Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2017., 13:12   #3921
Ovo za prilagođavanje naše prehrane djetetu odnosilo se na period nakon godine dana da ne bih nekoga krivo uputila.
valed is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 13:15   #3922
gledams sad neke tablice i nakon 11 mjeseca su tu već slatka mljevena paprika, ulje je bilo čak i prije...
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 14:12   #3923
Mi smo maslinovo uveli skoro s početkom dohrane koja je krenula sa 6 mjeseci. Mislim da su preporuke (ovisno o tablicama) sa začinima krenuti oko ili nakon godine dana. S tim da bi ja s ovim "jačim začinima" tipa papar, curry, đumbir, ljuta paprika i sl. krenula ipak nešto kasnije. Uglavnom, samo polako i opušteno i krenuti s malim količinama.
valed is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 14:15   #3924
pa ulje nije začin, kao što nisu mast i maslac.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 15:10   #3925
Quote:
ostoppbar kaže: Pogledaj post
gledams sad neke tablice i nakon 11 mjeseca su tu već slatka mljevena paprika, ulje je bilo čak i prije...
Masl.ulje mozes od pocetka.

Pocela sam joj soliti nakon godine dana, a i danas uglavnom jede juhe i variva kuhane bas za nju (80% vremena, rekla bih), a ovo ostalo jede skupa s nama, sa svim zacinima.
Isto nisam ljubitelj vegete, rijetko je koristim
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 15:12   #3926
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
pa ulje nije začin, kao što nisu mast i maslac.

ako začinim salatu s uljem, onda mi je začin


ali mislim općenito na sol, papar, vlasac...
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 11:10   #3927
moja ima 7mj i od petog smo krenuli sa voćnim kašicama a sa 6 pokušavamo uvesti povrće ribu i meso ali njoj se diže želudac
blitvu je pojela svega dva puta(i to dosta pa mi nije jasno zašto joj se ostale pute povraćalo ).meso i ribu ni čut
danas ćemo opet pokušati sa ribom,ali pošto sam primjetila da bolje jede kad joj se nešto daje prstima a ne na žličicu šta mislite kolike su šanse da se zagrcne sa komadićem ribe?
dam joj tu i tamo mrvice pupe od kruha(baš mrvice,promjera 5mm možda) čisto da ne pati dok mi jedemo jer satare sa am am am i baš lipo žvače.da joj tako i ribicu dam?
sa starijom su problemi oko prehrane došli tek sa godinu ipo,do tad bi i govno jela da joj daš,baš sam se nadala da će ova jest bez problema kad ono od starta
__________________
Another mother's breakin'..heart is taking over..when the violence causes silence we must be mistaken...
šmizly is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 13:30   #3928
Satari joj ribu izmedju prstiju, pa joj tako daj.
Ne znam sta joj planiras dat, ja sam pocela s molima, tu nema draca nista, pa nema ni bojazni da ce se zagrcat
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 12:30   #3929
Pozdrav svima!! Imam deckica od 6.5 mj i polako papamo,taman nam je odlicna sezona pa eto pratimo neki svoj kalendar..imam pitanjce za mame s djecom slicne dobi ili koje su prosle sve to u otprilike ovo doba godine..naime,zanima me kako ste rjesavale transport kasica? Konkretno,zanima me recimo odem na plazu i uzela bi sa sobom rucak za bebicu..sta ste davale hladnu kasicu ili?? Nekako mi totalno neprivlacno djeluje hladna povrtno/mesna ili riblja kasica?!?!?
Imam curicu od 5 god i sigurno zbog nje neki puta cemo produljiti boravak na plazi-debela je hladovina,ekipica joj je tamo,braco spava u kolicima..samo me muci rucak njegov..kad je ona bila bebica,dohranu smo odradivali jesen/zima period pa nisam imala te nedoumice..
I voce?!?!? Pa boze to ako pripremim ujutro prije plaze,dok dodje na red za konzumaciju biti ce trulo crne boje
__________________
L.D.M.
Olivera25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 13:58   #3930
Pozdrav svima! Ispričavam se ako postoji neka druga otvorena tema za moje pitanje. Imam bebu 5 mjeseci. Isključivo dojena beba. Lijepo napreduje pa planiram s dohranom krenuti nakon 6+. Naravno, htjela bih da povrće i voće bude sto 'prirodnije'. Imate li za preporuciti koji OPG koji dostavlja ili prodaje na području Zagreba? Hvala!!

Poslano sa mog Lenovo K53a48 koristeći Tapatalk
Vix_en is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 14:21   #3931
Quote:
Olivera25 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!! Imam deckica od 6.5 mj i polako papamo,taman nam je odlicna sezona pa eto pratimo neki svoj kalendar..imam pitanjce za mame s djecom slicne dobi ili koje su prosle sve to u otprilike ovo doba godine..naime,zanima me kako ste rjesavale transport kasica? Konkretno,zanima me recimo odem na plazu i uzela bi sa sobom rucak za bebicu..sta ste davale hladnu kasicu ili?? Nekako mi totalno neprivlacno djeluje hladna povrtno/mesna ili riblja kasica?!?!?
Imam curicu od 5 god i sigurno zbog nje neki puta cemo produljiti boravak na plazi-debela je hladovina,ekipica joj je tamo,braco spava u kolicima..samo me muci rucak njegov..kad je ona bila bebica,dohranu smo odradivali jesen/zima period pa nisam imala te nedoumice..
I voce?!?!? Pa boze to ako pripremim ujutro prije plaze,dok dodje na red za konzumaciju biti ce trulo crne boje
Mene su isto te stvari patile jer nas je to vremenski ograničavalo kada nekuda idemo ali evo ti ideje kako sam ja to rješavala.

Kupiš onaj prijenosni hladnjak ili torbu pa one uloške što hlade ili jednostavno u nekoj torbi staviš u kocku 4 male dječje bočice smrznute vode. Ujutro skuhaš ručak zgnječiš ga i ohladiš, staviš u posudicu i u tu torbu ledenu. Izvadiš pola sata do 45 min prije konzumacije van da se zgrije na plaži i naravno otvoriš poklopac. Samo ujutro kada kuhaš pazi da se kašica skroz dobro ohladi prije nego ju hermetički spremiš u posudicu (ne direktno na sunce ali ono da djetetu ne bude ledeno).

Za voće - najzgodnije ti je poneseš uvijek bananu u komadu i tipa maline, jagode, lubenice odnosno to neko voće koje se jednostavno može vilicom jako dobro zgnječiti i na plaži zgnječiš. Ja sam nekada čak znala uzeti onu hipp malu kašicu od šljive i onda zgnječim bananu ulijem tu kašicu i malo zgusne ili rižinim pahuljicama ili mljevenim keksom koje također ponesem u nekoj kutijici.....i riješen problem. Nekada sam čak znala nositi i cijelu jabuku i mali ribež pa bi naribala jabuku i onda ju još dobro zgnječila vilicom i pomješala sa bananom.

I eto ti imaš skoro pa sve svježe i ako dođeš na plažu u 10 ručak mu je praktički svjež a voće daš popodne. Također možeš (ako dijete zna već po malo žvakati i komadiće) ja sam svojoj davala i srdinu kruha već u to vrijeme onako joj kidala mrvice ili bi joj dala onaj smoki kukuruzni ali onaj za bebe totalno bezokusni.
bembolina 09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 17:26   #3932
Sve isto kako je rekla bembolina. Voce ti se nece zgnjiliti sko ga stavis u plasticnu posudu i isto u rashladnu torbu.
Danas barem ima veliki izbor tih torbi-raznih velicina, ruksaci,...
Ja nikada nisam grijala kasice, odnosno radije sam im davala hladno nego pretoplo. Tako je i njima odgovaralo.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 18:11   #3933
Hvala cure na odgovorima!!
Ma da,nema druge nego tako kombinirati..zapravo sam tako nesto i ja planirala ali sam se pitala te "ruckove",tj.povrtno/mesne kasice da li ste davale tako "zagrijane" na sobnoj temp..jer druge mogucnosti nema,tj.nije da ju mogu onako podgrijati da bude mlako..
Sto se tice tih rashladnih torbi-imam ih jer i sa starijom sam uvijek nosila voce i vodu u tome..ali kazem,prvo ljeto je bila na mlijeku samo a iduce je vec zvakala pa nisam imala tih pitanja..
I definitivno mislim da ove godine kupujem rashladnu torbu-ruksak,jer vecinom cemo bit klinci i ja sami tako da je ipak lakse nego teglit sve onako preko ramena..
__________________
L.D.M.
Olivera25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 19:59   #3934
Ako te muci toplina, uvijek mozes staviti u termosicu dok je mlako i tako u normalnu torbu. Ne bi ti se trebalo pokvariti.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 15:47   #3935
Mi smo započeli s dohranom s 5 mjeseci, po preporuci pedijatrice. Sugerirala mi je da prvo dam povrće (blitva, mrkva, korabica i maslinovo ulje) a nakon 2-3 tjedna voće (jabuku), ne kuhanu već sirovu, naribanu. Naravno, namirnicu po namirnicu. Rekla mi je da žitarice i meso uvedem sa 6 mjeseci.
Frendici je pedijatrica rekla da krene s dohranom s 5mj, al da ponudi prvo voće.
Drugoj frendici je pedijatrica rekla nikako prije 6mj i da prvo ponudi žitarice...

Prije cca 10 godina se dohrana uvodila s navršena 4mj ...
Nemam pojma ko je tu lud, al očito se ni oni nisu sve dogovorili.
__________________
Život je putovanje, a ne odredište.
Coco Vanilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 16:22   #3936
a meni je preporučila da krenem sa sokićima i to kupovnima.
nema ti više striktnih tablica, pa ti je najbolje da ideš po nekakvom svom nahođenju, a tablice neka ti budu okvirne smjernice.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 21:53   #3937
Quote:
Coco Vanilla kaže: Pogledaj post
Mi smo započeli s dohranom s 5 mjeseci, po preporuci pedijatrice. Sugerirala mi je da prvo dam povrće (blitva, mrkva, korabica i maslinovo ulje) a nakon 2-3 tjedna voće (jabuku), ne kuhanu već sirovu, naribanu. Naravno, namirnicu po namirnicu. Rekla mi je da žitarice i meso uvedem sa 6 mjeseci.
Frendici je pedijatrica rekla da krene s dohranom s 5mj, al da ponudi prvo voće.
Drugoj frendici je pedijatrica rekla nikako prije 6mj i da prvo ponudi žitarice...

Prije cca 10 godina se dohrana uvodila s navršena 4mj ...
Nemam pojma ko je tu lud, al očito se ni oni nisu sve dogovorili.
Zato sto se nista konkretno ne zna uvijek dodu neka novija istrazivanja koja pokazu da je nesto skroz drugacije nego se mislilo. A ima tu i tisucu teorija. Glavna je ona da ide povrce prvo jer je voce slatko pa da se beba ne navuce na slatko pa nece povrce jer je bljutavo. Meni to ne drzi vodu jer je majcino mlijeko ful slatko tak da vec imaju preferenciju slatkog.
Prije se govorilo da alergeni sto kasnije, sad pak da ih treba sto prije jer ak se uvode ranije puno je manja sansa da se razvije alergija.
Ma najbolje je dati sezonsko i lakse probavljivo i mislim da se nece pogrijesiti.

Poslano sa mog SM-T535 koristeći Tapatalk
Nyameria is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 00:43   #3938
What Nyameria said

meni su isto rekli ako joj daš voće neće ti htjeti kasnije ništa. Ispostavilo se na kraju da nije fan voćnih, ali je zato povrtne jela ko od šale
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 13:48   #3939
voće, povrće ili žitarice prvo je više stvar kulturološka i razlikuje se od zemlje do zemlje. negdje tradicionalno počinju s povrćem, negdje s voćem, negdje sa žitaricama. a hoće li se dijete naviknuti na nešto je isto stvar koja je individualna. realno, većina voća koja se daje na početku dohrane je ustvari više kisela nego slatka (jabuke, kruške..) a povrće je ustvari slatkasto kad se skuha- bundeva, mrkva, koraba... svojoj sam davala naizmjence voće, pa povrće. nikad nije bilo nikakvih problema s odbijanjem ili specijalnom preferencijom nečega, al ne mislim da je to zbog toga jer sam ja radila "cik-cak" s voćem i povrćem, nego jednostavno određeni su joj okusi pasali, određeni nisu.
da sad krećem s dohranom, prvo bih dala avokado jer je najzdravija namirnica, to je voće koje je najmanje prskano-znači vrlo je dostupno i nema straha da je zagađeno pesticidima, dovoljno je kalorično da može biti samostalan obrok, može se kasnije miješati s bilo kojim voćem/povrćem,a dok se daje samostalno- ima vrlo blag okus, zapravo jako sličan majčinom mlijeku pa je djeci najblaži prijelaz
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 11:48   #3940
Mi smo krenuli s 5 mjeseci, s voćem.
Danas ima 3 i pol godine i kad god je pitam što hoće za klopat - odgovor je juha ili povrće Najviše voli juhe, čušpajze, dinstano ili zapečeno povrće, slane muffine od povrća itd. Nije ljubitelj slatkog. Voće jede svaki dan. Do sada nikad bolesna nije bila. Dakle od djeteta do djeteta
__________________
If you can"t convice them, confuse them...
Mopsly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:30.