Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2009., 10:09   #61
Ili nakelji natpis da se ne smije stavljati reklame i uzme letak sa drugih auta te ga stavi na svoj i zove inspektorat. Ili uzme letak kod Importanea pa ga stavi na svoj auto sa tim natpisom.

Svaka čast Suey što daješ savjete jer tome i služi forum. Dobro si primjetila ono o nadripisarstvu. U svim drugim strukama može ti svatko savjetovati šta hoće i dobiti pare za to, jedino pravnici ne smiju jer su nadripisari. Koja glupa riječ ali dobro. Jučer u emisiji kod onog francuza kuhara je konobar kemijski tehničar i nitko ga nije optužio da je nadripisar. Znam da je to problem što oni nisu organizirani u neki ceh, ali dobro.

Katrin,
zar nisam ja npr. postavio pitanje s mobitelom koji ima neispravan flash i kako to riješiti i koji su rokovi, prigovor, bla bla? Da li je itko odgovorio na to pitanje? Čak sam i Vojkyju poslao pitanje ali odgovora nigdje. Dok na Autoforumu oni CDRW, I wonder, Miroslav i drugi napišu elaborate, slike, donesu ti programe kući, daju broj mobitela da možeš u nedjelju natočiti plin. A tek na IT forumu... Spajaju se na tuđe kompove i čiste, uklanjaju viruse, uroke ...
Pogledaj broj premještenih tema na Pravo, broj odgovorenih pitanja, pa će ti biti malo jasnije. Ja još uvijek znam brojati. A jedino se odgovara, kako si rekla, na radnom pravu.
Nit ja volim pravnike, niti mehaničare ništa posebno već samo primjećujem.

Kakav ti je to savjet File30? Tipa...nestala mi ikonica s desktopa i sad ti ja kažem kupi drugi komp. Mislim, dakle...bravo.

Isto tako, nisu savjeti "ne isplati ti se tužiti zbog mobitela". OK je savjet ako to kažeš ali i kažeš da to košta toliko i toliko. Naravno da se ne isplati ako je mobitel 150 kuna ali ja sam platio 1400 kuna i ne valja flash isto kao i na svim drugim mobitelima.
Napisao sam prigovor i uvažili su ga. Dobio sam nove nazad. Čak su i na prodajnom mjestu stavili papir s uputama kome i kako napisati prigovor što do tada nisu imali.

Jedino Zuba se raspisala u Prekršajima.

Zadnje uređivanje Hrc : 25.11.2009. at 10:15.
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 11:47   #62
Quote:
žacko1 kaže: Pogledaj post
Pa,mislim da sve zavisi od dotičnoga sudije..
Ma bolji gradski odvjetnici i suci su ti sve kućni prijatelji, ruka ruku mije.
Zatim vještaci, sve dobrano povezano. Ko i svugdje, ništa novo, ne!?
Pa evo jedna pjesmica i na ovom četu..
Rok galama
Boro. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 15:17   #63
Hrc, na zastiti potrosaca je napisan isti savjet nekoliko puta, kao i na prekrsajima, kao i na temi o nasljedjivanju. Znam da je svima lakse postaviti novu temu i novo pitanje, ali dajte nesto malo i procitajte.
I nemoj biti nepravedan, pored zube i Suey ima jos puno pravnika koji su se raspisali i daju savjete, vec ti je gore navedeno. Ti to mozda nisi primjetio, ali ne znaci da nije tako.
Kako bilo, zbilja se ne mislim vise prepucavati oko toga
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 17:58   #64
Zamislite...

Probudite se sutra, i shvatite da vam treba rodni list. odete na www.rodnilist.hr i logirate se sa vašim podacima i lijepo si od tamo skinete vaš pdf koji sadrži i serijski broj koji jamči da je rodni list valjan kao i barkod za brzo provjeravanje ovog istog. S friškim rodnim listom, odete tamo gdje vam ga traže...

Zašto mi to nemamo? Jel to neizvedivo?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 19:16   #65
Quote:
Hrc kaže: Pogledaj post
I

Kakav ti je to savjet File30? Tipa...nestala mi ikonica s desktopa i sad ti ja kažem kupi drugi komp. Mislim, dakle...bravo.
Tu Vam ovisi Hrc kakav je problem. Ako je jako složen i još je u pitanju nekakav kratak rok, pravnik na forumu se ne može upuštati u savjetovanje, da ne bi nešto krivo rekao i uputio čovjeka u krivom smjeru, čisto zbog toga jer govori na pamet bez da je vidio spis, tj. sve dokumente i bez da ima sve potrebne informacije...No, ako netko ima pitanje: može li moja sestrična naslijediti mojeg dedu, sve je jasno, na to se može odgovoriti jer je pitanje općenito.

Načelno dajem savjete, ali najprije moraš dobiti dovoljno informacija od forumaša da bi mu mogao nešto konkretno reći - nije lako kad ti recimo forumaš ne zna što je točno dobio, otkaz ili je potpisao sporazumni raskid radnog odnosa, jer njima je sve to isto (normalno, jer su laici pa niti ne moraju znati da tu postoji razlika). Ako mu pričaš priču za sporazumni raskid, jer je on rekao da ga je potpisao, možda čovjek izgubi pravo osporavanja dopuštenosti poslovno uvjetovanog otkaza koji je zapravo dobio. Zato pravnik mora dobiti sve dokumente, na Forumu informacije (baš će ti netko poslati svoj otkaz) da vidi točno o čemu se radi.

Inače, nije ni ajtijevcima lako:

IT support
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 11:15   #66
Klasa i urudžbeni broj

što to znači i kako se dobiju ti brojevi?

to koriste samo državne službe ili još netko?

čisto iz znatiželje me zanima...
tomo88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 01:15   #67
Quote:
tomo88 kaže: Pogledaj post
što to znači i kako se dobiju ti brojevi?

to koriste samo državne službe ili još netko?

čisto iz znatiželje me zanima...
Po broju vidiš u kojoj ustrojstvenoj jedinici se vodi predmet, na što se odnosi, redni broj, godinu i sl. Znači to je kao JMBG spisa i kad ga vidiš znaš točno na što se odnosi.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 02:23   #68
Tijela koja primjenjuju propise o uredskom poslovanju su tijela državne uprave i druga državna tijela, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave te pravne osobe koje imaju javne ovlasti.

Što se tiče klase (klasifikacijske oznake), to je brojčana oznaka predmeta koja taj predmet označava prema sadržaju, vremenu nastanka i obliku. Određuje se u trenutku stvaranja prvog vlastitog akta u predmetu ili zaprimanjem prvog akta u predmetu s prilogom ili bez.

XXX – XX / XX – XX /XX
123 - 4 / 5 - 6 / 7


Sadržaj (određuje se na temelju sadržaja akta, u skladu s Planom klasifikacijskih oznaka primatelja i stvaratelja akata koje donosi čelnik tijela temeljem Uredbe o uredskom poslovanju):
1 – glavna grupa
2 – grupa
3 – podgrupa
4 – djelatnost unutar podgrupe

Vrijeme nastanka (određuje godinu otvaranja predmeta, a uzimaju se dva posljednja broja godine u kojoj je predmet otvoren):
5 – godina otvaranja predmeta
6 – broj dosjea

Oblik (broj dosjea i broj unutar klasifikacije prema vremenu, a sastoji se od broja dosjea i broja predmeta):
7 – broj predmeta

npr.: Klasa: 122 – 02/09 – 01/55

(sadržaj akta je radni odnos na neodređeno vrijeme:122-02, godina otvaranja predmeta:09, broj dosjea i broj predmeta:01/55)

Urudžbeni broj označava stvaratelja i primatelja akta unutar predmeta, vrijeme nastanka akta i redni broj akta unutar predmeta. Vrijeme nastanka svakog akta u predmetu i redni broj akta, mijenjaju se sa svakom pisanom radnjom u predmetu.


npr. URBROJ: 514-11-02/01-09-7 se sastoji od broja koji označava mjesto nastajanja akta, godinu nastajanja i redni broj akta unutar predmeta.

(514 – Ministarstvo uprave, 11 – Ured za lokalnu samoupravu, 02/1 – Odjel za ustrojstvo i načelnik odjela, 02 – godina nastanka, 7 – redni broj akta unutar predmeta)

Urudžbeni broj se određuje prilikom evidentiranja svakog pojedinog akta.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 22:26   #69
Postoji li način da fizička osoba sazna da li je druga fizička osoba protiv nje podnijela prijavu policiji ili podigla tužbu protiv nje (osim, naravno, dolaska policije na vrata tj. zaprimanja tužbe na kućnu adresu)?
__________________
20
tina88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 22:07   #70
Može li ugovor o zakupu poslovnog prostora biti na 0 kuna zakupnine?

(primjerice, kad mi vlastiti otac daje u zakup poslovni prostor?)
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 09:31   #71
Quote:
tina88 kaže: Pogledaj post
Postoji li način da fizička osoba sazna da li je druga fizička osoba protiv nje podnijela prijavu policiji ili podigla tužbu protiv nje (osim, naravno, dolaska policije na vrata tj. zaprimanja tužbe na kućnu adresu)?
mogla bi provjeriti na sudu postoji li kakav predmet u kojem je tuženik ta osoba i moglo bi se provjeriti na državnom odvjetništvu da li im je policija proslijedila prijavu protiv te osobe, ali u zagrebu baš nisu previše susretljivi. na državnom odvjetništvu čak imaju nekakvu politiku da okrivljenicima ne daju informacije o predmetu....
Nasumica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 11:46   #72
Quote:
Nasumica kaže: Pogledaj post
mogla bi provjeriti na sudu postoji li kakav predmet u kojem je tuženik ta osoba i moglo bi se provjeriti na državnom odvjetništvu da li im je policija proslijedila prijavu protiv te osobe, ali u zagrebu baš nisu previše susretljivi. na državnom odvjetništvu čak imaju nekakvu politiku da okrivljenicima ne daju informacije o predmetu....
Hvala na ovoj info, međutim stvar je u tome što se te dvije osobe ne poznaju, kad se dogodilo ono što se dogodilo (konkretno, tjelesna ozljeda), to je bio prvi i (zasad)zadnji put da su se te dvije osobe srele...dakle, ne znaju si imena a možda se čak ni prepoznale ne bi da se sretnu na ulici.
__________________
20
tina88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 15:10   #73
Ponovno suđenje - čitanje iskaza s prethodnog suđenja!?

Županijski sud prihvatio je moju žalbu i ukinuo presudu kojom je općinski sud okrivljenika oslobodio optužbe, te predmet vratio na ponovno suđenje.

Zanima me u kojoj mjeri mogu inzistirati na iskazima danim na prethodnom suđenju. Smatram da je na prethodnom suđenju dobro utvrđeno činjenično stanje, pa mislim da bi bilo najbolje da se na ponovnom suđenju u obzir uzmu iskazi dani na prošlom.

Što da radim ako neki sudionici u postupku promijene iskaz? Naravno da ću na to upozoriti sud, ali zar je to sve što mogu učiniti?
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 15:21   #74
Quote:
Lakonogi kaže: Pogledaj post
...
Što da radim ako neki sudionici u postupku promijene iskaz? Naravno da ću na to upozoriti sud, ali zar je to sve što mogu učiniti?
svi ce ponovno biti pozvani, osim ako se strane sloze da nije potrebno ponovno njihovo ispitivanje, pa ce se citati raniji iskazi..
e, sad..
ako oni koji dodju, odstupe od ranije iskaza, onda ih se odmah pita iz kojih razloga sada iskazuju tako i tako, a ranije su rekli vec sto su rekli..sto je to sto je dovelo do drugacijeg iskazivanja...(to budu recimo neke prijetnje, utjecaji na svjedoke, netko se pomiri sa nekim ili stupi u ljubavnu vezu ili jednostavno ljudi zbog proteka vremena vise ne znaju sto je bilo i kazu najcesce "ne sjecam se vise" i sl. ) to se unosi onda u zapisnik..

ti ces se u zavrsnoj rijeci osvrnuti na tu razliku i dati razloge zasto smatras da su oni raniji iskazi valjani i vjerodostojnije oslikavaju sam dogadjaj nego ovi sada..

na sudu je da u presudi cijeni iskaze i potom u obrazlozenju navede razloge zasto je on nesto uzeo kao valjano i vjerodostojno, a drugo ne..
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 15:27   #75
Quote:
Nasumica kaže: Pogledaj post
na državnom odvjetništvu čak imaju nekakvu politiku da okrivljenicima ne daju informacije o predmetu....
to nije "nekakva politika" vec primjena zkp-a, zakona o drz. odvjetnistvu i pravilnika o unutarnjem poslovanju u DO..
zna se tocno kada, tko i u kojoj fazi moze dobiti informaciju ili uvid u spis..
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 16:40   #76
opomene koje šalju VIP i banke - nezakonite?

Ne znam jeste li primjetili novu praksu VIP-a: osim dosadašnjih 10 kn opomene za nepravodobno plaćen račun (što bi moglo proći pod realan trošak poštarine, papira, kuverte etc), VIP je od kolovoza o.g. tzv "trošak opomene" povisio na 25 kn.

Slična je praksa banaka. Ukinu li ti dopušteno prekoračenje, kreću s opomenama svaka 2 tjedna - prva košta 20 kn, druga 30 kn, treća 100 kn etc. (konkretno kod Zagrebačke banke, koja ne želi ugovoriti ni obročnu otplatu!).

Pitanje je da li je ovo naplaćivanje, zapravo kazni, zakonito? Nemaju li oni samo pravo naplatiti zateznu kamatu i dići tužbu?


Ustavni sud je odlučio da je npr protuzakonito Zagrebparkingovo naplaćivanje ugovornih kazni. Imaju pravo naplatiti parkiranje, a ne i kaznu što parkiranje nije plaćeno. Naime, to je protivno Zakonu o obveznim odnosima po kojemu ugovorna kazna ne može biti ugovorena za novčane obveze, utvrdili su jednoglasno ustavni suci.

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/s...neustavne.html

Je li ovo sličan slučaj?

Evo i članka iz ZOO-a, koji je dosta nerazumljiv.

OPĆI UČINCI UGOVORA
Zakonom određena naknada i ugovorna kazna

Članak 356.
Ako je za neispunjenje obveze, neuredno ispunjenje ili za slučaj zakašnjenja s ispunjenjem zakonom određena visina naknade pod nazivom penala, ugovorne kazne, naknade ili pod kojim drugim nazivom, a ugovorne strane su pored toga ugovorile kaznu, vjerovnik nema pravo zahtijevati ujedno ugovornu kaznu i naknadu određenu zakonom, osim ako je to zakonom dopušteno.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 17:01   #77
To nema veze jedno s drugim, kamoli s ugovornim kaznama.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 17:29   #78
Pa to što si napisala stvarno ništa ne razjašnjava. Možeš malo objasniti tu svoju tvrdnju?

Po čistoj i zdravoj logici te dvije stvari itekako imaju veze:

Ako sam dužna banci njihove novce ili VIP-u novce za isporučene usluge imaju mi pravo naplatiti zateznu kamatu, a nipošto kaznu.

Analogno - Zagrebparking nema pravo naplatiti ugovornu kaznu jer mu dugujem 8 kn ili koliko već za sat parkiranja, već mi ima pravo naplatiti tih 8 kn.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 18:16   #79
Quote:
Vess kaže: Pogledaj post
Pa to što si napisala stvarno ništa ne razjašnjava. Možeš malo objasniti tu svoju tvrdnju?

Po čistoj i zdravoj logici te dvije stvari itekako imaju veze:

Ako sam dužna banci njihove novce ili VIP-u novce za isporučene usluge imaju mi pravo naplatiti zateznu kamatu, a nipošto kaznu.

Analogno - Zagrebparking nema pravo naplatiti ugovornu kaznu jer mu dugujem 8 kn ili koliko već za sat parkiranja, već mi ima pravo naplatiti tih 8 kn.
Nije analogno... Ugovorne kazne nemaju vaze s troskovima opomene. VIP naplacuje trosak opomene, sto je predpostavljam regulirano njihovim uvjetima poslovanja. Nije nesto sto bi regulirao ZOO niti ima ikakve veze u ugovornom kaznom kao naknadom za neispunjenje. Zaracunat ce ti i zateznu kamatu jer na nju imaju pravo.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 18:37   #80
Postavlja se onda pitanje što je to trošak opomene. Papir, toner za printer, kuverta, poštarina? To ne košta 25 kn, a osobito ne može biti da je u mjesec dana trošak skočio s 10 kn na 25. Dakle, to se zove "trošak opomene" ali to zapravo nije.

Nadalje, Zagrebačka banka - njoj je trošak opomene 20 kn, zatim raste na 30 za 2 tjedna, za potom na 100 za sljedeća 2 tjedna. Dakle, opet se ne radi o trošku opomene, već o vrsti pritiska za kojeg me zanima temeljem koje zakona ga provode.

Jer njihovi Opći uvjeti poslovanja ne mogu biti iznad zakona. A svi ti odnosi spadaju pod Zakon o obveznim odnosima - to su nekakvi ugovorni odnosi s obostranim obvezama.
Vess is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:18.