Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija > Turske serije

Turske serije Bivši podforum Neprikazano-sapunice

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2011., 20:05   #9461
Dragi moji,

Ovaj post pišem ovdje jer se sva moja forumska aktivnost i provodi ovdje. Nedavno obilježavanje turskih serija žutim znakom za upozorenje smatram degutantnim i čini mi se da sam ja prva sinoć napisala da su me podsjetili na Davidove žute zvijezde. Ako je izražavanje ovakvog mišljenja kažnjivo, red je da me se kazni.

Jesam li preosjetljiva? Od muhe pravim slona? Moguće. Vi svi znate da sam Turkinja i možete pretpostaviti da mi je na usnama bio kiseli osmijeh kad sam vidjela da je žutilo rezervirano za turske serije. Nije da imam neko osobito mišljenje o njima - sapunice kao i većina sapunica, neko ih voli, neko ih ne podnosi, big deal - njihovo žigosanje mi je ružno. I ne samo meni. A ko je god izrazio svoje negodovanje, kažnjen je. Atmosfera koja mami još kiseliji osmijeh.

Ja sam jedna ne baš tipična Turkinja kad je riječ o TV-serijama - ne pratim produkciju svoje zemlje ni kada živim u njoj ni kada sam u inostranstvu. Trebalo je da završim sa nogom u gipsu i ogromnim viškom slobodnog vremena pa da naiđem na ovaj forum i temu o 1001 Noći, otkrijem sjajnu ekipu sa nevjerovatnom energijom i ostanem ovdje, uglavnom zakucana na ovoj temi.

Ali, u ovakvim okolnostima mislim da je najbolje da si uzmem malo odmora i razmislim o tome da li želim biti aktivni član ovog foruma. Kao što svi znamo, širok je net
__________________
Ja prijatelje ne volim ni srcem, ni razumom. Srce može stati, pamet zaboraviti... Ja prijatelje volim dušom svojom. Ona niti staje, niti zaboravlja.
Mevlana Dželaludin Rumi
Gamze is offline  
Old 08.09.2011., 20:48   #9462
Ovu je temu čitavu sezonu nosila grupa entuzijasta ... istraživala se povijest, govorilo o modernoj Turskoj i današnjem poimanju Sulejmanove vladavine, razlikama između turske i zapadnjačke kinematografije i kulture općenito...

Gamze je tako dobar ambasador turske kulture,da smo se mnoge zainteresirale i otkrile čudesan, nepoznat svijet,a u najbližem susjedstvu...

Želja za razumijevanjem povezala je forumaše više zemalja,uče se jezici,skupljaju zanimljivosti o glumcima,autorima,znam više o tome kako funkcionira turska kinematografija,nego li naša vlastita...

Forumašice ulaze u tajne raznih grafičkih alata da mogu iskazati svoju kreativnost...

Da je sva ta pozitivna energija iznjedrila nešto dobro,govori i čitanost teme...

A nagrada za trud ... pokraden prijevod,nove oznake na serijama (moram priznati da ja te trokutiće nisam niti vidjela)...

Shvaćam sve koji se osjećaju povrijeđenima,ali vas molim da ne odustanete ... jer ovo je jedna od rijetkih forumskih tema u kojoj nema zle krvi,podmetanja i svađa. A svačiji izostanak bi se osjetio...
tajva is online now  
Old 08.09.2011., 21:53   #9463
o poeziji
DRAGE MOJE,
Celo popodne,umesto da radim nesto prakticno i korisno,ja se bavim poezijom.To mi nije struka, naprotiv,vrlo je daleko,ali ovde se stalno spominju stihovi i njihova skrivena ili neskrivena znacenja,pa uvidjam da imaju itekako veliki znacaj. IstorijsKi,narocito.Zato sam prekopala malo i pronasla da je o Mustafi pisao i Francuski pesnik i knjizevnik Gabriel Bounin (1535-1586),pod nazivom"LA SOLTANE,TRAGEDIE".Taman u vreme zivljenja nasih likova iz serije.I kao sto svi mozete pronaci, tako sam i ja izguglala tu knjigu,tj rukopis.Pikazana je jedna stranica i pozelela sam da je bar malo prevedem. Ali,nema sanse.To je tako slabo vidljivo da sam izbelela oci i nista nisam uradila.Slova lice jedna na druga i s i f i t sve isto itd,a ima i nekih smicalica koje nisam videla u francuskom (malo ga znam,ali ne dovoljno,vidi se).Tako sam resila da vam pokazem sliku, pa pogledajte,bar cete se uveriti kako je to ozbiljna tema bila i tada.Mozda neko moze da dodje do teksta,lepo prepisanog,jer za tako nesto treba vise znati o kompjuteru, ili imati pri ruci dobru biblioteku.Evo slike


To je u malom, a ako neko zeli da "gubi vreme" moze pronaci pod imenom ovog pesnika i vise.
Nije ni bitno,sustina je u tome da se i van Turske,tj.Otomanske Imperije pisalo o tome.
Jos jedan mali prilog vezan za poeziju.Davne 1971 god.odrzan je 4.kongres balkanskih matematicara i to bas u Istanbulu.Ucesnicima je bilo zabavno i prijatno,osecali su se kao kod kuce, jer su mnoge reci prepoznali, isto kao i mi u ovoj seriji.I jelovnik im je odgovarao,pogodicete-sve to i mi volimo. Matematicari su povadili 'teftere' i izlagali svoje radove.A radovi su imali zanimljive teme,sve naravno matematicko kako i prilici.E,sad dolazim do onoga sto sam zelela da napisem. Jedan rad je imao naslov "Entropija i poetska energija u turskoj poeziji".
Nemam na zalost to da bar nesto citiram,ali zna se sta je entropija(kratko-neodredjenost dogadjaja, ali moze i bolje da se objasni),zna se sta je energija a i poezija.
Kakve to veze ima sa nama?
Ima u toj simbolici naslova.
Molim vas, da ne odustajete od ove nase rabote. Ako se na ozbiljnim kongresima raspravlja o takvoj poeziji,ako Francuz u 16. stolecu pise o Mustafi,ako toliko nas provodi puno vremena u zelji da nesto pruzi,a nesto i dobije u vidu novih saznanja,nemojte se povuci i predati.Kazna dodje i prodje.Ako postoji potreba da se nesto kaze i napise,izrazi odredjena svoja misao neka se to uradi,pa ako dodje klepanje, nema veze procice.Nije zivot u pitanju pobogu! Nisu Hurem ili Ibrahim na potezu,nego samo jedan zanimljiv forum i razmena razlicitih misljenja na njemu.
Gamze,nemoj misliti da smo mi slepi.Uskaces u pomoc kad god nam nesto nije jasno.Divan si sagovornik.Vidimo mi sve.Jako smo ti se obradovali(e) kad si se vratila sa odmora i ne mrdaj nikud.Za ostale isto.Da ne ponavljam, znaju one.Ovo je nasa kuca i ne selimo se nikud.Za sada.
PS:izvinjavam se zbog stamparskih gresaka,kazem ja da su mi oci pobelele od poezije
Xolile is offline  
Old 08.09.2011., 23:08   #9464
Exclamation Opasnost na forumu

Drage moje, kako je krenulo-Red lad i Tzi su banirane,Gamze ne želi ovde da piše a ja posle ovoga https://www.forum.hr/showthread.php?t=148014&page=179
ne znam šta da mislim.Tajva, dušo, za tvoju informaciju Red lad je izgleda dobila perma ban,a i da nije teško da bi više ovde htela da piše.
Imamo neke ideje šta nam je činiti, a o detaljima ćemo sutra.

Mislila sam da večeras pišem o Hatidže, ali ne daju dušmani.

Imamo još 6 dana do početka nove sezone.Valjda i onaj kilavi Yildriz proradi kako treba.
I ne brinite, sve će biti OK.

Zadnje uređivanje pozorištance : 08.09.2011. at 23:37.
pozorištance is offline  
Old 08.09.2011., 23:17   #9465
Šta je ovo danas sam pričala sa starim prijateljem o ovom forumu, odnosno o našoj maloj porodici (jer meni ste sve u srcu). Nije mogao vjerovati jer imao je groznog iskustva sa forumima općenito, obećao je svratiti i uvjeriti se svojim očima. I sad dođem "kući" i dočekaju me banovi i tuga.

Obožavam ovu seriju, tursku kulturu i običaje, a sve to zbog vas ovdje. Neću izdvajati nikoga posebno, ali još od 1001 noći jedva čekam večer i uživanje u vašim postovima, slikama, kolažima i dnevnim novostima

Stoga vas molim ne ostavljate nas, znam da zvuči sebično, ali bojim se izgubiti ovo što imamo . Ako odete povedite me sa sobom.

A sada OnTopic: pozorištance hvala na lijepom postu o Nigar Kalfi, inače mom omiljenom liku, izrekla si ono što sam ja u nekoliko postova pokušavala ali mi nije uspjelo.
colombina is offline  
Old 08.09.2011., 23:30   #9466
bas bez veze , nemam mnogo da dodam na ono sto je napisala @tajva, pa cu je potpisati u celosti.

@poz upisujem se u red za detalje
bbojanas is offline  
Old 08.09.2011., 23:51   #9467
Exclamation Besne žene +Hurrem

Sve znate gde Celt postavlja linkove za MU.Čekamo vas tamo.

I nećemo proći kao on.



A i Suli je spreman, u svečanoj odori.
pozorištance is offline  
Old 09.09.2011., 00:18   #9468
Prvo pozdrav mojim dragim prijateljicama, a i onima koji su dosli na ovu temu nakon sto sam se ja otisla svalerisati

Tuzna sam i ljuta zbog cijele situacije, a neshvacanje onih kojima nije jasno zasto ovakva reakcija na obiljezavanje iskljucivo turskih serija ipak govori najvise o njima samima..

Imala sam namjeru ponovno vam se prikljuciti kada pocne nova sezona, ali vidim da od toga najvjerovatnije nece biti nista, barem ne na ovom 'demokratskom' Forumu. Vidimo se na onom Celtovom

Traileri zaista obecavaju, meni se svidja tmurna i opasna atmosfera, bilo je dovoljno sarenila..

Do tada, hvala vam svima na trudu i doprinosu na ovoj temi, prevodjenjem, slikama, kolazima i pogotovo komentarima..

Zadnje uređivanje Isolta : 09.09.2011. at 00:35.
Isolta is offline  
Old 09.09.2011., 00:24   #9469
A možda tamo padne i kakav halvet (ić ).

thali DD is offline  
Old 09.09.2011., 00:52   #9470
čak i ako ništa ne napišem , svaki dan pogledam događanja na topicu jer je uvijek veselo i zanimljivo...no neću trošit prostor uopće za komentiranje ovakvih besmislica kao ove što se sad događaju, samo ću reć svaka čast svima koji su svojim postovima i komentarima doprinjeli 474 stranica, organizirali akciju prevođenja, informiranja o povijesnim zanimljivostima i općenito uvijek bili dobre volje i spremni prihvatiti nove članove na topicu i podijelit s njima svoj trud oko prijevoda i epizoda...
činjenica je da ima nešto u tim turskim "sapunicama" (prije bih nazvala dramskim serijama") što privlači sve više ljudi, mislim da su to prije svega dobri dijalozi, svakodnevne situacije u kojima se običan čovjek nalazi svaki dan, detalji koji prikazuju stvaran život(banalan primjer skidanja papuča kad se ulazi u kuću), šarenilo likova-nisu svi crno-bijeli, toplina i ona romantičnost koja te ponese...proud to be turkish soap watcher
furby0905 is offline  
Old 09.09.2011., 01:02   #9471
Ma bice sigurno halveta thali DD ne sekiraj se napravit cemo kolaz ako nista drugo, i ja sam takva nisam cesto pisala ali sam redovno citala i stavljala kolaze, ali ima i drugih foruma vidimo se na Celtovom .
Bina Sabiona is offline  
Old 09.09.2011., 05:19   #9472
Obavjestenje za sve dzarije i evnuhe!

Kompletan Forum Harem Team je preselio na novu lokaciju(tamo gdje ja postavljam linkove).

Muhteşem Yüzyıl / Veličanstveno stoljeće (2011 - )

Pozdrav svima!
celt is offline  
Old 09.09.2011., 08:17   #9473
Quote:
celt kaže: Pogledaj post
Obavjestenje za sve dzarije i evnuhe!

Kompletan Forum Harem Team je preselio na novu lokaciju(tamo gdje ja postavljam linkove).

Muhteşem Yüzyıl / Veličanstveno stoljeće (2011 - )

Pozdrav svima!
Istina je da muška noga rijetko kroči do nas ,ali u eunuhe ih ipak nismo pretvorile ...
tajva is online now  
Old 09.09.2011., 09:39   #9474
Exclamation Selidba

Pošto smo se preselili na drugu lokaciju, da ne gušimo i zagađujemo čist anglo saksonski vazduh turskim baljezgarijama, zamolila bih sve koji su u mogućnosti da obaveste ostale gde smo.
Neko od nas će i narednih dana dežurati ovde , kako bi pomogli svima koji hoće da pišu i čitaju o seriji MY.

Za ljubitelje američke produkcije-Bred Pit će gostovati u seriji MY.Glumeće u 5-6 epizoda.
Pošto nešto pratim rad dotičnog gospodina i znam da ne glumi bilo gde, meni je to dovoljan znak da je ova serija odlična.
A kome se povraća, slobodno.
pozorištance is offline  
Received Infraction
Old 09.09.2011., 11:12   #9475
Quote:
Ovo je nasa kuca i ne selimo se nikud
.
Odustajem od ove recenice.Nadam se da je jasno sta mislim.
Odlicno je sto Bred Pit misli da je ovo dobra serija,mislim da ce se lepo snaci,ali o tome cemo na nekom drugom mestu.
Xolile is offline  
Old 09.09.2011., 13:54   #9476
Kao što sam jednom objavila citat jedne moje blogerice o seriji BBG, tako naletjeh na post druge blogerice o seriji MY. Ne mogu odoljeti da ne objavim citat njezina posta s bloga. Uvijek je dobro čuti najrazličitija mišljenja...

"Je, pocela sam gledati tu seriju, skruseno priznajem. Valjda imam previse vremena (ma neeeeee), ne puno pametnijih stvari za raditi (za sada) . Tocka pozitiviteta : skupim nesto turskog, onako, by the way, i sigurno je laksi i blizi od francuskog. Nda...

Prvi razlog je sto je u pitanju povijest, i osoba koja je zaista postojala. Na pocetku, odmah nas upozoravaju, ako se ne varam, da su … da su svi dogadjaji i osobe « inspirirani povijesnim likovima i dogadjajima ». Hm … inspirirani.... Jel' im to znaci da su kopirani, ili kopirani samo malo, a ostalo razvijeno u masi scenarista, ili koga li vec.

I kako to vec biva, ja kao ja, iskopam i pronadjem sve moguce sezone i epizode, na nasem i engleskom jeziku, te sadrzaj svega toga. I sokiram se. I nadam se da je negdje neki bolesni um zmislio ono sto nadjoh ja.

Sultan je bio bog iznad boga. Za boga se mozete nadati da ce vas negdje nekad zaboraviti, ali sultan, a ovaj se nije razlikovao od drugih, bio je u stanju reci, iz hira » odrezite mu sve udove i na kraju ga zakoljite, i slijedece sekunde zatraziti rucak.
U sto li se sve covjek ne izrodi kad ima takvu ogromnu moc ! ( Poznato, nije li?)

Hurrem Hatun, ili robinja Aleksandra .. Otrovnog jezika i jos otrovnijeg srca. I takvo nesto je zaista gmizalo ( govorim i o Sultanu) ovim svijetom.
Dobro su se nasli. !

Sve mi se nekako cini podnosljivo, ali pogubljenje osobe koja ti je najodanija na svijetu, koja se bacila pod noz da te zastiti ( Ibrahim,), a jos crnje- vlastita djeteta, samo zato jer ti je tvoja kurva slozila dije recenice i... ma necu bit prosta....

Velicanstveni ? Ma daj !!!!!!!!!!!

Tako sam zgadjena ( ovo su cinjenice, ne bolesna masta scenarista) da ozbiljno razmisljam o prestanku gledanja, jer mi se cini da ce me otrovati ako to zaista na platnu vidim.
Takvo nesto ne mogu zvati niti zivotinjama, a kamoli ljudima."
__________________
dok pametniji popuštaju, budale vladaju svijetom...
fanny7 is offline  
Old 09.09.2011., 14:07   #9477
fanny to kao da je naša poz pisala nakon ponovnog gledanja...
mrvica 1234 is offline  
Old 10.09.2011., 00:40   #9478
Pozdrav, djevojke! Imati lijepo kraj tjedna!
Slike od strane Simo66:

723Miki is offline  
Old 10.09.2011., 01:40   #9479
Quote:
pozorištance kaže: Pogledaj post

Za ljubitelje američke produkcije-Bred Pit će gostovati u seriji MY.Glumeće u 5-6 epizoda.
Pošto nešto pratim rad dotičnog gospodina i znam da ne glumi bilo gde, meni je to dovoljan znak da je ova serija odlična.
A kome se povraća, slobodno.
De ne zezaj?
__________________
❤❤❤
Eysan is offline  
Old 10.09.2011., 01:42   #9480
723Miki is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:29.