Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2004., 20:07   #1
Obrazovanje o osobnim financijama

Do sada sam procitao jednu knjigu prevedenu na hrvatski. Zove se "Pet rituala bogatstva".
Govori o bazicnim stvarima iz podrucja vodjenja osobnih financija i daje neke zanimljive primjere investiranja.

No, ova je knjiga samo da te lagano osvijesti.
Daleko je od prakse.
Molim savjete za malo prakticnije knjige (i ostale izvore informacija) vezane uz vodjenje osobnih financija.
Tapio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 00:24   #2
Robert Kiyosaki:

"Cash Flow Quadrant".
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 20:52   #3
Evo da malo prosirim topic.

Koja znanja bi morao posjedovati covjek koji zeli imati kontrolu nad svojim financijama i investicijama?

Predlazem slijedeci popis (najvaznije na prvom mjestu):

1. Stednja
2. Krediti
3. Porezi
4. Dionice i vrijedosni papiri
5. Trziste nekretnina

Zeli li netko nadopuniti ili promijeniti ovu listu?
Tapio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 21:41   #4
Naravno da se sve mora znati i znanje nije na visak.

U svakom slucaju smatram da su investicije put do financijskog komforta....stednja..hm....not for me...too expensive.

Ukoliko covjek shvati dali trosi novce na stvari koje mu odnose novac (liabilities) ili trosi novac na stvari koje mu donose novac (assets) onda je vec pola financijskog faxa skuzio.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 12:39   #5
Peter Lynch
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 16:15   #6
Pretpostavljam da mislis na knjigu:

Learn to Earn: A Beginner's Guide to the Basics of Investing and Business
Tapio is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 10:44   #7
Quote:
kaskader kaže:
Robert Kiyosaki:

"Cash Flow Quadrant".
Ja sam pročitao "Rich dad,poor dad" od istog autora. Pošto se je ovaj autor spominjao na nekoliko tema evo ovdje ću napisati SVOJE mišljenje o knjizi/autoru.

Bitno: KNJIGA JE MOTIVACISKA. tj. nema praktičnih savjeta u njoj po mom mišljenju. Iako autor u knjizi opisuje neke konkretne deal-ove na internetu sam našao da su ljudi ćak pokušali ući u trag tim dealovima i da nisu uspjeli naći ništa. Ipak po meni ti dealovi nisu niti bitni previše. Knjiga je vrlo dobra jer su osnovne ideje koje autor pokušava objasnitei po mom mišljenju dobre i točne. Mali iritira samoreklamiranje autora (igre koje prodaje) kroz knjigu i ponavlja neke stvari više puta ali ako to izbaciš ostaje glavna poruka o kojoj bi prosječan čovjek trebao razmisliti.
Ovog autora često povezuju sa MLM ali po meni to nije točno. U ovoj koju sam ja pročitao sve što sam ja mogao naći o MLM je da je autor izjavio da imaju dobre tečajeve za prodaju. Istinitost ovoga ne mogu komentirati jer MLM zaobilazim u velikom luku.
A ako je autor svoju knjigu uspio prodavati na tečajevima MLM nije mu zamjerit. To bi bilo isto kao da okrivis lika koji prodaje kokice na ulazu za tečaj o MLM da se bavi istim.

Ono kaj me zanima da li se isplati nabavljati/kupovati "Cash Flow Quadrant" ako se pročita Rich D.,Poor D.
BlueBird is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 11:13   #8
Da, i ja sam na internetu pronasao citave stranice koje su posvecene diskreditiranju autora. Obicno su pokrenute od konkurentskih pisaca. Takve stvari me manje vise ne zanimaju jer se osjecam dovoljno nacitan da iz bilo koje knjige mogu izvaditi van ono sto ja smatram da je dobro i ono sto je bezveze.

Quote:
Knjiga je vrlo dobra jer su osnovne ideje koje autor pokušava objasnitei po mom mišljenju dobre i točne.
I ja se sa ovim slazem. Osnovna ideja cijele knjige mogla bi se srociti u nekoliko recenica koje su od fundamentalne vaznosti svakog osobnog financijskog dijela zivota, razlike izmedju prosperiranja ili prezivljavanja. Rekao bih da je jedna od osnovnih poanti te knjige ukazivanje na pojmove Assets i Liabilities. Onaj tko shvati bitnosti ova dva pojma i provede to u osobnom zivotu vec je zavrsio prvu godinu fakulteta samoobrazovanja u svijetu osobnih financija. Buduci da sam po profesiji Financial Analyst nemogu a da ne istaknem bitnost ova dva pojma. Tako da je ovo zapravo jako prakticno, nebih rekao da je samo motivacijsko.

Quote:
Malo iritira samoreklamiranje autora (igre koje prodaje) kroz knjigu i ponavlja neke stvari više puta ali ako to izbaciš ostaje glavna poruka o kojoj bi prosječan čovjek trebao razmisliti.
Robert Kiyosaki sam za sebe kaze da on nije best writing autor, nego best selling. On je biznismen i tako kreira knjigu, posebice prilagodjenu za americku publiku, koja je inace dva puta gluplja od ostalosvjetske pa im i on ubacuje u mozak par samoreklamirajucih fraza, jer su ameri na to naviknuti, pocevsi od politicara koji im ubacuju sablone i drze ih u strahu od nepostojecih "opasnosti" kako bi ih kontrolirali, pa do multinacionoalnih kompanija koje ti uspiju prodati produkt samo zato sto ti milijun puta to prikazu na reklamama a ne zato sto je produkt dobar.

Sto se tice MLMa ja zalim svakog tko je popushio pricu o tome i u to se uvalio da radi s tim i pada na te gluposti. S druge strane da ja imam neki produkt i da mogu neki MLM iskoristit da mi taj produkt prodaje masi ljudi, zasto ne. To je uradio i Kiyosaki, iskoristio je MLM da mu prodaju knjige.....iako sve njegove knjige su u svakom bookshopu takodje pod business naslovima.

Quote:
Ono kaj me zanima da li se isplati nabavljati/kupovati "Cash Flow Quadrant" ako se pročita Rich D.,Poor D.
Ja sam procitao sve njegove knjige, kao i mnogo vise drugih...da nebi neko rekel da mi je Kiyosaki neki guru....i od svih njegovih knjiga izdvojio bih "Cash Flow Quadrant". Mislim da je tri puta bolja od Rich Dad Poor Dad jer je prilicno prakticna i ako netko ima vremena za samo jednu njegovu knjigu, onda nek cita tu. Moja preporuka, naravno subjektivna.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 13:54   #9
Slažem se sa tobom.

Ma pod "praktičnim savjetima" sam mislio praktično na konkretnim vrstama dealova. Tipa "tražite kuće koje imaju plavi krov jer se dobro prodaju..." (karikiram naravno) Neke stvari koje sam pročitao u toj knjizi smatram i te kako praktičnim.

Pozdrav
BlueBird is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 14:07   #10
Quote:
Tapio kaže:
Pretpostavljam da mislis na knjigu:

Learn to Earn: A Beginner's Guide to the Basics of Investing and Business
Upravo ta, odlicna knjiga za pocetak
Ima dosta opcenitih informacija sto su fondovi, sto su dionice, kratka povijest kapitalizma a onda dalje dosta detaljno o samim dionicama.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 14:12   #11
Quote:
BlueBird kaže:
Ja sam pročitao "Rich dad,poor dad" od istog autora. Pošto se je ovaj autor spominjao na nekoliko tema evo ovdje ću napisati SVOJE mišljenje o knjizi/autoru.

Bitno: KNJIGA JE MOTIVACISKA. tj. nema praktičnih savjeta u njoj po mom mišljenju. Iako autor u knjizi opisuje neke konkretne deal-ove na internetu sam našao da su ljudi ćak pokušali ući u trag tim dealovima i da nisu uspjeli naći ništa. Ipak po meni ti dealovi nisu niti bitni previše. Knjiga je vrlo dobra jer su osnovne ideje koje autor pokušava objasnitei po mom mišljenju dobre i točne. Mali iritira samoreklamiranje autora (igre koje prodaje) kroz knjigu i ponavlja neke stvari više puta ali ako to izbaciš ostaje glavna poruka o kojoj bi prosječan čovjek trebao razmisliti.
Ovog autora često povezuju sa MLM ali po meni to nije točno. U ovoj koju sam ja pročitao sve što sam ja mogao naći o MLM je da je autor izjavio da imaju dobre tečajeve za prodaju. Istinitost ovoga ne mogu komentirati jer MLM zaobilazim u velikom luku.
A ako je autor svoju knjigu uspio prodavati na tečajevima MLM nije mu zamjerit. To bi bilo isto kao da okrivis lika koji prodaje kokice na ulazu za tečaj o MLM da se bavi istim.

Ono kaj me zanima da li se isplati nabavljati/kupovati "Cash Flow Quadrant" ako se pročita Rich D.,Poor D.
Cash Flow Quadrant je nastavak Rich D. Poor D. i meni dosta bolja. Kod Kyosakievih knjiga svaka sljedeca je sve ozbiljnija, sve teza i sve strucnija. U tom smislu je Cash Flow bolji i strucniji od Rich D. iako ces i tamo masu puta procitati istu stvar. Izdao je jos 3-4 knjige u tom serijalu nakon Cash Flow koje kod nas nisu prevedene ali ih ima u algoritmu i u zadnjima se zaista tesko snalaziti laicima ali su odlicne
Naravno, medjunarodne nagrade je pobrala samo prva knjiga zato jer je bukvalno pisana tako da je svatko moze razumjet. Isto kao sto Samuelson nikad ne moze postat bestseller
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 22:02   #12
I ja sam pročitao nekoliko knjiga od Roberta i mislim da je najobuhvatnija i najbolja: Retire young retire rich. U njoj je sve na jednom mjestu.

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2004., 10:08   #13
Jel netko zna nešto više o knjizi "Prodaja nekretnina" koja se može naručiti na Burzi nekretnina (http://www.burzanek.hr/hbn/knjiga.html) ? Tamo je nude ali je smješna ponuda jer je naveden samo naslov knjige, čak ni autore nisu naveli (osim da su eminentni stručnjaci naravno) a da o sadržaju i ne govorimo. Knjiga košta nekih 400 kuna što nije malo za tu vrstu knjiga pa mi nije jasno kako očekuju da ljudi kupuju samo na osnovu naslova.

Pomoglo bi i ako netko zna izdavača pa da potražim po knjižarama.

pozdrav
BlueBird is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2004., 10:19   #14
Nemoj nista kupovati na slijepo. Ali koliko vidim, to je vise strucna knjiga, o procesu, zakonima itd....- jednom rijecju BIROKRACIJA. Nije lose da se tako nesto cita ali kladim se da pola autora nikad nije zaradila niti kunu na preprodaji nekretnina vec su samo akademici strucnjaci. Ono sto treba citati jest knjige koje govore kako zaraditi na nekretninama.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2004., 10:19   #15
Quote:
kaskader kaže:
Nemoj nista kupovati na slijepo. Ali koliko vidim, to je vise strucna knjiga, o procesu, zakonima itd....- jednom rijecju BIROKRACIJA. Nije lose da se tako nesto cita ali kladim se da pola autora nikad nije zaradila niti kunu na preprodaji nekretnina vec su samo akademici strucnjaci. Ono sto treba citati jest knjige koje govore kako zaraditi na nekretninama.
Neću suditi o knjizi prije neko kaj je vidim ali nemam baš velika očekivanje ako je uspoređujem da nekim drugim svjetskim naslovima na tu temu. Međutim ima jedna komponenta u trgovanju nekretninama (mislim da je jače naglašena u hr nego vani) a to je upravo birokracija. Ako na jednom mjestu nađem pregled tih svih stvari bio bi zadovoljan iako je po meni cijena turbo prevelika. Zvuči blesavo ali kod kupovine mog stana sam shvatio da baš i nije jednostavno doći do svih informacija koje te zanimaju. Počevši od službenice na šalteru banke za kredit pa do gruntovnice. Svi imaju istu shemu "to se tako radi" a kad pitaš a jel može malo drugačije onda slegnu ramenima ili još gore kategorčki tvrde da ne može iako u stvari neznaju.

Uglavnom kad ju pogledam znati ću da ili ne kupiti.

I da mi post ne bude totalno off topic:

na forumu http://www.mojnovac.net/forumi/showt...0&pagenumber=1 je pokrenuta tema "Futures tržišta". Možda vas tema i ne zanima pa vam je promakla ali u toj temi je xperttrader postao popis knjiga koje je skinuo sa p2p mreže. Ima meni interesantnih naslova koji nisu vezani za futures trgovinu. Ako vas ne peče savjest zbog kršenja autorskih prava.....

pozdrav
BlueBird is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2004., 23:24   #16
Nacuo sam da su neke Kiyosakijeve knjige prevedene na hrvatski, pa me zanima gdje se mogu kupiti, i dali je to uopce istina, buduci da mi izvor informacije nije bas pouzdan.

Procitao sam nekoliko njegovih knjiga i smatram ih vrlo dobrim i motivacijskim, te mislim da bi bile jako dobar poklon za par pametnih ljudi koje poznajem i koje treba usmjeriti na pravi put.
__________________
No, I haven't lost my mind. I'm sure It's backed up somewhere on my hard drive.
ShapeShifter is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 19:11   #17
Quote:
ShapeShifter kaže: Pogledaj post
Nacuo sam da su neke Kiyosakijeve knjige prevedene na hrvatski, pa me zanima gdje se mogu kupiti, i dali je to uopce istina, buduci da mi izvor informacije nije bas pouzdan.

Procitao sam nekoliko njegovih knjiga i smatram ih vrlo dobrim i motivacijskim, te mislim da bi bile jako dobar poklon za par pametnih ljudi koje poznajem i koje treba usmjeriti na pravi put.
Katarina Zrinski, Varaždin
Biblioteka poslovni i osobni razvoj.
Imaš njihove knjige po svih boljim knjižarama.
http://www.kz.hr/novo/?A=PIOR&S=NASL
Tapio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 22:23   #18
www.hrportfolio.com

pročitaj sve što se može nać na toj stranici i znat ćeš sve što ti treba.
Cthulhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 10:19   #19
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Peter Lynch
Quote:
Pretpostavljam da mislis na knjigu:

Learn to Earn: A Beginner's Guide to the Basics of Investing and Business
http://www.lisac-lisac.hr/sl/knjige/...ara_ivati.html
na ovim stranicama ima dobar izbor knjiga ove tematike
syrius1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 12:34   #20
tema je zanimljiva pa eto - da osvježim

preporuke knjiga o osobnim financijama? bilo tko?
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:12.