano?Bellinzona?Locarno?
Ajax81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 20:45   #2020
Quote:
početnik do srži kaže: Pogledaj post
Ma sve je to točno, ali točno je i da je Hrvatska jedna od najljepših zemalja na planeti Zemlji. Naravno, ljepota blijedi kada se patiš sa zadovoljenjem osnovnih potreba a pritisnut si istovremeno beskrajnim nelogičnostima. Teško je biti opušten kada sve radi protiv zdrave pameti. Ali, ako nisi prisiljen razmišljati o svemu tome, ili si kalibar kojega nije briga za stvarnost - tada je Hrvatska savršena zemlja, raj za bogove i ljude.
Da, slozio bih se da je Hrvatska medju 150-200 najljepsih zemalja na svijetu)

A cuj,to da smo medju najljepsima,te argumente i procjene mi mozemo uvaljivati jedni drugima i tjesiti se,Italijani,Svicarci,Poljaci ce na to odmaknuti rukom ili se nasmijati kad cuju.Ima masu zemalja visestruko ljepsih od Hrvatske to je sigurno a i sve je relativno.Crnogorci to isto mogu tvrditi jer imaju fenomenalnu geografiju/reljef itd...o uspjesnosti nase drzave bolje da ni ne govorimo jer tu smo se pokazali nesposobnjakovici per excellans.Pa pogledajmo kako izgleda ona drzava koju mi uzmemo u svoje ruke,pocijepamo je "ko svinja masni dzak",sta bi rekli sa one strane Drine,unistili smo sve sto se dalo unistiti.Pa vise vrijedi jedan svicarski ministar nego cijela hrvatska vlada tako da usporedjivati neusporedivo je unaprijed besmisleno.E sad stranci....njima vjerojatno nije kao domicilnim stanovnicima u Svicarskoj.A kad si bogat svaka zemlja ti je raj pa kako ne bi bila i Hrvatska.
Bene od 16 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:57.