Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2003., 14:56   #21
I jos sam zaboravio napomenuti da je dovoljna stednja u DMO nekih 15 godina da bude suma basnoslovna. Ja sa nekih blizu 38 godina to je nesto dobro za mene. A za mladje ne znam, ali posto je rata neka sica od 320kn, mislim da to vise nije problem i za mladje da si priskrbi neku maksimalnu penziju....kada budu stedjeli preko 25 ili 30 godina. A to je dosta dobro i bolje je od zivotnog osiguranja....
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2003., 15:03   #22
ma da, DMO a ne DŽO!
lapsus calami, a bogme i linguae!

ali Goldene, dobar prinos ti obećavaju i ovi iz životnog osiguranja! a prinos ovisi o umješnosti fond managera.

ipak me muči što uplate nisu vezane za euro.
__________________
"iskustvo se ne moze prenositi...
prenosi se znanje,umijece i mudrost koja je proistekla iz necijeg iskustva."
milci is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2003., 17:45   #23
Quote:
Winona1 kaže:
Koji je tvoj problem ?

U drzavi u kojoj zivim 2/3 domacinstava ima barem jedno zivotno osiguranje . Kako je Mr Spiker napisao - ako rade oba roditelja ili supruznika onda najcesce zakljuce oba.

Druga je stvar sto se u hrvatskoj vara na sve moguce nacine pa su jadni ljudi toliko splaseni i dezorjentirani d aim je tesko vise nekome vjerovati.
Konacno si skuzila u cemu je problem! Ne mozes usporedjivati Austriju s Hrvatskom, milim, mozes, ali nema smisla. Ovdje vrijedi krilatica "zasto da bude jednostavno kad moze biti komplicirano".
Na primjer, Reifeisenbank u Austriji sigurno nudi povoljnije kreditne uvjete nego ta ista banka u Hrvatskoj - prema tome, nemamo iste uvjete.
__________________
DESIGNED TO PROVOKE EMOTIONAL RESPONSE
Invader is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2003., 20:04   #24
Kod nas nije ništa sigurno, ako tako gledamo.Može propasti banka ( u kojoj štediš), može propasti osiguravajući zavod, može propasti mirovinski fond a može i bankrotirati država.
Sve je to rizik,ali...
Što se pak tiče gubitaka kod ŽO, pa ja vjerujem da se kod potpisivanja pita i pročitaju Pravila u kojima stoji kada se zapravo prvi puta "isplati" prekinuti, odnosno koliko rano je to za osiguranika čisti gubitak.Dakle potpisom čovjek svjesno ide u rizik.
A što se tiče Austrije (ili bilo koje druge zapadne zemlje) pa ni tamo nema baš stopostotne garancije.Prije nekoliko godina je propala jedna banka u Grazu i moj susjed koji je štedio tamo (jer kao kod nas nema sigurnosti) ostao bez 200 tisuća šilinga.
Dakle kako kažu Njemci: tko riskira taj profitira. Jedino što se pri tom treba "protezati koliko je plahta duga", odnosno prema svojim mogućnostima!
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2003., 23:46   #25
Rizik Ž.O.

Kada smo prije 7 godina, znači 1996. god. prihvatili ž.o. bilo je tako lijepo sročeno i ponuđeno da ni onaj koji nas je osigurao, kada smo prekinuli i propali, nije mogao vjerovati da je to istina.!
Sve je bilo ispitano i rečeno, kada, što, koliko i sl. Prešli smo prag za prekid, u točkama Ugovora pisalo je dobiva se po tablici uplaćeni novac plus kamata. Tablica je tako napravljena da nam ju nitko čak niti oni u osig. nisu objasnili. Znaju je samo odvjetnici objasniti na sudu ako ih želiš tužiti.
Uglavnom dolazi se do toga sto dulje uplačuješ više dobiješ van, ali niti nakon 10 godina (to nam je rečeno u osig.) ne bismo dobili onoliko novaca koliko smo uplatili za to vrijeme. Prve tri godine su vam izgubljene u njihovoj kasi!
Nitko nije tako glup da se ne raspita za sve varijante. Ali ovi što su nas prevarili, prevarili su i osiguravatelje na seminaru. Nisu im tablicu objasnili, samo rekli, naravno dobije se uplaćeni novac po tablici. A što im to znači, saznate kada se morate odjaviti.
A sina smo osigurali zbog toga, da po izlazu / završetku fakulteta podigne ulaćeni novac i s njime raspolaže za ono što bi mu trebalo na početku samostalnog života.
Možda ono što je opisala Baka za svoju kćerku, u vezi kredita, tako nešto se isplati, ako je os.jamac, ali opet to može onaj koji ne mora prekinuti plaćanje osiguranja. Najbolje ih je onda iskoristiti za života.
__________________
više cvijeća, manje smeća - i na forumu
Maggie is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2003., 02:15   #26
Ja sam vec par puta cuo ordinarne gluposti od ljudi koji zive i rade u Hrv, u stilu, "to mi je jedini nacin da se na nesto natjeram" ili "znam da bih te pare onda potrosila" ili "ako sam prisiljena uplacivati onda cu to i raditi".

Izgleda kao da ljudi jos nisu svjesni kako raspolagati sa svojom slobodom na odgovoran nacin, nisu svjesni donositi odluke sami kao i prihvatiti posljedice tih odluka. Osjeca se jos onaj stav, "ja nisam sposoban u stanju utjecati niti promijeniti stvari", pa onda hajde da se barem natjeram na nesto bez obzira na uvjete, bolje ili losije. Ovo ljudi zakljuce normalno u dobroj vjeri, samo sto tada nisu svjesni da je cilj svih ostalih na njima jednostavno zaraditi.

U Hrv ljudi jos nemaju svijest zdravo-razumskog rasudjivanja o svojoj financijskoj situaciji (slucaj je ovo takodjer i s ostalim stvarima drustvenog zivota), nadalje, izlozeni su bezocnim kampanjama i propagandama medija, koji slikaju kojekakve kvazi-slike o svemu i svacemu sto pisu, stvara se predubjedjenje medju narodom u stilu "tako je na zapadu pa ce tako sada biti i kod nas" ili "tako svi zive na zapadu pa cemo i mi". Dok se s druge strane slaze slika o zapadu kao o nekakvom "lagodnom" zivotu ili "lako je njima tamo", istovremeno preslikava se ovo u glavama ljudi na nacim, "pa valjda ce onda i nama biti kao njima".

No u svemu tome postoji samo najprizemnija zelja onih preko da nam otmu nas pare, odnosno, ako ti nesto i pruze, da ti dvostruko oduzmu. Tako su onda razvili raznorazne "produkte i usluge", koji mozda kako tako i rade tamo vani, ali u izvjesnoj tradiciji jednog produkta i pogledu unatrag, kao i iz prijasnjih iskustava, moze se zakljuciti kako pojedini financijski modeli funkcioniraju za svakog ponaosob. Onda covjek moze uloziti "research" i doci do necega sto je primjereno za njegovu situaciju.

Ukratko moje je misljenje u vezi Hrv. "too risky environment to start almost anything" ili ako se vec u nesto upustite, potreban je dvostruki ili trostruki oprez, potrebna je zavjetrina (odnosno rezervni plan u slucaju da nesto krene nakrivo), potrebno je razmatrati "najgori moguci scenarij" i onda uzevsi i takav najgori moguci ishod i prema njemu razraditi metode opstanka, znaci treba biti maximalno financijski neovisan, a opet exponiran toliko da nas eventualna "financijska katastrofa" ne uvede u bankrot.

I jos nesto potrebna je konstantna edukacija ljudi po ovim pitanjima, nesto sto kod nas do sada uopce nije bilo razvijeno, odnosno nisu ljudi puno razbijali glave s time, nego su radije preko vikenda otisli do vikendice i kosili tamo travu.

Good Luck!
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2003., 10:25   #27
Quote:
Invader kaže:
Konacno si skuzila u cemu je problem! Ne mozes usporedjivati Austriju s Hrvatskom, milim, mozes, ali nema smisla. Ovdje vrijedi krilatica "zasto da bude jednostavno kad moze biti komplicirano".
Na primjer, Reifeisenbank u Austriji sigurno nudi povoljnije kreditne uvjete nego ta ista banka u Hrvatskoj - prema tome, nemamo iste uvjete.
Ja nisam u Austriji.

Ima ljudi u Hrvatskoj koji zele i onih koji ne zele stedjeti. ( za mene je stednja i jedna propustena cuga i 10- 15 kuna vise u dzepu ). Sve ostalo su nepotrebna opravdanja.

Mr Spiker zanimljiv post.

Iako se dijelom slazem s njim, moram reci da uvijek postoje dva tipa ljudi - JEDNI zabijaju glavu u pijesak i lakse im je piti 7 kavu toga dana u omiljenom kaficu i razglabati satima kako se ionako nista ne moze stvoriti u trenutnim ekonomskim uvjetima dok DRUGI stede.

Ti drugi ( ima ih par na Forumu, pozdrav gogo ! ) stede, dignu malo kredita i za par godina stan je njihov.

Kratkorocno to znaci mozda manje kava, odmora, novih krpica, izlazaka ali dugorocno to znaci dom.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2003., 11:23   #28
Thumbs up

pozdrav Winona

gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2003., 12:14   #29
Draga Winnona,

Za stan se ne moze ustedjeti naustrb kavice, krpice i alkoholnih pijaca...za stan je nego zato potrebna mega dobra zarada...
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2003., 13:40   #30
dragi goldene moze se ustedjeti za 20 % gotovine kao ucesca u kreditu.

Ti bi se iznenadio koliko neki ljudi love spizde na obleku. Ne kupuju svi u HundM-u kao ti. Sto nije nista lose.

Ima ljudi koji ce i bebi od godinu dana kupiti kaputic poznatog imena za svotu za koju se kupe dvije prosjecne jakne za odrasle.

A kad cesto jedes vani i na par cuga si dnevno - ode brdo love.

Ne radim tako - ali sam se toga i previse u zivotu nagledala.

Uz to ja sam spomenula i putovanja

Ne slazem se da je jedini nacin doci do stana turbo dobra zarada. Zato su i izmisljeni krediti.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2003., 15:03   #31
Hahaha, mozda imas praf, recimo da netko pije kavu, kosta 6kn ili mozda ukupno 6kn toga dana te pivo svakog dana 5 kn, te onda moze jednom tjedno pojesti pizzu. To je dakle najugrublje navedeno, jer svaki covjek nije isti, netko popije vise a netko uzme konjak svakog dana koji je jako jeftin (zamisli svega 3,5kn!) pa onda netko popije CocaColu koja je dosta skupa. Netko kupuje pivo u ducanu (5kn) a netko u kaficu (12kn!). Dakle, najugrublje reziminiranje jeste oko 100kn tjedno a to je mjesecno 400kn! Pa je to dovoljno?
Za jednu stambenu stednju samo na jedno ime, mozd aje to dobra stvar, ali nakon pet godina spore stednje dobiva je mizerna svota koja nije dovoljna kao ucesce za dizanje kredita. Dakle, sve ukupno za 5 godina bi se ustedjelo 30.000kn!

Nije lose, ali pobogu tu se radi o 5 godina! Dakle, to je oko 4000EUR.
Je li to nesto za dizanje kredita? Za stan? Hm, mozda za auto. Ma imas ti praf, zapravo imas debelo pravo! Hehe.

Ali opet na kraju sitnice uveseljavaju covjeka, bez toga nema zivota....
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2003., 15:52   #32
Jedna kutija cigaret ovdje kosta 3-3,5 €.

Uzmimo da prosjecna kutija kosta 3,20€,
Popusi se 5 kutija tjedno, dakle oko 260 godisnje, odnosno 520 godisnje ako puse oba supruznika (a obicno je tako), sto iznosi 1664€ godisnje. Ako se pusi recimo od 20-ete do 70e godine (pretpostavljam da pusac nece dozivjeti 90 godina), onda je to 1664x50 = 83 200€. Pusaci prema statistikama cesce sjede po bircevima i dodatno jos potrose za cugu.

Znaci nakupilo bi se bez problema 100-120k€. A to je pola 3sobnog stana u Münhenu (na prosjecnoj lokaciji).

Steta sta ne pusim. Tak se nema cega ostavit da ustedim.
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2003., 19:48   #33
Quote:
Winona1 kaže:
Ja nisam u Austriji.

Ima ljudi u Hrvatskoj koji zele i onih koji ne zele stedjeti. ( za mene je stednja i jedna propustena cuga i 10- 15 kuna vise u dzepu ). Sve ostalo su nepotrebna opravdanja.

Mr Spiker zanimljiv post.

Iako se dijelom slazem s njim, moram reci da uvijek postoje dva tipa ljudi - JEDNI zabijaju glavu u pijesak i lakse im je piti 7 kavu toga dana u omiljenom kaficu i razglabati satima kako se ionako nista ne moze stvoriti u trenutnim ekonomskim uvjetima dok DRUGI stede.

Ti drugi ( ima ih par na Forumu, pozdrav gogo ! ) stede, dignu malo kredita i za par godina stan je njihov.

Kratkorocno to znaci mozda manje kava, odmora, novih krpica, izlazaka ali dugorocno to znaci dom.

Sjetio sam se sintagme "Zloceste djece" za vrijeme domovinskog rata: Pozdrav svim hrvatskim braniteljima ma gdje bili po Njemačkoj! Ono sto ti vidis kad dodjes u Hrvatsku na odmor nije dovoljno da mozes shvatiti kompletnu situaciju koja se dogadja ovdje. Vrati se u Hrvatsku, pokusaj pronaci ovdje dobro placen posao, digni kredit, kupi stan i pokusaj prezivjeti.
__________________
DESIGNED TO PROVOKE EMOTIONAL RESPONSE
Invader is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2003., 09:58   #34
Stediti u HR ili u Njemackoj...

U Njemackoj je prosjecna neto placa radnika (zanimanja sa srednjom strucnom spremom) 1300-1800€.

Prosjecna brutto placa inzinjera je po statistikama ~55.000€ godisnje (netto ~64-50% od toga).

Kava ~1,80€
Kino ulaznica 7€
Litra mlijeka 3,5% 0,55€ nagore.
Struca kruha 1,20€ nagore.
Litra diesela 0,86€.
Kuitja cigareta ~3,20€
Kila puretine 4,99€.
Kila paradajza ~2,49€.
Paket pampersa 11-12€.
Mjesecna stanarina za trosibni stan u Minhenu (rezije uracunate osim struje i telefona) 900-1600€.

80-90 m2 stan u Minhenu (3sobni, srednja lokacija) 200.000-350.000€.

Kod podizanja stambenog kredita moras imati barem 30% vlastitog kapitala. Kamate su oko 4-5%.


E pa sad ti racunaj jeli u HR stvarno teze ustediti za stan. Mislim da se vremenski svede na isto.
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2003., 10:55   #35
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže:
Hahaha, mozda imas praf, recimo da netko pije kavu, kosta
Je li to nesto za dizanje kredita? Za stan? Hm, mozda za auto. Ma imas ti praf, zapravo imas debelo pravo! Hehe.

Ali opet na kraju sitnice uveseljavaju covjeka, bez toga nema zivota....
Gle recimo tri kavice dnevno, jutarnja, na pauzi za rucak i vecernja oko 25 kuna ( ovisi gdje pijes ) Rucak vani oko 50 kuna, ( ja ne znam dal ti izlazis ) u moje vrijeme se izlazilo svaki dan na cugu ( ja imam 27 godina ) + pizza svaki tjedan + kino + disko.

Sto sam jos spomenula - ah da jedna skuplja kremica za lice je oko 500 kuna. Pa recimo skuplja jaknica za dijete od godinu dana 900 kuna. Pa jedno putovanje za 2 osobe recimo Francuska oko ( sad bubam ) 5000 po osobi.

Slijedis me ?

Inace Agentica ti je to super opisala Steta sto ni ja ne pusim ( pa sam tako izostavila cigarete s liste ) ali nasi kafici su PUNI ljudi koji znaju kako se od te jedne dvije cuge dnevno ionako nista ne moze ustedjeti.

Drugi sjede u vlastitom stanu. Jedan ti se javio ovdje.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2003., 10:58   #36
Quote:
Invader kaže:
Sjetio sam se sintagme "Zloceste djece" za vrijeme domovinskog rata: Pozdrav svim hrvatskim braniteljima ma gdje bili po Njemačkoj! Ono sto ti vidis kad dodjes u Hrvatsku na odmor nije dovoljno da mozes shvatiti kompletnu situaciju koja se dogadja ovdje. Vrati se u Hrvatsku, pokusaj pronaci ovdje dobro placen posao, digni kredit, kupi stan i pokusaj prezivjeti.
zlato, moj stari se borio za tu Hrvatsku dok su oni koji sad beru penzije za branitelje vidjeli samo prvu liniju sanka. Nemojmo o ratu pliz.

Ja sam ovdje 3 godine. Dakle od 2000. Zavrsila sam faks u Cro. Roditelji su mi u Cro. Frendovi.

S kojima se cujem gotovo svaki dan. Nemoj mene uciti kako je u Cro.

A svoj jad izbaci negdje drugdje. Meni Cro nije pasala pa sam otisla van.

Nemas nis od pukog kukanja, iako je to omiljeni hrvatski hobi.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2003., 11:03   #37
Re: Stediti u HR ili u Njemackoj...

Quote:
AgentScully kaže:
U Njemackoj je prosjecna neto placa radnika (zanimanja sa srednjom strucnom spremom) 1300-1800€.

Prosjecna brutto placa inzinjera je po statistikama ~55.000€ godisnje (netto ~64-50% od toga).

Kava ~1,80€
Kino ulaznica 7€
Litra mlijeka 3,5% 0,55€ nagore.
Struca kruha 1,20€ nagore.
Litra diesela 0,86€.
Kuitja cigareta ~3,20€
Kila puretine 4,99€.
Kila paradajza ~2,49€.
Paket pampersa 11-12€.
Mjesecna stanarina za trosibni stan u Minhenu (rezije uracunate osim struje i telefona) 900-1600€.

80-90 m2 stan u Minhenu (3sobni, srednja lokacija) 200.000-350.000€.

Kod podizanja stambenog kredita moras imati barem 30% vlastitog kapitala. Kamate su oko 4-5%.


E pa sad ti racunaj jeli u HR stvarno teze ustediti za stan. Mislim da se vremenski svede na isto.
kod mene je 20 % gotovine od ukupne vrijednosti stana da bi se mogao dici kredit.

Stanarine su jeftinije, za nekih 15- 20 % ( poznato je da je München skup )

S ostalim se slazem.

Ima traperice za 900 kuna mobitel zadnji model, a kad se povede razgovor o mizernih 300 -400 kuna odjednoms vi siromasi. Farbanje bez granica.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2003., 20:13   #38
uplaćujem stambenu štednju u Wustenrot stambenoj štedionici već pune 3,5 god. Mogu reći da je jako isplativo, barem ova štednja po sporoj tarifi koja je mislim i najisplativija, traje 5 god i svake godine dobiješ državna poticajna sredstva u iznosu od 25%naravno na štedne uloge do 5000 kn + kamate na štednju. Stambena štednja mi se više sviđa nego životno osiguranje iz razloga jer svoj ušteđeni novac možeš podignuti kad želiš, dakle nisi vezan nikakvim ugovorom na određeni rok štednje, ako ti sutra novac bude potreban možeš podignut sve ono što si uštedio, naravno ostaješ bez državnih poticajnih sredsava ali ono što si uložio dobiješ nazad.
 
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 07:36   #39
Quote:
Winona1 kaže:

Meni Cro nije pasala pa sam otisla van.

Nemoras vise nista reci.
Nemojmo vise zachatavati ovaj post.
__________________
DESIGNED TO PROVOKE EMOTIONAL RESPONSE
Invader is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 08:30   #40
Quote:
mostic kaže:
uplaćujem stambenu štednju u Wustenrot stambenoj štedionici već pune 3,5 god. Mogu reći da je jako isplativo, barem ova štednja po sporoj tarifi koja je mislim i najisplativija, traje 5 god i svake godine dobiješ državna poticajna sredstva u iznosu od 25%naravno na štedne uloge do 5000 kn + kamate na štednju. Stambena štednja mi se više sviđa nego životno osiguranje iz razloga jer svoj ušteđeni novac možeš podignuti kad želiš, dakle nisi vezan nikakvim ugovorom na određeni rok štednje, ako ti sutra novac bude potreban možeš podignut sve ono što si uštedio, naravno ostaješ bez državnih poticajnih sredsava ali ono što si uložio dobiješ nazad.
Uplacujem i ja u Raifeissen SŠ 2 god. i zadovoljan sam, ukoliko zelis prekinuti, ne dobijes poticajna sredstva od drzave i popapaju ti 1 % od ugovornog iznosa (10000 €) 100€ ?
pa i je puno
nist ti nije besplatno kod nas ali treba stisnut zube...
Otplaćujem kredit po kam. stopi od 9% i placam stamb. u nadi da "prebijem" kredit sa povoljnijim stambenim sa kamatom od 6%.
nemam ŽO (ali razmisljam kako namaknuti koju kunu )
ne pusim nit ne visim po bircevima...
Kupili smo divnu kucicu koju sad renoviramo i patimo se s jednom placom (neto 2700 kn i 1600 kn porodiljnog)
Treba dobro stisnuti remen i promisliti kam staviti svaku kunu.
__________________
Life is like a box of chocolate....
forrest is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:48.