Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2009., 12:12   #1
ZAMP

volio bi da mi netko ako je moguče objasni zašto je zamp koristan jer meni to izgleda ko reket i porez na budale ..molim vas da me
razuvjerite jer cu dobit zivcani slom od ove banana drzave

i ako zamp nije legalan sto napravit ??

1)ako ja imam band i zelim da se moje stvari vrte nekom na svadbi , posto sam ja umjetnik i ne zelim zaradu od autorskih prava nego samo da ljudi uzivaju u mojj glazbi .zasto i dalje netko mora platiti zampu za sta ??
2) ako npr neki strani izvodjaći skuze u kojoj banana drzavi zivim i u kojoj bijedi i smiluju se i daju mi 1000 svojih stvari z abadava zasto ja OPET trebam placati zampu autorska prava ?? i cija..
3) ima puno bandova u hrvatskoj koji bi i platili da ih se slusa po diskotekama , radio stanicama jer su kvalitetni ali nemaju veze sa huljičem i ostalom mafijom pa sad ako mi zelimo slusat njih zasto i dalje plaćamo zampu za umjetnike poput huljica koji je najveci mafijas u rh..

4) ako zamp isplacuje umjetnike od kud im lova za one retardirane reklame koje se vrte non stop po radio stanicama !?
__________________
sunch4ny 8)
S4sh4nn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 12:15   #2
Zamp,interesni lobi koji egzistirana na harackom zakonu.Hvala Josipovicu za to!
promatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 13:23   #3
- dali bi se moglo napravid da se odredjeni broj umjetnika distancira od zampa i slobodno daje svoje materijale teretanama, diskotekama , kaficima itd i da na kraju svi oni netrebaju placat tak cudan danak toj cudnoj organizaciji ?

- dlai ja imam pravo vidjeti kako i kome oni isplacuju novce i koliko ubiro od tog bezobrazno( relativno) poreza ..

volio bi da me netko uvjeri da je zam p potreban . .
__________________
sunch4ny 8)
S4sh4nn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 13:40   #4
http://creativecommons.org/
Kteis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 13:58   #5
Koliko znam, zamp ne štiti sve već samo one koji žele (na temelju, ugovora, članstva ili čega već)
Mislim da je npr. balešević jedan od tih koji ne dobivaju lovu, a nebitno je što je stranac jer zamp uzima lovu i za strance, pa im navodno prosljeđuje.

Ispravite me ako griješim, ali poprilično sam siguran u gore navedeno.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 15:44   #6
ma mući me dve stvari

ako npr kupim cd od stranog umjetnika ili razlićiti umjetnici cd pop glazba ..
to znaći da sam im već platio cijenu i sad me interesira ako to mislim puštati u teretani zašto još moram dodatno plaćati i zampu.

2. ako već i moram plačat kako biti siguran da će dat lovu sealu a ne nekom huljiću jer se bojim da pošto su mu pijesme grozne i nakaradne jasno je da neće naći mjesto na tržištu osim ako se financirao od npr zampa ..

ustvari cijeli mi je taj zamp nejasan i izgleda mi kao jedna velika praonica love osobito sad kad su se poćeli prokenjavat sa reklamama , di hrvatski glazbenici govore kak nemaju od cega zivjet i kako je dobro placati zampu a sa druge strane pola njih paca masne pare da se njihove glupe pijesme uopce i vrte na radiu ..
__________________
sunch4ny 8)
S4sh4nn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 16:10   #7
Quote:
S4sh4nn kaže: Pogledaj post
ustvari cijeli mi je taj zamp nejasan i izgleda mi kao jedna velika praonica love osobito sad kad su se poćeli prokenjavat sa reklamama , di hrvatski glazbenici govore kak nemaju od cega zivjet i kako je dobro placati zampu a sa druge strane pola njih paca masne pare da se njihove glupe pijesme uopce i vrte na radiu ..
ne znam kome je taj zamp jasan.. mislim ovi koje zamp stite su jadni mali umjetnici koji po koncertu traze desetak tisuca eura, imaju tirazu od ne znam koliko desetaka tisuca cd-a i sl.
pitam se kako oni zapravo dijele lovu ako je uopce i dijele...
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 16:38   #8
ako ja snimim na CD svoje privatne podatke, hoće li mi ZAMP vratiti onaj dio kojeg sam platio kao potencijalni pirat?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 17:01   #9
Da, ni meni nije jasno. Na primjer, recimo da imam veliku kompaniju koja na godinu radi petabajte backupa svojih internih dokumenata. I recimo da za backup koristim DVD-ove, diskove, ma svejedno; na sve se to plaća ZAMPU harač. I sad Huljić i ekipa godišnje od mene dobiju par milijuna kuna.
__________________
His servant picked up the spade and dug a grave long enough for Pahom to lie in, and buried him in it. Six feet from his head to his heels was all he needed.

L. N. T.
the absent-minded is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2009., 12:15   #10
Quote:
S4sh4nn kaže: Pogledaj post
volio bi da mi netko ako je moguče objasni zašto je zamp koristan jer meni to izgleda ko reket i porez na budale ..molim vas da me
razuvjerite jer cu dobit zivcani slom od ove banana drzave

i ako zamp nije legalan sto napravit ??

1)ako ja imam band i zelim da se moje stvari vrte nekom na svadbi , posto sam ja umjetnik i ne zelim zaradu od autorskih prava nego samo da ljudi uzivaju u mojj glazbi .zasto i dalje netko mora platiti zampu za sta ??
Moguće se je odreći prava da ZAMP skuplja novce za određenog autora. Autor mora napismeno to napraviti. Ako ne napravi smatra se da je pristao da ZAMP skuplja novce.

Quote:
S4sh4nn kaže: Pogledaj post
2) ako npr neki strani izvodjaći skuze u kojoj banana drzavi zivim i u kojoj bijedi i smiluju se i daju mi 1000 svojih stvari z abadava zasto ja OPET trebam placati zampu autorska prava ?? i cija..
Isto kao i prethodno pitanje, potrebno je napismeno odricanje autora.

Quote:
S4sh4nn kaže: Pogledaj post
3) ima puno bandova u hrvatskoj koji bi i platili da ih se slusa po diskotekama , radio stanicama jer su kvalitetni ali nemaju veze sa huljičem i ostalom mafijom pa sad ako mi zelimo slusat njih zasto i dalje plaćamo zampu za umjetnike poput huljica koji je najveci mafijas u rh..
Oni raspoređuju novce po svojim određenim kriterijima, sakupljaju od radijskih i televizijskih postaja koliko se puta je izvođen neki autor i na temelju toga rade listu prema kojoj se isplaćuje naknada autorima.

Quote:
S4sh4nn kaže: Pogledaj post
4) ako zamp isplacuje umjetnike od kud im lova za one retardirane reklame koje se vrte non stop po radio stanicama !?
A očito jedan dio prikupljene naknade zadrže i za takve aktivnosti.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 13:56   #11
evo malo jucer surfao netom i skuzio zapravo da je josipovic covjek zasluzan za zamp (tj za zakone iza njega). i tako naidjem na clanak zapravo da zamp trazi od kablovske televizije da po korisniku za svaki kanal treba placati 0.08 eura, bez obzira jel se na tom kanalu vrtio samo text bez ikakve muzicke podloge, ili je to mtv. i sada kazu da za jedan prosjecan paket od 50 programa kojeg nude korisniku, kablovske televizije trebaju platiti 30kn zampu, a sto je najsmjesnije kablovske kompanije taj paket naplacuju 50-60kn korisniku. jos kada im oduzmes pdv, i ulaganja za infrastrukturu, te place njihovim zaposlenicima, jos da ne spominjem kupovanja prava prijenosa nekih tv, pitam se kako uopce oni mogu prezivjeti.

nego mene zanima kako ovakva stvar moze biti legalna? mislim ako vec tv postaja placa umjetnicima naknadu, a recimo kablovska televizija placa naknadu tv postajama za prava prijenosa, kako onda moze doci zamp i traziti naknadu za zastitu autorskih prava cak i za kanale gdje ne postoji niti jedan autorski zasticen materijal? i nisu li onda umjetnici ovdje 2 puta placeni za isti posao, tj za ista prava koja su prodali tv postaji?
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 14:24   #12
Po meni kabelski operateri ne bi trebali plaćati. Koliko sam shvatio ZAMP tvrdi da kabelski operater reemitira signal i zato je dužan plaćati, dok neki kabelski operateri smatraju da oni ne reemitiraju nego samo distrubiraju signal. I meni se čini da se radi samo o distrubuciji.
Osim toga i visina naknade je smiješno previsoka, iako koliko sam shvatio s velikom kabelskim operaterima poput b-neta i t-coma imaju posebne ugovore prema kojima oni ne plaćaju 0.08 eura po kanalu korisnika nego postotak od ukupne zarade, oko 4% što je puno povljnije nego ovo što traže od manjih kabelskih operatera.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 14:38   #13
ma gledam i ovo je stvarno kriminal sto radi zamp
.

KUD-ovi moraju placati naknadu ZAMP-u za sirenje kulturne bastine. pa mislim sramota.

evo jedan citat sa komentara sa te stranice
"ZAMP je jedna predivna organizacija, oni su u biti vladari svemira jer se sve njima placa. pa da krenemo )) ak organizirate koncert placate naknadu. kupite CD platite naknadu. tv kuce i radio stanice palcaju naknadu, pa onda onijavni objekti koji kasnije reproduciraju program tih medijskih kuca opet placaju naknadu. skidate melodiju za mobitel prvo operater placa nakdanu, pa onda i vi.. prema tome svi putevi vode u zamp...."

da li je princip dvostruke naplate legalan? i kako uopce moze biti legalan?
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 10:50   #14
Naravno da može biti legalan ako je u Hrvatskoj. Što te ovdje čudi?

A sam način naplaćivanja harača za ZAMP je kretenski. Mislim, oni uzimaju danak zbog mogućnosti da ćemo na medije kopirati sadržaj s autorskim pravima. Po toj logici bi svi vozači trebali biti u zatvoru zbog mogućnosti da će nekoga pregaziti.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 11:08   #15
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Naravno da može biti legalan ako je u Hrvatskoj. Što te ovdje čudi?

A sam način naplaćivanja harača za ZAMP je kretenski. Mislim, oni uzimaju danak zbog mogućnosti da ćemo na medije kopirati sadržaj s autorskim pravima. Po toj logici bi svi vozači trebali biti u zatvoru zbog mogućnosti da će nekoga pregaziti.
Upravo sam platio kaznu od 2000 kuna sto sam izvodio glazbu bez dozvole.ZAMP placam od prvog dana stupanja ne snagu tog "pravednog"zakona,a sam ZAMP ne izdaje racune dok se ne plati,a sto je u suprotnosti sa Zakonom o PDVu.Takoder ZAMP ne izdaje precizne obracune dugovanja i kod njih je sve oko tog i tog iznosa.ZAMP ne poznaje krizu i recesiju kao da se nista bitno ne desava u gospodarstvu i svima nam cvetaju ruze,ali su pokriveni "pravednim" zakonom.Naknada za autorska dijela isplacuje se cak i onima cija se autorska dijela ne izvode,a jedino mjerilo bi trebalo biti koristenje tudeg autorskog rada.Ovako nekom placas a ne koristis se njegovim autorskim pravom.Puno das ,a dobijes nista.
promatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 11:18   #16
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Naravno da može biti legalan ako je u Hrvatskoj. Što te ovdje čudi?

A sam način naplaćivanja harača za ZAMP je kretenski. Mislim, oni uzimaju danak zbog mogućnosti da ćemo na medije kopirati sadržaj s autorskim pravima. Po toj logici bi svi vozači trebali biti u zatvoru zbog mogućnosti da će nekoga pregaziti.
ma mislim kome su uopce potrebni original cd-i, kada mozemo legalno presnimavati? al posto je to samo za osobnu upotrebu, nije mi jasno zasto javni objekti moraju placati naknadu ZAMP-u ako recimo koriste originalne cd-e, a ne koriste radio prijamnik? cemu onda ta naknada???
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 11:18   #17
Gledaj to s vedrije strane. Ponekad je bolje dobiti ništa.

Ali da je stvar idiotska - jest. Recimo, cijeli dan puštaš AC/DC, Maidene i slično, a pare dolaze Arsenu Dediću. Genijalno.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 12:15   #18
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
ma mislim kome su uopce potrebni original cd-i, kada mozemo legalno presnimavati? al posto je to samo za osobnu upotrebu, nije mi jasno zasto javni objekti moraju placati naknadu ZAMP-u ako recimo koriste originalne cd-e, a ne koriste radio prijamnik? cemu onda ta naknada???
Zato jer i kad kupiš orginalni CD, kupio si samo pravo za privatno slušanje, ne javno izvođenje.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 12:19   #19
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Zato jer i kad kupiš orginalni CD, kupio si samo pravo za privatno slušanje, ne javno izvođenje.
Znaci u automobilu tiho slusati da ostali ne cuju ,jer to onda prestaje biti za privatne potrebe.
promatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 12:43   #20
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Zato jer i kad kupiš orginalni CD, kupio si samo pravo za privatno slušanje, ne javno izvođenje.
pa kome onda original cd-i kada mogu legalno i besplatno skidati muziku sa neta?
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:13.