Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2009., 21:31   #61
Drago mi je da sam nasla ovu temu pa da vam kazem nekakve stvari za koje mislim da najbolji odgovor mogu dobiti od ljudi koji su to ljecili, ja imam sina koji ima nasljedni genski poremecaj alfa 1 antitripsina od kojeg mu je jetra jako losa,no ta bolest po najnovijim istrazivanjima napada i gusteracu. On ima jako strasne bolove koje ne ublazavaju nikakvi ljekovi sada je trenutno na tramalu i normabelu u jakim napadima jer mu od bola skace tlak do abnormalnih granica za dati nitroglicerin pod jezik,svaki dan povraca pretezno ujutro kiseli sadrzaj. Njemu te amilaze i lipaze u serumu skacu pa padaju bez reda,jetreni nalazi su preko 600,zuc uredna,zanima me dali kakva biopsija gusterace dolazi u obzir ili ct,tj dali je to netko od vas radio,mi idemo u ponedeljak na kliniku gdje bi ponovno napravio neke pretrage jer i doktori su li la nisu mu dali jos dijagnozu pankreatitisa ali uglavnom to je tu negdje. Napominjem da su njegove mucnine i bolovi u trbuhu uzasni i sa vremena na vrijeme ima jaka napuhivanja sa losim masnim stolicama.
HAPPY is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 13:25   #62
nadam se da ste svi dobro i ne odustajte, covjek moze sve sto zamisli prevalit i u svakoj bolesti ima procenat prezivjelih i zasto to ne biste bili vi

prijatelj mi je dobio zuticu,pa je zatim pronadjen zastoj u kanalu zuci (kazu da je blizu gusterace),a na CTu pise da glava gusterace nije uvecana
odma mu je operisano to i izvadjeno sve (valjda i zuc i kanal),te ugradjena prenosnica,ali tokom operacije je hirurg uocio tek upalu gusterace (iako na ctu pise da glava nije uvecana,ne znam da li ct dopire samo do glave)...

nakon nekoliko dana je poslan kuci sa zucnom dijetom i treba se vratiti u bolnicu za mjesec dana na mnogo vecu operaciju (kazu da traje 4-5 h i da nece moci ukloniti 'nesto',nego probati sanirati samo)

sad je kod kuce i prva mu je kontrola u pon naredni,ima neke bolove na lijevoj strani i doktor mu je propisao neke lijekove za to

nadam se da ne trazim nesto sto je objasnjeno vec na temi,a preci cu je jos mnogo puta ako nista,ovako cu je osvjeziti i mozda pomognete nekome drugome puno srece i zdravlja svima,pozz
crnjak2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 00:00   #63
ovak...prosle godine mi je dijagnosticiran pijesak u zuci ali nisam imao nikakve simptome...ove godine negdje u 4-5. mjesecu sam osjetio pocetak probavnih smetnji, zgaravice uglavnom, povremeni proljevi i uglavnom meksa stolica...zadnjih mjesec dana mi se pojavila neka bol vjerojatno u predjelu zuci po nekim slikama sto vidim, ali je uglavnom blaga...ono nije stalna i pojavi se tek toliko da ju osjetim da me nest boli...koji mi je slijedeci korak? hoce li me doktorica opce medicine uputiti hitno na pregled ili da odem privatno? ukoliko odmah odem izvadit krv ujutro, da li cu dobiti taj dan nalaze? valjda ne trebam panicarit? da je u pitanju upala gusterace, da li bi onda imao ostre bolove?

hvala na savjetima

pozdrav
testing is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 22:53   #64
Pozdrav!
Zna li netko koji je uobičajeni tijek oporavka nakon upale gušterače i operacije žuči? Koje je preglede potrebno napraviti? Bila bih vrlo zahvalna na odgovoru. Hvala.
keaton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 00:32   #65
pa oporavak bi se trebao sastojat od lagane prehrane,znači kuhana jela,povrće koje ne napuhava,od pića čajevi,voda,ništa hladno,gazirano,prženo...više puta jesti,voće isto kuhano u obliku kompota,ali to sve doktor veli nakon op,a ima i u apotekama lista prehrane kaj se smije,a kaj ne,ko se osjeća dobro prepručene su lagane šetnje,ništa fizički radit,dizat...............,nakon op doktor odredi kontrolu po potrebi
sparina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 14:37   #66
Ma to s prehranom mi je jasno... ono što me ustvari zanima su pretrage nakon operacije. Moju mamu doktorica nije poslala nikamo. Deset mjeseci nakon operacije na svoju je inicjativu išla vadit amilaze i jetrene probe. Amilaze su povišene, kao i ggt. Zanima me je li to normalno nakon operacije? Doktorica opće prakse je prilično nezainteresirana i ne daje odgovore, zato pitam ovdje.
keaton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 20:06   #67
ja mislim da treba kod takvih stanja duža dijeta,ali nakon 10 mj ako je povišeno,ne znam ggt je pokazatelj oštećenja jetre,masna jetra,hepatitis,akutna i kronična bolest gušterače isto i amlaze ako su povišene,nakon tolko vremena od op trebalo se dovest u normalu ako se držalo uputa,neka ide kod dr koji ju je operirao,pa će vidjet ili ako je u mogućnosti privatno
sparina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 21:47   #68
pozz svima nije me dugo bilo..pa da vam se javim
Ne znam jel tema jos uvijek interesantna,ali mozda nekom ipak malo pomogne i ohrabri.
Ja sad vec skoro 4 godine zivim sa kronicnim pankreatitisom,prije mjesc dana sam kontrolirala sve i za sad miruje.Nemam bolova,nalazi uredni
Vise nisam na strogoj dijeti,iako i dalje moram piti pankreaticne enzime prije jela...
toliko za sad,od mene
Patrizia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 00:22   #69
Ne mogu odgovoriti na neka pitanja tu jer sam novi u ovome no mogu bar ispricati svoj slucaj.Sredinom prosinca prosle godine mi se dogodilo nesto (znaci prije nesto vise od mjesec dana), ne znam mogu li to svrstati pod akutni pankreatitis ali nesto akutno jest bilo,bar po navodima moje lijecnice opce prakse.Naime tokom noci sam osjetio mucninu (a nakon vecere gdje sam pojeo neku przeno meso lignje sa topljenim sirom koja je odlezala van hladnjaka 3 dana) osjecaj kao da je sve stalo unutra, probava i to, ono kad morate povratiti ali ne mozete, to je trajalo cijelu noc do sutra oko 9 sati ujutro kad sam uspio povratiti.Odmah nakon toga sam osjetio olaksanje no temperatura je vec bila tu. Srecom sam se odlucio odmah popodne otici na hitnu (tamo sam rekao da mislim da sam se otrovao) i tamo su pretrage pokazale poremecenu krvnu sliku (leukociti na H,granulociti i limfociti ili L ili H),naravno i tu amilazu,ova iz seruma za divno cudo normalna 78, ali u urinu otisla na 764 (to sad i ne zvuci strasno u odnosu na ovo sto je Patrizia imala,4000?!, a i neki drugi tu jos vise),zatim CRP skocio na 20,8. Lijecnica na hitnoj mi je odmah rekla da je neka upala na gusteraci ili nesto u vezi tog.Dani su mi neki antibiotici koje sam odmah poceo piti istu vecer i temperatura je uskoro pala.

Dva dana kasnije na ponovnim krvnim pretragama CRP ode na 30,9, amilaza iz seruma opet ok (58), dok je amilaza iz urina ostala na iznad 700. No ostali dio krvne slike se smirio i sve je bilo u granicama (leukociti i to).

Jucer,24.sijecnja 2011. ponovio par pretraga (obe amilaze+alkalna fosf.+CRP). Rezultati: amilaza urin 798 (povisila se), amilaza serum 109 (povisila se), alkalna fosfataza 100 (u granicama iako malo visa nego prije mjesec dana), CRP 1.8 (sve do vrijednosti 5 je ok,znaci CRP je normalan).Sutra idem¸izvrsiti preostale pretrage iz krvne slike (Leuk. DKS, jetreni nalazi, Alk.Fosf. i jos sta tu ima. No bez obzira na rezultate tih sutrasnjih pretraga sutra zahtijevam moju lijecnicu da me uputi specijalisti. Trebala je vec no eto..njezina aljkavost,ili stednja na uputnicama.

No htio sam reci za razliku od Patrizie i drugih ljudi tu ja nisam imao nekakve takve bolove kakve oni opisuju, nisam niti one noci kad su nastupile prve tegobe (samo sam imao mucninu i povracanje no ne i neke bolove) niti sve do danas mjesec dana kasnije.Nisam vise imao niti mucnina niti povracanja nakon te noci,dan dva iza događaja mi se vratio i apetit (i to sam iskoristio na najgori moguci nacin nazalost,jeduci opet sve i svasta). No kad se osvrnem na proteklih mjesec dana stolica nije bila ok,imao sam dana sa ok stolicom,ali i 3-4 dana bez stolice, no kad bih imao uglavnom je bila meksa, cak i proljevi, ili kombinaciju jednog i drugog za vrijeme iste stolice (krene dobro pa zavrsi lose ). Uglavnom konfuzno. No koliko se sjecam meni je slicno godinama unatrag, znao sam imati meke stolice, ili proljeve i tako danima. Poslije bude ok pa onda se zgodi opet.No mislim da tu kod mene igra i stres,cemu sam jako sklon, ako mi se dogodi neki stres,uzbudjenje ili nagli osjecaj straha, unutra zakuha i gotovo, ode sve u proljev vrlo brzo.

Sta se tice ovog problema tek danas,nakon citanja ovog topica sam se malo educirao o ovome problemu,shvatio sve ozbiljno, covjek se doduse malo smrzne citajuci sve ovo, ali bolje je saznati. Hvala svima koji su postali tu, stvarno se nauci dosta iz iskustava drugih.
emerge is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 23:25   #70
Čitam ove postove i vidim da nema iskustava kao od mog oca pa da i to podjelim. U par mjeseci imao je bolove u trbuhu koji su se širili na leđa ali nije otiša kod doktora već je pustia da to samo prođe,sve do zadnjeg puta kad nije mogao ni govorit od bolova,nakon 3h na prijemu ustanovili su da ima upalu gušterače,3 dana je bia gastro odjelu nakon čega je hitno prebačen u intezivnu na kirurgiju gdje je provea 45 dana od kojih 30ak u umjetnoj komi,proša je 3 operacije i odstranjeno mu je 80% gušterače. Sve skupa je u bolnici 3 miseca i za 2 dana ide kući po riječima doktora.. koji su i rekli da je on jedan od 100 koji su se "izvukli" iz tog stadija. Na pitanje što s prehranom rečeno je da može jesti sve osim masne hrane???? A odi čitam da ljudi koji su puno bolje prošli itekako više imaju pazit na prehranu pa mi nije jasno.. A proljeve ima zadnjih 15 dana bez stajanja.. Inače je fizički ali i psihički neprepoznatljiv Od snažnog i zdravog čovjeka posta je hodajući kostur bez volje za životom.. Kako i što dalje..
rinma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 01:34   #71
Jedan divan čovjek nas je prije nekoliko dana napustio zbog upale gušterače. Umro je manje od 24h nakon što mu je dijagnosticirana upala, a dva tjedna prije toga je bio u bolnici zbog bolova u trbuhu. Da li je došlo do nekog propusta liječnika, ne znam, ali čudno je kad čovjek ujutro normalno priča, hoda, zeza se, planira kući za vikend, a nekoliko sati poslije mu otkazuju vitalni organi.
Pozlilo mu je nakon što je primio kontrast za neku pretragu na koju je trebao ići, i nakon toga mu se stanje rapidno pogoršavalo.
Da li je moguće da je došlo do upale zbog tog kontrasta?
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 14:50   #72
Pozdrav svima! Ja Sam Mira imam 33 god ,od pre7 meseci imam hron. upalu gusterace.Akutnu nikad nisam ni imala niti kamen,niti pila alkohol pogotovo jela masnu hranu. Oslabila sam 7 kg ,slab apetit dijetalana ishrana...pijem kreon 25000.Molim sve na forumu da mi daju neki savet oko ishrane. Pogotovo bi molila da mi se javi Patrizija! Moja e-mail adresa UKLONJENA MAIL ADRESA


Molim vas da takve podatke poput mail adrese razmijenjujete putem privatnih poruka.
leeloo27

Zadnje uređivanje leeloo27 : 11.10.2011. at 15:33. Reason: uklanjanje maila
mirjana1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 20:53   #73
Quote:
mirjana1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Ja Sam Mira imam 33 god ,od pre7 meseci imam hron. upalu gusterace.Akutnu nikad nisam ni imala niti kamen,niti pila alkohol pogotovo jela masnu hranu. Oslabila sam 7 kg ,slab apetit dijetalana ishrana...pijem kreon 25000.Molim sve na forumu da mi daju neki savet oko ishrane. Pogotovo bi molila da mi se javi Patrizija! Moja e-mail adresa UKLONJENA MAIL ADRESA


Molim vas da takve podatke poput mail adrese razmijenjujete putem privatnih poruka.
leeloo27
Općenite preporuke:
1. jesti hranu koju je preporučio liječnik. Važno je ograničenje masti i unos ugljikohidrata. Mogu se koristiti proizvodi sa smanjenim udjelom masti koji su označeni kao "low fat", "nonfat" ili "fat free".
2. masti i ulja ograničiti na 3 male žlice dnevno
3. jesti isključivo nemasno meso. Meso se može kuhati i peći. Nikako pržiti.
4. ne jesti nikakvu prženu hranu
5. izbjegavati prejedanje. Potrebno je jesti više malih obroka dnevno umjesto tri velika.
6. s liječnikom se treba posavjetovati o trajanju dijete s malo masti. Takva dijeta nije štetna za zdravlje, dapače.

Dozvoljena hrana, odnosno ograničenja tijekom dana

Mliječni proizvodi:
- obrano mlijeko, odnosno mlijeko s 1% mliječne masti
- nemasni maslac
- nemasni sirevi
- niskokalorični jogurt i sladoled

Meso, riba i perad
- puretina (odstraniti kožu)
- piletina (odstraniti kožu)
- riba (spremana u vodi, odnosno kuhana, izbjegavati spremljenu u ulju)
- unutarnji organi, uključujući jetru
- jaje
- rakovi, škampe, školjke
- janjetina
- nemasna svinjetina, teletina, govedina

Povrće
- svakodnevno je potrebno uključiti povrće u najmanje dva obroka. Uključiti tamnozeleno i žuto povrće

Hrana bogata ugljikohidratima: 4 ili više obroka dnevno
- krumpir
- nezaslađeni pereci
- integralni kruh
- žitarice
- riža
- tjestenina
- kokice (bez ulja, maslaca i margarina)

Voće
- tri ili više puta dnevno svježe, kuhano ili smrznuto voće iz limenke, uključujući i voćne sokove

Juhe
- juhe od povrća bez masti
- domaću juhu zamrznuti nakon kuhanja. Nakon toga se mast nakupi i lako ju je odstraniti. Nakon toga je opet zagrijati i poslužiti.

Masti ili zamjene za mast
- nemasna majoneza
- nemasni dressing za salatu
- maslac, margarin, šlag ograničiti na jednu malu žlicu dnevno

Desert
- voće
- zamrznuti voćni sok
- krekeri
- žele
- nemasni (niskokalorični) kolači

Začini i slatkiši
- šećer
- žele
- tvrdi bomboni
- ocat
- cimet
- kakao
- sirupi
- med
- sol
- sok od limuna
- paprika

Napici
- čaj
- kava bez kofeina, s nemasnim mlijekom
- gazirani sokovi
- voćni sokovi


Hrana koju treba izbjegavati:
- pržena i masna hrana
- pite, kolače, sladoled
- kukuruzni kruh, kineska tjestenina, kroasani
- meso bogato mastima kao što je slanina, kobasice, guska, patka, govedina iz konzerve, rebarca, riba u ulju, maslac od kikirikija, obični sirevi
- ulje i začini za salatu
- šlag, vrhnje
- orasi, masline, avokado, kokosov orah
- čokolada (kakao je dozvoljen!)
- povrće pripremljeno s masnim mesom.
Sa bloga Medicine.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 09:36   #74
Pozdrav svima imam bolove u predjelu pupka i prema gore, pa me interesuje je li u pitanju gušterača, da napomenem imam hronični gastritis da nije od toga,radio sam ultrazvuk stomaka jetra dobra,žuč takođe nema kamenja, a za gušteraču mi je napisalo nejasne konture.Molio bih stručan savjet

Zadnje uređivanje duka68 : 01.01.2012. at 09:51.
duka68 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 13:35   #75
Quote:
duka68 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima imam bolove u predjelu pupka i prema gore, pa me interesuje je li u pitanju gušterača, da napomenem imam hronični gastritis da nije od toga,radio sam ultrazvuk stomaka jetra dobra,žuč takođe nema kamenja, a za gušteraču mi je napisalo nejasne konture.Molio bih stručan savjet
Bolovi su najvjerojatnije uzrokovani chr. gastritisom,,a ako baš mislite da se radi o pankreasu uradite amilaze s/u.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 17:11   #76
Zahvaljujem se na odgovoru,inače sam planirao da uradim amilaze s/u i ostalo što treba u vezi pankreasa,samo bih vas zamolio da mi još objasnite šta znače ove nejasne konture na pankreasu,pošto mi ništa nije objasnio doktor što je radio ultrazvuk,nekuda je žurio pa nije imao vremena.
duka68 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 17:26   #77
Quote:
duka68 kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem se na odgovoru,inače sam planirao da uradim amilaze s/u i ostalo što treba u vezi pankreasa,samo bih vas zamolio da mi još objasnite šta znače ove nejasne konture na pankreasu,pošto mi ništa nije objasnio doktor što je radio ultrazvuk,nekuda je žurio pa nije imao vremena.
Nije se jasno vidjela gušteraća.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 02:37   #78
PANKREATITIS: akutini i kronični

AKUTNI:

alkoholizam i bolesti žučnih organa (kamenci žučne kese)
metabolički poremećaji kao hiperlipidemija i hiperkalcijemija
Dijeta je jedna od važnih uslova liječenja
Ništa na usta
- Parenteralno davanje otopine glukoze i fiziološke otopine
(laki oblik upale)
- Totalna parenteralna ishrana – TPI (teški oblici) i antagonisti H2
receptora
- Hipermetaboličko stanje : metabolični, kardiovaskularni i hemodinamički
poremećaji
- Hrana na usta može se davati ponovo kada se smire svi klinički i
laboratorijski znakovi i simptomi:
- Tekuća ishrana na usta – čaj, dvopek, posna juha s tjestom bez jaja
- Kuhana riža ili krumpir, keksi
- Pileće ili Pureća kaša
- Salate cikla, pirjana mrkva
- Nikako ne davati životinjske masti, alkohol
- Kašasta i mekana jela
- Čvrste namirnice
- 50 – 60% UH
- Povećanje energetskog unosa sa 150 kcal na 650 kcal po jednom obroku

KRONIČNI PANKREATITIS:

Uzroci: alkoholizam, bolesti žučne kese, traume, tumori pankreasa, kirurški
zahvati na gušterači, želucu
- Oštećena je i egzogena i endogena sekrecija pankreasa, dodaju se: gušteračni
enzimi i inzulin
- Malapskorpcija: kvalitativno određivanje masti u stolici
- Dijeta: maksimalno teško probavljivi ugljikohidrati (UH) (povrće i voće ne jako slatko – žuto i
zeleno), žitarice
- Što manje masti – životinjskog porijekla

Dijeta bogata ugljikohidratima, siromašna mastima i bjelančevinama
Tjestenine, kuhani krumpir, riža, nemasno meso, maslinovo ulje, pudinzi,
keks, dijabetična dijeta
dax23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 15:23   #79
pankreatitis

prije godinu imjesec završio sam u bolnicu s dg teški akutni edematozni pankreatitis,odležao sam 15 dana u bolnici u užasnom stanju.nalazi katastrofa svi osim jednog iz bolničke sobe pomrli.smršavio sam 15 kg.srećom /i doktori su se čudili/preživio sam.uzrok:alkohol i trigliceridi u nebesima.nakon toga na privatnom pregledu dr je utvrdio kalcifikaciju/kronični pankreatitis/ali po njegovu mišljenju oštećenje je malo i više se može smatrati posljedicom ak.pankreatitisa.unatoč tome prepisan mi je za stalno controloc i kreon enzimi. prvih 6 mjeseci sam se osjećao grozno/slabost,mučnine,povremeni bolovi u abdomenu/...sad sam se pomalo privikao i osim konstantnog bola u leđima nešto je bolje. imam 190cm i 81 kg trenutno. odbacio sam alkohol i pridržavam se strogo dijete/užas/. mnogi su rekli da sam se dobro izvukao.
moj problem je što pušim cigarete/i po 2 kutije na dan/i povremeno marihuanu.
da li ću odbacivanjem ovih govana poboljšati stanje?
jesus5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 18:40   #80
Quote:
jesus5 kaže: Pogledaj post
prije godinu imjesec završio sam u bolnicu s dg teški akutni edematozni pankreatitis,odležao sam 15 dana u bolnici u užasnom stanju.nalazi katastrofa svi osim jednog iz bolničke sobe pomrli.smršavio sam 15 kg.srećom /i doktori su se čudili/preživio sam.uzrok:alkohol i trigliceridi u nebesima.nakon toga na privatnom pregledu dr je utvrdio kalcifikaciju/kronični pankreatitis/ali po njegovu mišljenju oštećenje je malo i više se može smatrati posljedicom ak.pankreatitisa.unatoč tome prepisan mi je za stalno controloc i kreon enzimi. prvih 6 mjeseci sam se osjećao grozno/slabost,mučnine,povremeni bolovi u abdomenu/...sad sam se pomalo privikao i osim konstantnog bola u leđima nešto je bolje. imam 190cm i 81 kg trenutno. odbacio sam alkohol i pridržavam se strogo dijete/užas/. mnogi su rekli da sam se dobro izvukao.
moj problem je što pušim cigarete/i po 2 kutije na dan/i povremeno marihuanu.
da li ću odbacivanjem ovih govana poboljšati stanje?
Hoće,pušenje je rizik za pankreatitis,uz naravno KVB,KOPB itd.
Ako želite može prepisati zadnje nalaze npr. amilaza,lipaza,jetrene enzime,Ca,CT/UZV.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:37.