Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2012., 15:08   #1
Znanost dokazala: Rasisti i konzervatvci su glupi.

Znanost dokazala: Rasisti su glupi!

Ovo je teško nježno reći, no prema jednom novom znanstvenom istraživanju, ljudi skloni rasizmu, predrasudama, pa i konzervativnim političkim opcijama jednostavno su u prosjeku glupi

Nema sumnje da će rezultati nove studije, koja nalazi poveznice između tri vruće teme – rasizma, političkih ideologija i inteligencije - u javnosti izazvati velike polemike i kritike, međutim voditelj istraživanja Gordon Hodson sa Sveučilišta Brock u Ontariju kaže da ova činjenica proizlazi iz analize dviju opsežnih studija.

Prema izviješću koje je predstavljeno u novom broju časopisa Psychological Science, djeca s nižim kvocijentom inteligencije u zrelijoj dobi češće razvijaju predrasude. Manje inteligentni odrasli ljudi gravitiraju pak prema društveno konzervativnim ideologijama koje ističu važnost hijerarhije i otpor prema promjenama, što u konačnici doprinosi jačanju predrasuda, tvrdi Hodson.

'Predrasude su izuzetno složene i višeznačne, pa je vrlo važno razotkriti i razumjeti sve čimbenike koji im pridonose', objasnio je kanadski psihijatar.

Mozak i pristranost

Politološka istraživanja izbornih rezultata već su ranije utvrdila da su predrasude svojstvenije desnom biračkom tijelu, a neke znanstvene studije našle su jasnu vezu između nižih razina obrazovanja i snažnijeg rasizma. Hodson je zaključio da je sljedeći logičan korak pokušati utvrditi postoji li povezanost između IQ-a i predrasuda.

Njegov je tim analizirao dvije dugotrajne studije Britanaca – jednu koja je pratila djecu rođenu u ožujku 1958. i drugu koja je učinila isto s djecom rođenom u travnju 1970. Sva djeca prošla su testiranje inteligencije u dobi od 10 i 11 godina te ponovno sa 30 i 33 godine, a istovremeno su mjerene i njihove razine društvenog konzervativizma i rasizma.

U prvoj studiji mjerena je verbalna i neverbalna inteligencija testovima u kojima ljudi moraju pronaći sličnosti i razlike među riječima, oblicima i simbolima. U drugoj su kognitivne sposobnosti istražene na četiri načina koji su, među ostalim, uključivali zadatke kao što je crtanje oblika, definiranje riječi, prisjećanje brojeva i otkrivanje sličnosti među riječima.

Društveni konzervativci definirani su kao ljudi koji su se slagali s izjavama kao što su primjerice: 'Obiteljski život stradava kada majka radi puno radno vrijeme' ili 'Škole trebaju učiti djecu da poštuju autoritete'. Odnos prema drugim rasama mjeren je reakcijama na tvrdnje kao što je, primjerice: 'Nemam ništa protiv toga da radim s ljudima druge rase.' Autori studije ističu da su procjenjivali samo snažno izražen rasizam jer većina ljudi, koliko god bili egalitaristi, ima određene nesvjesne rasne predrasude.

Rezultati su potvrdili očekivanja tima - da djeca niske inteligencije u zreloj dobi pokazuju sklonost rasizmu. No čimbenik koji je objasnio vezu između ove dvije varijable bio je politički. Naime, kada su istraživači u analizu uključili društveni konzervativizam, pokazalo se da je ova ideologija odgovorna za dobar dio sprege između inteligencije i pristranosti – ljudi manjih kognitivnih sposobnosti također su imali manje kontakta s drugim rasama.

'Ovo otkriće u sladu je s ranijim koje je pokazalo da je kontakt među različitim skupinama mentalni izazov te da kognitivno iscrpljuje, kao i s rezultatima koji pokazuju da kontakti smanjuju predrasude. Moguće je da postoje kognitivna ograničenja koja ljudima otežavaju da svijet vide iz perspektive neke druge skupine. Društveno konzervativne ideologije uglavnom nude strukturu i red, pa mogu biti privlačne ljudima niže inteligencije. Na nesreću, one istovremeno često jačaju predrasude', smatra Hodson.

No kanadski znanstvenik ističe da bi bilo pogrešno na temelju ovih rezultata zaključiti da su svi liberali pametni, a konzervativci glupi jer oni pokazuju prosjeke u velikim skupinama.

'Postoje mnogi primjeri vrlo inteligentnih konzervativaca, kao i ne baš bistrih liberala, a također i konzervativaca s visokim principima kao i vrlo netolerantnih liberala', istaknuo je Hodson.

Pojednostavljen svjetonazor

Neki stručnjaci upozoravaju da ova studija ipak ima određenih nedostataka. Tako društveni i kognitivni psiholog Brian Nosek sa Sveučilišta u Virdžiniji smatra da postoje i druga moguća tumačenja utvrđenih korelacija. Naime, prema Noseku, istraživanje ljevičarskih liberala s tipičnim naivnim idejama kao što je primjerice: 'Sva su djeca geniji, samo svako na svoj način', mogla pokazati da su ljudi s ovakvim idejama također glupi. Drugim riječima, kaže Nosek, moguće je da bi se glupost prije mogla povezati s određenim ekstremnim pojednostavljenim shvaćanjem svijeta nego s određenom političkom ideologijom.

'Mislim da niži kognitivni kapacitet može dovesti do pojednostavnjenih svjetonazora, a jedan od njih može se utjeloviti u desničarskoj ideologiji prema kojoj nepoznati ljudi predstavljaju prijetnju, a svijet je opasno mjesto. Prema drugom pojednostavnjenju, svi su pak ljudi divni', rekao je Nosek.

http://www.tportal.hr/scitech/znanos...-su-glupi.html
babalui777 is offline  
Old 27.01.2012., 15:22   #2
Pa to je u skladu sa praksom. Moji poznanici konzervativci su uglavnom prilično neinteligentni. Jednostavno, da su inteligentni onda ne bi mogli biti takve konzerve zaostale u prostoru i vremenu.
golub01 is offline  
Old 27.01.2012., 15:47   #3
drago mi je da sad i to imamo znanstveno dokazano :-)
Flat is offline  
Old 27.01.2012., 16:06   #4
pa to je otkriće tople vode. ovo je općepoznata stvar. poznato je da su najveći rasisti crnci, a najveći konzervativci muslimani. dakle sve je bilo jasno i prije ovoga.
divizija is offline  
Old 27.01.2012., 16:12   #5
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
pa to je otkriće tople vode. ovo je općepoznata stvar. poznato je da su najveći rasisti crnci, a najveći konzervativci muslimani. dakle sve je bilo jasno i prije ovoga.
ne prica se o nacijama, vjerama i rasama vec o konzervativcima unutar nabrojanih skupina.
Flat is offline  
Old 27.01.2012., 16:19   #6
Pa rasizam u striktnom smislu i jest karakterističan za manje inteligentne ljude u pravilu,jer se tu radi o diskriminaciji po (uvjetno rečeno) ne-društvenim kriterijima,dakle nečemo što nije izravno vezano za kulturu,moral,političke stavove itd neke grupe ljudi,odnosno po pukom fizičkom izgledu. Samo,koliko god takvi pogledi na druge ljude bili primitivni,teško se može govoriti o manjoj pameti ljudi koji imaju inače diskriminatorske,podcjenjivačke stavove o drugome bez eksplicitno rasnog (ili bar ne u toliko mjeri rasnog) tumačenja u svom stavu. Recimo,Slovenci i još više,Talijani,imaju o Hrvatima podcjenjivačke stavove,koji naročito kod Talijana ulaze u okvire i rasizma i drastičnog nepoštivanja ljudskog dostojanstva,a opet,ne radi se o neinteligentnim ljudima. Mislim da su takvi stavovi o drugima više vezani za odgoj i neku vrstu lokalne malograđanštine i licemjerja(snobizma,kvazi uglađenosti) koju se u pojedinim sredinama smatra prihvatljivom prema nekom drugom i drugačijem,daleko više nego deficit pameti same po sebi.
Gluskab is offline  
Old 27.01.2012., 16:26   #7
Quote:
flatoos kaže: Pogledaj post
ne prica se o nacijama, vjerama i rasama vec o konzervativcima unutar nabrojanih skupina.
Pa kako od njega ocekujes da shvati!? Pa to i sam naslov potvrdjuje.
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Old 27.01.2012., 16:34   #8
Quote:
miky0 kaže: Pogledaj post
Pa kako od njega ocekujes da shvati!? Pa to i sam naslov potvrdjuje.
prica se o opcoj populaciji konzervativaca, a ja diviziju ne bi svrstao samo tako u te prosjecne iako sam uvjeren da ce se boriti da dokaze suprotno zakljucima studije iako se protiv znanstvenih argumenata moze ici samo znanstvenim argumentima. mi se tu nemamo sto ne slagati sa ovom studijom dokle god nemamo drugu studiju koja bi tezu navedene studije srusila.
Flat is offline  
Old 27.01.2012., 17:47   #9
Quote:
flatoos kaže: Pogledaj post
ne prica se o nacijama, vjerama i rasama vec o konzervativcima unutar nabrojanih skupina.
naravno, samo napominjem da je unutar crnaca najraširenija pojava rasista i to najtvrđeg soja, a unutar muslimana najraširenija pojava najzatucanijeg konzervativizma.
divizija is offline  
Old 27.01.2012., 17:50   #10
Quote:
flatoos kaže: Pogledaj post
prica se o opcoj populaciji konzervativaca, a ja diviziju ne bi svrstao samo tako u te prosjecne iako sam uvjeren da ce se boriti da dokaze suprotno zakljucima studije iako se protiv znanstvenih argumenata moze ici samo znanstvenim argumentima. mi se tu nemamo sto ne slagati sa ovom studijom dokle god nemamo drugu studiju koja bi tezu navedene studije srusila.
ja se slažem sa zaključcima studije.

samo napominjem unutar kojih rasa i vjera je rasizam i zatucani konzervativizam najraširenija pojava. samo zato što je rasizam šuplja ideologija ne znači da ne postoje prosječne razlike između skupina.
divizija is offline  
Old 27.01.2012., 17:55   #11
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
ja se slažem sa zaključcima studije.

samo napominjem unutar kojih rasa i vjera je rasizam i zatucani konzervativizam najraširenija pojava. samo zato što je rasizam šuplja ideologija ne znači da ne postoje prosječne razlike između skupina.
Istina, ne treba ti nikakvo znanstveno istrazivanje da se vidi kako su liberalni Njemci ili Skandinavci pametniji od konzervativnih arapa ili crnaca.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 27.01.2012., 17:59   #12
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
ja se slažem sa zaključcima studije.

samo napominjem unutar kojih rasa i vjera je rasizam i zatucani konzervativizam najraširenija pojava.
ja se s tobom potpuno slazem.
Flat is offline  
Old 27.01.2012., 18:23   #13
Rasploženo tvrdim da je studija na mjestu.Uglavnom,predrasude imaju likovi skrćene pameti.To je oduvijek tako.Balans čovječanstva.Da njih nema,mogli bi se pozabvati ozbiljnim problemima i danasi imati platformu u blizi Marsa.

No želim reći i slijedeće;
-rasizam je uvjetna kateogorija u multirasnim društvima.Nije toliko da ljudi iz čista hira ili povoda mrze drugu rasu,nego se nalazi da iz socijalnih razloga i razloga osobne identifikacije,postoje podijele,nameću se posebni kvartovi,ulice,predgrađa itd.
Ljudi se biološki identificiraju sa svojom rasom.Naravno,i to je jednako krivo,ali to će postojati još najmanje 100 godina.

Konzervatizam je po meni puka sterilnost.Suvišna riječ u političkom vokabularu.To je kao da se netko želi zamrznuti u vremenu u kojem živi,proživljava.Želi ostaviti stvari kakve jesu.
U dubini razumijem taj poriv,ali je to predjetinji nagon.To mora prestati.
Čovjek i društvo su se razvijali tijekom tisuću godina,pa ne vidim trag ozbiljne želje za konzervacijom,osim inkvizitorskih lomača za par milijuna ljudi.
__________________
"..Slijedi život s mnogo pouzdanja čak i onda kada je budućnost nedostupna očima smrtnika.."-Homer
Peća is offline  
Old 27.01.2012., 18:25   #14
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Rasploženo tvrdim da je studija na mjestu.Uglavnom,predrasude imaju likovi skrćene pameti.To je oduvijek tako.Balans čovječanstva.Da njih nema,mogli bi se pozabvati ozbiljnim problemima i danasi imati platformu u blizi Marsa.

No želim reći i slijedeće;
-rasizam je uvjetna kateogorija u multirasnim društvima.Nije toliko da ljudi iz čista hira ili povoda mrze drugu rasu,nego se nalazi da iz socijalnih razloga i razloga osobne identifikacije,postoje podijele,nameću se posebni kvartovi,ulice,predgrađa itd.
Ljudi se biološki identificiraju sa svojom rasom.Naravno,i to je jednako krivo,ali to će postojati još najmanje 100 godina.

Konzervatizam je po meni puka sterilnost.Suvišna riječ u političkom vokabularu.To je kao da se netko želi zamrznuti u vremenu u kojem živi,proživljava.Želi ostaviti stvari kakve jesu.
U dubini razumijem taj poriv,ali je to predjetinji nagon.To mora prestati.
Čovjek i društvo su se razvijali tijekom tisuću godina,pa ne vidim trag ozbiljne želje za konzervacijom,osim inkvizitorskih lomača za par milijuna ljudi.
Opet...imas i onu tezu...tko nije liberalan u mladosti nema duha, a tko nije konzervativan u starosti nema pameti.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 27.01.2012., 18:32   #15
i crnci također slabije rješavaju IQ testove ( ). uglavnom crnci i jesu rasisti, tako da je ovo jednim dijelom potvrda poznatoga.
zmay is offline  
Old 27.01.2012., 18:45   #16
Ovo niti rubno nije politička tema. Molim pokretača teme da se javi moderatoru društvenih znanosti i pita ga hoće li je prebaciti odavde k sebi. Ja je ovdje zatvaram.
the edge is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:59.