Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2013., 14:04   #1001
Quote:
novi777 kaže: Pogledaj post
Zašto mislite da su stvarane neke granice? Što mislite je li Hrvatska trebala prepustiti da ABiH i vojska RS protjeraju Hrvate iz BiH? Sam si rekao da ste služili većinom kao instruktori i u obrambene svrhe. Niste baš poduzimali neka ofanzivna djelovanja.
Mislim da je pitanje BiH dosta složenije nego što je to u Hrvatskoj. U BiH su tri ravnopravna naroda i svatko hoće svoje na što i imaju pravo, ali nemaju pravo nametati svoju volju drugima. Kada se to desi, dogode se zločini i protjerivanja. Koliko je to učinkovito sa čije strane bilo pokazao je nedavni popis stanovništva.
pa ne znam niti jedan rat koji se nije vodio baš zbog granica . uvjek je netko težio za novim "prostranstvima"
a ofenzivna djelovanja . radili smo po zapovjedi . istina , nije bilo baš ofenzive , većinom držanje linija
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 14:05   #1002
MZ je priznala RH i BIH u početku 1992. i nije moglo biti mijenjanja granica poslije toga.
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 14:11   #1003
Quote:
rosinj kaže: Pogledaj post
Ako nije mjerodavno sto je onda Hrvatska slavila kada su pustili Gotovinu i ostale na slobodu ? Sto su tada priznavali taj sud i njegove odluke ? Ne samo drzava vec i pojedinci a sam znas koliko se slavilo.
Zato jer ne razumiju suštinu. U Hagu se nije sudilo Domovinskom ratu već ovoj trojici likova. Domovinski rat bi se i dalje slavio i Oluja bez obzira na presude.

Zadaća Haškog suda je da utvrdi jesu li optuženici krivi za zločine ili nisu.
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 14:44   #1004
Quote:
rosinj kaže: Pogledaj post
Ako nije mjerodavno sto je onda Hrvatska slavila kada su pustili Gotovinu i ostale na slobodu ? Sto su tada priznavali taj sud i njegove odluke ? Ne samo drzava vec i pojedinci a sam znas koliko se slavilo.
Prepostavljam da si iz Bosne pa si sigurno čuo za poslovicu "Kadija te tuži Kadija ti sudi"
Mišljenje suda velikih sila je njihov interes. Ovo što ti je ovaj forumaš napisao o broju protjeranih je jedina bitna činjenica. To je nedavni popis i pokazao, što je se dešavalo i što je bio cilj. Čudna je to odbrana, napali HV i HVO na slabo naoružanu ABiH i nisu metra pomjerili a ABIH gdje je god stigla protjerala Hrvate ( Naravno dok se "branila" ).
Opet vam napominjem kakav je to UZP ako prije napada tu vojsku obučavaš, naoružaš pa tek onda napadneš i u toku napada još joj šalješ oružje.Mislim da sa vama nema smisla raspravljati
novi777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 14:51   #1005
Gdje se HVO obranio tu Hrvati žive i danas a gdje nije nema više Hrvata. Najveći povratak prognanih je na područja pod kontrolom HVO-a.
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 16:42   #1006
Quote:
novi777 kaže: Pogledaj post
Kojim pronstranstvima? Hrvati su oduvijek živili u BIH i polažu jednako pravo na nju kao i ostali. To što je netko htio da im uskrati daje im za pravo da kažu, neće moći!
Sada po nekima ispada da nisu imali na to pravo, nego su se trebali iseliti ili asimilirati i postati kako neki kažu "bosanski katolici".
Iskreno njima se ne čudim nego onim iz HR koji to isto kažu.
slažem se sa boldanim . A ti sada ponovo o politici . kao što hrvati iz hercegovine tvrde da ih je ABIH htjela istjerati , isto tako muslimani kažu da ih je HVO istjerati . predpostavljam da ima istine i u jednom i u drugom . ovo sada više nema veze sa Gornjim Vakufom , nego se svelo na politiku . Srbi su tjeral hrvate i muslimane , muslimani hrvate i srbe , hrvati srbe i musliman , kod bihaća i kladuše muslimani tjerali muslimane . bio je rat , svi su nekoga tjerali ...jbg. tako i nikako drugačije . tko je u pravu ,tko u krivu ...pojma nemam
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 19:28   #1007
Quote:
rosinj kaže: Pogledaj post
Isto bi se mogli i reci za Oluju i Gotovinu ali se danas Hrvatska a i ovdje na forumu i te kako pozivaju na tu presudu jer presuda je takva kakva je a ne ona koja bi bila da je bila.
da li tvoje misljenje unaprijed odreduje pravomocna presuda?
buli6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 19:40   #1008
Quote:
rosinj kaže: Pogledaj post
Ja mislim da su vas poslali sa tenkovima da sjedite i berete ljubicice ali koliko vidim sud na kojem su izneseni dokazi odbrane i optuzbe ne djeli moje misljene vec kaze da ste bili dio UZP i da je ste laicki receno radili isto ono sto su i cetnici iz Srbije u Hrvatskoj,pod izgovorom " odbrane od ustaskog ...ups mudzahedinskog noza " stvarali granice Srbije /Hrvatske u drugoj drzavi.
Samo da znaš da sam bio jedan od onih koji su konvoje slane vama osiguravao kad to neki i nisu baš pozdravljali.Taj sukob nikad nisam podržavao i nikad mi neće biti jasno kome je to bilo u cilju,a tko je prvi počeo više nije ni bitno.
Nismo krojili granice jer da smo to radili nebi nas tamo bilo tako malo nego puno više bi nas bilo i vi nam se se sigurno nebi mogli suprostaviti.
Usporedba sa kako ti kažeš četnicima uopće ne stoji.
ledenobrzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 00:14   #1009
Quote:
ledenobrzi kaže: Pogledaj post
Samo da znaš da sam bio jedan od onih koji su konvoje slane vama osiguravao kad to neki i nisu baš pozdravljali.Taj sukob nikad nisam podržavao i nikad mi neće biti jasno kome je to bilo u cilju,a tko je prvi počeo više nije ni bitno.
Nismo krojili granice jer da smo to radili nebi nas tamo bilo tako malo nego puno više bi nas bilo i vi nam se se sigurno nebi mogli suprostaviti.
Usporedba sa kako ti kažeš četnicima uopće ne stoji.
Kome je to bilo u cilju?

1. srpskoj politici
2. bosnjackoj/Muslimanskoj politici
3. dijelu politika "medunarodne zajednice"

, a nije politici RH, Hrvatima i Bosnjacima.

Bosnjaci (Muslimani, tj. njihova politika) su htjeli svoju drzavu, kako su racunali da ne mogu protiv Srba okrenuli su se protiv Hrvata jer sto su drzali im nije bilo dosta.

Tko se zeli informirati moze ovdje, a i po froumu je puno toga konkretno napisano o Sukobu/ratu Muslimana i Hrvata u BiH, "Historijskom sporazumu" i Neretvi '93.
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 08:42   #1010
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
slažem se sa boldanim . A ti sada ponovo o politici . kao što hrvati iz hercegovine tvrde da ih je ABIH htjela istjerati , isto tako muslimani kažu da ih je HVO istjerati . predpostavljam da ima istine i u jednom i u drugom . ovo sada više nema veze sa Gornjim Vakufom , nego se svelo na politiku . Srbi su tjeral hrvate i muslimane , muslimani hrvate i srbe , hrvati srbe i musliman , kod bihaća i kladuše muslimani tjerali muslimane . bio je rat , svi su nekoga tjerali ...jbg. tako i nikako drugačije . tko je u pravu ,tko u krivu ...pojma nemam
U pravu ste, ovo ode na politiku a to mi nije bio cilj. Mislim da su to tjeranje najviše osjetili Hrvati srednje bosne samo oni su tvrdoglavi pa se nisu dali otjerati.
Svugdje je netko nekoga tjerao, samo što na kraju HVO i Hrvati po nekima ispadoše agresori a ostali u pravu.
Posebno na ovaj dio o nekoj tezi ovoga UZP. Koja to vojska i država planira nekome odcijepiti dio teritorija aprije toga tu vojsku naoružava, obučava pa čak joj i za vrijeme sukoba šalje oružje.
I onda netko ovdje provlači tezu da je to isto kao i to što su Srbi i BiH išli u Hrvatsku ratovati. Ja mislim da nije. Ne zamjeri na ovome, bolje se vratiti temi. Inače može li se znati koliko si vremena proveo u G.V. i je li to bilo jedino ratište u BiH gdje si bio?
novi777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 08:56   #1011
Quote:
rosinj kaže: Pogledaj post
Tvoje misljenje je lupetanje, ja sam iznio dokazane cinjenice.
Hvo je trebao po sporazumu koji je potpisao da se stavi pod komandu ARBIH.
A kao sto vidis dokazano je da je vise BiH Hrvata nestalo zbog hvo-a a ne zbog ARBIH.
Neki je oficir bio general bio u vojsci koja je ubijala po Blajburgu pa opet je postao otac nacije i uzor onima koji danas idu pa placu u Blajburg. Svasta moze da bude.
Dobro pametni. Tko je se pod čiju komandu trebao staviti ti ne stoji. Mislim da je dogovor bio od grada do grada.
Hrvata od HVO je nestalo samo ondje gdje su muslimani koji su bili tada u HVO preko noći promijenuli mišljenje i na prevaru pobili svoje dojučerašnje suborce.
Tko je koga ubijao neka odgovara on i njegova savjest. Htio sam ti samo
navest primjer suda i sudskih odluka.
Inače Hrvati imaju samo jednog oca nacije a to nije Tuđman. Mi nismo nastali '93 ipak smo malo staiji narod ali to je tema za povijest a ne za domovinski rat.
novi777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 10:57   #1012
Quote:
novi777 kaže: Pogledaj post
U pravu ste, ovo ode na politiku a to mi nije bio cilj. Mislim da su to tjeranje najviše osjetili Hrvati srednje bosne samo oni su tvrdoglavi pa se nisu dali otjerati.
Svugdje je netko nekoga tjerao, samo što na kraju HVO i Hrvati po nekima ispadoše agresori a ostali u pravu.
Posebno na ovaj dio o nekoj tezi ovoga UZP. Koja to vojska i država planira nekome odcijepiti dio teritorija aprije toga tu vojsku naoružava, obučava pa čak joj i za vrijeme sukoba šalje oružje.
I onda netko ovdje provlači tezu da je to isto kao i to što su Srbi i BiH išli u Hrvatsku ratovati. Ja mislim da nije. Ne zamjeri na ovome, bolje se vratiti temi. Inače može li se znati koliko si vremena proveo u G.V. i je li to bilo jedino ratište u BiH gdje si bio?
prvo 92 u Prozoru dok su Muslimani i Hrvati bili zajedno .Sad ga jebi...mislim da je planina Raduša , ako nisam pogriješio . Ugl , tamo smo išli iz Rame . U Vakufu 12 mj 93 i malo 1 mj 94 g. I sad ako se to računa Livanjsko polje , Dinara ( pravci prema Bos. Grahovu )
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 11:33   #1013
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
prvo 92 u Prozoru dok su Muslimani i Hrvati bili zajedno .Sad ga jebi...mislim da je planina Raduša , ako nisam pogriješio . Ugl , tamo smo išli iz Rame . U Vakufu 12 mj 93 i malo 1 mj 94 g. I sad ako se to računa Livanjsko polje , Dinara ( pravci prema Bos. Grahovu )
Ovo '92 jeste li tada dolazili kao instruktor za obuku ili u sklopu neke operacije?
novi777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 14:49   #1014
Quote:
novi777 kaže: Pogledaj post
Ovo '92 jeste li tada dolazili kao instruktor za obuku ili u sklopu neke operacije?
samo obuka . dok smo bili tamo nije se ništa dešavalo . jeli smo u nekakvoj hidrocentrali , i par puta otišli na vino kod franjevaca u samostan na nekakvom otočiću . i to bi bilo to od naše "borbe" tjekom boravka u Rami Upoznali malo ljudi . Ali upoznao sam Vran planinu , koju sam poslije nekoliko puta prelazio
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 10:32   #1015
Quote:
novi777 kaže: Pogledaj post
Prepostavljam da si iz Bosne pa si sigurno čuo za poslovicu "Kadija te tuži Kadija ti sudi"
Mišljenje suda velikih sila je njihov interes. Ovo što ti je ovaj forumaš napisao o broju protjeranih je jedina bitna činjenica. To je nedavni popis i pokazao, što je se dešavalo i što je bio cilj. Čudna je to odbrana, napali HV i HVO na slabo naoružanu ABiH i nisu metra pomjerili a ABIH gdje je god stigla protjerala Hrvate ( Naravno dok se "branila" ).
Opet vam napominjem kakav je to UZP ako prije napada tu vojsku obučavaš, naoružaš pa tek onda napadneš i u toku napada još joj šalješ oružje.Mislim da sa vama nema smisla raspravljati
Prema dokazima hvo je bio taj koji je progonio BiH Hrvate i zato ja govorim o cinjenicama i mitomaniji.
Svako ima svoje misljenje ali zar nije poenta da se koriste cinjenice a ne misljenje bazirano na mitomaniji ?
To je onakav UZP koji je dokazan na sudu i ako mislis da imas dokaze za suprotno zasto nisi otisao i spasio one generale iz hvo-a pa svjedocio u njihovu korist? Barem ljudski da im pomognes ako vec smatras da su bili u pravu ? Da li sada shvacas sta zelim da kazem sta su cinjenice i zasto se koriste a sta je misljenje ?

Zadnje uređivanje rosinj : 13.12.2013. at 10:51.
rosinj is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 10:37   #1016
Quote:
ledenobrzi kaže: Pogledaj post
Samo da znaš da sam bio jedan od onih koji su konvoje slane vama osiguravao kad to neki i nisu baš pozdravljali.Taj sukob nikad nisam podržavao i nikad mi neće biti jasno kome je to bilo u cilju,a tko je prvi počeo više nije ni bitno.
Nismo krojili granice jer da smo to radili nebi nas tamo bilo tako malo nego puno više bi nas bilo i vi nam se se sigurno nebi mogli suprostaviti.
Usporedba sa kako ti kažeš četnicima uopće ne stoji.
Ja ne ulazim u sta su mislili obicni vojnici koji su poslani na front jer kao sto vidis i srpski vojnici koji su bili u Hrvatskoj imaju misljenjje da su tu isli kao branioci. Ja pisem sta je dokazano zbog cega su slani. IZ Hv su slani kao dio UZP . Tacka.
I usporedba i te kako stoji a koliko vidim opravdava se " hv je isao samo da brani hrvate" kao da je to opravdanje za sve. Da ne idemo u to da je dokazno da je bas hvo pokrenuo sukobe protiv ARBIH i da je hvo bio taj koji je progonio BIh Hrvate.
Da idemo samo od misljenja vojnika . Ako je tako odgovori mi na ovo pitanje :
Ovdje se cesto spominje Maslenica i u njoj su hrvati napali RSK gdje su srbi bili vecina i gdje su zivjeli stotinama godina. Doslo im je pojacanje cak izvan granica RSK da zaustave napade hrvata. Ko je tu agresor i zasto :
1) Hrvati koji su napali srbe ?
2) Srbi koji su dosli izvan granica da brane Srbe koji su napadnuti ?

Da li tu misljenje srba koji su dosli kao branioci igra ulogu i da li uticu na cinjenice sta je bio krupniji plan njihovog i ostalih jedinica srba u Hrvatskoj ?

Zadnje uređivanje rosinj : 13.12.2013. at 10:53.
rosinj is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 13.12.2013., 11:10   #1017
Quote:
novi777 kaže: Pogledaj post
Dobro pametni. Tko je se pod čiju komandu trebao staviti ti ne stoji. Mislim da je dogovor bio od grada do grada.
Hrvata od HVO je nestalo samo ondje gdje su muslimani koji su bili tada u HVO preko noći promijenuli mišljenje i na prevaru pobili svoje dojučerašnje suborce.
Tko je koga ubijao neka odgovara on i njegova savjest. Htio sam ti samo
navest primjer suda i sudskih odluka.
Inače Hrvati imaju samo jednog oca nacije a to nije Tuđman. Mi nismo nastali '93 ipak smo malo staiji narod ali to je tema za povijest a ne za domovinski rat.
Stoji i te kako jer prema dokumentu kojeg su potpisali predstavnici hvo oni su trebali da pristupe ARBIH ali taj potpisani dokument nisu ispostovali i to nije bilo od grada do grada vec na nivou Bosne i Hercegovine.
Katolika je nestalo tamo gdje je katolici poceli sukobe i tamo gdje su izgubili hvo je protjerao katolike a ne Bosnjaci. Tako kazu cinjenice a to sto ti imas drugacije misljenje je ok ali ne igra neku veliku ulogu.
Nisu ni Bosnjaci nastali 1993 oni su samo tada vratili svoje ime koje im je stotinu godina negirano. Ali kao sto kazes to je tama za istoriju a ne za ovu temu.
rosinj is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 13:07   #1018
Može se o ovome pričat do sudnjega dana ali ima samo jedna istina.
Srbi su htjeli pripojiti BiH svojoj novoj Jugoslaviji ili ako baš hoćete Srbiji.
Prvi protiv toga su bili Hrvati a za njima i Bošnjaci.
Prvi koji su pružili otpor su isto tako bili Hrvati kojima su se pridružili Bošnjaci.
Zahvaljujući naoružanju JNA, Srbi su imali početne uspjehe,te je zbog toga palo dosta područja u njihova ruke.
U početku su se Hrvati i Bošnjaci zajedno borili protiv zajedničkog neprijatelja.
A poslije!!!!!!
Bošnjaci su uvidjeli da ne mogu vratiti područje istočne Bosne,odlučili ljude naseliti u središnju Bosnu.
A to je bilo moguće samo ako Hrvati od tamo nestanu(odu)!
Naravno imali su nehotične pomagače sa Hrvatske strane i itekao hotimične pomagače sa Bošnjačke strane.
Tako da nema dovoljno vode :ni Drina , ni Sava,ni Bosna,ni Neretva ,da spere tu vašu rabotu.
wili 126 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 13:35   #1019
Quote:
rosinj kaže: Pogledaj post
Stoji i te kako jer prema dokumentu kojeg su potpisali predstavnici hvo oni su trebali da pristupe ARBIH ali taj potpisani dokument nisu ispostovali i to nije bilo od grada do grada vec na nivou Bosne i Hercegovine.
Katolika je nestalo tamo gdje je katolici poceli sukobe i tamo gdje su izgubili hvo je protjerao katolike a ne Bosnjaci. Tako kazu cinjenice a to sto ti imas drugacije misljenje je ok ali ne igra neku veliku ulogu.
Nisu ni Bosnjaci nastali 1993 oni su samo tada vratili svoje ime koje im je stotinu godina negirano. Ali kao sto kazes to je tama za istoriju a ne za ovu temu.
Vamaočito ne vrijedi objašnjavati, sve gledate jednostrano i crpite informacije iz nekih legendi i popagadnih piča.
HVO protjerivao Hrvate? Još samo da kažete da ih je ABiH branila. To zaslužuje onu "Molim te nemojme više braniti, ubiše me".
Čudna je ta tvoja teorija ( pogotovo koristiš izraz katolici što vam je stvarno nisko i bezobrazno ) HVO potpomognut HV prvi napadne pa se onda slabo naoružana ABIH naljuti i potjera ih.
Potraži malo po internetu, kruži te dokumentacije, vidjeti ćeš dosta dokumenata o tome tko je se spremao za što. Pa nedavno je kružilo za onog glavonju iz Bugojna da je na sjednici čak zabilježio da neke treba i smaknuti.
Evo ti još bolji primjer, enklave Žepča. Oni prvi napali pored Zenice glavne koncetracije vojske ABiH? Samo što su tu Hrvati bili malo mudrijii pa dobro naprašili ABiH. Primjera imaš mnogo, Kiseljak, Fojnica, Travnik, Kakanj...Nemoj samo stvari gledati jednostrano.
novi777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 19:24   #1020
Najbolja knjiga koja govori o hrvatsko-bošnjačkom ratu za sada izišla je od Charlesa Shradera. http://www.ljevak.hr/knjige/knjiga-3...srednjoj-bosni

Knjiga je pisana na temelju autentičnih izvještaja jedne i druge strane. Jasno je tko tu koga napada a tko se brani.
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:26.