Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2017., 21:13   #41
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Moguće je čak oboje istodobno - roditelji zanemaruje prave djetetove emotivne potrebe, a onda to kompenziraju nekritičkim pohvalama, kao i kupovinom stvari. Tome su dosta sklone samohrane majke i žene u lošim brakovima. Tu onda može biti i elemenata emocionalnog incesta (roditelj u djetetu gleda savršenog partnera).
Ovo mene malo muči, kao samohranu majku. Da nekak nesvjesno ne sjebem malenog...
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 21:19   #42
Quote:
QuercusRobur kaže: Pogledaj post
Ovo mene malo muči, kao samohranu majku. Da nekak nesvjesno ne sjebem malenog...
Neces, ako si toga svjesna
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 21:40   #43
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Neces, ako si toga svjesna
S tim se i ja tješim .
Ali svejedno, malko se bojim. Jer zapravo mi je jasno da je najbitnije da rješim neke svoje probleme, tipa postavljanje granica (i uopće prepoznavanje istih) i sl. koje se zapravo odgoja tiču indirektno.
Rado bih išla na nekakvu psihoterapiju, ali trenutno to nije moguće (mislim da bi moglo bit za 2-3 godine). Čisto da me netko vrati na stazicu ako skrenem u nekakvu grabu putem.
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 22:29   #44
Nemam djece pa neću pametovati, ali mislim da je TincH u pravu. Ovi slučajevi za koje znam odnosili su se na žene koje su bile prilično neinformirane o pitanjima odgoja, o psihologiji da i ne govorimo.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 23:10   #45
Quote:
QuercusRobur kaže: Pogledaj post
S tim se i ja tješim .
Ali svejedno, malko se bojim. Jer zapravo mi je jasno da je najbitnije da rješim neke svoje probleme, tipa postavljanje granica (i uopće prepoznavanje istih) i sl. koje se zapravo odgoja tiču indirektno.
Rado bih išla na nekakvu psihoterapiju, ali trenutno to nije moguće (mislim da bi moglo bit za 2-3 godine). Čisto da me netko vrati na stazicu ako skrenem u nekakvu grabu putem.
Meni je ovo sto citam dosta da budem sigurna da ces biti ok
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 23:19   #46
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Meni je ovo sto citam dosta da budem sigurna da ces biti ok
Hvala, nadam se da si u pravu
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 00:51   #47
Uhh raspisali ste se probat cu redom.

@azaleja a gle roditelji rade sto misle da je najbolje sto nuzno ne mora biti niti istina niti tocno. Ja iskreno mislim da ja jesam narcisiodan. I nisam bas pretjerano sretan time. Jer mislim da je to uz bipolarni poremecaj nesto naj naj faking gore sto moze biti.

@Fanatasist svida mi se tvoj komentar.

@floweret davno sam procitao da djeca nece poslusati vas savjet nego ce pratiti vas primjer u tom djelu se apsolutno slazem.

Ne znam mislim da je problem generalno u samom pocetku odgoja. Djeci se "namece" da su nesto sto zapravo nisu. I kasnije to rezultira ostecenim odraslim ljudima koji ne posustaju za nicim drugim osim onim najboljim za sto zapravo i nisu niti mogu dobiti. I da :/
devaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 08:54   #48
Devaa, na koji nacin mislis da si narcisoidan, bas me zanima?
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 12:15   #49
Pa da ti budem iskren po svome ponasanju. Po onom djelu naj, naj, naj.

Trenutno se smatram naj, naj u svemu osim u poslovnom smislu posto nisam jos zavrsio faks, mada doduse ima okej posao. Al uvijek moze bolje. I sad kad malo bolje razmislim ne znam dali sam temu otvorio jer sam u frendici prepoznao neku prizmu sebe. 😒
devaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 16:51   #50
Quote:
devaa kaže: Pogledaj post
Pa da ti budem iskren po svome ponasanju. Po onom djelu naj, naj, naj.

Trenutno se smatram naj, naj u svemu osim u poslovnom smislu posto nisam jos zavrsio faks, mada doduse ima okej posao. Al uvijek moze bolje. I sad kad malo bolje razmislim ne znam dali sam temu otvorio jer sam u frendici prepoznao neku prizmu sebe. 😒
Malo prouči Heinza Kohuta The analysis of the self, mislim da je kod nas prevedeno kao analiza sebstva.

evo nešto i ukratko
http://www.houd.info/SelfPsychologyReview.pdf

Narcisi znaju potisnute, infantilne želje projecirati na neku osobu koju doživljava kao dijelom sebe, a sa partnerima stvarati simbiotske odnose, tzv self objekte.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 17:02   #51
Quote:
devaa kaže: Pogledaj post
Razmisljam o ovome vec duze vrijeme jer svatko je naletio na ovakve ljude, mozda i je jedna.
Cak i ja sebe smataram malo narcisiodnim.

No moje pitanje se generalno odnosi na samu srz i uzrok tog "poremecaja". Dali mislite da su
takve osobe stvorene ( citaj odmalena odgojene ) ili jednostavno rodene sa time ?

Sto zapravo mislim primjetio sam kad malo odvrtim vrijeme unazad i kad se prisjetim nekih druzenja kod frendova/frendica u prisutstvu njihovih roditelja. Ono sto sam primjetio je da
danas ti ljudi koji se u mome drustvu smatraju narcisiodni su zapravo odmalena uceni da su oni najbolji, najljepsi, najpametniji uglavnom da oni "NE" zasluzuju odgovor ne na ista.

Sto mi zapravo objektivno govori da je sama pogreska njihovog sadasnjeg bica zapravo nacinjena jos u djetinjstvu. Naravno kada imas dijete zelis mu sve priustit sto strane materijalnog sto strane da se osjeca voljeno i nezapostavljeno i da ne nabrajam.

No i sam, sam svjedocio kao i mnogi koji ce ovo citati roditeljima koji ne znaju reci ne djetetu, bilo da je u pitanju glupa cokoladica na blagajni koji zeli, a nema potrebe dobiti jer je taj dan vec pojeo dosta slatkog pa do nekih vecih "stavki" zivota.

Mislim lijepo je bodriti dijete i to sve. Ali davati mu laznu sliku zivota samo da bi se dijete osjecalo pa dobro, ne znam oduvijek mi je to bilo pitanje zasto to raditi ? Razmisljam si ako cu imati ikada djecu naravno da cu se potruditi prisustiti im sto vise, ali opet ih uciti da nece jednog dana u zivotu sve ici kako su oni to zamislili. Jer eto ja kao tata sam im uvijek govorio da, pa ce im cura/decko/frend/frendica isto tako udovoljiti nebitno u cemu.

Jer koliko sam mogao primjetiti opet kod tih nekih ljudi bas taj pocetak odgajanja odnosno sam odgoj je u startu bio pogresan, jer oni su danas ljudi koji smatraju da zasluzuju sve naj, i kada takvi ljudi udu u bilo kakvu blizu interakciju sa nekim ocekuju 120% od druge strane jer su uvjereni da bas ta druga strana bez njih bi bila nitko i nista i nepojmljivo im je zamisliti da za njih zapravo postoji zamjena odnosno bolji, covjek osoba. Samo zato jer su cijeli zivot punjeni lazima od strane roditelja da su oni najbolji u svemu ticalo se fizickog izgleda ili mentalne stabilnosti i sposobnosti.

Na ovu temu me zapravo potaknula jako dobra frendica znamo se jako dugo ni ne znam koliko godina, ali ti neki "ljubomorni" ispadi, te neke rijeci i scenariji koji upucuju na narcisizam su jednostavno postali tesko trpljivi.
I da, ne nije takva jer je potajno zaljubljena u mene u dugoj je vezi, sretna, nesretna nebitno.

Ali ona jedna od tih kojima se cijeli zivot pricalo da je naj, naj. A zapravo i nije bas tako. :S
Ja razumijem da netko kao roditelj ne moze povrijediti dijete i ne mogu se postaviti u tu ulogu jer nisam roditelj, bog zna dali cu ikada i biti.
No jednostavno mi se cini da bi bilo lakse kad bi koji put odgovor i bio ne, neovisno o tome sta je u tom trenutku pitanje.
Ma 100% si u pravu. To je odgoj...Moja glupa mama je meni tako govorila . Da sam najbolja, najljepša...Užas. ponekad sam i povjerovala. A nekad mi je to bio strašan teret, jer sam znala da je to laž... Kretenizam do bola. Zbog toga sam loše prošla , čak završila na tabletama i rekla sam joj u facu da ja svojoj djeci nikad neću tako govoriti.
Imam dva sina , meni su lijepi i pupštam ih prirodi . Nikakve lažne slike o tome da su najpametniji, najbolji i najljepši. Neka budu sretni, i zdravi. Ne tražim ni najbolje ocjene koje sam ja imala. Radim sve suprotno mojoj mami i tati. I moji sinovi kažu da su sretni. Imaju pravu sliku, bar se nadam....
Kleopatre is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 17:05   #52
@mamekica istrazit cu to. Hvala ti 😊

@Kleopatra pa da znas tesko je djetetu reci da je u necemu dobar, kad vidis da zapravo i nije, i ja vjerujem da je vlastito dijete jako tesko povrijedit degradirajucim rijecima i spustit na zemlju. Ali mislim, smatram da djecu treba ucit da nece sve u zivotu dobiti samo zato jer oni to zele i misle da "zasluzuju". Kad bi zivot bio takav mozda bi i bio laksi no nije. I eto nemas tu sta.
devaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 17:39   #53
,

Quote:
devaa kaže: Pogledaj post
@mamekica istrazit cu to. Hvala ti 😊

@Kleopatra pa da znas tesko je djetetu reci da je u necemu dobar, kad vidis da zapravo i nije, i ja vjerujem da je vlastito dijete jako tesko povrijedit degradirajucim rijecima i spustit na zemlju. Ali mislim, smatram da djecu treba ucit da nece sve u zivotu dobiti samo zato jer oni to zele i misle da "zasluzuju". Kad bi zivot bio takav mozda bi i bio laksi no nije. I eto nemas tu sta.
Jedno je biti podrška , pedagog, i potpora, ali od nekoga napraviti uobraženu, nekritičnu narcisoidnu nerealnu osobu je katastrofa. To nije pomoć nego mu lažeš i o životu i o smislu. Ja radim u školi i uvijek tražim pozitivne ishode kod učenika, ali ne želim dobiti rezultat umišljene ljude. Podržavam uspjeh, potičem no ne govorim nikome da je zvijezda i da nitko drugi ne vrijedi i da su nezamjenjivi i najbolji i sve što se može stvoriti u glavi narcisoidnoj osobi.
Kleopatre is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 13:48   #54
Čim samoinicijativno razmisljas i govoris za sebe da si narcisoidan, tada zapravo vrlo vjerojatno nisi narcisoidan, barem ne u smislu psihopatologije. Pravim narcisima obicno okolina ukaze na neprimjereno ponasanje, a oni najzad ne shvacaju zasto se itko buni radi njihova ponasanja. Oni su sebi top! Mozda imas nesto vecu i zdravu, i najbitnije funkcionalnu dozu samopouzdanja
__________________
hic Rhodus, hic salta
livmed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 14:01   #55
najlaksi test za prepoznavanje narcisa je da ga pitas da l si ti narcis. on ce reci da jeste, jer u tome ne vidi nista lose kad kazem narcis, mislim na narcisticki poremecnu licnost.


meni je ova tema jako zanimljiva, jer u porodici imam nekoliko tih poremecenih. moj zivot s njima nije lak. ali opet, mnogo je laksi otkako znam gde je problem, i, najvaznije, da nisam ja kriva za sve...
darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 10:03   #56
@kleopatra ja zapravo mislim da ljudi to ne naprave svjesno od djeteta, jer gledajuci objektivno ja mislim da svaki roditelj zeli svoje dijete gledati sretno i zadovoljno jednog dana. No smatram da ih od malena treba uciti da nejde bas sve u zivotu kako moze ici napisano/nacrtano na papiru na opcu zalost svoju nas. I svakako sam za da se dijete nagradi rijecima pa i djelima za uspjeh, a za neuspjeh opet uputi nekakav savjet/kritika.

@limved hvala ti za komentar malo si mi prosirio sliku mog "ega" 😝😃

@darling ja nemam, al se susrecem sa ljudima koji jesu, do zakljucka da sam ja takav sam imao dosta situacija gdje su mi ljudi rekli da im nabijam griznju savjest i gusim ih. Mislim ne znam meni je ispalo da se ja moram ispricat sto oni vise X zaredom nisu ispostovali sto su rekli. I onda pazi kako se ja samo usudim kritizirati njihovo nepostovanje mog vremena. Bezobrazni ja. 😏
devaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 10:30   #57
Quote:
devaa kaže: Pogledaj post
@kleopatra ja zapravo mislim da ljudi to ne naprave svjesno od djeteta, jer gledajuci objektivno ja mislim da svaki roditelj zeli svoje dijete gledati sretno i zadovoljno jednog dana. No smatram da ih od malena treba uciti da nejde bas sve u zivotu kako moze ici napisano/nacrtano na papiru na opcu zalost svoju nas. I svakako sam za da se dijete nagradi rijecima pa i djelima za uspjeh, a za neuspjeh opet uputi nekakav savjet/kritika.
Da bit će jedno vrijem sretan i uvjeren da je super, no kad tresne može jako loše završiti. Treba imati zdravo samopouzdanje i što realniju sliku o sebi i svojim postignućima, i svakako biti sretan u suradnji s drugim osobama . Imam dojam da se narcisoidne osobe stalno uspoređuju i natječu s okolinom i dokazuju sebi da su najbolji i najljepši,,,Pa tko to može trpjeti.. Sigurna sam da će morati pasti i vidjeti realnost...Možda i shvate
Kleopatre is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 11:41   #58
Quote:
devaa kaže: Pogledaj post
@darling ja nemam, al se susrecem sa ljudima koji jesu, do zakljucka da sam ja takav sam imao dosta situacija gdje su mi ljudi rekli da im nabijam griznju savjest i gusim ih. Mislim ne znam meni je ispalo da se ja moram ispricat sto oni vise X zaredom nisu ispostovali sto su rekli. I onda pazi kako se ja samo usudim kritizirati njihovo nepostovanje mog vremena. Bezobrazni ja. 😏

ne znam sta je tvoj problem u zivotu, ne poznam te. treba razlikovati narcisticke crte koje svi imamo u manjoj ili vecoj meri, i narcisticki poremecaj licnosti (odnosno lepezu npl, jer i tu ima vise tipova). umisljenih s izrazenim egom ima dosta, ali narcistkih poremecenih bas i ne. poremecene licnosti nemaju sposobnost za empatiju. ako imas i trunak razumevanja za potrebe drugih, nisi npl. ako se preispitujes vec mi ne lici na poremecenu licnost. jer se poremecenci u svom umisljenom savrsenstvu ne preispituju nikad. niti se izvinjavaju ikad.
darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 13:12   #59
Znam jednog narcisoidnog psihopatu sa logorejom(verbalnim proljevom) neda nikom ništa reći stalno on laprda i najpametniji je nas 10 u društvu samo on laprda i ako mu netko nešto kaže ovaj se odmah po njemu popiša i isere, stalno laže i kad mu kažeš nije tako evo na mobitelu na googlu kazu da nije tako on podivlja i vice google laže nije tako, čak neda ni da mu potvrdiš njegovo mišljenje odmah te ismije, kao sta ces ti meni potvrđivat nisi dostojan ni da se slažeš samnom, nego čkomi i slušaj šta ja pričam, ali kad mu ga šukneš podivlja nemreš vjerovat sav se izvrati pocrveni pjena na usta

Zadnje uređivanje Loui : 21.12.2017. at 14:00.
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 14:39   #60
da, to je narcisticki bes. najbolje mi je sto su u jednom trenutku besni, a u sledecoj sekundi apsolutno nista. meni je posle takvih dogadjaja kad je bes bio usmeren prema meni dan bio potpuno sjeban, pa ni sutradan nisam bila na miru, trebalo mi je vreme za emotivni oporavak...

sta da ti kazem, bezi od njega, ne treba ti u zivotu.
darling is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:19.