Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2017., 10:19   #701
najjeftinije: trajnožareća na drva sa njuškala za 300 kuna i kad zahajca nema zime. ali treba dimnjak i treba ložit peć.
dugoročno: klima bi bila najbolja.
plinski top: e to mi je nepoznanica, ali zvuči isto ok.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 13:46   #702
Ma je, al nemam pristup drvima. Kupio sam peć, čeka kolegu da ju skinemo s auta i montiramo, bome ima 100 kg.
Klima za ovaj prostor je bila preko 10kkn. Imam još fore potrošiti 4kkn peleta do klime 😀

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
NorthBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 13:54   #703
Evo kao što obećah, da javim dojmove :
- instalirao peć jučer, vanjska temperatura -9, upalio, nakon 2 sata se temperatura popela na 3 - 5 stupnjeva
- danas postavio staklenu vunu s gornje strane daska 5 cm, nakon 2 sata temperatura 13 a vani -7
Kad stavim s donje strane izolaciju i knauf, gotovo sam siguran da će temperatura skočiti na 21 u 2h. Peć Sole P10000. Potrošnja peleta još nepoznanica ali kako je krenulo, vreća dnevno. 28kn
Vrlo sam zadovoljan odabirom.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
NorthBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 13:17   #704
Treba mi neka grijalica za sobu od 15 m2.
Razmišljao sam o uljnim radijatorima https://www.emmezeta.hr/bijela-tehni...jni-radijator/
Ima li šta bolje za 500 kn?
Mag99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 14:49   #705
pozdrav svima! malo duži post, ali nadam se da će netko pomoć..
imam centralno na drva, kombinirano s plinom koji zapravo ni ne upotrebljavamo osim za kupaonu, ali je tu, a grijemo se cijelu zimu na drva. šume imam, živim u sz HR, moj stari to hajca na 25°C cijelu zimu, jer kako rekoh, drva imamo, ovu zimu još 2/3 kolko smo pripremili, pa to nije problem. kuća je napravljena od stare cigle pune, zid 30cm, iznutra izolacija svih vanjskih zidova 5cm vune i knauf, izvana obična fasada koju ću kroz koju godinu podebljat sa barem 10cm stiropora. stolarija je plastična 3 komorna, kuća je na kat, prizemlje 85m2, kat 55m2 (+30m2 terasa). na katu spušten strop sa 20cm vune. inače kuća je suha i nikad nisam imao problema s vlagom ni milimetra.
problem je što ja lagano razmišljam o prelasku na učinkovitije grijanje jer ne vidim budućnost u sadašnjem sistemu. kao prvo, stari barata s motorkom, ja sam tu nula, i nemam baš neku želju borit se za motorku. drugo, planiram rekonstrukciju krovišta i fasade kroz koju godinu, pa bi bilo interesantno ako će se postavljati krov, vidjeti možda što je sa solarnim sustavima.
možda i drva ne bi bila toliki problem da svaki put iz peći ne izleti dim kad se stavljaju drva, pa onda lijepo zamiriši cijela kuća. možda je samo problem u dimnjaku, neznam. kad smo selili peć prije godinu dana (jer je stari dimnjak bio totalno loš i popucao) rekoh ajmo preseliti peć umjesto rušit dimnjak i zidat novi, pa smo probili novu rupu i stavili inox dimnjak sa 10cm izolacije (na vanjski sjeverni zid - promjer cijevi 180mm). i dimnjačar i monter grijanja su rekli da je to super rješenje i da sve štima. no, ne štima, jer cijela kuća smrdi po dimu kad se loži. dimnjak dobro vuče, zapravo vrhunski nema se tu šta za reć, gasi upaljač kad ga staviš pred rupu.možda je kriva peć, imamo viadrus 24kw. drva su suha ko barut jer su već jedno 2-3 godine u štaglju pod krovom i to ne bi smio biti problem. a peć je zasmoljena da je to strašno, ko da nema dimnjaka. temperatura u sistemu je oko 60-65°C, u peći oko 80-85. neznam, sve u svemu, činjenica je - najjeftinije ću se grijat na drva jer imam šume za 2 života, ali mi je problem dimljenje i zbog toga razmišljam o:
1) zamjena peći i sistemu akumulacije, recimo kotao 1000L, pa da se ne mora ložiti cijeli dan, nego se nahajca koliko treba, pa da to drži recimo 24h, jer se barem ne bi ložilo dan i noć, a ako je problem u peći onda bi riješio i to.
2) o solarnim kolektorima pa eventualno dogrijavanje na plin (ili možda drva?)
3) o peletu. ista stvar kao pod 1, samo grijanje na pelet umjesto na drva.
4)o prelasku na plin, ali se bojim da bi to bilo skupo barem dok još nemam novu fasadu i krov, poslije možda da..
sve u svemu mislim da je opcija 1 najizglednija AKO riješim problem dima jer me više izluđuje. ne da mi se svake godine farbat kuću radi glupog dima, a uostalom i to košta.
neznam, predložite nešto.. hvala!
maija21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 15:52   #706
maija21

prije nego li je stari dimnjak popucao, kad ste ložili na njega imali ste isti problem s dimom?
ako niste, gdje je taj dimnjak bio smješten u odnosu na novi koji je na vanjskom sjevernom zidu? da li je kuća građena na ravnome ili na uzbrdici, kosini?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 16:40   #707
stari dimnjak je u sredini kuće, isto je prema sjeveru, novi je samo pomaknut na vanjski zid. i prije se dimilo, i puno više nego sad, pa sam mislio da je samo do dimnjaka i zato smo radili promjenu. kuća je na ravnom i onako malo u kotlini, sa svih strana okruženo brežuljcima, ali ima otvoren pogled na planinu Ivanščicu pa je uvjek neki lagani povjetarac. ne govorim kad je južina i pritisak, onda kakav god da je dimnjak ne pomaže. govorim kad je mirno vrijeme, lagana anticiklona, a meni se svejedno dimi kad ložim peć.
maija21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 17:13   #708
pa onda si si sam odgovorio na gornje pitanje, bar po tome što možeš prekrižiti kao plan za budućnost. po opisu već imaš bolju izolaciju od mene (centralno plinsko etažno, plus klima za prijelazna razdoblja proljeće/jesen), plinski priključak imaš, znači ja mislim da bi trebao ići u tom smjeru. što se tiče komfora i lakoće grijanja, puno je bolje od loženja bilo čega. jasno, vanjsku izolaciju napravi čim prije možeš.

Quote:
maija21 kaže: Pogledaj post
... kuća je napravljena od stare cigle pune, zid 30cm, iznutra izolacija svih vanjskih zidova 5cm vune i knauf, izvana obična fasada koju ću kroz koju godinu podebljat sa barem 10cm stiropora. stolarija je plastična 3 komorna, kuća je na kat, prizemlje 85m2, kat 55m2 (+30m2 terasa). na katu spušten strop sa 20cm vune.
a drvo iz šume uvijek možeš prodati, pa neka se netko drugi bakće s motorkom.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 19:10   #709
Quote:
maija21 kaže: Pogledaj post
...možda i drva ne bi bila toliki problem da svaki put iz peći ne izleti dim kad se stavljaju drva, pa onda lijepo zamiriši cijela kuća.
...
neznam, predložite nešto.. hvala!
nitko ne grije na drva očito. ni ja, ali jesam nekad davno
pretpostavit ćemo da kada je peć krcata i vatrica gori da dimnjak vuče jako dobro kako si i rekao/la. sve divno i krasno. međutim svemu dođe kraj pa tako i vatrici i sada treba baciti komad, dva u peć. korak broj jedan: lagano otvoriti vrata i ostaviti ih otvorena za par milimetara. počekati 5 do 10 sekundi i onda ih opet otvoriti za malo i tako mic po mic dok se tlak ne izjednači i fino ubaciš drva i lagano zatvoriš. to bi trebalo biti dovoljno.
s vremenom ćeš vrlo brzo znati koliko jako smiješ otvoriti vrata da dim ne uđe i koliko dugo moraš čekati da se tlak izjednači.
dakle to je bilo kada sve gori.

ukoliko nanovo pališ peć i hladan je dimnjak tu je već teško učiniti neki trik osim da se stavi što više siće i papira i da se što brže podigne temperatura peći. ako je pritisak izvana onda otvoriš prozore i čekaš pola sata dadim izađe

javi kak je prošlo
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 10:51   #710
budem probal, hvala na uputama, pa javim jel kaj bolje..
inače, jučer sam ujutro upalio plinski bojler, pa rekoh čisto da vidim kolko će kW izletit.. dakle kuća je zagrijana, vani je oko 0°C i palim bojler. za 24h je izletilo 14,6kW*3,71kn=54,16kn pa ako računamo *30 dana =1624,8 i to pri temperaturi od 0°C vani, zanima me koliko bi bilo na -15 ili -20. u svakom slučaju grijanje na plin dok ne dobim na lotu otpada iz svih kombinacija mislim da ću ipak podnijet dimljenje i smrad za 2 soma kuna mjesečno..

edit: eh da zaboravio sam reći, termostat je bio na 22°C, dok na drva hajcamo 25-26..

Zadnje uređivanje maija21 : 10.02.2017. at 11:15.
maija21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 14:35   #711
i nisu kW nek su m3
maija21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 17:32   #712
u Zg je cijena plina niža od toga što si spomenuo. si provjerio aktualnu cijenu kod sebe, maija21?

btw, gore si spomenuo da godinama grijete na drva i godinama imate problema s dimom, i na starom i na novom dimnjaku. svih tih godina nitko nije polako otvarao vratašca na peći i samo u tome je trik?

to da dimnjak treba biti dobro zagrijan (znači treba imati sloj koji zadržava toplinu) i dobro izoliran (da tu toplinu ne gubi prebrzo) da bi dobro vukao, meni se činilo samo po sebi razumljivo, ali ajde da i to naglasimo.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 17:44   #713
dok peći hajca jako onda smije malo biti otvoren onaj dio kroz koji se ona čisti i vadi pepeo da ima zraka - ukoliko je potrebno. to je da ima zraka. mislim da kod novih peći to nije potrebno.
kada se drva stavljaju, cjepanice i slično, onda se ta mala vrata zatvore koliko se sjećam i otvaraju se polako velika - nekome su to gornja vrata, nekome bočna. to bi moralo ublažiti ulazak dima u prostoriju barem 75% možda i puno više.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 17:50   #714
Pošto sam se mučila sa sličnim problemom mogu opisati kako rješiti.

Prvenstveno u jutro prije loženja otvorim sve prozore i napravim pravi propuh kroz kuću par minuta. Zatvorim sve prozore sem jednog, ako baš ima problema sa dimljenjem i ako to tlak iz zraka stvara problem otvorim i balkonska vrata. Kad se sve uroti i zainati upalim klimu. Kod mene nekad žešći vjetrovi vraćaju dim u prostoriju, tad mi je najbolje zatvoriti dimnjak i izvući dimovnu cijev.

Vatru ložim na ovaj način na slici ali samo sa 4 manje cjepanice, treščice u sredini i uz te treščice stavim vertikalno i zgužvanog kartona. Na dno postavim drugi papir u koji je obavezno umotana kocka za potpalu (najbolje iz Lidla i najjeftinije).
Otvorim sve klapne šporeta koje pojačavaju strujanje za zrak (one koje preusmjeravaju na grijanje i pečenje), ako je potrebno dodajem papira.



Kad ubacujem drvo otvorim prozor kuće, otvorim klapnu da zrak brže prolazi. Ako je moguće drvo ubacujem odozdo gdje je žar, a ako ne otvaram glavna vratašca. Kad vatra krene sve pozatvaram što treba I to je to.
To postane navika.

A zidove ofarbaj u neku boju koja trpi dim.
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”

Zadnje uređivanje petra00 : 10.02.2017. at 18:42.
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 20:23   #715
Quote:
maija21 kaže: Pogledaj post
i nisu kW nek su m3
Ako imaš mogućnost, ja bi izveo kotlovnicu van kuće i zauvijek si riješio problem smrada u kući a drva su ti besplatna.
NorthBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 10:13   #716
Quote:
maija21 kaže: Pogledaj post
problem je što ja lagano razmišljam o prelasku na učinkovitije grijanje jer ne vidim budućnost u sadašnjem sistemu. kao prvo, stari barata s motorkom, ja sam tu nula, i nemam baš neku želju borit se za motorku.
Drva su općenito najjeftinija, (sem dizalica topline) pa makar da se naruče tuđa, a banzek ispili za par sto kuna cijelu količinu.


Quote:
drugo, planiram rekonstrukciju krovišta i fasade kroz koju godinu, pa bi bilo interesantno ako će se postavljati krov, vidjeti možda što je sa solarnim sustavima.
Soalrni sustav je dobar kao pomoćni i to je sve. Kada se stavi na papir cijena sustava, vijek trajanja i kW za grijanje kojima potpomaže, povrat investicije bude vrlo blizak vijeku trajanja (sa uračunatim servisima i redovnom i izvanrednom zamjenom dijelova koji riknu) i onda se pitaš za šta kreditiraš druge visokom početnom investicijom.



Quote:
možda i drva ne bi bila toliki problem da svaki put iz peći ne izleti dim kad se stavljaju drva, pa onda lijepo zamiriši cijela kuća.
Hajd napišite točno model peći koji imate, kolika je visina dimnjaka od priključka na peć.
A prije svega ima li peć klapnu na dimovodu i dali se može ručno regulirati?
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 01:08   #717
Pozdrav svima!

Uskoro se useljavam u novi stan, kroz koji je proveden sistem centralnog grijanja, radi se o etažnom centralnom grijanju na struju (samo ovaj stan je priključen na isti). S obzirom da se radi o mjestu na obali, gdje zime nisu suviše oštre, smatram da mogu naći i povoljnije rješenje. Ono što me prije svega zanima, je li moguće ukloniti sve radijatore ali i cijevi bez većih problema (naravno uz angažiranje odgovarajućeg majstora). Smatrate li uopće navedeno isplativim? Naime, kako se radi o stanu manje kvadrature, cijevi i radijatori mi onemugućavaju kvalitetno ispunjavanje prostora, u cilju štednje prostora (npr. kuhinjski elemnti do stropa i slično). Znate li možda okvirnu cijenu ovakvog zahvata? Isto tako, molim preporuku za zamjensko rješenje grijanja. Imam na umu možda neku bolju klimu za grijanje središnjeg prostora u stanu u kojem se provodi najviše vremena, i na kojeg i opada većina stana.

Hvala unaprijed na savjetima.
Party5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 07:48   #718
Party, bila je rasprava na temi o "Toplinskim pumpama" za grijanje klimom.
Kao amater, sve što sam pročitao do sada, multisplit klima zvuči kao dobro riješenje, naravno ovisno o nekim faktorima, kao izolacija i stolarija. I da vam ne smetaju unutarnje jedinice klime estetski.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 11:26   #719
Bok ekipa. Ubacio bi u kuću opciju za grijanje koju ću u nastavku opisati pa me interesira vaše mišljenje jel to štima, ima efekta i bilo koji drugi komentar je dobrodošao. Znači radi se o lokaciji blizu Varaždina. Kuća 2 x 105 m2 (prizemlje + kat). Prizemlje građeno sa ciglom, kat siporeksom. Tavan kompletno izoliran sa 20 cm toplinske izolacije. Prozori PVC 5 komora,tri stakla. Kat full obložen gips pločama( zidovi i plafon). Evo na proljeće se stavlja vuna 10 cm za fasadu. Živi se trenutno samo u prizemlju. Kompletna kuća ima centralno na plin ( 11 radijatora ), radijatori se mogu zasebno regulirati pošto je svaki posebno spojen na razdjeljnik, ali glavno tijelo za grijanje je kamin ( obični,ne za centralno ) u dnevnoj koji grije cijelo prizemlje a čak je i na katu ugodno jer je dimnjak u sredini kuće. E sad bih izbacio taj kamin i stavio ugradbeni koji bi spojio na postojeće centralno plinsko , u podrum ubacio 800 L pufer i na krov dvije solar ploče da mi griju vodu ljeti. Kamin ima elektroniku za regulaciju dovoda zraka pa je iskoristivost proizvedene topline maksimalana i potrošnja drva minimalna. Eh cijena tog sistema i nije mala ( 70 000kn - oprema+montaža, " ključ u ruke" )
Sada kako sam ubacio postojeći kamin ispada mi mjesečno 300 kn za grijanje (plin+drva). Sa novim sistemom mislim riješiti grijanje kata a i prizemlja naravno .
Sorry zbog podužeg teksta.
bricki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 12:02   #720
Podebljaj još par cm izolaciju i nastavi ovako kao i dosad. Naravno ako su trenutni bojler i kamin u ok stanju.
S pojačanom izolacijom to će stvarno biti mali trošak, ne vidim financijsku isplativost novog sistema, to nećeš tako skoro isplatit.
farfan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:46.