Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2018., 20:56   #5261
Svaka ti na mjestu mbukal meni je ovo komociju isto svemirska
Mirage44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 21:26   #5262
Neki dan mi je jedan frend pričao da pilane nemaju sirovina jer su propali natječaji za izvoz drva iz šume pa da nemaju s čime raditi.
Znam za jednu pilanu koja trupce uvozi iz Mađarske...
Drugi frend mi priča kako je dosta ljudi u Gorskom kotaru ostalo kratko s drvima ove godine jer nisu smjeli izvlačiti drva iz šume koliko im treba jer im Hrvatske šume nisu dale, ne znam iz kojeg razloga. Pa su tako i sami gorani bili primorani drva kupovati u kojekakvim Bauhausima i sl...
Rođaci u Puli su malo zakasnili s kupovinom plina pa su ga jedva uspjeli nabaviti kad je zahladilo...
Tako da nisu problemi samo s peletima nego i s ostalim energentima, a to je tako jer smo mi potrošači ponekad nemarni ali i zato što je država također nemarna.
__________________
sam pao - sam se ubio
Jazmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 21:39   #5263
Ma ja sam ostao bez peleta jer sam bio nemaran. Točka. Ali imam i spojen kotao na struju tako da samo zatvorim dva i otvorim druga dva ventila i koji dan nije problem tako odraditi. Ali nagodinu ću pametnije.
hardin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 21:39   #5264
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
kak netko može uspoređivati obično kurenje na drva i na pelet, komfor je i bude uvijek koštal-neki više neki manje ali košta, kotao viadrus u22/35kW kurio sa svakakvim drvima, na bosanski način, svako jutro čisti peć,dnevno 5~6 litara pepela-samo više,tjedno pune tačke,pali sa kockama za potpalu, sa gornje strane, svaka 3 sata dvori peć, dakle pećikurac obvezatan,potrošnja cca.25~30m drva,radijatori vrući,nemoguče regulirati termičkim ventilima na radijatorima jer peč zakuha (nema problema jer ima termičku zaštiti), u kući jako toplo, ujutro kuća prije potpale ohlađena-dakle malo veća oscilacija temperature, uložio u pelet plamenik i malo elektroničkih sklopova (strujić sam),iskoristio postojeći uljni kotao i preradio za pelet, čistim svako jutro na način da vanglom za gips-anje izbacim pepeo iz ložišta=3 vangle,čisti posao koji traje 2 minute, čišćenje dimovodnih kanala plastičnom četkicom za pranje dječjih flašica i usisivaćen iz bauausa za 280 kuna svaka 2 tjedna,posao je prašnjav i traje cca.15 minuta,za 2 mjeseca posudu 25 litara napunim pepelom,stavljena regulacija kotla i polaznog voda, u kući 24h/22,6*C regulirano termostatom i termičkim ventilima na radijatorima,komocija grijanja peletima naspram drva neusporediva, cijena približna, cca.9 t kuna (30m drvax300 kuna ili 6,5 tona peleta x 1,4kuna), dok sam sa ocem koristio vlastitu šumu i cijele godine spremao drva potrošnja me nije zanimala kao ni veća temperatura u kući i oscilacije temperature objekta jutro /dan/noć, te mi nije bila potrebna nikakva regulacija a pero ložač su bili pokojni djeda i baka a cijena grijanja jeftina da jeftinije nemere biti

Kod mene je presudno kod odabira načina grijanja bilo to što mi je jedan pametan čovjek rekao da drva nisu za nas "mlade", da treba netko stalno biti doma i ložiti. I tako, sad uživam u toplom stanu. Danas je mali bolestan i baba je ostala s njim doma. To je prvi dan da peć radi gotovo cijeli dan od 5 ujutro do sad uz pauzu od dva sata kad kad je bila ugašena jer je bilo pretoplo. Još uvijek ista vreća, a u dnevnom je 25, termoventili po sobama zatvorili na 20, u radnoj sobi otkud pišem ovo je 22. Peć sam jučer navečer očistio i napunio, danas dopunio s onim što je ostalo u vreći i to je to. Ne mogu reći da je to skupo ili nekomotno.
__________________
sam pao - sam se ubio
Jazmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 21:53   #5265
Peleti

Mnogima bi na ovom forumu bilo puno bitnije da se piše o konkretnim problemima rada peći, parametrima, nabavkom i cijenom peleta, te pokušaj odgovora i pomoći na konkretno postavljena pitanja. Koji klinac stalno usporedbe sa drvima, plinom, strujom itd. Većina ovdje ima ugrađeno grijanje na pelet, i ta problematika je bitna i poželjna
Ridrveni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 22:02   #5266
Quote:
Ridrveni kaže: Pogledaj post
Mnogima bi na ovom forumu bilo puno bitnije da se piše o konkretnim problemima rada peći, parametrima, nabavkom i cijenom peleta, te pokušaj odgovora i pomoći na konkretno postavljena pitanja. Koji klinac stalno usporedbe sa drvima, plinom, strujom itd. Većina ovdje ima ugrađeno grijanje na pelet, i ta problematika je bitna i poželjna
Svi smo svoje peci postelali, peci rade i nemamo problema s tim. Nitko nista ne pita i moramo se oko necega svadjati.
Kazu:"Besposlen pop i jariće krsti." Eto, to ti je to. )
Pucko300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 22:21   #5267
Quote:
Ridrveni kaže: Pogledaj post
Mnogima bi na ovom forumu bilo puno bitnije da se piše o konkretnim problemima rada peći, parametrima, nabavkom i cijenom peleta, te pokušaj odgovora i pomoći na konkretno postavljena pitanja. Koji klinac stalno usporedbe sa drvima, plinom, strujom itd. Većina ovdje ima ugrađeno grijanje na pelet, i ta problematika je bitna i poželjna
Evo:
htio sam ranije napisati (nešto sam i pisao) da sam jučer značajnije mijenjao parametre na svojoj minimi 12kw. Smanjio sam doziranje peleta tijekom paljenja i pojačao ventilator da bih smanjio količinu dima u peći prilikom paljenja - o tome sam pisao. Danas sam još malo smanjio doziranje (feeder) peleta tijekom normalnog rada peći tako da je sad umjesto tvorničkih 10 namješteno na samo 5, možda je to premalo, čekam par dana da vidim. Nije se promijenila temperatura dimnjaka, i dalje varira između 150 i 190 C, stako se ne crni više nego inače (do jučer je bio dozator namješten na 10 pa moram još pratiti). Tada mi se činilo da peć troši previše pa sad smanjujem. Ne mogu, na žalost, pronaći na netu parametre za podešavanje ventilatora tijekom normalnog rada na mojoj peći pa mi je ostalo samo doziranje peleta. Ovdje izgleda nitko nema tu peć pa nisam dobio nikakav savjet, a onaj tip na youtubu o tome nije snimio video. Servisera mi se ne zove jer je skup.

Pitanja:
Kako čistite peć, ja sam do sad samo usisavao pepeo i čistio ložište, što još treba očistiti nakon nekoliko mjeseci rada peći? Neki čiste dimovodne kanale, a ja to nisam ni našao još, gdje se nalaze.

Čistite li dimnjak (onaj dio koji se nalazi u prostoriji gdje je peć) tijekom sezone?

UPDATE:
Temperatura dimnjaka 110-140C, snagu peći sam smanjio na 2 jer mi treba samo da grije prostoriju u kojoj se nalazi. Jel to ok temp??
__________________
sam pao - sam se ubio
Jazmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 00:25   #5268
Quote:
Pucko300 kaže: Pogledaj post
Čovjek lijepo pita gdje može povoljno nabaviti pelete po cijeni koju si naveo, a ti ga upućuješ u gostionu. : http://gea7.hr/

Da istina je u sklopu te gostione gazda prodaje pretežno dijelove za ferroli plamenike po povoljnim cijenama i , ima prodaju peleta. Čovjek pitao gdje u Bistrici i ja odgovorio . Dečki sa riječkog područja znaju za ovaj info. i istinitost istog. Inače ja jesam ali još vladam situacijom
__________________
Ne pačajte moje more,moju valu , moju staru grotu.Ma ni za sto let vi nećete znat ča je to " ČA " va mojen životu !
patafljengo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 17:48   #5269
Jedno pitanje ,da li je potrebno u kotlovnicu od 10 m2 ,gdje ce biti pec za pelete od 24 kw staviti kakav otvor za zrak.
Jel potrebno staviti barem otvor za cijev fi 150 ?
eduardo12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 18:38   #5270
Pa ako prozori i vrata ne dihtaju i nije!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 19:09   #5271
kad vec pricamo o cijeni peleta.....

radimo razliku izmedu a1 i a2....jebi ga....30/35 kuna za vrecu....skupo, a to najcesce pricamo dok na kavi palimo cigaru.....tesko je bit posten i heben...


za vece kolicine prije sezone stvarno treba dosta prostora....tko ga nema neka niti ne ide u ovakvu investiciju to je valjda jasno.....tko nema novaca neka isto ne ide jer je ovo dosta skupa igra......

ali da nije komotno za donekle prihvatljivu cijenu u odnosu na ekvivalentne sustave to nitko ne moze reci........

jednom tjedno donesem 10 vreca u spajzu......ujutro se dizem u 5 i pol i u pec koja radi (jer imamo malo dijete pa se gasi jedino kad se ide na duze izvan kuce ili ako je dan stvarno topao) napunim do vrha.....ako kojim slucajem nije bila upaljena par puta protresem sipku i stisnem paljenje te se nastavim spremat za posao....cistim svaka cca 4 dana...prasine prilikom punjenja i ciscenja ima ali nista prestrasno.....kao da je lozenje drva apoteka....kako da ne...
bibinosilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 23:19   #5272
Jedno " glupo" ili ne glupo ?? pitanje za moderatora : Kada registrirani korisnik stječe pravo na povećanje broja pisanih postova .
Unaprijed hvala
pantavi
__________________
Ne pačajte moje more,moju valu , moju staru grotu.Ma ni za sto let vi nećete znat ča je to " ČA " va mojen životu !
patafljengo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 23:29   #5273
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
A Pucko, ako diskutiraš o nabavci peleta sada,gdje bi sada kupio SUHA drva???? Ali pelet MOŽEŠ kupiti, a normalno da mu je cijena veća sada.
Vezano za usisivač nisam taj usisivač vidio,ali po tvom pisanju ispada da napraviš nuklearnu katastrofu kad ga čistiš. A isto tako i kad sipaš pelete! Ja takvih "doživljaja" nemam, niti prašine od peleta ( nešto sitno po vrhu peći što rukom gurnem u rezervar ), niti nešto strašno prašine od čišćenja usisivača ( ok malo praši,istresem u baju i lupim par puta hepa filter po rubu baje - ne osjećam da se moram otuširati zbog toga). I u DB mi je bijela kožna garnitura pa na njoj ne primijetim nikakvo prljanje,pa čak ni kada radim servis na peći . Možda neke stvari ti radiš pogrešno ?? Ne znam .
Potpisujem sve što si napisao. Uspem vreću peleta a da po peći bude par trunkica. Čak sam došao na ideju da napravim filmić, samo moram uloviti sina da to snimi. Što se tiče usisavanja pepela, tu je druga priča. Osobno sam mišljenja da niti jedna verzija sa filterom nije dobra. Riješenje je ciklonski filter i to je preporod. Slike uratka sam stavio na ovaj forum prije nekih dvadesetak dana.
dankobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 01:43   #5274
pozz dobri ljudi

Prosle godine sam ugradio centralno grijanje na pelete. grijem oko 130m2 i prosle godine sam potrosio oko 7 tona peleta iako je bila hladna zima. ove godine za istu kvadraturu do sad sam potrosio 4.5 tona i mislim jos 1.5 potrositi. kuca ima srednju izolaciju (malterisana, krov bez izolacije). Mene brine to sto na ovom forumu citam razne stvari:
1. moj sustav nema nikakave mix ventile tako da voda iz peci direktno ide u radiatorima bez grupne pumpe znaci samo jedna pumpa u cijeli sistem
2. pec nikad se ne gasi nego samo ide u modulaciji
3. imam bojler za sanitarnu vodu od 200l koji se grije do pola jer ima mogucnost i za solarno.
molio bi vas da pogledate sliku kako izgleda moj sistem

https://ibb.co/m6VM5x

Moje pitanje je dali ja mogu da ovaj bojler koristim kao buffer i da podjelim etaze npr.3 etaze jel zelim u svaku etazu imati posebnu temperaturu. ako mi neko zeli pomoci neka mi pise na email [email protected]
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Centralno Grijanje Šema.jpg‎
Views:	340
Size:	8.9 KB
ID:	19665  
fesalinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 07:58   #5275
Pod:
1. Nisu potrebni miš ventli jer kotao daje prilično konstantnu temp. vode koju možeš podešavati na svakom radijatoru.
2. Kud ćeš bolje - grije vodu koliko treba.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 17:21   #5276
Molim pomoc, nasljedio sam viksu koju pocinjem preuredivati, problem mi je grijanje. Ima centralno iz pocetka 80-ih na drva, s tim da je pec u kvaru. Da li bi se vise isplatilo kupit pec na pelet ili ici na plinski bojler? Grijanje bi mi trebalo max 10 dana u godini....

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
zagorec27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 17:46   #5277
Za 10 dana u godini najjednostavnije ti je elektro grijanje, bilo grijalicama bilo elektrokotao. Sve drugo ti je prilično velika investicija, a povrat investicije kroz uštedu neće bit nikad sa korištenjem 10dana/god. Možda eventualno dobro predimenzionirane klime pa se grijat na njih...
bmwmilos is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 19:12   #5278
ppozdrav,zanima me sto se tice normalnih radijatora za grijanje,imam normalno na ulazu u radijator regulatorski ventil i imam jedan na izlazu koj ise moze inbus kljucem regulirati,cemu sluzi i kako ga je najbolje izregulirati ?
Maverick05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 19:18   #5279
Gdje ima peleta na Riječkom području?
Ovo mi se dešava prvi put. Nije panika ali nije ni komotna situacija. Obično mi je znalo ostati desetak vreća za drugu zimu. Sada imam još 11 vreća a zima tek sada pravo udara. Trošim do max. jedne vreće na dan, ali to samo u izuzetnim situacijama, a sada je izgleda baš tako. Znači, mogu biti bezbrižan do tamo kraja slijedećeg tjedna. A što ako ovo potraje?
Jučer sam prošao sve na Kukuljanovu, Građa, Pevec, Bauhaus, Metro. Crikvenicu sam još prije otpisao.
Svaki savjet je dobrodošao!
dankobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 19:33   #5280
Teško da imaš gdje. Na puno mjesta je več kupljeno unaprijed, znači kao u zdravstvu-čekanje pa makar umro od zime U Dalmaciji nema ni drva baš recimo, kamioni ne mogu dovesti.
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:33.