Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2012., 15:04   #901
to je OK ako bi tako bilo no stvar je sljedeca, ako mi treba 20000kn da bi otvorio d.o.o. poduzece i ako ce mi ostati jos 20% vlastitog ucesca ispada da cu (s obzirom na ukupnu cifru, danas sam dobio ponudu, oko 80000 kuna) ucestvovati sa polovinom sredstava a ostatak na kredit.

nista, otici cu sutra do grada pa se pokusati raspitati kako bi to sve skupa moglo (pro)funkcionirati.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 07:45   #902
otvorila bih firmu za proizvodnju kolaca ,moze li mi netko pomoci kako krenuti,posto nemam odredjeno zanimanje moram ici na d.o.o,ali kako dalje ,stalno citam da trebaju neki projekti i sl.ali ne kuzim kako da napravim taj projekt kome da se obratim ,koliko me to sve kosta,sta bi mi trebalo od opreme (minimalno)za pocetak ,dali se ta oprema moze kupiti polovna ili bas mora sve biti novo???
da da pamet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 11:54   #903
otvaranje firme stranca u hrvatskoj

poz, da li netko zna da li stranac u HR može otvoriti obrt ili to mora biti firma(iznajmljivao bi pokretne kućice u kampu) i šta mu sve za to treba?
lp!
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 19:27   #904
Quote:
sonica kaže: Pogledaj post
poz, da li netko zna da li stranac u HR može otvoriti obrt ili to mora biti firma(iznajmljivao bi pokretne kućice u kampu) i šta mu sve za to treba?
lp!
AFAIK: Naravno da moze, ali mora imat radnu dozvolu i prebivaliste.
Ali ni firmu ne mozes otvorit i radit kao direktor (tek tako), vec osoba koja radi za firmu mora imat radnu dozvolu (ili biti hrvatski drzavljanin). Ti mozes bit vlasnik doo-a, mozes bit i direktor i ne placat doprinose (ako ih recimo placas po nekoj drugoj osnovi u nekoj drugoj drzavi), ali ne mozes bez radne dozvole radit (recimo sjedit u kampu i iznajmljivat te kucice).
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2012., 09:44   #905
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
AFAIK: Naravno da moze, ali mora imat radnu dozvolu i prebivaliste.
Ali ni firmu ne mozes otvorit i radit kao direktor (tek tako), vec osoba koja radi za firmu mora imat radnu dozvolu (ili biti hrvatski drzavljanin). Ti mozes bit vlasnik doo-a, mozes bit i direktor i ne placat doprinose (ako ih recimo placas po nekoj drugoj osnovi u nekoj drugoj drzavi), ali ne mozes bez radne dozvole radit (recimo sjedit u kampu i iznajmljivat te kucice).
HVALA PUNO!
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 16:18   #906
molim pomoć

zanima šta sve d.o.o. mora voditi(koje poslovne knjige i da li to sve mogu voditi ručno, naime on će samo preko ljeta iznajmljivati mobilne kućice u kampu i da li si mora isplaćivati plaću i koliku ili samo doprinose?
poz!
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 16:45   #907
Quote:
sonica kaže: Pogledaj post
zanima šta sve d.o.o. mora voditi(koje poslovne knjige i da li to sve mogu voditi rucno, naime on ce samo preko ljeta iznajmljivati mobilne kucice u kampu i da li si mora isplacivati placu i koliku ili samo doprinose?
poz!
BTW, koliki promet ocekujes? Ocekujes li vece ulazne racune sa PDVom (nabava kucica i slicno)? Pitam tako da budes siguran da ti se isplati biti u sustavu PDVa. Ako si ispod 230.000 onda neces morat bit PDV obveznik: dakle naplacivao bi 25% nizu cijenu u izlaznim fakturama (uocpe nije malo), ali bi ga imao i u ulaznim.
Vjerojatno mozes sve sam ali moras to i znat (i godisnja izvjesca i sve zivo), ne znam koliko ti se isplati s time zezat.

No iz ovog sto si napisao uopce nije jasno o cemu govoris jer d.o.o si ne moze isplacivat placu i doprinose, placa i doprinosi idu na fizicku osobu (zaposlenika), d.o.o je pravna osoba. Jasno je da govoris o osobi zaposleniku (dakle i sa radnom dozvolom/drzavljanstvom). Placu ne moras isplacivat, ali doprinose moras ukoliko po nekoj drugoj osnovi ili u nekoj drugoj drzvi ti doprinosi nisu placeni.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 16:58   #908
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
BTW, koliki promet ocekujes? Ocekujes li vece ulazne racune sa PDVom (nabava kucica i slicno)? Pitam tako da budes siguran da ti se isplati biti u sustavu PDVa. Ako si ispod 230.000 onda neces morat bit PDV obveznik: dakle naplacivao bi 25% nizu cijenu u izlaznim fakturama (uocpe nije malo), ali bi ga imao i u ulaznim.
Vjerojatno mozes sve sam ali moras to i znat (i godisnja izvjesca i sve zivo), ne znam koliko ti se isplati s time zezat.

No iz ovog sto si napisao uopce nije jasno o cemu govoris jer d.o.o si ne moze isplacivat placu i doprinose, placa i doprinosi idu na fizicku osobu (zaposlenika), d.o.o je pravna osoba. Jasno je da govoris o osobi zaposleniku (dakle i sa radnom dozvolom/drzavljanstvom). Placu ne moras isplacivat, ali doprinose moras ukoliko po nekoj drugoj osnovi ili u nekoj drugoj drzvi ti doprinosi nisu placeni.
u PDV svakako ulazi jer druge godine misli kupiti još 4 kućice, koja sve točno izvješća idu i da li doprinose koje će plaćati dobijemo na rješenju od porezne i koja su sve godišnja davanja(porezi) i da li d.o.o. mora raditi cijelu godinu ili može samo sezonski? pomagajte!
lp!
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 17:14   #909
da li se d.o.o. može staviti u mirovanje, pošto bi poslovanje bilo samo sezonski?
lp!
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 11:47   #910
Quote:
sonica kaže: Pogledaj post
da li se d.o.o. može staviti u mirovanje, pošto bi poslovanje bilo samo sezonski?
lp!
doo se ne može staviti u mirovanje , čak i kad ne posluješ moraš plaćati godišnji porez na tvrtku, doprinose hgk, plaćati račun firme banci i tak dalje.
na kraju god jednostavno podneseš poreznu prijavu i na dobit platiš porez, to je to.
Dalika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 23:24   #911
Quote:
Dalika kaže: Pogledaj post
doo se ne može staviti u mirovanje , čak i kad ne posluješ moraš plaćati godišnji porez na tvrtku, doprinose hgk, plaćati račun firme banci i tak dalje.
na kraju god jednostavno podneseš poreznu prijavu i na dobit platiš porez, to je to.
Moguće je zatražiti od općine, grada da ne platiš porez na tvrtku ako ne posluješ (ali ako se posluje dio godine onda je to isključeno), isto je sa hgk, a neke banke ne obračunavaju naknadu ako nema prometa po računu.
Sve to ne važi za sezonsko poslovanje; mnogi rade "sezonski" pogotovo u ovoj situaciji kakva je danas
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 16:48   #912
Molim pomoć:koji su uvjeti za otvaranje (isključivo) biljne apoteke?
glacova is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 17:28   #913
pitanje

poz, molim nekoga da mi kaže da li kada se otvara d.o.o. porezna uprava traži potvrdu tko će voditi računovodstvo ili ne?
lp!
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 08:59   #914
Ako otvorim doo, mogu li se zaposliti na pola radnog vremena, ja sam osnivač, direktor i radnik, i bio bih jedini zaposleni ?
Hvala
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 10:31   #915
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Ako otvorim doo, mogu li se zaposliti na pola radnog vremena, ja sam osnivač, direktor i radnik, i bio bih jedini zaposleni ?
Hvala
Mozes, ali afaik doprinose moras placat na puno radno vrijeme (ukoliko nemas placene doprinose po nekoj drugoj osnovi).
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 13:39   #916
Kod bilježnika je napravljena dopuna djelatnosti d.o.o.-a i poslana je prijava za upis u TS. Zanima me kada se može početni s obavljanjem dopunske djelatnosti ukoliko ne postoje uvjeti kojima treba udovoljiti? Može li se startati odmoh ili treba čekati rješenje TS?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 13:53   #917
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Kod bilježnika je napravljena dopuna djelatnosti d.o.o.-a i poslana je prijava za upis u TS. Zanima me kada se može početni s obavljanjem dopunske djelatnosti ukoliko ne postoje uvjeti kojima treba udovoljiti? Može li se startati odmoh ili treba čekati rješenje TS?
Može se startati čim se preda zahtjev
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 14:14   #918
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Može se startati čim se preda zahtjev
Hvala, pretpostavljala sam, ali opreza nikad dosta
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 16:56   #919
Quote:
sonica kaže: Pogledaj post
poz, molim nekoga da mi kaže da li kada se otvara d.o.o. porezna uprava traži potvrdu tko će voditi računovodstvo ili ne?
lp!
Porezna uprava obično prilikom prijave firme traži ugovor o obavljanju knjigovodstvenih usluga (uz ugovor o najmu, prijavu na mirovinsko itd.)
Exy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 18:22   #920
Nije nužan ugovor s knjigovodstvom jer isto možete i sami voditi. Ukoliko imate knjigovodstvo, priložite i ugovor ili samo broj telefona knjigovođe.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:44.