Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2016., 12:04   #221
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
dakle, nitko tebi ne brani da djetetu "besmislene" radnje objasnis kako hoces.
ali nadam se da ipak promislis prije nego sto joj popljujes necije metode koje su po tvom misljenju bezvezne.
apsolutno nigdje nisam napisala da sam djetetu ikoju metodu ucitelja popljuvala.
nigdje.
otkud to iscitavas?
ajde prije nego pustis u pogon osobne projekcije i losa iskustva s roditeljima, malo citaj s razumijevanjem?

to da sam ju pustila bez zadace, jesam.
vise puta.
to je njena briga, i profesorova kako ce nagraditi/kazniti.
ne moja.
netko tko zadaje zadacu, mora znat s kojim ciljem ju daje i mora ju pregledat. kolko vidim, ova nasa to odlicno rjesava, nemam apsolutno nikakve zamjerke.

inicijalno sam pisala na temi s koje sam selila tvoj post (u kojem si trazila da elaboriram zasto mi je ucenje jezika bojanjem za dz koma), o ranom ucenju i o tome da ucenje u vrticu uopce ne mora biti lose.
sada u usporedbi s ucenjem u skoli, meni se cini kvalitetnije i djeci zabavnije

to da se ucenje stranog jezika nudi unutar vrtica (unutar redovnog programa, dakle nema voznje, nema dodatnog potrosenog vremena koje bi roditelj izgubio za biti s djetetom) je odlicno i tko financijski moze, ja bih preporucila da iskoristi (iako taj odgajatelj je samo VŠS i nema diplomu s FF-a)

a kaj se tice reformi....prava reforma ce se desiit kada ce odgajatelji i ucitelji odnose s klincima graditi kroz ravnopravno dostojanstvo, a ne kroz odnos i igrice moci.
a to smo miljama daleko i od danske i od finske.
neki vrtici su to pokusali uvesti, medjutim popiknuli su se na citanju s razmijevanju pa je cesto ostalo na pojedinacnom razumijevanju pojedinog odgajatelja. vecina takvih koji su to razumjeli, s vremenom su osnovali privatne vrtice ili otisli raditi u njih.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 12:15   #222
citam s razumijevanjem. kao i ono sto pise medju redovima.

nisam nigdje napisala da vec jesi popljuvala necije metode, ali mi se iz tvojih postova cini da ne bi imala nikakav problem s tim da djetetu kazes da netko daje besmislene zadatke i da ju podrzis u tome ako ona te "besmislene" zadatke ne zeli rjesavati.

am I wrong?


inace, cini mi se da ti nisi citala moje postove s razumijevanjem
nisam trazila da elaboriras bojanje (nesto tako banalno ne zahtjeva ne znam kakvu elaboraciju) nego tvrdnje da je netko s pojacanim engleskim jednako dobar ili bolji od onog tko je zavrsio jezik na FF.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 15:02   #223
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
citam s razumijevanjem. kao i ono sto pise medju redovima.

nisam nigdje napisala da vec jesi popljuvala necije metode, ali mi se iz tvojih postova cini da ne bi imala nikakav problem s tim da djetetu kazes da netko daje besmislene zadatke i da ju podrzis u tome ako ona te "besmislene" zadatke ne zeli rjesavati.

am I wrong?


inace, cini mi se da ti nisi citala moje postove s razumijevanjem
nisam trazila da elaboriras bojanje (nesto tako banalno ne zahtjeva ne znam kakvu elaboraciju) nego tvrdnje da je netko s pojacanim engleskim jednako dobar ili bolji od onog tko je zavrsio jezik na FF.

sooo wrong.
jednu od vaznijih stvari koje zelim da nauci za zivot, je da nauci misliti kroz svoje vlastito iskustvo. izmedjuostalog, i da krz iskustvo nauci kako je sistem sjeban i da se nauci sama boriti protiv njega.
vidim da je dobro krenula.
ne zelim joj ubit kreativnsot, kaj ti je


boldala si moj post di sam napisala ovo, "a i ovaj predavacki, skolski sistem joj uopce ne pase, a ucenje jezika di se za dz trazi bojanje mi je koma"
pa sam shvtaila da zelis da ti to elaboriram
ali mogu i ovo dalje.
studirala sam na FF i provela sate i sate u Rupi i poslije u Stakleniku
druzila se sa raznim jezicarima
imam jednu u obitelji, prosla razne tulume i pijanke.
dugo gdoina pratila njihove poteskoce zaposlenja/malih placa/konkurencije
ceste pljuvacine/zalopojke koje su se provlacile:
-izvorni govornici koji bez diplome (citaj:metodologije) kradu prevodiocima/lektorima/profesorima posao.
(izvorni govornici su nerjetko bili nasi iz dijaspore, kada je povratnika bilo i najvise)
-onda su na tapetu dosli studenti, koji za rvijeme studija rade na crno i ruse cijene, ili pristaju raditi u novoosnovanim skolicama za kikiriki (iako zapravo rade prek studentskog ugovora pa su zato i jeftiniji)
-onda su na kraju, a taman kada sam imala malo dijete, dosle na tapetu vrticke tete s b2 koje drze kvazi engleski po grupama (ovo mi je doslo iz razlciitih izvora, upravo tim rijecima)

skolica stranih jezika, pogovoto za englseki ima bezbroj (po zagrebu pogotovo), pa nije ntii lako birati za dijete,a cesto se bira blizinom, ili prostorom (da je u vrticu).
ako pricamo o predskolcima, fluktuacija radne snage je poprilicna (najcesce zaista pocinju ko studenti, ostanu raditi dok im se ne ponudi nesto bolje, ili dok ne skuze da su stekli dovoljno iskustva/reputacije da mogu prikupljat klijentelu da rade privatno)
ja to vidim kao minus, jer u predskolskoj dobi nije bas pozeljno da mijenjaju masu vrtickih teta pa jso onda i tko zna kolko teacherica iz engleskog.

meno to rano ucenje jezika nije bilo prioritet neki, ne bih neku lovu izdvijila, a najmanje svoje vrijeme da ju razvazam negdje.
vrticke tete su mi, upravo radi predrasude koju sam izgradila kroz svoje RL drustvo (kojem ipak vise vjerujem od forumskog ), bile zadnje na listi da im dam diejte na poduku stranog jezika.
pogotovo kada je dosla u dob da u vrticu moze prec u tu grupu, iz njenog su, tri najbolje sa pojacanim engleskim, otisle skupa s ravanteljcom u privatni.
ostala ej u svojoj grupi, da ne mijenja tete (pa je omiljena otisla na porodiljni i sjebala mi koncepciju)

kada sam morala nesto mijenajti vezano uz odrasle i odnose koji gradi s odraslima, izmedjuostalog se provukao i taj engleski, kao opcije gdje moze dobtii odraslu osobu koja je po pom gustu za odgoj.
nisam nimalo pozalila.
prvenstveno u ovom odgojnom. a onda i razbila debele predrasude o engleskom u vrticu koji drze tete s polozenim B2
mogu mirne duse reci da jbg, ovo je kapitalizam, dobro je konkurencija postoji.

i dalje ne mislim da su sve tete u tim programima fantasticne.
nemam niti znanja o jeziku na toj razini, a niti uvida u svaku grupu da mogu reci da je bolje njima dat dijete nego skolici gdje su "educirani profesori" i da ce sva dejca profitirati tim ucenjem (jer se i djeca razlikuju po sposobnostima i interesu)

ali mogu reci da je, u toj ranoj dobi situacijsko ucenje za djecu ipak prihvatljiviji oblik nego bojanje i pjesmice 2 puta tjedno i da ak se nudi u vrticu, treba iskoristit (tko hcoe rano ucenje jezika).

i cini mi se da je i prihvatljviji nacin ucenja u nizim razredima.
sto se tice 3.. razreda, kad ti kazes da krece dosada na drugi nacin, to me ceka,pa cu vidit
mozemo i na temi o uvodjenju jezika u skole nastaviti, jer sam provela masu testiranja djece za prilagodjene programe, cesto se taj jezik provlacio kao problematican, jer nije lako prilagoditi/smanjiti program na jeziku, a uz to, veci je problem sto se zajebavaju sa hrvatskom gramatikom koja im je kompletno apstraktna,a onda jos moraju i neku tudju, koja im je jos apstraktnije.
a istovremeno, neki od njih cisto fino usvajaju jezik na ulici. kroz pjesmu, pricu, film, crtic, zajebanciju.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 15:13   #224
Moj necak prakticki od rodenja prica tri jezika.
Mama je nizozemka, i kad je dosla ovdje nije odmah savladala hrvatski nego je prcala nekom svojom kombinacijom engleskog, hrvatskog i nizozemskog. Kad je rodila s malim je ugl pricala na svom jeziku jer joj je tako bilo najlakse, a ostali su s njim pricali hrvatski.
Ali ucila ga je i engleski odmah, jer joj je bio puno laksi nego hrvatski. Mali sada ima oko 17g i govori sva tri jezika odlicno, a mama jos uvijek kad je ljuta psuje na sva tri jezika i ni jednim se ne sluzi cijelo vrijeme
avelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 15:17   #225
e pa tak sam mislila da to elaboriras, a ne bojanje.

i jako jako mi je drago ako sam u krivu.

sto se prilagodjenih tice, mislim da je u nizim razredima to jednostavno u stranom jeziku (nisam vec dugo u osnovnoj, pogotovo ne u nizim razredima), puno je teze kasnije prilagodjavati kad se ocekuje i bolje poznavanje slozenijih gramatickih struktura i siri vokabular jer se dobije dojam da se stalno stoji na mjestu.

bilo koji izvor je dobar za pocetno usvajanje jezika (vrtic, skola, filmovi, crtici...), ali s vremenom to ucenje ipak mora postati strukturiranije i samim time djeci na momente "dosadnije".
daleko od toga da se ne moze i gramatika usvajati i na zanimljive nacine (ima i tu igara raznih za osnovnoskolce), ali ipak su takve jedinice manje atraktivne od onih gdje se pjeva, glumi, izradjuje nesto kreativno.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 13:43   #226
Molim pomoć, tražim učenje francuskog jezika za klince 3 i 5.g. na području Ravnica. pa sam malo zapela, ne ide mi.Može li pomoć? Može i na pp
Može i na području Dubrave
Dapadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 21:50   #227
Ima u Centru za kulturu Maksimir: http://www.mojmaksimir.com/content/f...jezik-20162017
Aalayah is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 13:35   #228
francuski za djecu

Quote:
Aalayah kaže: Pogledaj post
zvala sam,nemaju još kandidata.pitanje hoceli biti grupe.
može li još neki prijedlog?

hvala
Dapadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 15:43   #229
Može li mi netko dati preporuku za školu stranih jezika koja ima tečajeve za klince stare 4 god. Za Helen Doron znamo no nekako mi je puno 320kn za 1xtjedno po 45min.

Poslano sa mog Redmi Note 2 koristeći Tapatalk
pincica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 08:19   #230
ja mogu pohvaliti Butkovic. mi bili jako zadovoljni. ne ide vise nazalost jer ide na sport sto mi je vaznije ali da ima vremena svakako bi nastavila ici
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 10:41   #231
Quote:
pincica kaže: Pogledaj post
Može li mi netko dati preporuku za školu stranih jezika koja ima tečajeve za klince stare 4 god. Za Helen Doron znamo no nekako mi je puno 320kn za 1xtjedno po 45min.

Poslano sa mog Redmi Note 2 koristeći Tapatalk
Hrvatsko Američko Društvo, 90 min 2 x tjedno.
Iskusni izvorni govornici
Moja frendica je slala svoje dijete tamo u vrtiću (eng. vrtic) pa onda u njihov YEC program. Dijete priča kao izvorni govornik.
thecopycat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2018., 20:19   #232
Da li imate iskustva s tečajem njemačkog jezika u Goethe Institutu za predškolce, pitala sam za ogledni sat ali ga nemaju? Zanima me da li je to učenje kroz igru ili ako znate koju školu koja radi slično kao Helen Doron, samo za njemački?
lina27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2022., 16:55   #233
Da se nadovežem na raspravu o jezicima.
Dakle pitanjce o izboru jezika izvan škole za prvašiće.

Kak ste birali školu stranih jezika i koji jezik?
Malac kreće u prvi razred za koji dan i u dilemi smo dal pojačat engleski izvan škole ili odmah krenut s drugim jezikom?
Do sad nije učil engleski u vrtiću, bilo je u planu da će godinu prije škole al su nas pogurali u školu ranije.
I kaj sad? Vele da je taj engleski žalibože vremena u prvom razredu i da pojačamo izvan škole. Ja si opet mislim da će engleski svakak naučit pa da je bolje da krenemo s drugim jezikom. Financijski bi mogli i dva jezika izvan škole, al smo vremenski naknap.
Mali inače čita i piše tak da ne bi trebalo bit problema s učenjem.

Kakva su vama iskustva, kaj vam klinci uče izvan škole? Njemački, francuski, talijanski?
Trublja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2022., 19:40   #234
Engleski se najbolje uci u Helen Doron, kroz igru. Mislim da bi bilo najbolje da klinac koliko toliko savlada jedan strani jezik prije nego sto krene na drugi.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2022., 19:47   #235
Apropos Helen Doron, bilo par djece što su učili engleski tamo maltene od jaslica i niš bolje ga ne znaju od djece koja su ga počela učiti u tek OŠ. Vidim i po svojoj.
S druge strane ja sam išla logikom da ju upišem na jezik koji će joj u 5r biti izborni, tj njemački.
Nakon dvije godine zaključila da to ne želi, u 5r uopće nije htjela izborni njemački, a u 6r izrazila želju za upis u školu stranih jezika, totalno 10 - ti jezik.
Mislim da je znanje bilo kojeg stranog jezika samo plus i što god izaberete, nema greške.
-skyfall- is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2022., 19:52   #236
Moj mali je isto krenuo u Helen Doron s 11 mjeseci. Sad ga govori isto kao i hrvatski, ali tu je i gledanje youtubera imalo ulogu. Sto se njemackog tice, ide na ljetne skole, mozda organiziraju i zimske. To mi je isto ok jer je kroz igru, a izlozen si stranom jeziku 5 dana po 7 sati.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2022., 20:06   #237
jebi ga, moja nikad nigdje nije ucila engleski van skole pa cita na engleskom i govori ga da bi se mnogi odrasli posramili.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2022., 20:22   #238
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Engleski se najbolje uci u Helen Doron, kroz igru. Mislim da bi bilo najbolje da klinac koliko toliko savlada jedan strani jezik prije nego sto krene na drugi.

A kajaznam kolko treba da se jedan jezik opće savlada pa da krene na drugi. Vele da se u toj najranijoj dobi najbolje uči pa zakaj ne iskoristit. Sluh ima jako dobar, memoriju isto.

Koja je razlika u pristupu Helen Doron i Berlitza? U Helen vozite na engleski a Berlitz njemački?
Trublja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2022., 20:29   #239
Quote:
Trublja kaže: Pogledaj post
A kajaznam kolko treba da se jedan jezik opće savlada pa da krene na drugi. Vele da se u toj najranijoj dobi najbolje uči pa zakaj ne iskoristit. Sluh ima jako dobar, memoriju isto.

Koja je razlika u pristupu Helen Doron i Berlitza? U Helen vozite na engleski a Berlitz njemački?
Ne ide vise u Helen Doron, nema potrebe. Za Helen Doron jedino mogu reci da je tu bilo puno pjevanja,plesanja, svakakvih igrica, ubijes se u 45 minuta. Za Berlitz ljetnu skolu jedino mogu reci da je klinac zadovoljan, koliko sam vidjela program hodaju po gradu i pricaju, poslije rucka je kabinetska mastava..ali nisam prisutna kao sto sam bila u Helen Doron pa ne znam detalje.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2022., 20:57   #240
Ja cu samo rec da HD jako ovisi o ticericama… mi smo pokusali, izdrzali smo mjesec i pol nakon kojih sam im rekla sve sto ih ide i vise se nikad nismo vratili. Steta, da je bila bolja organizacija i bolji kadar mislim da bi ful dobro moglo bit. Tako da - raspitajte se prije i/ili nemojte odjednom platiti cijelu godinu nego prvo isprobajte
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:00.