Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2003., 09:26   #41
Quote:
Winona1 kaže:
Ja avionom dodjem brza na more nego ljudi iz Zagreba usred ljetne sezone. Nes ti argumenta
A koji Aerodrom koristis? Naime nisam cula da ima ijedan let iz D (Minhen ili Frankfurt) za recimo Rijeku ili Split...

Meni je najblizi Ljubljana, sveukupno imam avionom ovoliko:
1. 15 minuta od zakljucat vrata stana do kad se ukrcam na S-bahn
2. 45 minuta do aerodroma (S-bahnom, nemrem ostavit auto na aerodromu 2 tjedna!)
3. barem 30-45 minuta prije leta moram bit vec na aerodromu.
4. let traje 50 minuta.
5. dok se iskrcam i nadjem kofer jedno 20-30 minuta.
6. dok se ukrcam starcima u auto jedno 15 minuta.
7. Voznja od Ljubljane do "doma" (kod staraca) po ljeti vikendom jedno 120 minuta.

To je ukupno "od oka" 5 do 5 i 1/2 sati puta. Autom dodjem za 7 sati. I nije neki dobitak, kad se uzme da me avion kosta 260€ povratna za jednu osobu (za usporedbu bus 60€, vozi 7-8 sati)
AgentScully is offline  
Old 03.07.2003., 09:33   #42
Quote:
jimmy kaže:
a po zadnjoj neutralnijoj studiji, cini mi se pocetkom ove godine, je Bec po kvaliteti zivota medju prvima ak ne i prvi grad u Europi. bila ti je cak i na monitoru ta vijest.
Ne smatram monitor niti malo mjerodavnim za kvalitetu zivota u Evropi. Sto se toga tice, u njemackoj je pobjednik Minhen (o-tom-potom)

Quote:

mosh ti imat vece place i sve, al ovakvu kvalitetu zivljenja..a-a.
Kvaliteta zivljenja je subjektivna.

Quote:

no od tebe sigurno ne zivim bolje, ne boj se, pa nemam ja bmweja!?
BMW podize kvalitetu i sigurnost voznje, a ne cjelokupnog zivota (osim ako ne radis u BMWu )
AgentScully is offline  
Old 03.07.2003., 11:31   #43
Quote:
Imas na poklopcu gepeka sa doljnje strane iznutra (tamo di je alat i trokut) naljepnicu sa brojem od "rund-um-die-uhr" Pannenhilfe direktno od poizvodjaca, takodjer ima poseban broj ako zoves iz ausland. To je uracunato u cijenu vozila, ne placas dolazak nego samo eventualni popravak i djelove. Nije potrebno dodatno placati ADAC.
Agentice, nemas pojma o cemu pricas. Naljepnicu imam i ja ( znam o kojoj pricas.

ADAC usluge ( ne mora biti nuzno taj auto club , ima i drugih ) NE MOZES usporediti sa uslugama BMW Service.

Nemoj me pogresno shvatiti, ti si 2 godine i mislis da znas vise od ljudi koji su ovdje rodjeni. Ne zelim ti situaciju da ti treba usluga auto cluba a da nemas clanstvo.

Tada je to jaaaako skupo.

Ovdje ne znam nikoga tko nije clan nekog auto cluba - Njemci ne vole bezveze bacati novce, ali vole biti na sigurnoj strani.
Winona is offline  
Old 03.07.2003., 11:37   #44
Kaj se tice mora, ja sam na aerodromu za 15 minuta.

Ljeti ima letova iz Frankfurta za Jadran, ne moras nuzno ici Croatia Airlansom.

Jimmy - ne znam mnogo Hrvata koji si mogu priustiti ( cast iznimkama koji posjeduju vlastitu nekretninu na obali ) svaki vikend na moru. Mnogo ih si ne moze priustiti ni jednom godisnje.

Puna mi je zgrada u Zagrebu takvih.

Istina, ne idem svaki vikend na Jadran. Cak ni ne putujem svaki vikend. Da bi si to mogla priustiti morala bi odustati od neceg drugog - a to drugo je meni mozda vaznije


´Svaki put kad imam fraj - ne idem na Jadran, cast Jadranu ima jos toliko drugih mjesta koje zelim posjetiti, ovdje su jako popularni bas ti Kurz Urlaub - 3 - 4 dana i puno njih ode negdje za produzeni vikend.

Ne razumijem zasto bi to nuzno morao biti Jadran ?
Winona is offline  
Old 03.07.2003., 11:43   #45
Re: U Austriji se bolje zivi...

Quote:
AgentScully kaže:
Kod mene u firmi ima dva austrijanca (2 od 5 osnivaca firme). Oboje tvrde da se u D puno bolje zivi. Manji porezi = veca zarada. Pricala ja vec o tome sa njima ...

Oboje su skolovani, strunjacui u svom poslu, oboje zivjeli i par godina izvan Europe, vidjeli svijeta i smatram da su mjerodavni za tu temu.
I mi imamo ovdje puno Austrijanaca ( par cak u firmi )

A ne znam koliko Njemaca ode na rad u Austriju ?

O tome se uopce ne treba raspravljati - sluzbeni podaci govore sve.

I Bec je metropola i ne koristi se za presjek. Bec je super sve 20 km izvan Beca je - am Arsch der Welt

Bec je divan ( bila tak par mjeseci ) ali Bec nije Austrija u malom.
Winona is offline  
Old 03.07.2003., 14:36   #46
Quote:
Winona1 kaže:

Ne zelim ti situaciju da ti treba usluga auto cluba a da nemas clanstvo.

Tada je to jaaaako skupo.

Sorry ak si krivo shvatila, nisam ti mislila soliti pamet.

Jel mislis mozda na nedajboze slepanje auta? Zamjenski auto? Povratak unesrecenih do bolnice/mjesta stanovanja?...

To imam pokriveno dodatnim osiguranjem (Roland). ADAC mi po tome pitanju ne nudi nista novo (turisticke usluge od njih netrebam) . Ispalo bi da placam duplo za istu stvar...

Takodjer imam i Rechtschutz u vezi pometne nezgode...

Nisam najpametnija, ali sam se za to dobro raspitala i imam sve sta mi nedajboze moze trebati, cak i vise.

Ako mislis na nesto drugo zasto bi trebala imati ADAC osim ovog sta sam gore navela, molim napisi, pa cu se i ja uclaniti. Mozda sam ipak nesto propustila, nikad se nezna...
AgentScully is offline  
Old 03.07.2003., 18:58   #47
Agentice, ja znam da ti jako volis stedjeti.

No neke stednje se pokazu jako skupe.

Ovo sto navodis pod usluge ADAC smatram rezultatom neinformiranosti.

adac

cisto neke informacije.

sa 70,00 € godisnje imam hrpu osiguranja i spavam mirno.

Ta svota je mala ali nudi puno ( ADAC plus - za gornju svotu- imam Unfall osiguranje, helikopter ak mi treba, pomoc po cijeloj Europi - imaju ugovor sa nasim HAK-om )

Ne znam jesi li ikad koristila usluge BMW Service ( to je ona naljepnica o kojoj pricas ) - mi jesmo i pokajali se.
Detalje mogu na PM
Winona is offline  
Old 03.07.2003., 22:02   #48
detalje na PM

moze. Javit cu ti se sa konkretnim pitanjima kada stignem.

Sad si me zbunila, jer to sta ti navodis imam ja preko tog dodatnog osiguranja... ipak cu jos jednom procitat knjizicu sa tim informacijama...

Nadam se da je BMW service ipak bolji i brzi "pri koritu"

Ajd za sada pozdrav "ozdola".
AgentScully is offline  
Old 07.07.2003., 19:46   #49
evo i mene

za rad u austriji ti treba radna dozvola i koliko znam dosta tesko se dobiva imaju neki svoj kontigent koliko smiju godisnje primiti stranaca i onda ako imas srece i traze tvoju struku mozda i dobijes

a sto se tice stanova dosta tesko je naci nesto povoljno govorim za tirol ne znam kako je dalje
kao stranac u tirolu nemozes kupiti nekretninu dok bec i okolica to mogu

a place istina nesto su manje nego u njemackoj ,ali opet govorim ovisi sta radis ,cijene prehrambenih proizoda su takoder vece nego u" dojcelandu" ali unatoc svemu moze se jos uvijek normalno zivjeti i nesto usparati ovisi koliki su ti prohtjevi i sta u stvari ocekujes od austrije
samo da mozes postati preko noci bogatas zaboravi
krisi is offline  
Old 11.07.2003., 13:30   #50
Peace people; ak imate mobitel (a mislim da svi imate) - 112 je emergency number skoro u svim europskim zemljama; besplatan (moze se nazvati i bez SIM kartice) i onda ti vele kaj da biras za hitnu; policiju i kaj za vatrogasce...

Hebo vas ADAC
blondie_30 is offline  
Old 11.11.2003., 18:16   #51
austrija

imam pitanje za sve one koji zive i rade u austriji.
priznaju li se nase diplome i kako je sa nostrifikacijom?
traxdata is offline  
Old 11.11.2003., 19:39   #52
cuj , diplome ti se sve priznaju, trebas ih prevest, a za nostru, trebas se prijavit an arbajtsamt trazit radnu dozvolu, koju je sad relativno tesko dobit, osim za pojedine branse sta te jos zanima?
sandor gjalski is offline  
Old 11.11.2003., 19:51   #53
vidis, svaka zemlja - poseban zakon. A ja zivila u uvjerenju d aimamo slicne zakone s Austrijom.

Nego u Njemackoj se diploma ne mora prevesti, Arbeitsamt nema nista s time - nego ministarstvo znanosti i postoji jedno centralno mjesto u Bonnu za priznanje svih medjunarodnih diploma. Za njemacko podrucje ima i web stranica na kojoj su popisani svi svjetski fakulteti i sami si lako provjerite sanse.

Uz diplomu treba kopija indeksa. Sve se predaje na hrvatskom.

Nego, prvo sto pitaju ovdje ljude iz Cro na kojem su sveucilistu stekli diplomu. Nazalost i vani znaju za razliku.
Winona is offline  
Old 11.11.2003., 21:30   #54
Quote:
Winona kaže:
vidis, svaka zemlja - poseban zakon. A ja zivila u uvjerenju d aimamo slicne zakone s Austrijom.

Nego u Njemackoj se diploma ne mora prevesti, Arbeitsamt nema nista s time - nego ministarstvo znanosti i postoji jedno centralno mjesto u Bonnu za priznanje svih medjunarodnih diploma. Za njemacko podrucje ima i web stranica na kojoj su popisani svi svjetski fakulteti i sami si lako provjerite sanse.

Uz diplomu treba kopija indeksa. Sve se predaje na hrvatskom.

Nego, prvo sto pitaju ovdje ljude iz Cro na kojem su sveucilistu stekli diplomu. Nazalost i vani znaju za razliku.
Winona, znas ime tog sajta? Cis' me onako informativno zanima kako tece nostrifikacija u Njemackoj? I ne treba prijevod indexa na njemacki? I treba li jos nesto?
FFE is offline  
Old 11.11.2003., 21:44   #55
Quote:
sandor gjalski kaže:
cuj , diplome ti se sve priznaju, trebas ih prevest, a za nostru, trebas se prijavit an arbajtsamt trazit radnu dozvolu, koju je sad relativno tesko dobit, osim za pojedine branse sta te jos zanima?
aha...mene konkretno zanima veterina.da,tako ide svugdje, da moras prvo dobiti radnu dozvolu...znaci nemres bez te radne dozvole nis...
traxdata is offline  
Old 11.11.2003., 21:46   #56
Quote:
Winona kaže:
vidis, svaka zemlja - poseban zakon. A ja zivila u uvjerenju d aimamo slicne zakone s Austrijom.

Nego u Njemackoj se diploma ne mora prevesti, Arbeitsamt nema nista s time - nego ministarstvo znanosti i postoji jedno centralno mjesto u Bonnu za priznanje svih medjunarodnih diploma. Za njemacko podrucje ima i web stranica na kojoj su popisani svi svjetski fakulteti i sami si lako provjerite sanse.

Uz diplomu treba kopija indeksa. Sve se predaje na hrvatskom.

Nego, prvo sto pitaju ovdje ljude iz Cro na kojem su sveucilistu stekli diplomu. Nazalost i vani znaju za razliku.
hvala na odgovoru! da,razlicito je od zemlje do zemlje.mislim da je u ch najteze sto se toga tice,oni su najzajebaniji.
traxdata is offline  
Old 11.11.2003., 22:00   #57
i kako je recimo za inzinjere strojarstva? ovdje je dosta tesko naci posao,jer ih ima dosta nezaposlenih...naravno,prvo bu uzeli svoje
traxdata is offline  
Old 11.11.2003., 22:16   #58
ak, imas muda doc u austriju di ti vlada fpö(nesto poput hsp)
(sa najstrozim zakonom o azilantima u evropi, od proslog tjedna) i kvotom nezaposlenosti od nekih 9 % i nades firmu koja je voljna uzet stranca i trazit za tebe papire, onda si uspio u zivotu.
ma nije sve tak crno ima i tu kruha pogotova za veterinare, strojare treba pokusat, dobit tu radnu dozvolu, to je najosnovnije bez toga te nijedna firma nebu uzela......
sandor gjalski is offline  
Old 11.11.2003., 23:10   #59
ne treba svima radna dozvola prva. Ako idete preko univerziteta onda vam oni srede dokumente NAKON sto su vam nostrificirali diplomu i ponudili mjesto.

Evo vam slucaj od proslog tjedna - tip iz Obale Bjelokosti koji je upravo diplomirao ali se nije zelio vratiti doma ( viza mu diplomiranjem istekla ) jer se nema vratiti kamo, gradjanski rat, familija na svim stranama svijeta itd. - uglavnom uspio je naci mentora i srediti postdiplomski ovdje a tek onda je preko uni-ja rjesavao radnu dozvolu.

FEE stranica je http://www.ifos.de/anabin/ i nas 4 godisnji faks je vise rangiran od americkog Bachelora.

Kad sam ja predavala papire onda je sve islo preko ministarstva u Hessenu ( Landesebene) u medjuvremenu su modificirali zakon pa se sad sve rjesava na saveznoj razini ali zato i vrijedi za cijelo podrucje Njemacke.

( prije je znacilo ako su mi priznali u Hessenu i preselim se recimo u Bayern, ne znaci da ce mi i oni priznati)

FEE - ponekad osim kopije indexa traze i prijepis ocjena s orginalnim zigom maticnog fakulteta ( i ako je prosjek manji od 3,5 onda salju na polaganje ispita razlike ) i par preporuka.

Meni su osobno preporuke jako puno pomogle.

A njemacki Arbeitsamt nazalost cak ni ne zna adresu na koju se papiri za priznanje salju tj. imaju u compu adresu na kojoj ta ustanova vec 5 godina vise nije.
Winona is offline  
Old 11.11.2003., 23:12   #60
i jos nesto...nemojte ljudi odustajati. Niste se bezveze mucili i krvavili za tu svoju diplomu.

Borite se za sebe ! Jer malo borbe sada znaci puno bolji zivot sljedecih 30 godina. Puno bolji nego sto vecina uspije bez diplome ostvariti.

Vjerujte u sebe i sve bude oke
Winona is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:52.