Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2017., 22:18   #1
Računovodstvo II 2017

Ovdje nastavljamo dalje sa pitanjima i odgovorima..

Stara tema ostaje za čitanje ..
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 19:25   #2
Pozdrav,

pitanje za računovodstvene i porezne znalce, pa ako je netko imao sličnu situaciju bilo bi super da pomogne.

Naime, u 2015. godini smo otpisali potraživanje u iznosu od 4.875,00 kn.

Budući da ga nismo utužili, a nit je bilo zastarjelo, iskazali smo tako priznat rashod kao porezno nepriznat. No, i dalje smo u internim evidencijama (ne bilančnim) imali evidenciju o tom potraživanju te o roku zastare.

Međutim u 11./2016. je nastupila za zastara. Imamo li pravo sad umanjiti poreznu osnovicu, budući da smo u 2015. godini taj rashod iskazali kao porezno nepriznat, a do podnošenja prijave za 2016. godinu su ispunjeni uvjeti da se radi o potraživanju koje je manje od 5.000 kn te je zastarjelo.

Može li to ići na RB 30. PD obrasca gdje se upisuju podaci o rashodima ranijih razdoblja koji su bili uključeni u poreznu osnovicu.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 21:25   #3
Pozdrav staroj temi novog izlistanja

Molim vas za vaš savjet...imam nesvakidašnju situaciju i uopće nisam sigurna kako postupiti jer se ustručavam zbog toga što ne znam kako bi se propisno sve tumačilo..

..klijent je prošli tjedan dobio račun za pružene usluge koje je koristio od tog partnera u prošloj godini (usluge najma njihovog teretnog vozila). Taj račun ima datum 31.12.2016. godine s obzirom da se odnosi na prošlu godinu.
Iznos na računu je poveći, čega se i bojim knjižiti u ovoj godini s 01.01.2017. Oni su njemu fakturirali cijeli iznos za nekoliko puta mjesečnog korištenja (umjesto da su na kraju mjeseca fakturirali za taj mjesec korištenja i tako dalje po korištenju).

Osim toga, račun je stigao kasno, poslije 20.01.2017. kada je bio rok za pdv za 12. mjesec prošle godine.

I sada sam u situaciji, da li knjižiti uopće taj račun u ovoj godini i uključiti ga u pdv koji slijedi, ili ipak proknjižiti u prošloj godini tako kako je naveden datum na računu (31.12.2016.) pa napraviti ispravak pdv za 12. mjesec prošle godine uz neko obrazloženje referentici?
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 10:22   #4
što se tiče izgleda novog obrasca POD-RDG, imala sam prije
1. prihodi od prodaje i
2. ostali poslovni prihodi

sada imam
1. Prihodi od prodaje s poduzetnicima unutar grupe
2. Prihodi od prodaje (izvan grupe)
3. Prihodi na temelju upotrebe vlastitih proizvoda, robe i usluga
4. Ostali poslovni prihodi s poduzetnicima unutar grupe
5. Ostali poslovni prihodi (izvan grupe)

pod koju kolonu upisujem stanje prethodne godine, ako smo obrt dobitaš i nemamo nikakvih povezanih osoba niti išta slično?

hvala unaprijed
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 10:36   #5
nacca, racuni za priznavanje poreza priznaju se za mjesec obracuna ako stignu do 20_tog a ako ne idu u sljedece obrac.razdoblje.tako nesto slicno sam procitala i u rrif u.bilo bi dobro i da taj racun nije placen u 2016. Ja npr. U mom programu imam mogucnost priznati trosak u prosloj a pretporez u tekucem obracunu.ispravak PDVa bi bio da si nesto fulala alnkako nisi... O kolikom iznosu se radi?
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 10:37   #6
Ako direktor iznajmljuje svoj poslovni prostor d.o.o.-u moram li to stavit u pd-ipo?
hele83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 11:37   #7
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
što se tiče izgleda novog obrasca POD-RDG, imala sam prije
1. prihodi od prodaje i
2. ostali poslovni prihodi

sada imam
1. Prihodi od prodaje s poduzetnicima unutar grupe
2. Prihodi od prodaje (izvan grupe)
3. Prihodi na temelju upotrebe vlastitih proizvoda, robe i usluga
4. Ostali poslovni prihodi s poduzetnicima unutar grupe
5. Ostali poslovni prihodi (izvan grupe)

pod koju kolonu upisujem stanje prethodne godine, ako smo obrt dobitaš i nemamo nikakvih povezanih osoba niti išta slično?

hvala unaprijed
Ja sam sve stavljala izvan grupe za nepovezane.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 11:43   #8
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
nacca, racuni za priznavanje poreza priznaju se za mjesec obracuna ako stignu do 20_tog a ako ne idu u sljedece obrac.razdoblje.tako nesto slicno sam procitala i u rrif u.bilo bi dobro i da taj racun nije placen u 2016. Ja npr. U mom programu imam mogucnost priznati trosak u prosloj a pretporez u tekucem obracunu.ispravak PDVa bi bio da si nesto fulala alnkako nisi... O kolikom iznosu se radi?
Nije plaćen u 2016. godini, a program mi takvu mogućnost ne nudi
Iznos je oko 15 tis kuna
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 12:14   #9
Složila bih se s Klarom. Prvo, nisi ti kriva jer je račun stigao daleko prekasno, drugo, nije mali iznos pa bi ispravak PDV-a možda zahtjevao neko obrazloženje i sumnju na naknadno petljanje s pdv-om i naštimavanjem dobiti/gubitka. Ja bi knjižila u 2017. A di bude dobavljač knjižio je njegov problem. Tko zna da li uopće i bude s obzirom kad je dostavio račun

Za RDG, isto stavljam na 2. Prihodi od prodaje (izvan grupe), a za prethodno razdoblje imam kod nekih bivše "izvanredne prihode" i to mi ide na 5. Ostali poslovni prihodi (izvan grupe), al nažalost moram ručno upisivati svima prethodnu godinu
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 16:20   #10
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Složila bih se s Klarom. Prvo, nisi ti kriva jer je račun stigao daleko prekasno, drugo, nije mali iznos pa bi ispravak PDV-a možda zahtjevao neko obrazloženje i sumnju na naknadno petljanje s pdv-om i naštimavanjem dobiti/gubitka. Ja bi knjižila u 2017. A di bude dobavljač knjižio je njegov problem. Tko zna da li uopće i bude s obzirom kad je dostavio račun
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Za RDG, isto stavljam na 2. Prihodi od prodaje (izvan grupe), a za prethodno razdoblje imam kod nekih bivše "izvanredne prihode" i to mi ide na 5. Ostali poslovni prihodi (izvan grupe), al nažalost moram ručno upisivati svima prethodnu godinu
Hvala cure
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 18:18   #11
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

pitanje za računovodstvene i porezne znalce, pa ako je netko imao sličnu situaciju bilo bi super da pomogne.

Naime, u 2015. godini smo otpisali potraživanje u iznosu od 4.875,00 kn.

Budući da ga nismo utužili, a nit je bilo zastarjelo, iskazali smo tako priznat rashod kao porezno nepriznat. No, i dalje smo u internim evidencijama (ne bilančnim) imali evidenciju o tom potraživanju te o roku zastare.

Međutim u 11./2016. je nastupila za zastara. Imamo li pravo sad umanjiti poreznu osnovicu, budući da smo u 2015. godini taj rashod iskazali kao porezno nepriznat, a do podnošenja prijave za 2016. godinu su ispunjeni uvjeti da se radi o potraživanju koje je manje od 5.000 kn te je zastarjelo.

Može li to ići na RB 30. PD obrasca gdje se upisuju podaci o rashodima ranijih razdoblja koji su bili uključeni u poreznu osnovicu.
Lijepo je vidjeti da si navratio.
Obzirom da se na toj poziciji iskazuju i podaci prema Članku 6. st.2. (..."porezna osnovica ... može se smanjiti za rashode ranijih razdoblja koji su bili uključeni u poreznu osnovicu.."), tu im je mjesto.
Nisam znalac, ali se trudim odgovoriti, obzirom da pamtim koliko si se i ti ranije trudio pomagati nama forumašima.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 18:35   #12
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Nije plaćen u 2016. godini, a program mi takvu mogućnost ne nudi
Iznos je oko 15 tis kuna
Prijedlog br.2
Stavi na temeljnicu u 2016. godini, ako baš nećeš više dirati URU, iako i to možeš (dobavljač, pretporez koji još nije moguće priznati-da ne smeta PDV obrascu i trošak.
A u 2017. unesi u URU i knjiži samo prijelaz sa pretporeza koji još nije moguće odbiti na pretporez.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 22:34   #13
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Prijedlog br.2
Stavi na temeljnicu u 2016. godini, ako baš nećeš više dirati URU, iako i to možeš (dobavljač, pretporez koji još nije moguće priznati-da ne smeta PDV obrascu i trošak.
A u 2017. unesi u URU i knjiži samo prijelaz sa pretporeza koji još nije moguće odbiti na pretporez.
Savjeti zlata vrijedni !

Volim tvoj način razmišljanja.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 22:50   #14
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Prijedlog br.2
Stavi na temeljnicu u 2016. godini, ako baš nećeš više dirati URU, iako i to možeš (dobavljač, pretporez koji još nije moguće priznati-da ne smeta PDV obrascu i trošak.
A u 2017. unesi u URU i knjiži samo prijelaz sa pretporeza koji još nije moguće odbiti na pretporez.
Genijalno! Hvala apis!
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 22:13   #15
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Prijedlog br.2
Stavi na temeljnicu u 2016. godini, ako baš nećeš više dirati URU, iako i to možeš (dobavljač, pretporez koji još nije moguće priznati-da ne smeta PDV obrascu i trošak.
A u 2017. unesi u URU i knjiži samo prijelaz sa pretporeza koji još nije moguće odbiti na pretporez.
To! Ovo pamtim, nikad ne znaš kad bude ustrebalo
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 10:08   #16
Pozdrav,
imam jedan primjer gdje velika tvrtka je kupila i prodala gotove proizvode. Kod ulaza robe sam knjižila na 6601 (got. proizv. na zalihi), i onda jednom mjesećno sam teretila rućno, putem temeljnice, prodanu zalihu i ona se smanjila. ( D 70002 Trošak zaliha prod. proizv. / P 66001 Roba u skladištu)...Ali sad imam problemčić koji me mući kod izrade POD-RDG, jer taj iznos koji sam kjnižila na 70002, ne prikaže se u RDG. Zašto? Da nisam nešto zeznula???!! Molim vas za pomoć ....
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 19:52   #17
Quote:
pamić kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
imam jedan primjer gdje velika tvrtka je kupila i prodala gotove proizvode. Kod ulaza robe sam knjižila na 6601 (got. proizv. na zalihi), i onda jednom mjesećno sam teretila rućno, putem temeljnice, prodanu zalihu i ona se smanjila. ( D 70002 Trošak zaliha prod. proizv. / P 66001 Roba u skladištu)...Ali sad imam problemčić koji me mući kod izrade POD-RDG, jer taj iznos koji sam kjnižila na 70002, ne prikaže se u RDG. Zašto? Da nisam nešto zeznula???!! Molim vas za pomoć ....
Koliko se sjećam, skupina 70 ne ide u izvještaje...tako nekako
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 09:23   #18
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Koliko se sjećam, skupina 70 ne ide u izvještaje...tako nekako
Da po logici idu samo prihodi i rashodi.... ali onda kako da prikažem te troškove, mislim na te zalihe koje su prodane? Da knjižim na 4/6??
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 15:12   #19
Nitko??!!??

pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 16:14   #20
Smile

Quote:
pamić kaže: Pogledaj post
Nitko??!!??

Pitanje je što ne valja s programom ili gdje to upisati u RGD ?

Ako je do upisa AOP 135
zvizdanova is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:22.