Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2006., 15:44   #21
Borovnice

Ima li tko iskustva sa sadnjom i uzgojem borovnica.
Zasadio bih ih u vrtu, čisto radi osobne konzumacije.

Kako to ide, sjemenje ili sadnice?
Gdje nabaviti?

Drugi savjeti?
Tragač is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 15:23   #22
Znam ja jednog čovjeka koji se krenuo malo jače time baviti. Živ se nazajebavao dok ih je zakopao (kupio je sadnice) jer ih je bilo živo čudo. A koliko znam one moraju imati šumsku vodu ili neku skroz prirodnu (ova iz vodovoda navodno ne valja) pa je još morao kopati bunar gdje je imao još zajebancije...
Znam da ovime nisam pomogao, ali možda se mogu malo konkretnije raspitati gdje ih je nabavljao, mada je to bilo prije godinu dana...
balrog is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 15:48   #23
Vrtni centar Mihaljevac, u proljeće, ali dođe ograničena pošiljka i brzo se prodaju.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 16:51   #24
Baš sam u proljeće kupila jednu sadnicu...u vrtnom centru u Zgb..80 Kn
znam da vole kiselo tlo i popriličan hla..moja je rodila ali mi se čini da ću je u proljeće morati presaditi..mislim da joj je prevruće..
dionea is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 16:51   #25
Baš sam u proljeće kupila jednu sadnicu...u vrtnom centru u Zgb..80 Kn
znam da vole kiselo tlo i popriličan hla..moja je rodila ali mi se čini da ću je u proljeće morati presaditi..mislim da joj je prevruće..
dionea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 13:18   #26
americke borovnice

ima li koga na forumu tko se kuzi u uzgoj am.borovnica i uzgaja ih doma
ja sam kupila 3 sadnice u sloveniji, ali se bas ne mogu pohvaliti da mi uspijevaju, jedino sto znam je da mora biti kisela zemlja, ali ne znam kako da to postignem
nenchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 14:35   #27
Quote:
nenchi kaže:
ima li koga na forumu tko se kuzi u uzgoj am.borovnica i uzgaja ih doma
ja sam kupila 3 sadnice u sloveniji, ali se bas ne mogu pohvaliti da mi uspijevaju, jedino sto znam je da mora biti kisela zemlja, ali ne znam kako da to postignem
O uzgoju američkih borovica ne znam ništa. Ali sigurna sam da puno informacija možeš pronaći na internetu. Posadi je u običnu tresetnu zemlju ona je dosta kisela, a možeš kupiti i posebnu zemlju namijenjenu baš za biljke koje vole kisela tla kao npr. za kameliju
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 18:20   #28
američka borovnivca-Vaccinium corymbosum
voli kisela tla, za sto se u Hrvatskoj ne moraš brinut, jer su tla kisela.
prezimi na temperaturi do -36°C, a bez mraza joj je potrebno 100 dana.
tako je i kod nas tako da ne bi trebala imati frke.
ne znam iz kojeg si dijela Hrvatske, ali taj zahtjev za kiselom zemljom bi trebao bit zadovoljen ako si iz SZ hrvatske.
prosurfal po latinskom imenu pa ce s svasta saznat.
tahita is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2006., 19:46   #29
Mješavina treseta u koji se doda malo amonijevog i kalijevog sulfata te nešto koštanog brašna. U proljeće opet posipati malo koštanog brašna i malčirati tresetom.
Važno glede zalijevanja: samo kišnica i obavezno zalijevati za suha vremena.
Orezivanje: zimi odrezati sve oštećene i slabe grančice, a one koje su dale rod malo prorijedi.

Sretno i javi kakva je berba i ja bih borovnice u svom vrtu.
 
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 20:49   #30
help-maline

imam divne maline u vrtu, koje su ajde da kazem om rodile svaki put bih se posteno najeo kad bih otisao u vrt. ukusne su bile dobivale su dosta paznjel, od vezanja, pravljenja ograde, bacanja stelje da se vlaga drzi pa do zalijevanja DIY (do it yourself) tekućim gnojem (potopio sam zelenjavu u kantu (pokosejna trava...) i pustio dok se ne usmrdi) ali su se prije ili za cvatnje, ne sjećam se, pojavile neke žute točke na listovima. što je to?
to smo sanirali nekom kemijom ali ja nebih koristio kemiju pa me zanima preventiva ili neki "eko" način suzbijanja..tog nečeg
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 00:41   #31
Jagode

Kada saditi jagode?
Ghostdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 16:37   #32
Najbolje u 8. mjesecu.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 17:27   #33
prva polovina osmog mjeseca je najoptimalnije vrijeme za presadnju/sadnju! dobro pognoji ali ne direktno uz korjen ... normalno kao i ostale biljke (ja radim da bacim gnoj pa malo zemlje pa onda korjen)
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 12:49   #34
čime gnojite jagode.
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 21:07   #35
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
imam divne maline u vrtu, koje su ajde da kazem om rodile svaki put bih se posteno najeo kad bih otisao u vrt. ukusne su bile dobivale su dosta paznjel, od vezanja, pravljenja ograde, bacanja stelje da se vlaga drzi pa do zalijevanja DIY (do it yourself) tekućim gnojem (potopio sam zelenjavu u kantu (pokosejna trava...) i pustio dok se ne usmrdi) ali su se prije ili za cvatnje, ne sjećam se, pojavile neke žute točke na listovima. što je to?
to smo sanirali nekom kemijom ali ja nebih koristio kemiju pa me zanima preventiva ili neki "eko" način suzbijanja..tog nečeg
Hrđa na malinama, malina je preosjetljiva kultura da se ne bi morala prskati.
Šta ćeš tek s botritisom i štetnicima?
Phorodon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 00:33   #36
joj nista me ne pitaj ove sam godine krenuo onako malo intenzivnije s vrtom...pokusavam nesto sma uzgojiti i doći do rezultata sam i toliko toga ima da vise neznam ni kako se zovem..kad se sta sadi sije, pa presađuje, ubire, kako se to čuva, zaštićuju biljke...lud sam! toliko informacija ma znas i sma kako je to...

u biti nema problema prskat ćemo, bolje i to nego da propadnu zar ne?
a koliko se sjećam ta se hrđa pojavila još prije ploda i cvijeta (nisam siguran al mislim da je tako bilo) pa ta kemija opoet ne dolazi u dodir s plodom, pa je ok!
za ostale probleme...nadams e da se neću tako skoro sresti s njima!
vrt je u šumi i izoloran je od uobičajenig problema tipa zlatice ...

danass am od tete donio maline koje je ona na jesem skratila na komadiće od 20ak cm. pustile su nove izdanke, više njih na korjenu (ne onako jedna šiba nego više njih) pa ću to posaditi kad se ova kiša smiri i usporediti.
da li malinama izričito treba sunce? jer došao sam s njima do dijela vrta gdje je dio dana hlad pa...
i koji preparatz preporučate za tu hrđu?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 01:09   #37
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
joj nista me ne pitaj ove sam godine krenuo onako malo intenzivnije s vrtom...pokusavam nesto sma uzgojiti i doći do rezultata sam i toliko toga ima da vise neznam ni kako se zovem..kad se sta sadi sije, pa presađuje, ubire, kako se to čuva, zaštićuju biljke...lud sam! toliko informacija ma znas i sma kako je to...

u biti nema problema prskat ćemo, bolje i to nego da propadnu zar ne?
a koliko se sjećam ta se hrđa pojavila još prije ploda i cvijeta (nisam siguran al mislim da je tako bilo) pa ta kemija opoet ne dolazi u dodir s plodom, pa je ok!
za ostale probleme...nadams e da se neću tako skoro sresti s njima!
vrt je u šumi i izoloran je od uobičajenig problema tipa zlatice ...

danass am od tete donio maline koje je ona na jesem skratila na komadiće od 20ak cm. pustile su nove izdanke, više njih na korjenu (ne onako jedna šiba nego više njih) pa ću to posaditi kad se ova kiša smiri i usporediti.
da li malinama izričito treba sunce? jer došao sam s njima do dijela vrta gdje je dio dana hlad pa...
i koji preparatz preporučate za tu hrđu?
Dithane, Delan, Polyram. Da ne nabrajam dalje. I svaka voćka voli sunce pa tako i malina, a šire se skoro kao korov, dosta je šibu zagurnuti u zemlju.
Ak te više o voćkama zanima odi nahttp://www.vinogradarstvo.com/forum/. Tamo imaš i o voćkama, a možeš i pitanja postavljati.
Phorodon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 15:36   #38
da vidio sam forum pa cu se uclaniti, tnx!
da znam da se brzo sire imam ih sad ce 3. godina.
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 14:01   #39
borovnice i brusnice -molim savjete

Nedavno smo kupili kuću s vrtom i od tada stalno nešto kopam i sadim. Kupila sam sadnice američke borovnice , brusnice ( puzavac i grmić), ogroza , nekoliko ribizla , malina i kupina. Sve ove biljke uzgajaju i moji susjedi , pa mogu pitati za savjet . Ali , brusnice i borovnice -nitko. Zanima me ima li netko iskustva sa tim biljkama.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 17:36   #40
Sadnica brusnica i borovnica ima u Zgb. u više rasadnika. Poprilično su skupe ( od 70-100 kn) Navodno je kiseli treset i neko sredstvo za zakiseljavanje dovoljno. I mene zanima , pa sam pokrenula novi thread na tu temu. Vidjet ćemo hoće li se tko javiti.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:42.