Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2016., 11:24   #61
Quote:
Alienica kaže: Pogledaj post
Možeš sve što možeš u sušilicu, dapače. To bi trebalo biti OK. Za tuširanje kofera s vrelom vodom, ne znam, važno je da budu izložene temperaturi višoj od 60 stupnjeva neko vrijeme (koje nije predugo - provjeri na netu, ne znam napamet). Sad, što god može dovesti do takve temperature - voda, zrak, pećnica, sušilica... funkcionirat će. Naravno ako se stvari ne rastope. Za laptop je zeznuto jer mislim da ne podnosi tolike temperature.

Možeš staviti i na 40 stupnjeva, ali onda treba držati bar 8 sati, ja mislim. Ali to je zeznuto kako postići da ne prelazi 40. A isto mora biti zatvoreno da ne mogu pobjeć (palo mi je na pamet upaliti pećnicu i ostaviti ju lagano otvorenu, ali onda bi mogle pobjeći). Postoje posebni uređaji za to u koje možeš zatvoriti laptop i stvari na cijeli dan, a oni održavaju temp. od 40 da se ne hladi ni ne grije iznad toga, mogu se naručiti preko interneta, tako ljudi rješavaju laptope, neke osjetljive jakne i sl. stvari.

Znam da nisam previše pomogla, ali nadam se da ću bar inspirirati neke učinkovite ideje.
znam i za te uređaje, ali mi je fakat preskupo. pitat ćemo i servis opet kako riješiti elektronske uređaje. prijatelj mi sad govori i za neke fore s fenom za kosu - koliko to može biti učinkovito? da primjer: stavim laptop u neku vreću, usmjerim fen i ponavljam par puta? mislim da je tako lako, vjerojatno bi već našla potvrđene slučajeve na netu, ali se hvatam za sve.
Trina Moe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 11:51   #62
Je, skupi su i treba čekat na njih. Ovo s fenom je dobra ideja, možeš tako. Samo je važno da sve bude na preko 60 bar nekih 20 minuta. Sad, hoće li to laptop podnijet, valjda hoće.
Alienica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 12:20   #63
Quote:
Alienica kaže: Pogledaj post
Je, skupi su i treba čekat na njih. Ovo s fenom je dobra ideja, možeš tako. Samo je važno da sve bude na preko 60 bar nekih 20 minuta. Sad, hoće li to laptop podnijet, valjda hoće.
e, hvala ti ogromna na savjetima i na ovom što na fen nije negativan odgovor. čitala sam različite komentare na fen, ali onako, ako je vruć zrak u pitanju, nadam se da bi moglo raditi. možda budem i hardcore strategiju s laptopom radia, da ga držim cijelo vrijeme zatvorenog u vreći, a onda redovno otvaram (iznad kade) i sušim fenom. znam da moram paziti na sve, ali ovo je najbolje što mogu. ili ga odnijet na neki servis, reći im da ga rastave i da paze na bube, al to mislim da je previše.

u svakom slučaju, ja se nadam da ću se uspjet preselit bez buba jer opet razmišljam da bi onda svatko tko ih ima, morao ostati u karanteni godinu dana dok se to sigurno ne sanira. a kako vidim, ni sanacija nije uvijek moguća, ljudi se hrvu mjesecima, ako ne i duže. zato mi je jedina utjeha što opet imam "samo" robu (koja i je najgora), ali bar ne selim dušeke, jastuke, madrace itd.

još jednom hvala i držte fige.
Trina Moe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 11:58   #64
Quote:
Trina Moe kaže: Pogledaj post
da, već sam krenula luditi i non stop ih tražiti svuda itd. zato i kreiram strategiju za preseljenje, ali se stresiram užasno da ih ne prenesem.

glavni problem je nastao zbog toga što su nam čistači rekli da nakon što odrade prvi tretman nema živih buba, nego se kasnije vraćaju zbog jaja. ja i cimerica smo oprale svu odjeću koju imamo, a ljudi iz servisa su nam odradili termski obuću, kofere i jakne. za par dana, nakon što prvo osjećam i ubode, vidim 2 žive bube na koferu. odjeću ne držim vani, i dalje je u plastičnim vrećama, samo što su one otvorene. mada se jaaaaako nadam da bube nisu našle put, ali budimo realni, moguće je.

ono što mi i dalje nije jasno, koliko god bilo i logično, da se one stvarno tako lako prenose i sve, šta ne bi onda cijeli svijet imao stjenice u kući? mislim masa ljudi ne mora znati da ih ima, ode kod prijatelja, prenese. pokušavam naći utjehu u svemu ovom i nadati se da ću uspjet nekako riješiti. također, ako vam još nešto na pamet padne oko laptopa, vičite. ne znam je li moguće parnim čistačem (ili zamoliti servis da mi pređe terminski laptop) očistiti laptop i nadati se da će ubiti sve?

dalje, obuću ako ne operem nego samo ubacim u mašinu za sušenje, misliš da bi to bilo dovoljno? i kofere ipak ne mogu očistiti na kemijskom pa je li dovoljno oprati ih u kupatilu vrelom vodom i možda preći još peglom?

znam da je gomila pitanja, ali ludim i moram sve provjeriti što imam na raspolaganju. ne želim sve bacati ako ne moram.

toliko troškova, ali mi ništa nije bitno ako ih riješim.
Pozdrav od još jedne žrtve

Situacija kod mene je sljedeća, prije nekih 2-3 mjeseca primjetio sam na plahti neke crvene i smeđe fleke ali pošto je plahta sama po sebi šarena mislio sam da su to uzorci i nisam pridavao previše pažnje. Da bi me prije nekih par tjedana uredno počelo svrbiti po noći i ujutro kad se probudim. Kako su se taman poceli pojavljivati komarci mislio sam da su oni. Nakon par dana sam skuzio da svrab ne prestaje i cim malo pocnem cohat pojave mi se mali plikovi kao neka alergija (sto mi je bilo jako cudno jer nikad do sada nisam bio alergican, ali reko proći će).

Dalje, prosli tjedan odem na more, bio 5 dana i tamo ni 'a' od alergije, reko super prošlo. I onda sinoc šok, vratim se u svoj krevet doma, legnem ja spavati i osjetim neke sitne bubice po meni stalno, upalim ja svjetlo a ono na krevetu i po zidu nekih stotinjak tih sitnih 'bubica' za koje sam kasnije procitao da se radi u stjenicama.

E sad nakon što sam pročitao o kakvim se gamadima tu radi i sve one ekstremne načine za rjesavanje meni nikako nije jasno ovo sto je i Trina_Moe napisala, ako se one uistinu tako lako prenose kako je moguće da tako mali broj ljudi zapravo ima problema s njima? Po nekoj logici taj problem bi trebalo imati skoro svako drugo kucanstvo, to mi nikako nije jasno.

Zadnje uređivanje El_Chino : 26.06.2017. at 12:29.
El_Chino is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 14:52   #65
I ja imam problema sa stjenicama. Ne znam od kuda se pojavile. Na vikendici nisam bio nekoliko mjeseci (preko zime) dodjem na proljeće i evo ih. Prvo nisam znao što me snašlo, alergija komarci ili što. No definitivno su stjenice. Vidio sam ih a neke i ubio prstima....Izbacio sam krevet iz sobe na balkon i rješio apstinirat od vikendice neko vrijeme. Jednostavno više nemam ideju što napraviti. Čuo sam da žive oko 5 mjeseci, zašto onda čekati godinu dana? Radi predostrožnosti?
Znači od lipnja do travnja sljedeće godine trebalo bi biti dovoljno da nestanu. Naravno da sam špricao svim i svačim i provodio mjere i ništa...
inače pokraj kuće je bio ogroman hrast koji smo ove godine srušili. Neki ljudi govore da su stjenice (hrastove stjenice) preselile u kuću jer se ne mogu hraniti klorofilom. Čitao sam da je ove godine pošast hrastovih stjenica koje napadaju i ljude kad nemaju što drugo...Uglavnom izludio sam s njima...Još ću otići par puta na vikendicu i dobro sve pošpricati petroidom...i neću spavati tamo..
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 08:05   #66
Negdje sam pročitao za sredstvo Detoll ili tako nešto. Dva puta temeljno pošpricati i navodno je problem riješen. Koliko se sjećam isto sredstvo se koristi u industriji za čišćenje skladišta, hala i sl. Valjda je to najjači otrov koji se koristi a vidio sam ga u Pevecu (bijela plastična bočica a ima navodno u pojedinim ljekarnama). vrijedi probati...košta oko 40 kn.
http://www.dettol.co.uk/products/
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 12:42   #67
Moze li netko preporuciti dezinsekcijsku sluzbu koja je efikasna u rjesavanju stjenica i spremna je izvesti uslugu uz garanciju ucinkovitosti i intervenira bez obzira o kojem dijelu HR se radi?
johndoeme is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 13:22   #68
Quote:
Explorer kaže: Pogledaj post
Negdje sam pročitao za sredstvo Detoll ili tako nešto. Dva puta temeljno pošpricati i navodno je problem riješen. Koliko se sjećam isto sredstvo se koristi u industriji za čišćenje skladišta, hala i sl. Valjda je to najjači otrov koji se koristi a vidio sam ga u Pevecu (bijela plastična bočica a ima navodno u pojedinim ljekarnama). vrijedi probati...košta oko 40 kn.
http://www.dettol.co.uk/products/
Pazi samo da ih ne odneseš doma sa sobom.

Inače, do 2 godine mogu živjeti bez hrane kad se začahure.

Quote:
johndoeme kaže: Pogledaj post
Moze li netko preporuciti dezinsekcijsku sluzbu koja je efikasna u rjesavanju stjenica i spremna je izvesti uslugu uz garanciju ucinkovitosti i intervenira bez obzira o kojem dijelu HR se radi?
Nema takve, ha-ha, ti tražiš garanciju učinkovitosti, a ne postoji ni jedna služba koja će ti uopće riješiti taj problem. Nisu dovoljno informirani, upoznati s metodama rada niti odgovorni. Dićeš od njih dobiti garanciju, pa oni ne bi riješili stjenice ni putem slučajnosti. Govorim u Zagrebu, mogu tek misliti kako je u ostalim dijelovima Hrvatske. (a mislim, možda je i bolje, možda na selu ljudi više znaju o tome i imaju bolje otrove, ne znam, ali vjerujem da bi to onda bili neki pojedinci, a ne promašene službe)
Alienica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 16:45   #69
Nemoguce da to u HR nitko ne rjesava!?! Znam da je bila "epidemija" u Splitu, Zadru... Pa netko je valjda nesto rjesavao i zna kako se to radi!?
Pomagajte!
johndoeme is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 17:27   #70
Nadam se da će ti se netko javiti s boljom informacijom. Ja ono što sam vidjela da rade u Zg, to je bilo bezveze, to ne bi ni mrava ubilo, a kamoli stjenice.

Nego, šta je stvarno bila epidemija tih gamadi u Dalmaciji?
Alienica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 10:07   #71
Vidio sam clanke online - stranci donijeli u apartmane...
johndoeme is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 11:22   #72
Quote:
johndoeme kaže: Pogledaj post
Moze li netko preporuciti dezinsekcijsku sluzbu koja je efikasna u rjesavanju stjenica i spremna je izvesti uslugu uz garanciju ucinkovitosti i intervenira bez obzira o kojem dijelu HR se radi?
O kakvim se prostorima radi, koji dio Hrvatske?
dezinsekcijad is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 12:14   #73
Quote:
dezinsekcijad kaže: Pogledaj post
O kakvim se prostorima radi, koji dio Hrvatske?
pošto i ja tražim firmu koja će učinkovito poubijat stjenice i njihova prokleta jaja iz pakla,odgovorit ću-split,neboder.

ovo je noćna mora.splitska firma koja se tim bavi ništa nije napravila.a jako su skupi i ne daju garanciju.
__________________
And now I know how Joan of Arc felt..
miseducata is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2018., 20:21   #74
Upravo sam pred 2 dana naletjela na američki prilog o stjenicama.Naime od kada su zabranili 1972 otrov koji smo i mi ovdje koristili za posipavnja krumpirovih zlatica,kao opasan za ljude,amerikanci su stjenice bili gotovo istrijebili na cijelom kontinentu,a onda su se 10 g kasnije počele vračati,rezistentne na gotovo sve postojeće otrove,pa im je grad NY u opsadnom stanju,jer svaki 10 stambeni prostor ih je prepun.Ne biraju one jel riječ o bogataškom ili sirotinjskom stambenom prostoru.Koriste mješavinu tri otrova s trostrukim djelovanjem: ubijaju odrasle stjenice,njihova jaja,a one koje prežive postaju sterilne i ne mogu se dalje razmnožavati.
Međutim gube bitku sa stjenicama.Šire se i razmnožavaju nevjerojatnom brzinom.Jedna odrasla leže pet jaja dnevno,a za par dana se izlegu mlade,prozirne,a čim se prvi put napiju krvi odmah su spremne za parenje.
Prikazali su i jako skupu metodu:cijelu kuću su hermetički zatvorili,pa je sa cjelopupnim inventarom rashladili na -30,a onda zagrijali na +70,a na kraju posuli otrovima.I još je stručnjak objasnio da je to samo vremenski ograničen uspjeh.Isto tako su ubrzali genetička i lab.istraživanja da bi našli konačan način da ih potamane.
Sve u svemu,ja sam se gledajući sve to dobar sat vremena češala gdje sam stigla,jer je psihičko djelovanje grozno.Onda sam pretražila cijelu kuću iz straha da nije koja i kod mene.Hvala Bogu nisam našla ni jednu...
Inače pauci i žohari su prirodni neprijatelji stjenicama,pa bi ih trebalo imati u kući/stanu..
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2018., 23:03   #75
Dragi ljudi.....imali smo ih u jednom stanu prije 7-8 godina. Iako smo zvali dezinfekciju i bili su tri puta i stjenice su nestale, odselila sam a svu sam svoju robu odfurala na kemijsko čišćenje. Potrošila sam toliko love na čišćenje da mi je bilo slabo. I još mi je kad se sjetim. Bila sam puna uboda, dermatolog nije imao pojma od čega dok se jednu večer nisam dobro zagledala u bijelu plahtu. I vidjela koloniju. I neki dan gledam papir za printer...i pomislim...NE...nemoj me jbt. Još uvijek nisam sigurna jesu li ali sutra lete van zvučnici koje je muž donio iz neke p.materine i krevet. Boli me k. za namještaj, zvat ću opet dezinfekciju.
Pitanje je-KAKO RJEŠITI ROBU OSIM NA KEMIJSKOM ČIŠĆENJU? Piše da rikavaju iznad 50 stupnjeva. To mi.baš i nije neka sreća. Čime da pošpricam ormar a da se ne ospem od kemikalija? Hvala svima!
neversaynever is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2018., 13:02   #76
Quote:
neversaynever kaže: Pogledaj post
Dragi ljudi.....imali smo ih u jednom stanu prije 7-8 godina. Iako smo zvali dezinfekciju i bili su tri puta i stjenice su nestale, odselila sam a svu sam svoju robu odfurala na kemijsko čišćenje. Potrošila sam toliko love na čišćenje da mi je bilo slabo. I još mi je kad se sjetim. Bila sam puna uboda, dermatolog nije imao pojma od čega dok se jednu večer nisam dobro zagledala u bijelu plahtu. I vidjela koloniju. I neki dan gledam papir za printer...i pomislim...NE...nemoj me jbt. Još uvijek nisam sigurna jesu li ali sutra lete van zvučnici koje je muž donio iz neke p.materine i krevet. Boli me k. za namještaj, zvat ću opet dezinfekciju.
Pitanje je-KAKO RJEŠITI ROBU OSIM NA KEMIJSKOM ČIŠĆENJU? Piše da rikavaju iznad 50 stupnjeva. To mi.baš i nije neka sreća. Čime da pošpricam ormar a da se ne ospem od kemikalija? Hvala svima!
Meni je baka govorila kako su to nekad rješavali - madrac, robu i okvir kreveta van i polijali kipućom vodom. To trenutno ubija sve kaj je na tim stvarima. Problem je taj kaj se ta gamad uvlači ispod parketa i u sve moguće rupe i pukotine. Tako da ih ima i npr. u utičnicama. A tamo ih je onda teško potamaniti.
__________________
Shop smart. Shop S-Mart.
Panga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2018., 15:37   #77
Pozdrav svima koji ste pisali po ovoj temi. Nikad nisam mislio da ću u stanu imati stjenice.
Nisam ih potvrdio sa svim navedenim karakteristikama ali izgleda da grizu samo mene. Jedno vrijeme nije bilo ništa (nisam ni pomislio na tu gamad već na ugriz pauka i slično) pa prije tjedan dana tri griza i jučer pogledam popodne noge, a ono crvene flekice svuda. Pao mi mrak na oči. Neću čekati i krenuti u solo borbu već direktno dezinsekcija i onda i sam na sve načine.
Strah me i pomisliti što će biti. Za početak u stanu ne smijem biti 8 sati usred tjedna (djeca i žena će poluditi)
kizo2018 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2018., 23:59   #78
Meni dodje tocno da se upucam
Tocno pred dvije god u 8.mj 2016 god su se prvi puta pojavile i sad neki dan ih opet na kaucu u dnevnom i u sobi nađem nije ih bilo puno ko prosli put ali par je,za sad jos nisam nasla krvave tragove na krevetu ali stalno strijepim.pocelo je cohanje,crveni plikovi
I drugima u zgradi se pojavile bila cak pred dva dana deratizacija

Jel taj dettol efikasan jel ga tko isprobao? Gledam link gore ali tu ih je vise vrsta koji je bas za to?

Ja spricam od kad sam skuzila biokillom extra koji je bas kao za stijenice ali mislim da je to sve uzalud bacen novac
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2018., 16:26   #79
dižem temu..prije nekog vremena djeca su počela dobivati ugrize, ali sam sumnjala na mrave, jer znam da oni znaju ugristi, ..nažalost. u ponedjeljak predstavnik stanara stavio obavijest da se javi tko ima problema sa stjenicama navodno je u zgradi živio neki čovjek u takvim horo uvjetima da su terenske sestre bile izgrižene ja o stjenicama znam samo iz prabakinih priča i u šoku sam

ja sam se odmah javila, iskeširala to nekakvo špricanje sobe, al sam jutros s djetetom završila kod dr

opet novi ugrizi i izgleda da je mali razvio alergiju jer mu je sve odvratno upaljeno. plače mi se. zar nije bilo normalno da se sve stanare natjera na dezinsekciju? osim bio kill-a..ima li kakvih novosti po tom pitanju?
__________________
Locco
bobby-j is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2018., 01:08   #80
Najučinkovitija metoda je odseliti se negdje na cca godinu dana i bez hrane će sve stjenice pocrkati. Žive bez hrane (krvi) minimalno 6 mjeseci, a ubija ih temperatura preko 60 C. Za početak barem krevete treba izolirati. Znači, kreveti moraju biti na 4 noge, staviti novi madrac, prije toga krevet tretirati toplinom, npr. uređaj za čišćenje sa parom ili neka vrsta sušilice, u najgorem slučaju se može fenom ili krevet izložiti vani na najjače sunce da uteknu. Zatim na svaku od 4 noga kreveta staviti dvostruku staklenku (manju u veću) ili izrezanu dvostruku plastičnu posude. Prostor između posuda napuniti uljem. Stjenice će se noću pokušati popeti prekon noga na madrac. Ovaj put, nadrapat će i zaglaviti u međuprostoru posuda i krepati zadavljene. Moguće je staviti samo jednu posudu na nogu, ali će drvo propasti, zato je bolji sistem sa dvostrukim posudama, što glađe stijenke, dakle staklo najbolje.Na ovaj način barem će krevet biti izoliran. Problem je ako krevet nema noge, nego je ležeći svom površinom, onda jebi ga.
Treba nabaviti puhalice topline i onda kuću/stan enormno grijati zrak na barem 50 C više sati. To će ih isto ubiti.
Ali kao što sam rekao najbolja metoda je iseliti se na godinu dana u neki drugi životni prostor.
Stjenice sam imao, sisale su mi krv oko mjesec dana. Nije bilo u pitanju moje boravište. Dobio sam ih vani u privremenom boravku. Imao sam sreću da ih nisam prenio doma. Svu robu oprao sam na visokoj temperaturi 90 C i stavio u izolirane plastične vreće pred odlazak. Imaju specifični miris, u stanju sam prepoznati prostoriju koja je kontaminirana sa stjenicama, kombinacija mirisa truleži drva i pokvarenih jaja. Usput sprejevi ne pomažu, nisu to leteće gamadi da će ih sprej ubiti. Zavlače se i u najmanje pukotine, viđao sam ih u porama parketa, kao i u utičnicama.
Stipe Pendrek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:10.