Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2008., 17:40   #1001
evo, fuffee i secudno, kaj da vam velim..pak simpaticni kuhschwizeri.. napisal sam da se ne mislim seliti, ali ipak:

Käme auch bei einer sehr attraktiven Tätigkeit bzw. Entwicklungsmöglichkeit ein Umzug in die Schweiz nicht in Frage?
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 14:38   #1002
Ma daj, Jimmy, nije Švica tako loša, pogotovo iz austrijske perspektive. Jest da nikad nismo bili carstvo, ali zato nikad nismo ni propali Kulture imaš i u Zürich-u: Gerijatrija (Tonhalle), avangarda (Traviata na glavnom kolodvoru), spektakl (Schlingensief), komercijala (nekidan Backstreet Boys u Hallenstadion-u), penzionirane pop zvijezde (AVO Session), jazz (Montreux), open air (previše da ih nabrajam). Kazališta također ne fali, restorana dovoljno da poslije budeš 10 godina na dijeti (što radi viška kalorija, što radi manjka love ), kino na svakom koraku, Langstrasse (pošto si bachelor ). Do alpi možeš skoro tramvajem, jezero (za ljetno kupanje) pod nosom. Baš ništa ne fali.

A glede Kuhschweizer-a, to je davno prošlo. Legenda je nastala radi švicarskih težaka, koji su ljeti pratili stoku u alpe. Proveli bi tamo mjesecima bez žene, samo uz krave, pa bi zato ... Danas imaš Ruskinje, Filipinke, Ukrainke, pa čak i Afrikanke, tako da ni jedan Švicer ne mora biti bez žene
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 17:18   #1003
a to im ja od milja tepam, Kuhschwitzeri..nema to veze s onim kak oni nazivaju Njemce, Sauschwaben
bar nisu Alpentrottel kak Austrijanci.

ovak, za Zürich, veli brat, on ide tam s vremena na vreme, da su ljudi opusteniji neg v Becu, da je tam boljsha atmosfera. v Becu vlada josh ona napetost valjda od K.u.K. josh, kakvu je Krlezha opisival u Studijama i Putopisima, i koja se josh razularila josh vec poslje za hitlerovo vrieme. a i meni je Beca dosta vec, nam vec dugo ovdi. makar v Moskvu otidjem. il Prag, ovak nekov kultivirani grad. dosta mi je zapadnog barbarstva. kaj je prevec je prevec.
jedino neznam kak bi moja cura iz Hrvatske mogla tam dojti.
veli brat da je oko Züricha skupo, po tim selima stanuju bogatashi v kucama..v gradu se da ziviti....i nesme se iti v restorane.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 00:51   #1004
Meni je svicarski njemacki jako lijep jezik, iako ga nista ne razumijem.
Cujem da Svicarce nervira Hochdeutsch (njemacki njemacki) i da radije pricaju sa strancem na engleskom nego na Hochdeutschu, mrznja je toliko jaka da se ljudima gade tv programi iz Njemacke, dok je jedna obicna Viva ok Autrijancima, za Svicarce su morali napraviti Viva Schweiz, koja ide na svicarskom, a ne na njemackom.

U formalnom pisanju doduse Svicarci koriste Hochdeutsch, koji je nesto kao latinski prije 200g. u Hrvatskoj
ne kuzim zasto Svicarci ne odvoje svoj jezik, po uzoru na Juznoafrikance koji su svoj dijalekt nizozemskog odvojili i proglasili ga zasebnim jezikom: afrikaans.
Monoglosija je mnogo zdravija nego trenutno stanje u Svicarskoj (medijalna diglosija).
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 10:32   #1005
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
ne kuzim zasto Svicarci ne odvoje svoj jezik, po uzoru na Juznoafrikance koji su svoj dijalekt nizozemskog odvojili i proglasili ga zasebnim jezikom: afrikaans.
Monoglosija je mnogo zdravija nego trenutno stanje u Svicarskoj (medijalna diglosija).
Zato sto ne postoji ni jedan pravopis koji bi pokrio CH Deutsch kao jezik. Ovdje svako selo ima svoj CH Deutsch (Schweizerdeutsch) a cersto se dogodi da se dva sela udaljena 30-ak km ne razumiju bas najbolje..
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 23:39   #1006
ne ulazeci u svoje osobne zivotne detalje,samo bi rekla-boravila sam dosta u ch poslijednjih 6 godina,malo u zgb,malo tamo i do prije nekog vremena sam se sluzila engleskim i talijanskim,jer njemacki nisam znala.
sad sam zbog obaveza puno u zagrebu i zadnjih godinu dana sam iskoristila za ucenje njemackog,jer cu u buducnosti vise nego do sada boraviti u ch i zelim nauciti jezik,a naravno da se prvo mora nauciti osnovni jezik,govor,citanje,pisanje i gramatika-idem na privatne satove kod profe kojoj je njemacki materinji jezik.
ja vec mogu dosta dobro razumjeti njemacki,a mogu i razgovarati,prilicno mi dobro ide,citam casopise na njemackom i svaku vecer si pogledam na dvd-u jednu epizodu "prijatelja" ne njemackom sa njemackim titlovima,radi vjezbe.
ja ipak vjerujem da cu se sa njemackim tamo bolje snaci nego s engleskim i ne zelim imati predrasude da je njima draze da pricam engleski,nego da sam se potrudila nauciti njemacki.
ne znam koliko cu ja sama savladati njihov dijalekt,ali vjerojatno dovoljno da ih razumijem,sto je ok,a oni razumiju njemacki njemacki,pa ne vidim problem.
muz govori oba,ali posto je tamo od 13.godine zivota, ch deutsch mu je ko hrvatski,a visoki njemacki govori ko svaki svicarac kad se potrudi.
btw,jedna susjeda,njemica,mi je rekla da je njoj trebalo 6 mjeseci da pocne totalno kuzit svicarce otkako je doselila u ch.
eto,ne bi nista vise pisala o detaljima svoje situacije,ali ne idem ni sa kakvim predrasudama i vjerujem da ce mi njemacki olaksati normalan zivot jednog dana.
pozdrav svima!
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 00:19   #1007
puno pozdrava

nasao sam sezonski posao u svicarskoj
pa me zanima kako to ide sa vizom
taj covijek kaze da ce mi posalat vertrag i to je to
radi se o gastronomiji

e sad mene zanima dali ja moram radit vizu u hr ili u svicarskoj
ili mi taj vertrag dosta?

konobar sam po zanimanju
denny111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 14:54   #1008
Za sve koji se zanimaju za posao u Švicarskoj:
Do sada su svi van EU država mogli dobiti radnu dozvolu u Švicarskoj samo ukoliko su naučenjaci koje CH treba. Od nove godine će biti dovoljno da ste stručnjak (dakle visoko kvalificirani) da biste dobili radnu dozvolu.

Denny, za "sezonske" (status sezonca je ukinut, sada se to drukčije zove) poslove vrijede druga pravila. Na koliko vremena ti je ugovor?
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:25   #1009
najam sobe

Trebala bih unajmiti sobu u Zürichu na 6 mjeseci.
Molim za neki link, oglasnik, savjet i sl.
cicibambula is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 00:10   #1010
www.homegate.ch
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 15:47   #1011
Quote:
hannah3 kaže: Pogledaj post
ne ulazeci u svoje osobne zivotne detalje,samo bi rekla-boravila sam dosta u ch poslijednjih 6 godina,malo u zgb,malo tamo i do prije nekog vremena sam se sluzila engleskim i talijanskim,jer njemacki nisam znala.
sad sam zbog obaveza puno u zagrebu i zadnjih godinu dana sam iskoristila za ucenje njemackog,jer cu u buducnosti vise nego do sada boraviti u ch i zelim nauciti jezik,a naravno da se prvo mora nauciti osnovni jezik,govor,citanje,pisanje i gramatika-idem na privatne satove kod profe kojoj je njemacki materinji jezik.
ja vec mogu dosta dobro razumjeti njemacki,a mogu i razgovarati,prilicno mi dobro ide,citam casopise na njemackom i svaku vecer si pogledam na dvd-u jednu epizodu "prijatelja" ne njemackom sa njemackim titlovima,radi vjezbe.
ja ipak vjerujem da cu se sa njemackim tamo bolje snaci nego s engleskim i ne zelim imati predrasude da je njima draze da pricam engleski,nego da sam se potrudila nauciti njemacki.
ne znam koliko cu ja sama savladati njihov dijalekt,ali vjerojatno dovoljno da ih razumijem,sto je ok,a oni razumiju njemacki njemacki,pa ne vidim problem.
muz govori oba,ali posto je tamo od 13.godine zivota, ch deutsch mu je ko hrvatski,a visoki njemacki govori ko svaki svicarac kad se potrudi.
btw,jedna susjeda,njemica,mi je rekla da je njoj trebalo 6 mjeseci da pocne totalno kuzit svicarce otkako je doselila u ch.
eto,ne bi nista vise pisala o detaljima svoje situacije,ali ne idem ni sa kakvim predrasudama i vjerujem da ce mi njemacki olaksati normalan zivot jednog dana.
pozdrav svima!
ako mislis veci dio vremena provoditi u CH, a i muz ti je ovdje, onda je ideja da naucis njemacki odlicna. sviceri ne vole govoriti engleski, iako ga znaju. to je i logicno jer se nalaze u svojoj drzavi te svi oni koji ne zele nauciti nejmacki, njihov veliki problem.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 15:49   #1012
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
evo, fuffee i secudno, kaj da vam velim..pak simpaticni kuhschwizeri.. napisal sam da se ne mislim seliti, ali ipak:

Käme auch bei einer sehr attraktiven Tätigkeit bzw. Entwicklungsmöglichkeit ein Umzug in die Schweiz nicht in Frage?
ma dobro, nisam bas sigurna da su austrijanci nekaj opusteniji. svi ti germani, sim-tam, svi su oni slicni-kaj da imaju metlu v dupetu.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 15:53   #1013
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
Meni je svicarski njemacki jako lijep jezik, iako ga nista ne razumijem.
Cujem da Svicarce nervira Hochdeutsch (njemacki njemacki) i da radije pricaju sa strancem na engleskom nego na Hochdeutschu, mrznja je toliko jaka da se ljudima gade tv programi iz Njemacke, dok je jedna obicna Viva ok Autrijancima, za Svicarce su morali napraviti Viva Schweiz, koja ide na svicarskom, a ne na njemackom.

U formalnom pisanju doduse Svicarci koriste Hochdeutsch, koji je nesto kao latinski prije 200g. u Hrvatskoj
ne kuzim zasto Svicarci ne odvoje svoj jezik, po uzoru na Juznoafrikance koji su svoj dijalekt nizozemskog odvojili i proglasili ga zasebnim jezikom: afrikaans.
Monoglosija je mnogo zdravija nego trenutno stanje u Svicarskoj (medijalna diglosija).
pa sada, i nije bas tako. radije ce govoriti "hochdeutsch", nego engleski, vjeruj mi. no, meni ej sasvim jasno zakaj im "hochdeutsch" ide na onu stvar, jer se nalaze u svojoj drzavi i zakaj bi oni zapravo morali pricati neki drugi jezik. no, sviceri su vrlo pristojni i tako su ih naucili u skoli, pa ce sa strancem, ukoliko skuze da ne kuze njihov jezik, uvijek, bas uvijek govoriti "hochdeutsch". pa cak i onda kada im velis da ne trebaju, automatski se prebace.


* * * * * * * *

Zelim vam svima lijepu novu godinu.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 18:32   #1014
Poštovani!
Završio sam medicinu u Zagrebu i trenutno sam na pripravničkom stažu koji traje godinu dana. Već dugo mi se gadi život u ovoj banana državi, pa me zanima kakvi su uvjeti za doktore u Švici? Netto plaća? i da li se može s njom solidno živjeti? Zaručnica isto doktorica tako da bi to bilo X2. Do sada se još nisam nigdje informirao,ako možda netko zna da li je bolje doći kao specijalist gore ili tamo specijalizirati? koje struke su najtraženije? Rado bi išao u zemlju gdje se govori njemački znači ili Njemačka ili Švicarska - što vi mislite gdje su bolji uvjeti za liječnike i kako je sa mogućnošću dobivanja posla?
Toliko za sada. Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.
Lp!
don giovanni is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 22:51   #1015
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
ako mislis veci dio vremena provoditi u CH, a i muz ti je ovdje, onda je ideja da naucis njemacki odlicna. sviceri ne vole govoriti engleski, iako ga znaju. to je i logicno jer se nalaze u svojoj drzavi te svi oni koji ne zele nauciti nejmacki, njihov veliki problem.
slazem se.
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 18:05   #1016
Giovanni, pogledaj http://www.nzz.ch/nachrichten/starts..._1.681704.html
Neurokirurgija: 390'000 CHF godišnje, radiologija 380'000, psihijatrija 130'000, kirurgija 165'000, kučni liječnik 195'000. Prosjek 215'000.
Ako želiš raditi u bolnici (a na početku ćeš morati): Asistent 107'000, liječnik koji samostalno radi i vodi asistente 155'000.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2009., 21:59   #1017
Mene baš zanima radiologija. To su brutto iznosi, koliko od toga otpada na porez i da li se može s tim solidno živjeti? Da li bi morao raditi u bolnici kao asistent ukoliko bi već došao sa specijalizacijom u Ch?
Koliko sam shvatio iz članka to su većinom doktori koji imaju privatne prakse, ako se ne varam.
Kako je uopće medicinska skrb organizirana u Ch? Da li je ok raditi u državnoj bolnici kao specijalist?
Ovi kantoni Schwyz i Glarus su u njemačkom dijelu ili? Kakav je to retroromanski govorni dio?

Zadnje uređivanje don giovanni : 05.01.2009. at 22:15.
don giovanni is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 13:00   #1018
Quote:
don giovanni kaže: Pogledaj post
Mene baš zanima radiologija. To su brutto iznosi, koliko od toga otpada na porez i da li se može s tim solidno živjeti? Da li bi morao raditi u bolnici kao asistent ukoliko bi već došao sa specijalizacijom u Ch?
Koliko sam shvatio iz članka to su većinom doktori koji imaju privatne prakse, ako se ne varam.
Kako je uopće medicinska skrb organizirana u Ch? Da li je ok raditi u državnoj bolnici kao specijalist?
Ovi kantoni Schwyz i Glarus su u njemačkom dijelu ili? Kakav je to retroromanski govorni dio?
To su ti sume, porez se obracunava progresivno ovisno od kantona ali je od 12-15-20% ili vise procenata.
Stim da "sumnjam" da ce ti odmah priznati sve za sto si kvalificiran i ne zaboravi da ako ne znas Njemacki perfektno citati i pisati tesko da ces dobit ovdje posao pogotovo u toj grani pogotovo sa tom placom.
Dakako kao i svugdje drzavno mlijeko je najslade mlijeko.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 17:04   #1019
Quote:
don giovanni kaže: Pogledaj post
Mene baš zanima radiologija. To su brutto iznosi, koliko od toga otpada na porez i da li se može s tim solidno živjeti? Da li bi morao raditi u bolnici kao asistent ukoliko bi već došao sa specijalizacijom u Ch?
Koliko sam shvatio iz članka to su većinom doktori koji imaju privatne prakse, ako se ne varam.
Kako je uopće medicinska skrb organizirana u Ch? Da li je ok raditi u državnoj bolnici kao specijalist?
Ovi kantoni Schwyz i Glarus su u njemačkom dijelu ili? Kakav je to retroromanski govorni dio?
Iznosi su brutto, skida ti se oko 12% za kojekakva osiguranja (nezaposlenost, prvi, drugi mirovinski stupac), pa onda porez. S tom lovom se da solidno živjeti, ako radite obadvoje, teći će med i mlijeko

OK je raditi u bolnici, nisu sve državne, ima i privatnih. Toliko je OK u Švici da dobar dio njemačkog medicinskog kadra dolazi ovamo, pa nije više ni potrebno znati švicarski dijalekt

Retoromanski nije uvijet, oni znaju uvijek i njemački. To ti je malo zabačen kraj Švice, ali vrlo lijep (planinarenje, skijanje, sve to možeš tamo).
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 18:50   #1020
Puno hvala na informacijama.
Živjeli!
don giovanni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:54.