Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2008., 14:08   #1
Kakav posjet domovini

Jucer sam dosao iz HR i tih par dana mi je bilo i vise nego dovoljno da shvatim kako je ovdje u stvari lijepo.

Prvi krasan susret sa realnoscu sam imao vec na busnom kolodvoru (za doma). Kreten od vozaca (bjelovarski prijevoznik) me nazivcirao jer mi hoce staviti potpuno praznu torbu u bunker i naplatiti 7kn. Kaze: Pun mi je autobus, a ja gledam ima tocno 10 ljudi (relacija ZG-OS, subota 19h). Pa kazem ja njemu: Covjece, pa zar ti mislis da sam ja kreten koji ne zna brojati do 10!? I ne dam torbu pa makar ju drzao u krilu cijelo vrijeme.

Onda dodjem jedan dan (od ukupno 4 u HR) prije puta za Irsku iz OS u ZG zbog 3 stvari, od kojih 2 ne obavim: prvo nadjem glazbeni odjel KGZ zatvoren ("do daljnjeg") zbog uredjenja, bez ikakve obavijesti (http://www.kgz.hr/gradska/grglazb.asp). Hajde, mislim si, barem cu otici kod zubara, kako sam se najavio prije par tjedana, pa da sredim par komada. Odem do zubara (dr. Suric-Balia, Zvonigradska), a ona - NE RADI Nekakav hitan slucaj (?) i bas ne radi taj uto i sri kad sam ja u ZG. Ne moram spomenuti da me netko nije nista obavijestio...
Poludio sam Sredio sam u posao u ZG do 10 ujutro i sjedio cijeli dan jer sam tek sutradan ujutro isao za Zadar.

Jako dobar frend me ubije u pojam sa svojom zivotnom pricom kako je prije mjesec-dva bio zrtva teske lijecnicke pogreske u KB Osijek. Trebao je biti rasporen od prsa do dolje, i sva sreca da se zbog neazurnosti, godisnjih
odmora i sl. sve razvuklo pa je stigao doci do Zagreba i cuti misljenje pravih strucnjaka, koji su sve ono prvo javno i dokazano pobili, te covjeka lijecili zracenjem.
A slavna dijagnosticarka je komentirala to: Ovo je stvarno rijedak slucaj i ja sam mislila... Nema tu drugog misljenja lijecnika, savjetovanja ili stogod ako nisi siguran, to je samo jedan zivot 37-ogodisnjaka vise ili manje

Dodjem u Zadar u 12h i pitam na busnom kolodvoru kad imam bus za aerodrom a kaze mi zena (1. salter) u 18h i jos mi napise na papiru. Ja pitam kako tek u 18??? Kaze mi druga (2. salter): ma imate u 13h sa perona 7. Pitam ovu prvu zasto mi je rekla u 18, a ona kaze: pa mislila sam. Covjek na salteru dalje vice: kako to da gorivo ide dolje a vi poskupljujete karte.
U Zadru moj bus hladno prodje pored aerodroma, jer je legenda zaboravio da sam mu 3,5 minute ranije rekao da ja silazim na Plesu, pa smo se u kaubojskom stilu vracali busom u rikverc onom uskom cestom

Onda slusam vijesti u prelijepoj nam vasoj: U Brezovici nije bilo zlostavljanja; Slucaj Maskalin osudjen kao komplikacije, a ne pogreska lijecnika; U slucaju Index kaznjen student...

Kad gledam sad - mogao bih napisati jedan stvarno tuzan roman za vrijeme 5-o dnevnog posjeta doma.
Ne znam, meni je stvarno dosta za narednih 10 godina... Covjek se u normalnom okruzenju i sustavu brzo odvikne od ovog horora. Disgusting!!!

Onda sletim i IE i odmah sa aerodroma me razveseli irski mentalitet. Dok sam trpao jednu po jednu torbu u bus, dodje covjek (valjda nije skuzio sto radim i da ju ne bih zaboravio) i kaze mi da sam ostavio torbu iza sebe. Nas bi rvatina samo docekao takvu priliku da okrenem ledja pa da ju zgrabi.
Onda me lijepo u 2 ujutro bus (irski Aircoatch) doveze direkt do kuce, jer nije vise nikoga bilo i kaze ne mora ici dalje za Graystones pa mu je svejedno ako malo promijeni rutu (!). A prije toga sam cuo kako prica liku da ima sat i pol do iduce voznje pa uspije malo odspavati. I to je on mene pitao gdje tocno idem kada smo dosli u Bray.

Pa zar je u toj Hrvatskoj stvarno bas sve najgore, majku mu??? Zar je skupljena sva glupost, obijest i nepravda ovoga svijeta na jednom mjestu?
pzdero2008 is offline  
Old 16.10.2008., 14:17   #2
vidis kako se covjek odma navikne na bolje

a tek si otisao!!!
Keya is offline  
Old 16.10.2008., 14:22   #3
Baš mi je drago da si napisao dojmove o Hrv.jer je to naša svakodnevnica-ali,što ćeš...netko to ne želi priznati...
__________________
Ljudi će zaboraviti što ste rekli, zaboravit će i što ste učinili, no nikad neće zaboraviti kako su se osjećali zbog vas.
plagra is offline  
Old 16.10.2008., 14:48   #4
Quote:
Keya kaže: Pogledaj post
vidis kako se covjek odma navikne na bolje

a tek si otisao!!!
Istina, dovoljno je samo prijeci granicu, bilo koju...
pzdero2008 is offline  
Old 16.10.2008., 14:53   #5
Quote:
plagra kaže: Pogledaj post
Baš mi je drago da si napisao dojmove o Hrv.jer je to naša svakodnevnica-ali,što ćeš...netko to ne želi priznati...
Nisu to dojmovi, to su cinjenice - ja sam zivio u HR do prije par mjeseci.

Nije bas ugodno kada te u avionu, u razgovoru, pitaju 2 Irca koja idu na par dana u Zadar: Cuj, mi bi isli u Zagreb jedan dan i htjeli smo unajmiti auto, ali se bojimo voziti vasim cestama jer smo culi da tamo voze divljaci i sto nam preporucas.
Ni to nisu dojmovi...
pzdero2008 is offline  
Old 16.10.2008., 14:58   #6
Da,na veliku žalost ali ne mijenja se ništa..a treba se puno toga mijenjati i to je ono što me smeta..jako puno ljudi odlazi van, ne više ni zbog love toliko koliko zbog drugih stvari.Baš sam jučer pričala sa jednim sociologom koji je rekao da će proći još nekoliko generacija da se nešto promijeni...
Čovjek se brzo navikne na nešto bolje od hrv.svakodnevnice....
__________________
Ljudi će zaboraviti što ste rekli, zaboravit će i što ste učinili, no nikad neće zaboraviti kako su se osjećali zbog vas.
plagra is offline  
Old 16.10.2008., 15:07   #7
ajoooj don't get me started...

jos se sjecam zadnji put kad sam putovala preko Rijeke - onako nesto jos nisam dozivjela ( a proputovala sam pola svita).

arogancija, nekultura i kada naprave GRESKU nema ispricavanja ooo ne, nego te jos napadnu i pocmu vrijedjat.

posalju torbu (ovi u Rijeci zadnji put) koja je za u avion na traku i onda kazu da ne moze jer je previse prtljage

ja kazem moja make - up bag ide samnom kao rucna prtljaga- a ova--ne, ne moze jer je make up unutra.
ja onda pitam za managera jer ova za salterom postaje sve neugodnija i neugodnija...ali manegera nema, on je na pauzi.
da bi na kraju neki tip sto radi tu tracao za borsom i skinuo je sa trake. luda kuca.

isto tako ako presjedas traze da platis extra prtljagu mada si to VEC platio sa polazista.
a par puta su mi poslali prtljagu u freaking Frankfurt (ili di vec) i onda cekala 10, hey DESET dana (!!!) da je vrate.

uglavnom, ja sada putujem samo sa britanskom kompanijom.
__________________
over and out!

Zadnje uređivanje Grazia : 16.10.2008. at 15:14.
Grazia is offline  
Old 16.10.2008., 15:29   #8
Nek iznajme Hummer!!!

Al niko nema sto Balkanac imade. Ja bio poslom u Sarajevu i preko AVIS-a rezervirao Mitsubishi Pajero. Ono na netu krasna lijepa slika bijeli Pajero ganz novi divota. I dodjem ja tamo kad ono Pajero Sport (tko ne zna to nije bolji Pajero nego agrikulturna verzija terenca koja sa Pajerom nema nista zajednicko osim imena, a pociva na bazi pickapa navara) i to sa svojih 100000km na satu. Kazem ja jaranu pa dobro kako sad ovo plus jos matora raga. A on ti meni uzmi ako hoces, nemoj ako neces. Nismo imali izbora (snijeg, nas trojica prtljaga) pa smo uzeli. I naravno na povratku u Sarajevo izgori mi Turbina negdje kod Bosanskog Broda pa sam jedva stigao na avion. Kaze jaran 'jebiga desava se'. Naravno da je 'jebiga desava se' kad raga ima 100000km.

Takve epizode imam iz Afrike, Azijskih rupcaga i sa Balkana. Cisto eto tako da se zna kamo pripadamo.
Chairman Mao is offline  
Old 16.10.2008., 15:53   #9
Da, tamo vani nikada nema problema...

U PROTEKLE tri godine u američkim bolnicama je umrlo oko 237.420 osoba i to samo zato što su se našle u pogrešnoj bolnici, pokazalo je istraživanje neovisne organizacije "HealthGrades". Ispitivanjem je obuhvaćen 41 milijun pacijenata iz pet tisuća bolnica.

Život bolesnika za 70 posto je ugroženiji u jednoj od najlošijih bolnici u SAD-u u odnosu na one najbolje. Svaki drugi smrtni slučaj koji bi se bez problema mogao spriječiti uzrokovan je infekcijom krvi, upalom krvi te srčanim ili dišnim tegobama. Pacijenti koji su završili u najboljim američkim klinikama imali su 50 posto veće izglede da otpusno pismo dobiju odnosno da kući otiđu živi.

Prema preporuci vodeće analitičarke u "HealthGradesu" i voditeljice istraživanja Samanthe Collier, svaki Amerikanac bi se prije odlaska u bolnicu trebao dobro informirati o bolnici u koju odlazi. Nakon ovog istraživanjima pacijentima je život donekle lakši jer imaju bar neke smjernice kamo na liječenje, ako si to mogu priuštiti. Naime, napravljen je popis najboljih i najgorih bolnica u svih 50 američkih saveznih država.

Tako je ispalo da su u boljem položaju pacijenti sjevernih američkih država, Illinoisu, Indiani, Michiganu, Ohiju i Wisconsinu. Najveća stopa smrtnosti bilježi se u: Alabami, Kentuckyju, Missouriju i Tennesseeju.


http://www.index.hr/vijesti/clanak/s...ma/406054.aspx
Vojky is offline  
Old 16.10.2008., 15:58   #10
Quote:
Chairman Mao kaže: Pogledaj post
Nek iznajme Hummer!!!

Al niko nema sto Balkanac imade. Ja bio poslom u Sarajevu i preko AVIS-a rezervirao Mitsubishi Pajero. Ono na netu krasna lijepa slika bijeli Pajero ganz novi divota. I dodjem ja tamo kad ono Pajero Sport (tko ne zna to nije bolji Pajero nego agrikulturna verzija terenca koja sa Pajerom nema nista zajednicko osim imena, a pociva na bazi pickapa navara) i to sa svojih 100000km na satu. Kazem ja jaranu pa dobro kako sad ovo plus jos matora raga. A on ti meni uzmi ako hoces, nemoj ako neces. Nismo imali izbora (snijeg, nas trojica prtljaga) pa smo uzeli. I naravno na povratku u Sarajevo izgori mi Turbina negdje kod Bosanskog Broda pa sam jedva stigao na avion. Kaze jaran 'jebiga desava se'. Naravno da je 'jebiga desava se' kad raga ima 100000km.

Takve epizode imam iz Afrike, Azijskih rupcaga i sa Balkana. Cisto eto tako da se zna kamo pripadamo.
Ma cijeli svijet zna balkansku kulturu i mentalitet.

Problem je sto je u Hrvatskoj sve glumatanje i prepotentno preseravanje. Kako se Srbi ne srame svojih ruku djela - oduvijek su im filmovi bili urnebesno smijesni jer su samo prikazivali situaciju kakva je, a i dan danas se javne osobe cesto ponasaju na TV-u isto kao i kod kuce. A nasa snobovska elita se glanca dok ne ode na prvu cajku, a onda - raspasoj!!! Kao da se ne vidi trulez ispod fasade...
A i jedni i drugi su potpuno isti.
pzdero2008 is offline  
Old 16.10.2008., 16:02   #11
Quote:
pzdero2008 kaže: Pogledaj post
Dodjem u Zadar u 12h i pitam na busnom kolodvoru kad imam bus za aerodrom a kaze mi zena (1. salter) u 18h i jos mi napise na papiru. Ja pitam kako tek u 18??? Kaze mi druga (2. salter): ma imate u 13h sa perona 7. Pitam ovu prvu zasto mi je rekla u 18, a ona kaze: pa mislila sam.
Lazes, ovo nije istina.
gerbengoy is offline  
Old 16.10.2008., 16:05   #12
Quote:
pzdero2008 kaže: Pogledaj post
Jucer sam dosao iz HR i tih par dana mi je bilo i vise nego dovoljno da shvatim kako je ovdje u stvari lijepo.

Prvi krasan susret sa realnoscu sam imao vec na busnom kolodvoru (za doma). Kreten od vozaca (bjelovarski prijevoznik) me nazivcirao jer mi hoce staviti potpuno praznu torbu u bunker i naplatiti 7kn. Kaze: Pun mi je autobus, a ja gledam ima tocno 10 ljudi (relacija ZG-OS, subota 19h). Pa kazem ja njemu: Covjece, pa zar ti mislis da sam ja kreten koji ne zna brojati do 10!? I ne dam torbu pa makar ju drzao u krilu cijelo vrijeme.

Vidim da je kriza vani, nema se 10 kn
Berava is offline  
Old 16.10.2008., 16:16   #13
Quote:
gerbengoy kaže: Pogledaj post
Lazes, ovo nije istina.
Odi (1. salter desno od njihovih vrata), predstavi se kao moj brat i reci da mi je jucer oko 12h rekla za taj u 18h, ali da nisi siguran kada sam isao jer se nisam javio ili stogod... Slobodno provjeri - zato sam potkrijepio sa imenima i sl. jer je sve istina. Zasto bih lagao?

Sorry ako si se prepoznao|la negdje...
pzdero2008 is offline  
Old 16.10.2008., 16:24   #14
Quote:
Berava kaže: Pogledaj post
Vidim da je kriza vani, nema se 10 kn
Ma i da je 7 lp, a ne 7 kn!!!

Platio sam jucer za 2 torbe od ZG do ZD po 7kn/kom, i onda mi uzme jos u ZD za tih 10 minuta do aerodroma 2x7kn, iako sam ga pitao da li mogu unijeti unutra jer je bilo samo 4 putnika u busu (mislim da je bio bus za Benkovac u 13h peron 7, nije Liburnija). Kuzis li da je prtljaga bila skuplja od 12kn koju sam platio za kartu???

Btw. zasto ovdje ne placam dodatno za torbe u bunkeru?
pzdero2008 is offline  
Old 16.10.2008., 16:26   #15
Tecaj umobolnika

Evo jedan kratak vodic "glupim" zapadnjacima kako raz...... sve sto se raz...... moze:

http://business.hr/Default2.aspx?Art...c031e&open=sec
pzdero2008 is offline  
Old 16.10.2008., 16:43   #16
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Da, tamo vani nikada nema problema...
Tko je to rekao??? U biti, sto si htio postici ovim postom?

Ako si htio reci da je tebi super u HR jer te tjesi americki zdravstveni sustav - OK, drago mi je. A sto mislis sto oni misle o tebi gledajuci sve ostalo: sa ekonomskog stajalista, politickog...!?
A ocito ne shvacas da i u HR sustavu za malo slozenije operativne zahvate postoje 2 liste: za one sa kovertama i obicne smrtnike.
Gdje je statistika koliko ima smrtnih slucajeva u HR uzrokovanih lijecnickom ili tehnickom greskom? Tko ce uopce ikada doci do takvih podataka kada je sve zasticeno i karakterizirano kao komplikacija.
Vjerojatno podupires i presudu u slucaju Maskalin. 1:0 za tebe.

Btw. ja govorim o svakodnevnim , obicnim stvarima koje ti se dogode milijun puta na dan, a da ti ne kazem sto me boli za americki zdr. sustav i ovakva izvjesca. I ja sam bio bolestan, platio 50 EUR pregled - i? Da li bi se sad trebali vratiti u HR zbog toga???
pzdero2008 is offline  
Old 16.10.2008., 16:59   #17
Quote:
pzdero2008 kaže: Pogledaj post
Ma cijeli svijet zna balkansku kulturu i mentalitet.

Problem je sto je u Hrvatskoj sve glumatanje i prepotentno preseravanje. Kako se Srbi ne srame svojih ruku djela - oduvijek su im filmovi bili urnebesno smijesni jer su samo prikazivali situaciju kakva je, a i dan danas se javne osobe cesto ponasaju na TV-u isto kao i kod kuce. A nasa snobovska elita se glanca dok ne ode na prvu cajku, a onda - raspasoj!!! Kao da se ne vidi trulez ispod fasade...
A i jedni i drugi su potpuno isti.
Jee, pa Srbi drzhe do sebe! oni znaju da su Balkan. pripadaju samo tom jednom krugu i to je to.
Hrvatska je na pol puta na sve strane. Problem v Hrvatski je kaj se tu mjesha tolko razlicith kultura - Istra, otoki, Vlaji, pa Zagreb, Sjeverna Hrvatska s Varazdinom i Medjimurjem, pa podrucja oko bifsih turskih granica..Banija, Lika..zatim dolaze doseljeni Bosanci i Hercegovci..Balkan je navek nadiral v Hrvatsku, al navek je bilo i drugih utjecaja.
trenutacno Balkan gadno vodi.
jimmy jazz is offline  
Old 16.10.2008., 17:36   #18
Quote:
pzdero2008 kaže: Pogledaj post
Jucer sam dosao iz HR i tih par dana mi je bilo i vise nego dovoljno da shvatim kako je ovdje u stvari lijepo...
Po onome sto si opisao cini mi se da si dozivio gadan kulturni sok, ne znam koliko si dugo vani ali treba vremena za prilagodbu .

Sve sto si napisao donekle stoji ali eto ja sam nedavno putovao u zemlje koje su puno, puno gore od RH pa sam shvatio da u RH i nije sve tako crno, naprotiv, sve je jakooooo relativno .
kuroishijin is offline  
Old 16.10.2008., 17:38   #19
Quote:
kuroishijin kaže: Pogledaj post
Po onome sto si opisao cini mi se da si dozivio gadan kulturni sok, ne znam koliko si dugo vani ali treba vremena za prilagodbu .

Sve sto si napisao donekle stoji ali eto ja sam nedavno putovao u zemlje koje su puno, puno gore od RH pa sam shvatio da u RH i nije sve tako crno, naprotiv, sve je jakooooo relativno .
i ja isto velim. Hrvatska je dobar kompromis izmedju Indije i Austrije.
jimmy jazz is offline  
Old 16.10.2008., 17:41   #20
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
i ja isto velim. Hrvatska je dobar kompromis izmedju Indije i Austrije.
he he meni se ucinila kao Austrija zapravo skroz
kuroishijin is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:29.