Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2017., 10:42   #3661
Moj je krenuo u vrtić s dvije ipo godine, pelenu još skoro godinu nije skinuo, pričanje je bilo jaako problematično. Hraniti se sam i oblačiti je jako brzo pohvatao tamo plus naša pomoć od doma. Isto kao i pranje zubiju i spavanje, sve to dođe brzo na svoje u kolektivu, po mom iskustvu.
Nitko nas nije ništ ni pitao niti su pravili problem, oko pelene smo se dogovarali i onda je konačno skidanje išlo stvarno okej.
Ali, privatni vrtić..

I da, forsiranje desne, u 2017., stvarno? Onak, stvarno? Moj je prošao obrade po Suvagu di rade stručnjaci i komentirali su puno puta kako izgleda koristi obje podjednako i da će se možda s vremeno profiltrirati koja mu je dominantna, al da mi niš ne forsiramo. Biće ova u vrtiću zna bolje.
__________________
"If it's true that our species is alone in the universe, then I'd have to say that the universe aimed rather low and settled for very little."
Deathblow is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2017., 10:53   #3662
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
da, i ja mislim da su tete dosta "slobodne" što se tiče brige o djeci. jer kad smo bili prvi puta, jasličari su sjedili pred tv-om i gledali neki crtić. ja sam bila šokirana. jer su bili dani otvorenih vrata, i u tih 2 sata ja bi se potrudila da djeca ne gledaju u ekran kad dolaze roditelji. ali njih nije uopće bilo briga

i sad sam na tom razgovoru baš konkretno pitala za gledanje tv-a i odmah su sve skočile, da ne, da se to ne dozvoljava, a kako se ne dozovljava kad sam ja vidjela na svoje oči da jasličari gledaju.

i šta se tiče pomoći djeci, već davno mi je jedna mama rekla da vrtićarci ne mogu van ako se sami ne znaju obući i obuti. znači tko zna ide u dvorište, ili gdje se već ide, tko ne zna, ostaje u sobi.

i što se tiče jedenja ne pomažu niti jasličarima, susjeda ima malog isto s nekim probavnim poteškoćama (ne sjećam se točno šta) i pošto je mali u mjesec dana jaslica smršavio 4kg, bila ga je prisiljena ispisati jer je mali bio kao kostur.

eto u taj vrtić mi spadamo, probali u druge ali ne možemo jer tamo spadamo prema ulici u kojoj živimo. no, možemo, ali nema šanse da upadnemo. a privatni su već svi puni, oni imaju listu čekanja

očito da samo mi imamo taj problem jer svi naši prijatelji i poznanci imaju samo jako pozitivna iskustva sa vrtićima, upali odmah, ne u svibnju za rujan, nego 2 tjedna prije nego su morali na posao upisali dijete bez problema.
i sve, ali sve su tete u vrtiću odvikle od pelena, koga god pitam za neki savjet, nitko nema poima jer se s tim nisu bavili uopće nikako

neću više, samo se uzrujavam
Meni se ovaj vrtić čini kao žešći horor i zapravo mi je žao što nemate izbor. Moj klinac je u jaslicama, u državnom vrtiću. Jede samostalno kao i većina klinaca, ali ga tete uvijek još nadohrane jer bi ili bio tri sata za stolom, ili bi nakon nekog vremena odustao i ostao gladan. Što se tiče crtića - u našoj sobi tv niti ne postoji. Trebalo bi malo počet galamit pa se ne bi tako odnosilo prema dječici, kužim ja da svatko želi sve i svašta za svog klinca, ali malo ljudskosti u toj struci nekima ne bi bilo na odmet.
ajam24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2017., 16:25   #3663
Meni se čini da se osoblju iz tog vrtića ne da imati njenog malog u grupi, valjda ih strah što je bio na operaciji ili što Kao da smišljaju stvari zbog kojih bi mu mogle reći NE
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 13:18   #3664
Kakav je to vrtić pobogu?!
Pa je li tko prijavio njihov rad odnosno nerad?!
__________________
If you can"t convice them, confuse them...
Mopsly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 14:10   #3665
Imaju li vasi predskolci domace zadace? Tete im odnedavni daju domacu zadacu. Veli mi da joj crte nisu bas ravne pa da to malo vise treba vjezbati.

I da je trebala napisati neku rijec od 3 slova pa nije znala pa da vjezbamo slova i pisanje. Crte su grbave, nisu savrsene iako vec par godina kupujemo one vjezbenice sa zadacima sukladno dobi. Takodjer ne zna sva slova ali ja svo vrijeme mislim da ne treba znati nista unaparijed nego koliko pohvata usput.


Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 14:28   #3666
dobivaju, još od prošle godine, no ove malo češće.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 14:47   #3667
nikad nikakvu zadacu nisu dobili. da su dobili nekaj pro forme, tek tako da se naviknu malo, ne bi se bunila. ali da su dobivali neke ozbiljne zadace culi bi me
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 15:03   #3668
ma ni naši ne dobivaju neke ozbiljne zadaće. to je više za vježbanje pamćenja, da se uopće sjete da nekaj trebaju napraviti.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 06:22   #3669
Ja sam isto to shvatila ko ne bas jako ozbiljno i onda dobimo spotanje, prijekornim tonom: niste napravili a trebali ste.
Bili smo cijeli dan vani doma dosli tek navecer na spavanje pa je nabrzinu rijesila i bas se vidilo kako je ofrlje, znam da moze bolje, i napola (zadatak napisan rijecima nije bio dovoljno precizan, trebalo je i ono na poledjini).

Pa nes ti, mislim se ja. Pa to je ipak vrtic kakve sad zadace

I to da treba vjezbati. Kaj onda da ljeto provedemo da pola sata na dan uzmemo za pisanje, vjezbanje da bi.to do jeseni bilo ravno?



Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 07:15   #3670
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post

Pa nes ti, mislim se ja. Pa to je ipak vrtic kakve sad zadace

I to da treba vjezbati. Kaj onda da ljeto provedemo da pola sata na dan uzmemo za pisanje, vjezbanje da bi.to do jeseni bilo ravno?
Nisu dobivali zadaće, ali koliko sam kužila radile su tete dosta s njima (glasovna analiza,sinteza, nisu baš pisali slova, radili su predvježbe po Cvrčkovoj vježbenici za predškolce, vukli su crte, spajali, bojali, uočavali odnose (veće-manje,između i sl.), brojili...).
Moja je u to doba išla logopedu pa je od nje dobivala zadaće (kratke, uz to što smo vježbali i doma izgovor). Meni je to bilo ok.

Ne treba učiti slova, ali bi trebala vježbati da čuje glas na početku, sredini i kraju riječi, rastaviti riječ na glasove (ne slogove, to im uglavnom ide,ali na glasove je već teže i treba djeci da skuže), moći od glasova sastaviti riječ (da čuje da je p-a-s = pas).
Ako joj je grafomotorika slabija to bi bilo dobro izvježbati (ali ne toliko pisanjem ravnih crta, to će u školi, ne treba je to drilat,ali vježbati prstiće slaganjem, nizanjem, bojanjem, crtanjem bi bilo poželjno).
Brojiti, prebrojavati, uspoređivati (više-manje,jednako), nije loše da razumije .

Ja bih rekla da je se ne forsira s nekim formalnim "pisanjem", to će raditi na jesen. Čemu je forsirati nešto što se ionako radi cijeli prvi razred?
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 15:46   #3671
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Nisu dobivali zadaće, ali koliko sam kužila radile su tete dosta s njima (glasovna analiza,sinteza, nisu baš pisali slova, radili su predvježbe po Cvrčkovoj vježbenici za predškolce, vukli su crte, spajali, bojali, uočavali odnose (veće-manje,između i sl.), brojili...).
Moja je u to doba išla logopedu pa je od nje dobivala zadaće (kratke, uz to što smo vježbali i doma izgovor). Meni je to bilo ok.

Ne treba učiti slova, ali bi trebala vježbati da čuje glas na početku, sredini i kraju riječi, rastaviti riječ na glasove (ne slogove, to im uglavnom ide,ali na glasove je već teže i treba djeci da skuže), moći od glasova sastaviti riječ (da čuje da je p-a-s = pas).
Ako joj je grafomotorika slabija to bi bilo dobro izvježbati (ali ne toliko pisanjem ravnih crta, to će u školi, ne treba je to drilat,ali vježbati prstiće slaganjem, nizanjem, bojanjem, crtanjem bi bilo poželjno).
Brojiti, prebrojavati, uspoređivati (više-manje,jednako), nije loše da razumije .

Ja bih rekla da je se ne forsira s nekim formalnim "pisanjem", to će raditi na jesen. Čemu je forsirati nešto što se ionako radi cijeli prvi razred?
ovo boldano nasi nisu radili u skoli.
krenuli su sa pisanjem slova, skoro pa, odmah.

sto se tice zadaca iz vrtica, to bih odjebala u poskocima da su pokusali ponuditi, ali nisu.
prihvatila bih sugestiju da s djetetom nesto radim i da ju u encemu jacam, ali kolektivne zadace, zadaca i predskolskog programa radi, ne


@katjes, ak sam dobro skuzila po starijim postovima, tvoja je u logopedskom tretmanu (i vrtica isto) i u tom slucaju zadace su pozeljne i ocekivane. te zadace trebaju biti individualizirane i bas prilagodjeno djetetu koje nesto treba uvjezbati, pa porazgovarajte u tom smjeru.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 16:52   #3672
Nije vise u log.tretmanu, rijeseno zimus kroz 7-8 odlazaka kod vrticke logopedice

Ma nisu te zadace nesto bogznasto, samo me zacudilo postojanje zadaca. Ko da je sve oko skole dignuto na neki visi level. Pripreme prijemni sastanci razgovori...vrlo iscrpno.
Meni je to samo nastavak vrtica, samo druga institucija u kojoj se vise uci i radi.

Totalno neki hajp vlada kako vidim kroz reakcije okoline, pa cak i teta (od kojih pogotovo nisam oceikvala toliko komesanje). Meni je najgora sama procedura upisa, sistematski.

Prijasnjih godina uvijek sam se cudila ljudima koji na fejs ponosno okace sliku djeteta sa nekim papirom uz poruku "uspjesno upisan u skolu".

Sad nakon sto vidim koliko se oko tog skace i kokodace, mrvu mi je jasnije.

Pretjerivanje
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 10:29   #3673
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Ne znam gdje bi pitala, a vezano je uz upis u vrtić pa stavljam tu, ako treba selite

Jučer smo bili na tom nekom razgovoru za upis, psiholog, logoped, pedagog.

Uglavnom psilogogica nas je malo šokirala. Dijete ima 2,5 godine i jako se čudila kako to da se sam ne oblači i svlači, sam ne pere zube, sam ne jede, još ima pelene. Pokušava se on sam oblačiti ali mu uopće ne ide, svući se zna do pola recimo. Ono što je njemu pranje zubi, to se tako ne može nazvati, naravno da treba pomagati. A što se tiče pelene.... ne znam... pitala jednu mamu koja je profesor i ima 4 djece i veli da je ok do 3 godine. A u mojem kraju se baš forsira oko 1,5 godine, mi smo valjda jedini sa preko 2 godine koji imaju pelene. A stvar je u tome što od niti jedne od tih mama ne mogu dobiti nikakav savjet kako to napraviti, jer ih to nauče u jaslicama, one nemaju nikakvu brigu s tim.

Koji ne znaju, moj je rođen ranije, sa 1700g i još k tome se anamalijom crijeva, 3 puta u zg operiran, to nas je jako unazadilo. Ta psihologica to sve zna, ali veli da za polazak u vrtić te sve stvari on mora znati samostalno.
Moja mama je isto penziju dočekala u osnovnoj školi i veli da i tamo nekoj djeci treba pomoć kod obuvanja i slično.

Jesam luda ili ja ne vidim problem? U biti vidim jer mi je na kraju rečeno da će biti velik problem ako ne skine pelenu do jeseni kad se kreće u vrtić (1.9.) Onda će mu faliti mjesec dana do 3. rođendana.

Ili sam jako nemarna što to sve nisam naučila svoje dijete da radi potpuno sam. A šta da ga tučem kad neće, on bi gol cijeli dan po stanu letao da ga ja ne obučem. Ili bio gladan da mu ja ne guram u usta (ne smijem primjenjivati famoznu metodu "jest će kad bude gladan" zbog tih operiranih crijeva).

Baš sam jadna...prošle godine su filozofirali da ne zna hodati pa ga nisu htjeli upisati, sad traže da sve samostalno zna. Sljedeće godine će valjda tražiti da zna čitati, pa ga opet neće htjeti.

evo da vam velim,jucer bili na jos jednom razgovoru u vrticu
I kasnije isli u grupu u koju bude isao
Pitala sam tete za pelenu,i rekle su da ne brinem,ako se odvikne preko ljeta super,ako ne isto dobro
Inace su nas jako lijepo primile,znale su sve o malome,jos su pitale neke stvari
I sta me jos ohrabrilo,u grupi je i jedna veca curica sa istim problemima,pa su tete vec upoznate s tim
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 23:10   #3674
premješteno sa chata.


Bas slatko Ja sam se bas htjela zaljubit onak blesavo u nekog s foruma al mi nije islo

Neg, pitam vas jer ste najaktivnije, jel kuhate djeci za nakon vrtica?
Sad smo 2 tj u vrticu i nist ne jede tamo. Teta kaze - nije gladna. Ljuta sam danas bila jer sam trazila da joj bar kruh da, to ne odbija. Ona ponudi, djeca se sama hrane. Moja je najmladja u grupi, napunila 3 prije 2 mj, ostali sad slave 4ti. Velika je razlika u samostalnosti a teta ih izjednacava. Rekla sam joj da treba malu pomoc kod pisanja i hranjenja no nista od toga. Nit je pisala nit jela Da urigiram? Razgovaram opet s tetom? Budem strpljivija i pustim?
Bed mi kaj je pustila malo u gace, nit ju presvukli, nit primjetili.

Zadnje uređivanje gargamišamel : 13.09.2017. at 09:03.
Jaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 06:02   #3675
Quote:
Jaya kaže: Pogledaj post
Bas slatko Ja sam se bas htjela zaljubit onak blesavo u nekog s foruma al mi nije islo

Neg, pitam vas jer ste najaktivnije, jel kuhate djeci za nakon vrtica?
Sad smo 2 tj u vrticu i nist ne jede tamo. Teta kaze - nije gladna. Ljuta sam danas bila jer sam trazila da joj bar kruh da, to ne odbija. Ona ponudi, djeca se sama hrane. Moja je najmladja u grupi, napunila 3 prije 2 mj, ostali sad slave 4ti. Velika je razlika u samostalnosti a teta ih izjednacava. Rekla sam joj da treba malu pomoc kod pisanja i hranjenja no nista od toga. Nit je pisala nit jela Da urigiram? Razgovaram opet s tetom? Budem strpljivija i pustim?
Bed mi kaj je pustila malo u gace, nit ju presvukli, nit primjetili.
Jos jednom razgovaraj sa tetom a ak nista, onda dalje odi
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 06:07   #3676
Joj kak sam zahvalna nasem vrticu kaj nije bilo takvih pizdarija nikada
Tete su divne sve

Od jucer primjer, stize mi sms: danas su djeca i teta I radili plastelin sa lavandom, a onda je F rekao da je on alergican na lavandu pa samo provjeravam je li to istina, da maknemo plastelin ako je

Mislim rekla bi im da ima kontaktnu alergiju, al su svakao isle provjeriti



Ja malom rekla neki dan da je vjerovatno alergican na ambroziju jer je nos krenuo onog trena kad smo izasli iz auta, pa je on pitao sta je to ambrozija, pa sam ja rekla da je to jedna trava, pa je jucer njemu ambrozija i lavanda zvucalo slicno
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 07:18   #3677
Kak mislis da idem dalje? Da pricam s pedagogom ili? Danas cu joj opet rec. Bed mi da jer danas ostaje na spavanju, to ce joj fakat dugo bit bez hrane. Cudi me da ne cendra, samo je mirnija. Doma je nemoguca ak je gladna a kad joj se pisa, urla - piiiisaaa mi seee! Sva si je pristojna tamo, nista ne trazi. A treba joj jos vremena da se opusti i prihvati to ko svij teren pa da ode sama u wc ili do stola i uzme pecivo. Ni u gostima ne uzima sama nego meni sapne.
Jaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 07:53   #3678
tijekom prilagodbe bi joj trebali malo pomoci (btw, jwsi sigurna da joj ne pomazu?) ali za inace imaju pravo, dijete od 3 se moze samo hraniti, zbilja. nauciti ce za cas.
ali u prilagodbi klinci cesto odbijaju klopu, bude inraznih regresija tipa da pocne pelenu ili dudu traziti.
bilo bi ok da joj pocetak malo olaksaju, ja bi isla porazgovrati s tetom
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 08:18   #3679
Quote:
Jaya kaže: Pogledaj post
Kak mislis da idem dalje? Da pricam s pedagogom ili? Danas cu joj opet rec. Bed mi da jer danas ostaje na spavanju, to ce joj fakat dugo bit bez hrane. Cudi me da ne cendra, samo je mirnija. Doma je nemoguca ak je gladna a kad joj se pisa, urla - piiiisaaa mi seee! Sva si je pristojna tamo, nista ne trazi. A treba joj jos vremena da se opusti i prihvati to ko svij teren pa da ode sama u wc ili do stola i uzme pecivo. Ni u gostima ne uzima sama nego meni sapne.
Pa da, ak teta opet ne izađe u susret, onda dalje kod pedagoga ili ravnateljice ili koga već ima

Upravo to, dijete je u prilagodbi i one joj trebaju olakšati

reci da djete danima niš ne jede tamo i da ne piški predugo pa da joj malo pomognu
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 08:29   #3680
Ja bi se potrudila doma da dijete pocne i doma jesti samo i ic na wc samo i na vrijeme. Tri godine je vise nego dovoljno za to. Inace saljes prilicno krivu poruku djetetu da mu zloceste tete u vrticu ne pomazu a dobra mama pomaze, znaci treba pomoc.
Sad kad je tamo par sati na prilagodbi mozes zamoliti tete da je potaknu malo vise rijecima i ohrabrenjem da moze sama i kojim potezom suptilne pomoci ali u nacelu su tete u pravu da ocekuju da to dijete obavlja samostalno. To "oni imaju cetiri a moje jadno dijete samo tri godine" ti je posve krivi pristup kojim nalazis izgovore za dijete. Moj je s dvije iso u grupu pretezno cetverogodisnjaka i kako oni tako i on. Prezivio bez problema i naso si dvije godine stariju curu
proab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:17.