Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2003., 10:58   #41
Ja znam nekog u Hr tko prijavljuje porez od iznajmljivanja stana.
praktikanti is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2003., 11:21   #42
Quote:
milci kaže:
ti znaš nekog tko u Hrvatskoj prijavljuje rentu od stana ?!
ima ovjereni ugovor sa najmoprimcem i plaća porez na dohodak na ime najma?
Svoi oni koji imaju zaštićene najmoprimce (dobro, oni ne plaćaju 500 dm) te svi oni koji iznajmljuju firmama - obrtnicima, odvjetnicima, te oni koji iznajmljuju poslovni prostor.
Ali kakve to veze ima s kreditom?
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2003., 14:09   #43
Quote:
nologo385 kaže:
Svoi oni koji imaju zaštićene najmoprimce (dobro, oni ne plaćaju 500 dm) te svi oni koji iznajmljuju firmama - obrtnicima, odvjetnicima, te oni koji iznajmljuju poslovni prostor.
Ali kakve to veze ima s kreditom?
sta nisi spomenuo kreditnu sposobnost!
__________________
"iskustvo se ne moze prenositi...
prenosi se znanje,umijece i mudrost koja je proistekla iz necijeg iskustva."
milci is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2003., 14:09   #44
Quote:
nologo385 kaže:
Inače DPS se itekako dobivaju ako se ne podigne kredit! Ona se moraju vratiti ukoliko se novac ne misli potrošiti na kupnju stana/kuće, popravak, izgradnju, održavanje...
Nejasno mi je..
Mislio sam da se DPS ne moraju vratiti ako stedis 5 godina i onda hoces "hrvatske kune u krvatski dzep" :-), odnosno nemas namjeru trosit ih na te stvari vezane uz stan/kucu.. Ili se samo nismo dobro razumjeli?
Cobb is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2003., 14:18   #45
Quote:
milci kaže:
sta nisi spomenuo kreditnu sposobnost!
Što banku briga je li ja plaćam porez? Pa ne određuje valjda uvjete za kreditnu sposobnost država? Osim toga, postoje i oni koji plaćaju porez, ali im se takav prihod od najamnine ne uračunava u kreditnu sposobnost!
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2003., 14:19   #46
Quote:
Cobb kaže:
Nejasno mi je..
Mislio sam da se DPS ne moraju vratiti ako stedis 5 godina i onda hoces "hrvatske kune u krvatski dzep" :-), odnosno nemas namjeru trosit ih na te stvari vezane uz stan/kucu.. Ili se samo nismo dobro razumjeli?
I to je točno, ali Usput je napisao kako ako ne digneš kredit - gubiš DPS - što nije točno!
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2003., 16:09   #47
Quote:
nologo385 kaže:
Što banku briga je li ja plaćam porez? Pa ne određuje valjda uvjete za kreditnu sposobnost država? Osim toga, postoje i oni koji plaćaju porez, ali im se takav prihod od najamnine ne uračunava u kreditnu sposobnost!
kad banka odredjuje kreditnu sposobnost zanima ju da li uzimatelj kredita moze banci vracati kredit iz vlastitih prihoda. kako je danas mnogima itekako sigurniji prihod od najma stana nego placa / jer tko garantira da ce onaj tko danas uzima kredit imati posao ne za 15 godina vec sutra / slazem se s tobom da bi taj prihod banka trebala uzimati u obzir prilkom odredjivanja kreditne sposobnosti.
moj komentar se odnosio na to da uzimatelj kredita treba banci dokazati taj prihod / nije valjda rijec dovoljna!/ a da vecina sigurno nema ugovor o najmu stana jer stan iznajmljuju "na crno". moras priznati da vecina ne prijavljuje najam stan, a znas i zbog cega! eto tako smo dosli do poreza!
u pravu si banku ne zanima da li placas porez, ali mozda Porezna ne bi imala nista protiv da banka uzima u obzir prihod od najma stana kod odredjivanja kreditne sposobnosti. pogotovo ako se osnuje Registar kreditnih obveznika! ali daleko smo mi od toga.
__________________
"iskustvo se ne moze prenositi...
prenosi se znanje,umijece i mudrost koja je proistekla iz necijeg iskustva."
milci is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2003., 16:16   #48
Da ne bi ispalo ja po kupama a ti po špadima - opet ponavljam - čak i da imaš legalno prijavljeno iznajmljivanje poslovnog prostora - to se ne uzima kao redovito primanje. Normalno da mi neće vjerovati na riječ!
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2003., 09:52   #49
Imam jedno pitanjce pa ako neko slucajno zna...
Teoretski slucaj:
Pravi se kuca...i dodje se do ploce... i onda nema love... i ide se u banku da bi se to stavilo pod hipoteku tj. da bi se od banke posudila koja kinta. Koliko (ne)povoljni su takvi krediti ?
Fala
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2003., 10:26   #50
Quote:
el_mariachi kaže:
Imam jedno pitanjce pa ako neko slucajno zna...
Teoretski slucaj:
Pravi se kuca...i dodje se do ploce... i onda nema love... i ide se u banku da bi se to stavilo pod hipoteku tj. da bi se od banke posudila koja kinta. Koliko (ne)povoljni su takvi krediti ?
Fala
Nisam Expert, ali u stambeni krediti nisu samo za kupnju novog stana, već i za
* adaptaciju postojećeg
* dogradnju
* izgradnju te
* kupnju zemljišta

Stoga kredit za dovršetak gradnje je jednako povoljan ili nepovoljan kao i za kupnju stana.
Inače česta je zabliuda da moraš staviti hipoteku na objekt koji se kuipuje ili gradi. Meni su i u Zabi i u PBZ-u rekli da može biti bilo koja nekretnina u RH pa čak i u vlasništvu trećih osoba. Znači, rođak ti može dati svoju viksu pod hipoteku da si ti dovršiš svoju.
To je provjereno samo za ove dvije banke!
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2003., 18:12   #51
nologo385: Hvala na odgovoru

Ne radi se o meni vec o nekim dragim osobama koje to namjeravaju napraviti. Ovaj dio da se neka druga stvar moze staviti pod hipoteku je razumiva ali naravno treba se naci neko ko ti toliko vjeruje da bi se tako nesto napravilo.
Krediti su u biti nepovoljni ali bolje je i tako nego biti podstanar cijeli zivot. Koliko sam cuo i birokratija ne pospjesuje izdavanje dozvola na koje se ceka po 1,5g a mogu se srediti za jedno poslije podne. Balkane, Balkane, Balkane moj.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2003., 14:08   #52
Imam jos jedan komentar u vezi HNB.
HNB određuje koliko se kreditnih sredstava može plasirati. Do sada je previse plasirano sredstava, pa je HNB ograničila koliko se može za ovu godinu plasirati sredstava. Tako će dobivanje kredita biti teže prije nove godine nego nakon nove godien i u prvim mjesecima 2004.
Ali to će se sigurno dogoditi i krajem 2004 jer Hrvatska mora platiti oko 11 miljardi dolara vanjskog duga (ove smo godine platili 2). Pošto država teoretski ne može to platiti kao što je patila ove godine, vjerojatno će se zadužiti kod domačih banaka (što je već i radila), i time platiti kredit.
Za pretpostaviti je da će se pojaviti i u drugoj sljedeće godine ovo ograničenje.

See You Demo
 
Odgovori s citatom
Old 08.08.2003., 21:07   #53
Quote:
nologo385 kaže:
Nisam Expert, ali u stambeni krediti nisu samo za kupnju novog stana, već i za
* adaptaciju postojećeg
* dogradnju
* izgradnju te
* kupnju zemljišta

Stoga kredit za dovršetak gradnje je jednako povoljan ili nepovoljan kao i za kupnju stana.
Inače česta je zabliuda da moraš staviti hipoteku na objekt koji se kuipuje ili gradi. Meni su i u Zabi i u PBZ-u rekli da može biti bilo koja nekretnina u RH pa čak i u vlasništvu trećih osoba. Znači, rođak ti može dati svoju viksu pod hipoteku da si ti dovršiš svoju.
To je provjereno samo za ove dvije banke!
To je kod svih banaka tako. Jedini je problem što nekretnina koju stavljaš pod hipoteku mora biti tri puta vrijednija od traženog iznosa.Procjenu u Zagrebačkoj radi njihova agencija i procijene je što je moguće niže.
maza_seniorka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2003., 14:52   #54
Mi smo nedavno uzeli stambeni kredit od RBA na 25g i paralelno počeli uplaćivati u RBA stambenu štedionicu. Nakon 5 godina skupi se sredstava (uz DPS) da se digne povoljniji kredit od štedionice i time zatvori kredit od banke (bez troškova zatvaranja i novog otvaranja kredita).Štedionici bi se onda u našem slučaju još otplaćivalo 7,5g, što je ukupno 12,5godina a ne početnih 25g. Time se bitno smanjuje ukupan iznos koji se vraća banci.
Mi smo se duže raspitivali kod svih mogućih banaka i štedionica i ovo nam je ispadalo najpovoljnije (obzirom da nismo htjeli čekati i štediti 5g. što bi bilo najisplativije ali tko će dočekati!).
__________________
Lena
LenaII is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2003., 00:05   #55
Question

malo off - topic, ali nadam se da ćete mi oprostiti

naime, moji prijatelji koji žive i rade u BiH htjeli bi kupiti stan u Zagrebu. Međutim, nemaju potreban iznos, nego bi jedan dio potrebnog novca trebali namaknuti iz kredita. Pitanje je, s obzirom da oboje rade u drugoj državi (BiH), ali imaju hrvatsko državljanstvo (tj. dvojno, ali imaju Domovnicu i hrvatski JMBG) - da li mogu kupiti stan i na njega uknjižiti hipoteku za dobijanje kredita (jer su krediti u hr ipak povoljniji od onih kod njih)? Ako ne može to, da li mogu hipoteku dignuti na nekretninu u hr koju već posjeduju i koja je u njihovom vlasništvu 1/1?

gledali smo uvjete kreditiranja hrvatskih banaka na Internetu i nismo našli nijednu klauzulu koja bi to zabranjivala, a i meni se čini logično, jer, u slučaju da nešto pođe krivo i ne mogu vraćati kredit, banka naplaćuje svoje potraživanje iz hipoteke i pri tome je potpuno irelevantno gdje se nalazi onaj tko je kredit uzeo.
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2003., 10:45   #56
stambeni krediti - molim pomoć za neznalice

kako bih za najkasnije 2 mjeseca trebala dić odnosno realizirati kredit molim jedno brzinsko obučavanje što se istih dotikavlje.
budući da znam vrlo malo o tome molim da mi pomognete da pohvatam neke stvari. pročitala sam topik koji je ovdje već bio ali mi neke stvari nisu jasne, kao npr.
- koji je najveći iznos kredita koji se može dići bez pologa?
- ako nemam pologa onda koja su osiguranja naplate jamci? hipoteka?
- kako to ide sa procjenom nekretnine? na temelju čega procjenitelj procjenjuje nekretninu? na temelju računa, graditelja, kupoprodajnog ugovora? ako je na temelju kupoprodajnog ugovora kak onda ja mogu njemu reći da sam platila stan više nego kaj piše na papiru (kako bih mogla dobiti veći kredit)?!

imati ću još pitanja, samo da se sjetim.
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2003., 11:00   #57
- koji je najveći iznos kredita koji se može dići bez pologa?
*mislim da nije ograničen, osim visinom rate koju možeš otplačivati (a to je maksimalno, ovisno o banci, 1/3 ili 1/2 plaće)

- ako nemam pologa onda koja su osiguranja naplate jamci? hipoteka?
*hipoteka na tu nekretninu i obavezno životno osiguranje

- kako to ide sa procjenom nekretnine? na temelju čega procjenitelj procjenjuje nekretninu? na temelju računa, graditelja, kupoprodajnog ugovora? ako je na temelju kupoprodajnog ugovora kak onda ja mogu njemu reći da sam platila stan više nego kaj piše na papiru (kako bih mogla dobiti veći kredit)?!
*procjenitelj procjenjuje nekretninu po nekim njihovim parametrima (lokacija, starost, opremljenost, infrastruktura stana i sl.) i uopće ih ne zanima koliko si ti taj stan platila... oni daju svoju (više-manje) nezavisnu procjenu
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2003., 11:16   #58
Quote:
duda kaže:
- ako nemam pologa onda koja su osiguranja naplate jamci? hipoteka?
*hipoteka na tu nekretninu i obavezno životno osiguranje

da li umjesto nositelja kredita životno osiguranje može imati jamac?!

da li mogu prodati stan koji je pod otplatom i pod hipotekom, odnosno čiji je vlasnik banka dok se kredit ne otplati?
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2003., 11:48   #59
da li umjesto nositelja kredita životno osiguranje može imati jamac?!
*to ne znam, ali mislim da ako imaš jamca onda ti ne treba životno osiguranje

da li mogu prodati stan koji je pod otplatom i pod hipotekom, odnosno čiji je vlasnik banka dok se kredit ne otplati?
*vlasnik stana je banka, ali ako nađeš kupca sa gotovinom i isplatiš kredit banci u potpunosti i bi trebalo biti problema sa prodajom...
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2003., 12:47   #60
Re: stambeni krediti - molim pomoć za neznalice

Chiquita - svi odgovori na pitanja koja si postavila osvise od banke do banke.
Ne znam hoće li se tko složiti - ali sličnosti među okolnostima "ako ne --- onda --" su pre male da bi se mogao dati općeniti odgovor.

Uglavnom se kombinira hipoteka, polog i jamci.

Polog je svakako nepovoljna varijanta za kredite dulje od 5 godina i veće iznose. Jer ako uzmeš say, 40.000 € na 20 godina, polog od svojih 5-10 tisuća čamit će ti na računu 20 godina bez ikakve zaštite od inflacije ili bankrota.

Ako imaš neku ušteđevinu radije uzmi manji kredit!

Što se tiče kreditne sposobnosit postoje dvije vrste banaka
jedne (PBZ, ZaBa) smatraju da ti anuitet smije biti do 1.800 kn manja od plaće minus raniji anuiteti
druge (RBA) smatraju da ti rata ne smije prijeći trećinu plaće
Tako dolazimo do apsurda da recimo za ratu od oko 400 € u PBZ-u trebaš imati plaću nešt veću od 5.000 a u RBA - preko 11.000!!!!
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:16.