Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2017., 12:30   #1
Kupovina sume- isplativost

Razmisljam o tome da nesto malo novca ulozim u kupovinu sume.
Dakle, par hektara, par hiljada evra, suma je mlada.
Sta mislite, da li se isplati uloziti nesto novca u ovako nesto, ipak je to zemljiste, resurs, nije mi cilj neka zarada, nego ne bih voleo da budem na gubitku, da od svega ostane samo placanje enormnih poreza nezasitoj lopovskoj drzavi.

Zadnje uređivanje ccaterpillar : 03.01.2017. at 12:50.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 22:21   #2
di se to moze hektar sume kupiti za 1000€???
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 23:23   #3
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
di se to moze hektar sume kupiti za 1000€???
Nije bas za 1000, ali jeste za 2500€. U Srbiji, nekih 100km istok-jugoistok od Beograda.
Doduse, mlada sume, treba cekati da izraste, verovatno je zato tako jeftina.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 00:30   #4
u hrvatskoj se metar kubni ogrijevne hrastovine prodaje po 250kn ili ti 35€ a trupci za industriju sigurno i preko 1000kn pa sad koliko može biti drva u jednom hektru recimo 20 godina stare šume, neznam? ali računaj da te eksploatacija košta barem polovicu zarade, ako teren nije zahtjevan, ali moraš uzeti u obzir i mogućnost krađe, sad ulog nije veliki, ali je dugačak... također šumu jednog dana pokušaš prodati pitam se koliko češ i uspjeti u tome. ali u globalu mislim da je rizik poprilično nizak.
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 01:45   #5
Quote:
Mathasar kaže: Pogledaj post
u hrvatskoj se metar kubni ogrijevne hrastovine prodaje po 250kn ili ti 35€ a trupci za industriju sigurno i preko 1000kn pa sad koliko može biti drva u jednom hektru recimo 20 godina stare šume, neznam? ali računaj da te eksploatacija košta barem polovicu zarade, ako teren nije zahtjevan, ali moraš uzeti u obzir i mogućnost krađe, sad ulog nije veliki, ali je dugačak... također šumu jednog dana pokušaš prodati pitam se koliko češ i uspjeti u tome. ali u globalu mislim da je rizik poprilično nizak.
Također i voditi računa da nemreš tu istu šumu na svoju ruku posjeći kako ti hoćeš, već po naputku šumarije.

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 04:40   #6
U Srbiji možeš dobro posjeći, imaju lijep zakon, samo treba vidjeti je li tvoja šuma pod šumom, što nije baš poželjno, ili je pod nečim drugim. Ako je pod nečim drugim, šumarije dozvoljavaju sjećenje cijele šume.

To je upravo dio koji ja poznajem, znači Smederevo, Požarevac, Veliko Gradište i slično. Može se naći manjih površina i ispod 1000 eura hektar, stariji ljudi znaju prodavati, ali to je baš ono, po hektar do 3-4, udaljenije pozicije, pa je teže nadzirati. Inače su oko 2000+-.

Može se naći i šuma koje su za sjeću, samo onda imaš i konkurenciju. Recimo, ja sam imao opciju za neke šume koje su na pola puta, cca 6-8 godina starosti, uglavnom šume bagrema.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 08:33   #7
Da, o tome sam razmisljao, da postoji mogucnost kradje, pogotovo kad je vlasnik neko ko nije domaci, hocu reci nije lokalac, svakako se sve to zna po selima. To bih valjda resio prostim obavestenjem da je teren miniran, . Cena ogrevnog drveta u Srbiji je ista kao sto je kolega gore pomenuo za HR, ali ne znam recimo kolika bi bila prosecna godisnja dobit ako se sece uz dozvolu sumarije i umereno, da bi se dozvolilo da se suma obnavlja i da se onda svake godine ima nesto prihoda. Meni nije cilj da posecem svu sumu i ostavim livadu, jer su to pasivni krajevi, sta bih onda posle s livadom? Inace, posto je kolega priblizno pogodio mesta, tacna lokacija je okolina Petrovca na Mlavi.

Nisam isao da vidim, isao bih tek na prolece ako se dotad ne proda, lik kaze da kroz sumu protice recica, ne znam da li je to prednost ili ne, i da li bi recimo doslo u obzir sadjenje one cuvene paulovnije, ili je to rezervisano za ljude koji zive tu gde je zemlja i koji mogu sebi da priuste da to obilaze, gaje, neguju itd, pisem ovo jer zaista ne znam nista oko poslova sa sumama i drvetom.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 12:41   #8
ma zaboravi to "miniranje" svugdje imaš lokalaca koji znaju svako drvo u šumi, i tu priču neće popušiti, a ako si ti 100km daleko njima netreba puno vremena da to sruše. možda ti je bolja opcija dakupiš neku jeftinu šikaru pa da ju raskrčiš i posadiš paulovinju negdje bliže jer to ti vjerojatno ntko neće krasti, a i prije češ imati korist, samo očito da je ulog već...
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 12:46   #9
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Da, o tome sam razmisljao, da postoji mogucnost kradje, pogotovo kad je vlasnik neko ko nije domaci, hocu reci nije lokalac, svakako se sve to zna po selima. To bih valjda resio prostim obavestenjem da je teren miniran, . Cena ogrevnog drveta u Srbiji je ista kao sto je kolega gore pomenuo za HR, ali ne znam recimo kolika bi bila prosecna godisnja dobit ako se sece uz dozvolu sumarije i umereno, da bi se dozvolilo da se suma obnavlja i da se onda svake godine ima nesto prihoda. Meni nije cilj da posecem svu sumu i ostavim livadu, jer su to pasivni krajevi, sta bih onda posle s livadom? Inace, posto je kolega priblizno pogodio mesta, tacna lokacija je okolina Petrovca na Mlavi.

Nisam isao da vidim, isao bih tek na prolece ako se dotad ne proda, lik kaze da kroz sumu protice recica, ne znam da li je to prednost ili ne, i da li bi recimo doslo u obzir sadjenje one cuvene paulovnije, ili je to rezervisano za ljude koji zive tu gde je zemlja i koji mogu sebi da priuste da to obilaze, gaje, neguju itd, pisem ovo jer zaista ne znam nista oko poslova sa sumama i drvetom.
A živiš u Hrvatskoj? Ja ne vidim baš neku računicu, kako je netko napisao eksploatacija je pola zarade +ne znaš oko toga, + krađa...
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 12:58   #10
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
A živiš u Hrvatskoj? Ja ne vidim baš neku računicu, kako je netko napisao eksploatacija je pola zarade +ne znaš oko toga, + krađa...
Cijena eksploatacije jako ovisi o udaljenosti i konfiguracije terena. Meni je ove (odnosno prošle) godine ekipa rušila i slagala drva uz cestu po 60 kn/m - njihov rad, motorke, benzin i ulje.
Moj "posao" je bio samo u tome da odredim koja stabla da ruše.
Ali to je ravna šuma, faktički uz cestu.

Autoru teme ne preporučam da ulazi u takav biznis.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 13:00   #11
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Cijena eksploatacije jako ovisi o udaljenosti i konfiguracije terena. Meni je ove (odnosno prošle) godine ekipa rušila i slagala drva uz cestu po 60 kn/m - njihov rad, motorke, benzin i ulje.
Moj "posao" je bio samo u tome da odredim koja stabla da ruše.
Ali to je ravna šuma, faktički uz cestu.
Uz cestu? Onda valjda treba netko ukrcati na kamion pa troškovi kamiona...htio sam reći da je to sve skupa lakše kada živiš u blizini te šume.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 13:09   #12
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Uz cestu? Onda valjda treba netko ukrcati na kamion pa troškovi kamiona...htio sam reći da je to sve skupa lakše kada živiš u blizini te šume.
Ja ta drva nisam prodavao, nego su bila za osobne potrebe.

Inače, kada se prodaje, to se obavlja preko posrednika koji dilaju sa drvima, njihov kamion, njihov utovar - cijena, koju bih od njih dobio bi bio oko 140-150 kuna po metru, dakle, meni bi ostalo oko 80-90 kuna/m. (Drva su miješana, raznih vrsta)
To su cijene bez papira

Sa papirima, uz porvrdu šumarije, cijena raste ali uglavnom na štetu prodavača.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 13:24   #13
Quote:
Mathasar kaže: Pogledaj post
ma zaboravi to "miniranje" svugdje imaš lokalaca koji znaju svako drvo u šumi, i tu priču neće popušiti, a ako si ti 100km daleko njima netreba puno vremena da to sruše. možda ti je bolja opcija dakupiš neku jeftinu šikaru pa da ju raskrčiš i posadiš paulovinju negdje bliže jer to ti vjerojatno ntko neće krasti, a i prije češ imati korist, samo očito da je ulog već...
Pa dobro, mogu i par pravih mina da postavim, mislim da bi se brzo proculo...

Inace, sve blize Beogradu je mnogo skuplje, ustvari na nekim pravcima je i dalje skuplje, cak bih rekao na svim drugim pravcima oko Beograda je zemlja mnogo skuplja, jedino je ovaj pravac prema istoku i jugoistoku jos koliko toliko ostao pasivan i ruralan, ali sa prelepom i cistom prirodom.
A ako vec treba da dam puno love, onda je bolje uzeti plodnu oranicu na severu, to sam vec uradio pre par godina, i zasada sam zadovoljan, oko 3% je je cista dobit.

A ti dakle mislis da moram ozbiljno uzeti u obzir kradju?
Ja inace volim prirodu pa cest oidem na izlete bas u te krajeve, ta suma je par km daleko od mog omiljenog mesta za boravak u prirodi, verovanto bi trebalo da se kod mestana raspitam da li ima kradje suma itd..
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 13:28   #14
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
A živiš u Hrvatskoj? Ja ne vidim baš neku računicu, kako je netko napisao eksploatacija je pola zarade +ne znaš oko toga, + krađa...
Ma ne, zivim u Beogradu, ali zar nije svejedno, ako neko hoce da mi krade drva, svejedno je gde sam ako nisam lokalac, bar to ja tako vidim.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 13:30   #15
Quote:
sivko5 kaže: Pogledaj post
Cijena eksploatacije jako ovisi o udaljenosti i konfiguracije terena. Meni je ove (odnosno prošle) godine ekipa rušila i slagala drva uz cestu po 60 kn/m - njihov rad, motorke, benzin i ulje.
Moj "posao" je bio samo u tome da odredim koja stabla da ruše.
Ali to je ravna šuma, faktički uz cestu.

Autoru teme ne preporučam da ulazi u takav biznis.
Cekaj Sivko, udaljenost od cega, od gradskih centara, ili udaljenost sume od nekog normalnog i pristupacnog puta?
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 15:23   #16
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Ma ne, zivim u Beogradu, ali zar nije svejedno, ako neko hoce da mi krade drva, svejedno je gde sam ako nisam lokalac, bar to ja tako vidim.
Nisam mislio toliko zbog krađe nego na svom terenu se lakše snaći, frend ima pilu, drugi frend ima kamion...ovako sve moraš plaćati po tržišnim cijenama...
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 15:28   #17
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Da, o tome sam razmisljao, da postoji mogucnost kradje, pogotovo kad je vlasnik neko ko nije domaci, hocu reci nije lokalac, svakako se sve to zna po selima. To bih valjda resio prostim obavestenjem da je teren miniran, . Cena ogrevnog drveta u Srbiji je ista kao sto je kolega gore pomenuo za HR, ali ne znam recimo kolika bi bila prosecna godisnja dobit ako se sece uz dozvolu sumarije i umereno, da bi se dozvolilo da se suma obnavlja i da se onda svake godine ima nesto prihoda. Meni nije cilj da posecem svu sumu i ostavim livadu, jer su to pasivni krajevi, sta bih onda posle s livadom? Inace, posto je kolega priblizno pogodio mesta, tacna lokacija je okolina Petrovca na Mlavi.
Kako misliš, što ćeš s tim? Bagrem, kad posjećeš, ako nisi izvukao sve korijenje, poslije raste još više. Za 12-14 godina imaš opet veća stabla, upravo za ogrijev.

A eto, kroz Petrovac prolazim svako malo, znam da ima masu šuma u cijeloj okolici, od autoputa, pa do Dunava, hoćeš prema Kučevu, hoćeš prema Žagubici, a imaš i tamo odmah do Rumunjske koliko hoćeš.

Samo ja ti takvu rabotu, bez nekoga svoga na terenu, ne bi preporučio.

Quote:
Nisam isao da vidim, isao bih tek na prolece ako se dotad ne proda, lik kaze da kroz sumu protice recica, ne znam da li je to prednost ili ne, i da li bi recimo doslo u obzir sadjenje one cuvene paulovnije, ili je to rezervisano za ljude koji zive tu gde je zemlja i koji mogu sebi da priuste da to obilaze, gaje, neguju itd, pisem ovo jer zaista ne znam nista oko poslova sa sumama i drvetom.
Sve ti se to jako brzo nauči. Samo moraš imati volje. U biti, najbitnije je dobro znati matematiku i sve lijepo ukalkulirati. Ako to znaš, super.

Voda? Može biti prednost, može biti mana, ako nije prevelika rječica, onda je možeš sam kanalizirati, proširiti, kako god, i sve pet. Ako je već veći tok i dosta oscilira, može biti zeznuto.

Inače, meni se nudi neko veće šumsko područje u okolici Novog Sada, no to mi je nekako preriskantno, ako nemam nekoga zaduženog za to da svako malo navrati.

Ja ne bi ni razmišljao o pauloniji, pored bagrema.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 16:15   #18
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Cekaj Sivko, udaljenost od cega, od gradskih centara, ili udaljenost sume od nekog normalnog i pristupacnog puta?
Udaljenost od puta kojim može prići kamion za utovar. Jer ako je predaleko od takvog puta onda moraš dodatno plaćati prijevoz do puta. Isto ti je jako bitno da li je šuma ravna ili je puno gudura/prijevoja. Tada je izvlačenje drva iz tih rupa opet extra trošak.
I nemoj olako shvatiti ni upozorenja o krađama. Krasti ti mogu lokalci direktno iz šume, a mogu ti krasti i drugi kada su drva već posložena za prodaju.

Meni je svejedno što ćeš sa svojim kapitalom, ali ja osobno (sa mojim iskustvima) nikad ne bi ulazio u tako nešto.
Previše je varijabli.
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 17:03   #19
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Nisam mislio toliko zbog krađe nego na svom terenu se lakše snaći, frend ima pilu, drugi frend ima kamion...ovako sve moraš plaćati po tržišnim cijenama...
Pa jbg, ne mozes bas da zivis u gradu, imas posao, investiras svuda po malo, i sad da ocekujes besplatnu pomoc prijatelja kad su takve stvari u pitanju.

A i nasi seljaci se izbezobrazili, nema odavno vise nista na drugarskoj osnovi, sve je interes.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 17:16   #20
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Pa jbg, ne mozes bas da zivis u gradu, imas posao, investiras svuda po malo, i sad da ocekujes besplatnu pomoc prijatelja kad su takve stvari u pitanju.

A i nasi seljaci se izbezobrazili, nema odavno vise nista na drugarskoj osnovi, sve je interes.
Nisam mislio da to nužno mora biti besplatno ali općenito lakše je poslovati na svojem području. Slažem se sa onim što je netko napisao, koji se kuži u to, da ne bi ulazio u to.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:51.