Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2018., 08:30   #61
Problem je ako ti se sviđa neki stan, i prodaju ga 3 agencije, a svaka traži proviziju.
Onda ih moraš nekako zaobići
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 08:45   #62
Quote:
Response1 kaže: Pogledaj post
Ne naplaćuju sve agencije proviziju od kupca. Po Zakonu o posredovanju u prometu nekretninama proviziju plaća samo nalogodavac. Dakle, onaj koji želi potpisati ugovor o posredovanju.
Nije problem u tome. Naravno, kao kupac ne želim platiti proviziju. Jer agenciju nisam niti angažirao, a ona ionako radi u interesu prodavatelja.

Problem je što agencije NE ŽELI POKAZATI nekretninu, prije nego potpišeš ugovor o plaćanju provizije.

To je ucjena - prvo potpiši, a onda možeš vidjeti nekretninu.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 20:20   #63
e imena takvih agencija bi trebalo pisati u drugu temu,tako da i kupci odmah znaju a i mi koji ćemo prodavati preko agencija znamo koje preskočiti
jer realno ja očekujem brzu prodaju,poštoj je stan u zgradi iz 2008, dosta idu stanovi tamo koliko čujem, kvalitetna je gradnja, pa mi se ne da raditi s nekim levatima
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 20:54   #64
Nikada mi nije bilo jasno zašto prodavatelji angažiraju agencije koje naplaćuju proviziju od kupca, kada postoje i one koje to ne čine. Pri čemu neke nisu skuplje ni za samog prodavatelja...

Ok, netko ima prijatelja agenta, pa mu ovaj to napravi gratis, ali jedino u tom slučaju mi je to razumno.

Recimo, prema mojim informacijama Opereta uzima proviziju od prodavatelja 3 ili 4% (nisam sigurna), a od kupca isto nešto naplaćuje. Rivalitas uzima od prodavatelja 2% (bar je tako bilo u vrijeme naše prodaje), a od kupca ništa. I onda netko izabere ovu prvu agenciju!?
Zar je tako teško poslati upit u nekoliko agencija i izabrati najpovoljniju ponudu (za sebe i za kupca)!?
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 21:42   #65
Gledao sam stan koji je bio oglašen preko barem 5 agencija. Naravno, cijena nije bila ista kod svih.
A naišao sam i na stan koji je prodavao vlasnik, al je također angažirao 2-3 agencije. I da bude bolje cijena je bila ista. Znači, ako proda agencija on je na gubitku (agencija nije digla cijenu za 2-3%)
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 23:43   #66
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Recimo, prema mojim informacijama Opereta uzima proviziju od prodavatelja 3 ili 4% (nisam sigurna), a od kupca isto nešto naplaćuje. Rivalitas uzima od prodavatelja 2% (bar je tako bilo u vrijeme naše prodaje), a od kupca ništa. I onda netko izabere ovu prvu agenciju!?
Zar je tako teško poslati upit u nekoliko agencija i izabrati najpovoljniju ponudu (za sebe i za kupca)!?
Po zakonu maksimalna provizija koju agencija smije naplaćivati je 3% + PDV (znači ako stan košta 100.000 € naplate vam 3000 € provizije i još 25% na tih 3000, znači ukupno 3750 € - ljudi često misle da je ovaj PDV za ovih 100.000, zato pojašnjenje)

U Rijeci sve agencije naplaćuju maksimalnu proviziju i od kupca i od prodavača - znači kupac (jer je prodavačeva provizija zamaskirana u cijenu stana) u konačnici plati oko 7% provizije na cijenu stana

U Rijeci je nemoguće naći stan bez posredništva agencije (niti jedna vam neće pokazati stan prije nego potpišete ugovor, kao ni otkriti točnu adresu, slike pogleda sa balkona se također ne stavljaju u oglase da ne bi mogli otkriti sami lokaciju), pogotovo ako ste doselili u Rijeku i nemate nikoga da vam privatno preporuči stan

Svi stanovi u Rijeci u oglasniku (Njuškalo, Index oglasi...) idu preko agencija, znači skoro 100% stanova - tražim već godinu i pol stan i naišao sam na 2 (slovima: dva)!! stana koja se prodaju bez agencije, pogledao sam ih 43 uživo

Tako da vi iz Zagreba budite sretni što uopće imate još uvijek stanove bez agencija po oglasima, uvijek može gore - po mojoj slobodnoj procjeni, toće te imate još kojih 3-4 godine (sve manje i manje) i onda će vam agencije preuzeti sve isto kao i kod nas (uz maksimalnu proviziju naravno)

tko je jamio, jamio je...
scarab333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 08:40   #67
scarab333

A lokalni oglasnici, mali oglasi na radiju i slični alternativni pravci?

Kod mene na lokalnom radiju postoje mali oglasi, skoro svaki dan se oglasi i poneki stan.
Doduše, i tu se agencije oglašavaju, al se lako kuže, one jednim pozivom oglase 2-3 stana

Meni nije problem ako stan prodaje korektna agencija (znači da zna osnovne podatke o stanu/ zgradi) i da mi ne pokušva naplatiti proviziju.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 09:16   #68
Trebaš se malo duže motati po tržištu nekretnina pa tek onda skužiš da agencije rade samo u interesu svoje provizije. Prodavatelju se možda učini da rade u njegovom, jer podižu cijenu, ali tek će nakon nekog vremena prokužiti da visoka cijena na siromašnom tržištu nije nikakva prednost.

Kupci, pak, naivno vjeruju da će preko agencije dobiti čistu nekretninu, a uz malo sreće, možda i hoće, te da su oglašene cijene one po kojima se treba ravnati. S druge strane, agencije su se tu postavile kao kineski zid između prodavatelja i kupaca pa je jako teško uspostaviti izravnu komunikaciju i pri tome ne biti odran.

Ja trenutno imam oglašen stan i već nekoliko agencija mi se javilo sa spikom "oni imaju kupce, poznati sportaš/političar/poslovni čovjek" (jedna od njih je i Dogma iz Rijeke), "vesele se suradnji", ali, kad ja kažem da se i ja veselim, ali bez mojih obaveza prema njima, tj. agenciji, onda šipak, nema kupca! Iz čega pak zaključujem sljedeće: ako kupac angažira agenciju, neće dobiti na uvid sve što bi njemu, kupcu, odgovaralo, nego samo ono za što agencija može ubrati lovu.

Voljela bih znati postoji li neka instanca na kojoj bi se moglo prijaviti takvu nekorektnu rabotu? Čitala sam na njihovoj stranici Agenti.hr dugački članak o tome kako kupci/prodavatelji nekretnina nisu potrošači, dakle, niš od zaštite prema zakonu o potrošačima.
kafkalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 09:48   #69
Quote:
scarab333 kaže: Pogledaj post
Tako da vi iz Zagreba budite sretni što uopće imate još uvijek stanove bez agencija po oglasima, uvijek može gore -
Gdje?

Ako i ima, to je minimalno. A agencije se pobrinu da toliko prepune oglasnik tisućama svojih lažnih i multipliciranih oglasa, da je naći privatni oglas kao tražiti iglu u plastu sijena.

Nažalost, tu oglasnici (npr. Njuškalo..) idu debelo na ruku agencijama, jer ne žele nikako razdvojiti agencijske i privatne oglase, ili bar u pretraživaču omogućiti pretragu samo privatnih.

Quote:
scarab333 kaže: Pogledaj post
...znači kupac (jer je prodavačeva provizija zamaskirana u cijenu stana) u konačnici plati oko 7% provizije na cijenu stana
Da, to je strašno.

Kupac na kraju, kako god okreneš, plati ogroman novac više nego što bi platio da je posao sklopljen direktno s prodavateljem (bez posredovanja agencije).

Na stan vrijedan 100 tisuća, kupac plati dodatnih i nepotrebnih 7 tisuća eura. To je strašno.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 09:51   #70
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
e imena takvih agencija bi trebalo pisati u drugu temu,tako da i kupci odmah znaju a i mi koji ćemo prodavati preko agencija znamo koje preskočiti
Pa nije to nikakva tajna.

- otvori oglasnik
- bar 99% stanova tamo prodaju agencije
- bar 80% agencija u oglasu ima navedeno da kupac plaća proviziju
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 17:16   #71
Quote:
scarab333 kaže: Pogledaj post
U Rijeci sve agencije naplaćuju maksimalnu proviziju i od kupca i od prodavača - znači kupac (jer je prodavačeva provizija zamaskirana u cijenu stana) u konačnici plati oko 7% provizije na cijenu stana
---

Tako da vi iz Zagreba budite sretni što uopće imate još uvijek stanove bez agencija po oglasima, uvijek može gore - po mojoj slobodnoj procjeni, toće te imate još kojih 3-4 godine (sve manje i manje) i onda će vam agencije preuzeti sve isto kao i kod nas (uz maksimalnu proviziju naravno)

tko je jamio, jamio je...
Nadam se da se tvoje slutnje neće ostvariti.

Jer nismo mi u Zg jedini sretnici koji imaju izbor između agencija koje naplaćuju proviziju kupcu i onih koje ne naplaćuju. Recimo, u Varaždinu je situacija još puno bolja nego u Zagrebu. Kod njih do sada nisam pronašala ni jednu jedinu agenciju koja uzima proviziju od kupca.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 21:10   #72
Quote:
kafkalica kaže: Pogledaj post
Trebaš se malo duže motati po tržištu nekretnina pa tek onda skužiš da agencije rade samo u interesu svoje provizije. Prodavatelju se možda učini da rade u njegovom, jer podižu cijenu, ali tek će nakon nekog vremena prokužiti da visoka cijena na siromašnom tržištu nije nikakva prednost.

Kupci, pak, naivno vjeruju da će preko agencije dobiti čistu nekretninu, a uz malo sreće, možda i hoće, te da su oglašene cijene one po kojima se treba ravnati. S druge strane, agencije su se tu postavile kao kineski zid između prodavatelja i kupaca pa je jako teško uspostaviti izravnu komunikaciju i pri tome ne biti odran.

Ja trenutno imam oglašen stan i već nekoliko agencija mi se javilo sa spikom "oni imaju kupce, poznati sportaš/političar/poslovni čovjek" (jedna od njih je i Dogma iz Rijeke), "vesele se suradnji", ali, kad ja kažem da se i ja veselim, ali bez mojih obaveza prema njima, tj. agenciji, onda šipak, nema kupca! Iz čega pak zaključujem sljedeće: ako kupac angažira agenciju, neće dobiti na uvid sve što bi njemu, kupcu, odgovaralo, nego samo ono za što agencija može ubrati lovu.

Voljela bih znati postoji li neka instanca na kojoj bi se moglo prijaviti takvu nekorektnu rabotu? Čitala sam na njihovoj stranici Agenti.hr dugački članak o tome kako kupci/prodavatelji nekretnina nisu potrošači, dakle, niš od zaštite prema zakonu o potrošačima.
pa normalno da rade da zarade, isto kako ti radiš da bi dobila novce za to
ne vidim kaj se tome ima čuditi itko
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 21:25   #73
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Pa nije to nikakva tajna.

- otvori oglasnik
- bar 99% stanova tamo prodaju agencije
- bar 80% agencija u oglasu ima navedeno da kupac plaća proviziju
vidiš gledao na njuškalu i rekao bih da je možda 25% samo u zg, ali znamo da ti voliš pretjerivati

ti i dalje ne kužiš da ima nas prodavatelja kojima se ne da raditi/nismo u mogućnosti s potencijalnim kupcima, pa zato damo agenciji
plati onoliko koliko je on spreman platiti, kupac mislim
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 07:30   #74
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
pa normalno da rade da zarade, isto kako ti radiš da bi dobila novce za to
ne vidim kaj se tome ima čuditi itko
U svojem se poslu ne služim obmanama i ne muzem profit od dviju strana koje su u sukobu interesa. Kao što veli James Bond, "Nikad ne reci 'nikad'", zato ću reći: takav posao i na takav način ne bih radila sve dok ima ikakvog alternativnog izbora.
kafkalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 02:10   #75
Quote:
kafkalica kaže: Pogledaj post
U svojem se poslu ne služim obmanama i ne muzem profit od dviju strana koje su u sukobu interesa. Kao što veli James Bond, "Nikad ne reci 'nikad'", zato ću reći: takav posao i na takav način ne bih radila sve dok ima ikakvog alternativnog izbora.
baš me zanima koji je to posao gdje nikad nema obmana,a zaključili smo već da se agencija treba naplaćivati s jedne strane,što većina i radi, doduše i jasno mi je da si žele što više povećati profit, kao što svi želimo što više zaraditi

a eto, ja recimo nikad ne bi životario u stanu za kojeg nemam sredstva, jer sam se eto navikao i razmazio, tako da svako ima nešto svoje
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 17:33   #76
index nekretnine razdvaja privatne i agencijske oglase
jumpbyte is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 09:00   #77
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
ti i dalje ne kužiš da ima nas prodavatelja kojima se ne da raditi/nismo u mogućnosti s potencijalnim kupcima, pa zato damo agenciji
Nemoj reć!?

A odakle ti da ja to ne kužim?

Vi neki skobodno dajte agenciji da vam prodaje stan, ugladite 7 dodatnih tisuća eura u cijenui čekajte kupca.

No kakve to veze ima sa mnom? Ja nisam angažirao agenciju i ne želi kupovati od ovakvih prodavatelja kakvi ste vi.

Dopuštaš li meni pravo na izbor? Kako da dođem do mogućnosti koja se meni sviđa?

Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
baš me zanima koji je to posao gdje nikad nema obmana,a zaključili smo već da se agencija treba naplaćivati s jedne strane,što većina i radi, doduše i jasno mi je da si žele što više povećati profit, kao što svi želimo što više zaraditi
Znači - priznaješ da agencije rade na principu obmana?

Hajde pobroji zagrebračke agencije (ne moraš imenom) na čijim oglasima piše da ne naplaćuju proviziju od kupca.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 05:06   #78
pa lijepo pretražiš i tražiš samo oglase koji ti odgovaraju, treba posao odraditi kad ne želiš nekome platiti taj posao

da priznajem da NEKE agencije to rade,ali ne sve
zato kupci nek si isto angažiraju profesionalce

jel se ti slažeš da postoje agencije koje korektno rade svoj posao ?

javit ću ti kad ću ići prodavati koje su to, a ne brini, kupac ako će htjeti moj stan će platiti koliko se traži,ako ne nema problema, stan donosi rentu i cijene idu gore, a nigdje ne gori da se proda hitno
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 10:18   #79
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
pa lijepo pretražiš i tražiš samo oglase koji ti odgovaraju, treba posao odraditi kad ne želiš nekome platiti taj posao
Hau jes nou...

Inače - zašto se agencijski oglasi uopće nalaze na stranicama javnih "općegrađanskih" oglasnika?

Ako želim kupiti stan preko neke agencije, otvorim njihow website i pogledam ponudu. Ti ne misliš da je to normalno?

Ako NE želim agenciju, otvorim neki "mali" oglasnik. Zašto bih tamo morao stvarni "mali" oglas tražiti svijećom u moru komercijalnih agencijskih oglasa?

Po tebi, znači, "Njuškalo" i slična mjesta mogla bi biti preplavljena stotinama tisuća oglasa za proizvode iz Ikee, Spara, Kauflanda, Bauhausa...? Koliko bi ti onda trebalo da nađeš oglas kojeg privatno prodaje neki običan čovjek?

Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
javit ću ti kad ću ići prodavati koje su to, a ne brini, kupac ako će htjeti moj stan će platiti koliko se traži,ako ne nema problema, stan donosi rentu i cijene idu gore, a nigdje ne gori da se proda hitno
Samo ti čekaj.
Vrlo brzo će cijene nekretnina pasti, možda i znatno pasti.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2018., 12:20   #80
Quote:
scarab333 kaže: Pogledaj post
Po zakonu maksimalna provizija koju agencija smije naplaćivati je 3% + PDV (znači ako stan košta 100.000 € naplate vam 3000 € provizije i još 25% na tih 3000, znači ukupno 3750 € - ljudi često misle da je ovaj PDV za ovih 100.000, zato pojašnjenje)
tako je i meni, naime prodajem jednu vikendicu koju nikako ne mogu prodati a cijena je smješna (125,00m2 novoga za 45 iljada ) uglavnom kad sam davao u agenciju to je svota koja mi je navedena 3,75% da mogu platit tj da moram platiti...jedino me strah jer imam i tablu na toj kući da prodajem s mojim brojem moba.. samostalno dakle..(a 99,9 posto ljudi koje me zvalo me zvalo radi table a ne radi agencije) i kažem strah me da li postoji varijanta da ukoliko ja sam prodam nekretninu oni ipak to naplate nekako od mene...jednom sam čuo priču, ne znam koliko je istinita, da pojedicni se uopće ne trude prodavati vaše nekretnine već gledaju samo da li su se dogodile promjene u vlasničkim listovima, ukoliko da, ispostave račun...a stan je prodao recimo vlasnik ili druga agencija - ima li tu istine?



Quote:
scarab333 kaže: Pogledaj post
U Rijeci je nemoguće naći stan bez posredništva agencije (niti jedna vam neće pokazati stan prije nego potpišete ugovor, kao ni otkriti točnu adresu, slike pogleda sa balkona se također ne stavljaju u oglase da ne bi mogli otkriti sami lokaciju), pogotovo ako ste doselili u Rijeku i nemate nikoga da vam privatno preporuči stan

Svi stanovi u Rijeci u oglasniku (Njuškalo, Index oglasi...) idu preko agencija, znači skoro 100% stanova - tražim već godinu i pol stan i naišao sam na 2 (slovima: dva)!! stana koja se prodaju bez agencije, pogledao sam ih 43 uživo

Tako da vi iz Zagreba budite sretni što uopće imate još uvijek stanove bez agencija po oglasima, uvijek može gore - po mojoj slobodnoj procjeni, toće te imate još kojih 3-4 godine (sve manje i manje) i onda će vam agencije preuzeti sve isto kao i kod nas (uz maksimalnu proviziju naravno)

tko je jamio, jamio je...
ma ček nije mi jasno...moram to potisat da ću platiti naravno ukoliko kupim taj stan preko njih ali kad sam već došao na adresu nekretnine vidio sam koja je adresa koji je stan i prezime na stanu - lako se vratim kasnije kad je gazda doma ili saznam broj na info pa ga nazovem - e ako tako kupim da li svejedno onda plaćam njihovu proviziju jer će oni po nekoj izmjeni u vlasničkom znati da sam ja kupio, viditi moje ime, i izvući ugovor gdje piše da sam potpisao da im plaćam proviziju ili ne plaćam tada ništa...
Mike Bro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:21.