Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2017., 09:20   #61
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
ne kužim baš... bmi mi je 30.1 i spadam u pretile a imam 90 kila mišića.
statistika. ah...
bmi su pravili žgoljavi anglosaksonski znanstvenici koji su djetinjstva proveli po internatima na grupnoj masturbaciji, a na školskom dvorištu su ih tukli oni s većim BMI-jem.. otuda to, traume iz djetinjstva..

najnovija saznanja govore o tome da se vidi na prvi pogled koja je osoba nezdravo debela, ali još nije jasno jel debela zbog neke bolesti, nezdravog života ili je sklonija obolijevanju jer je debela..

Zadnje uređivanje nezgodan2 : 04.05.2017. at 09:31.
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 09:41   #62
Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
bmi su pravili žgoljavi anglosaksonski znanstvenici koji su djetinjstva proveli po internatima na grupnoj masturbaciji, a u dvorištu su ih tukli oni s većim BMI-jem.. otuda to, traume iz djetinjstva..

najnovija saznanja govore o tome da se vidi na prvi pogled koja je osoba nezdravo debela, ali još nije jasno jel debela zbog neke bolesti, nezdravog života ili je sklonija obolijevanju jer je debela..
To sa BMIjem je klasicna prica kako se podaci mogu koristiti za sve zivo. To sto je na ovom topicu uopce naceta tema BMI ja na taj nacin je zapravo totalno pogresno. Pise u onom clanku kojeg sam linkao, sam overweight znaci jako malo. Ono sto je problem je teski oblik obesitija, to skracuje zivotni i radni vijek, krvotok ne funkcuionira dobro, kosti ne mogu podnjeti teret... ovo sto netko ima 30.1 (ili citava nacija) i odmah ga se etiketira je prilicno jadno. BMI je vrlo reducirana brojka i izracun je jednostavan, i same kategorije su vrlo grubo grupirane. Nacija koja ima preko 80% overweight i 10% obese je vjerojatno u manjim problemima od nacije koja ima 40% overweight ali i 20% obese, jer ovih 80% overweightasa se moze motati oko 25.1, a 10% obese moze biti na 40. Znaci 20% radne snage ti je ni za sta. Tako da sve ovo sto kolege forumasi stavljaju na forum (pogotovo ako je selektivno i ako se usporedjuju razlicita istrazivanja/metode), uzimajte s velikim oprezom. I ne vjerovati svemu sto se procita na forum.hr. Hrvatska nije druga na svijetu po broju 18+ muskaraca: overweightasa, to je jednostavno fake news, netko namjerno siri horor price.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ass_Index_(BMI)
uopce nismo na top popisu, cak ni kad bi usporedjivali razlicite izvore, tih 67% nas svrstava na <20tog mjesta. I tih 67% zvuci visoko (i jeste), ali ako pogledamo da SAD, Australija, Novi Zeland, Kanada, ... imaju vise, ne vidimo bas neku nuzno negativnu poveznicu sa ekonomijom.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 20:08   #63
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
ne kužim baš... bmi mi je 30.1 i spadam u pretile a imam 90 kila mišića.
statistika. ah...
Ja sam inače na poslu i u društvu poznat kao "žgoljo" i uvijek se provlači pitanje "Kad ćeš se udebljati?". I redovno svi kažu da sam mršav a neki i "taman".

Računam si sad taj BMI i ispada da, ako se udebljam još 2 kg, bit ću overweight.

Genijalno
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 08:57   #64
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Ja sam inače na poslu i u društvu poznat kao "žgoljo" i uvijek se provlači pitanje "Kad ćeš se udebljati?". I redovno svi kažu da sam mršav a neki i "taman".

Računam si sad taj BMI i ispada da, ako se udebljam još 2 kg, bit ću overweight.

Genijalno
Potpis.
kad sam bio u najboljoj formi, trenirao za maraton i olimpijski triatlon, bmi mi je bio 25,1. Imao sam kolege kojima je, u istim okolnostima, bmi bio 28. a sami mišići.
Dakle, svemirska bedastoća.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 11:42   #65
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Jesam li ja imenom i prezimenom negdje potpisao ovo što je ova bagra političara izglasala prošli tjedan u moje ime??
https://narod.hr/hrvatska/plenkovice...lade-55-godina

Solidarnost, a u biti političari odlučuju koliko će ti uzeti na plaći krenuvši od prireza, poreza, mirovinskih, zdravstvenih itd.

Pazi sad.

27% manje su manje solidarne mirovine jer se utoliko manje izdvaja za prvi stup ako si unutar drugog stupa. Tih 27% se trenutno isplacuje iz proracuna kojeg placamo za druge stvari.

To sto ustedjevina drugog stupa trenutno ne pokriva 27% nego samo 10-tak% je samo dokaz tog neodrzivog stanja.

Ako hoces iskreno ja se za svoju mirovinu nadam samo onome sto mi pise na drugom stupu kao iznos koji je moj.

Na kraju krajeva, nitko ne bi bio solidaran, a niti bi da se reze. Najbolje da Sv Petar plati mirovine. Ne ide tako.

A znas sto je najgore? To sto ce netko dobiti izbore na temelju "velikodusnog dopustanja povratka u samo 1. stup i 27% povisice", te nacionalizirati novac velikog broja ljudi iz 2. stupa i onda smo "back to square one", opet kompletne mirovine ovise o porezima, sustavnog izlaska iz zacaranog kruga nema a politicari imaju kesha iz 2. stupa za podijelit.

A onda ce mirovine svima dolje po uravnilovci jer novca jednostavno - nema.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 11:58   #66
Da li si siguran da ćeš vidjeti taj novac iz II stupa u bliskoj budućnosti?

Koje godine će prvi umirovljenici početi odlaziti u mirovinu i dobivati novac iz svojih mirovinskih fondova tj. drugog stupa?

Niđe veze u ovoj banani sa solidarnošću.
Solidarnost se provlači samo kao teorija, a u praksi nitko te ništa ne pita već ti uzima koliko hoće i dokle hoće.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 12:38   #67
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Da li si siguran da ćeš vidjeti taj novac iz II stupa u bliskoj budućnosti?

Koje godine će prvi umirovljenici početi odlaziti u mirovinu i dobivati novac iz svojih mirovinskih fondova tj. drugog stupa?

Niđe veze u ovoj banani sa solidarnošću.
Solidarnost se provlači samo kao teorija, a u praksi nitko te ništa ne pita već ti uzima koliko hoće i dokle hoće.
Pa 2019, zato se taj dodatak i mijenja ovim prinosom drugog stupa, pa se kakti smanjuje mirovina.

Dakle - nije da su to "odlucili" jucer...

I.

P.S.

A ako mi to netko odluci uzet, nacionalizirat ili kaj god... ima da so Strazbura potegnem.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 12:57   #68
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Pa 2019, zato se taj dodatak i mijenja ovim prinosom drugog stupa, pa se kakti smanjuje mirovina.

Dakle - nije da su to "odlucili" jucer...
Kad su uvodili 3tupni mirovinski sustav, "odluka" je bila da se pocne sa omjerom 15:5 (I : II stup) ali se reklo da ce se taj omjer polako prebacivati u korist II stupa. Plan nije bio da se mirovina smanjuje nego da se s reforma provede bez znacajnih udara. Plan je na papiru bio dobar, ali kao sto smo vidjeli, to je bila jedna velika laz (ili nesposobnost).
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 13:06   #69
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Kad su uvodili 3tupni mirovinski sustav, "odluka" je bila da se pocne sa omjerom 15:5 (I : II stup) ali se reklo da ce se taj omjer polako prebacivati u korist II stupa. Plan nije bio da se mirovina smanjuje nego da se s reforma provede bez znacajnih udara. Plan je na papiru bio dobar, ali kao sto smo vidjeli, to je bila jedna velika laz (ili nesposobnost).
I onda je netko odlucio da se "dopusti povratak" u "samo prvi stup" i dao se dodatak umjesto da se ovaj ostri i bolni rez zapravo sveo na nesto malo blaze. Iskreno ne znam za cije je to bilo vlade jer je mjera bili populisticka i neodrziva. Mislim da je cak jos za smradanera to bilo...

Zahebali su sve koji su morali u drugi stup i pricalo se od prvog dana da ce mirovine pasti svima koje je dohvatilo i da ce tek ekipa koja uplacuje u 2. stup preko 30 godina imati koristi.

Sad se odjednom svi cude tome ko pura dreku i krivi su im svi: HDZ, SDP, ustase, partizani, komunitsti, mao ce tung, kim jong un, tito partija itd...

I.

P.S.

Da ja svih svojih 20% uplacujem za sebe mirovinu bi na nicijoj grbaci zivio na putu oko svijeta vjerojatno...
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 13:10   #70
Da, valjda su očekivali da će omjer biti 3:1, a ne 1,3:1, od čega 0,4 državnih službenika.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 14:32   #71
Kujundžić: Hrvatskom zdravstvu prijeti urušavanje

MINISTAR zdravstva Milan Kujundžić istaknuo je da treba što prije otvoriti temu prihoda hrvatskog zdravstva, ustvrdivši kako se sa sadašnje 23 milijarde kuna ne može očuvati njegova dostupnost i kvaliteta, pri čemu postoji i rizik da se sustav uruši.

"Prihodovna strana u hrvatskom zdravstvenom sustavu je tema koju se mora što prije otvoriti, jer će tim prije narod izaći iz rizika da se zdravstveni sustav vrlo ozbiljno, bojim se i nepopravljivo, uruši", izjavio je Kujundžić na poslovnom doručku u organizaciji Američke gospodarske komore (AmCham).

Sa sadašnjih oko 23 milijarde kuna ne može se sačuvati ni dostupnost niti kvaliteta sustava, a posebice pratiti nove trendove u medicini. Pritom bi bilo krajnje neprimjereno, kaže Kujundžić, podizati stopu doprinosa za zdravstveno osiguranje od 15,5 posto koju građani izdvajaju iz svojih plaća, jer time ne bismo ništa riješili pošto taj doprinos plaća samo oko 1,3 do 1,4 milijuna ljudi.

"Moramo otvoriti dijalog tko bi sve trebao plaćati, odnosno gdje namaknuti još novca", naglasio je Kujundžić dodavši kako bi trebali otvoriti i temu eventualnog povećanja cijene dopunskog zdravstvenog osiguranja. Pritom je naveo primjer Slovenije gdje je nedavno ukinuto dopunsko osiguranje tako što je pretvoreno u obvezno.

Upozorio je da samo trećina građana uplaćuje doprinose za zdravstveno osiguranje, dok svi drugi koriste zdravstveni sustav bez osobnog plaćanja, a trebalo bi težiti prema 50 posto građana koji plaćaju doprinose, kao u većini europskih zemalja.

Ukupni deficit u zdravstvu trenutno iznosi oko 8 milijardi kuna, pri čemu lani nije bio povećan, kaže Kujundžić i ističe da treba racionalizirati troškove. "Trenutno užurbano pripremamo IT sustava kojim bismo mogli bolje kontrolirati financijska, organizacijska i stručna zbivanja u sustavu", najavio je.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/k...je/967950.aspx
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 14:37   #72
zanimljivo kako se rupa i otvorila uvođenjem IT sustava
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 21:48   #73
Da, da, da samo 1,3 milijuna hrvata uplaćuje iz solidarnosti u solidarni zdravstveni sustav
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 06:58   #74
Hm, mene zanima neka druga računica.

Tj. opet po standardu za Hrvatsku.

Znači, sad smanjenje penzija za 27%. To je 73%, poslije mogu lagano drugi ubaciti u prvi, i reći, to je to, povećamo za 25% ono što smo spustili.

Međutim, to je onda 91,25% sadašnjih mirovina, plus što će se za generacijsku solidarnost ići 20%, a drugi stup neće postojati. Čisti dobitak 8,75%. Cca 2,1 milijarda kuna viši prihodi od rashoda u toj računici.

Najveći problem nije sam broj radnika, nego i male plaće, te siva ekonomija, odnosno plaćanje na ruke.

Na 1.5 radnika na jednog penzionera, sa duplim plaćama, praktički ne bi bilo problema.

Znam, lako je napisati idealan omjer, ili bolji omjer, ali problem je što se ne vidi dalje od mandata, ako i toliko.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 14:32   #75
Jedino će braniteljske povisiti kaže Medo

Ipak ljudi žive loše
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 14:49   #76
Inače,
ukidanje dodatka na mirovine od 27% nije smanjenje mirovina za 27%, nego za 22%.
NN101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 16:54   #77
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Jedino će braniteljske povisiti kaže Medo

Ipak ljudi žive loše
Plus imaju prioritet u zdravstvenom sustavu.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 17:30   #78
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Plus imaju prioritet u zdravstvenom sustavu.
A i njihovi glasački listići su brojni.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 18:35   #79
Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Plus imaju prioritet u zdravstvenom sustavu.
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
A i njihovi glasački listići su brojni.
Imamo Hrvatsku
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 18:56   #80
Društvo, nije mi jasno ovo računanje godina starosti. Da li svi oni kojima je u platnim listama vidljivo da svih 20% ide u prvi stup zadržavaju tih nekakvih 27%?
Bez obzira na trenutnu starost i bez obzira kada bi se odlučili na mirovinu
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:59.