Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2018., 08:55   #2761
Quote:
dlasic kaže: Pogledaj post
Vaillantova pumpa, grijanje/hlađenje, sa integriranim spremnikom za PTV. 50k kn otprilike ona sama. Kopali smo rovove oko kuće, postavili 6 krugova okitenke (ukupno 500tinjak metara) na 1,7-2,3 m dubine (mora biti pad prema kraju rova zbog odzračivanja). To nemam pojma koliko je koštalo, jer je bager bio već tu za druge radove. I onda 140 litara glikola, cca 2500 kn.

Rugat' se, makaršta, nikad nikome, pogotovo nekome tko uloži toliko truda i u njemu uživa
50K ni nije toliko puno, ali izgleda da si jako dobro prošao sa iskopom. Ja kada sam tek poceo malo istraživati, odmah su me upozorili/isplašili da je iskop skup i zajeban.

Nažalost ja nemam nikakav drugi razlog za kopati, pa bi u mom slucaju to vjerojatno i bio slucaj

Hvala na info svakako!
davorradman is offline  
Old 18.02.2018., 09:10   #2762
o necemu slicnome i mi razmisljamo jer imamo ravan grunt kraj kuce, prakticki nekoliko tisuca cetvornih metara s juzne strane kuce koji bi taman dobro dosli za postaviti cijevi.

u kojoj trgovini si uzeo pumpu i ostalu opremu i tko je to sve pustio u pogon?
mikislavac is offline  
Old 21.02.2018., 09:37   #2763
PTV

Pozdrav.
Zanima me na koju temperaturu imate postavljeno grijanje PTV?
Kuća je u okolici Zagreb, imam dizalicu zrak - voda, podno grijanje+PTV i tražim optimalni setup za sustav.
Hvala.

LP
Emmet is offline  
Old 21.02.2018., 22:59   #2764
Pokušao sam tražiti, ali nisam našao, ima li netko varijantu TP/bojler? Ima Kronoterm, Sole, Gorenje, ...., integrirana toplinska pumpa i spremnik vode, ali ima jednu manu, a ta je da hladi prostor u kojem se nalazi. Zanima me iz iskustva ako netko zna koliko to zaista ohladi prostor u kojem se nalazi? Za ljeto me nije briga, al po zimi bi se mogla garaža zaledit .
Fitz is online now  
Old 24.02.2018., 21:57   #2765
Quote:
Emmet kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Zanima me na koju temperaturu imate postavljeno grijanje PTV?

LP
manja temperatura*manji toplinski gubici

Kod mene je zimi termostat elektrogrijaca na 40C, preko toga griju solari (danas npr je na kraju sunca bilo 58C)

Da mi sve ide preko samo TP stavio bih na 45C a naravno da trebas imati na umu da bar jednom tjedno radi legionelle sve moras zagrijati na bar 60C
Offshore is offline  
Old 25.02.2018., 07:59   #2766
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Pokušao sam tražiti, ali nisam našao, ima li netko varijantu TP/bojler? Ima Kronoterm, Sole, Gorenje, ...., integrirana toplinska pumpa i spremnik vode, ali ima jednu manu, a ta je da hladi prostor u kojem se nalazi. Zanima me iz iskustva ako netko zna koliko to zaista ohladi prostor u kojem se nalazi? Za ljeto me nije briga, al po zimi bi se mogla garaža zaledit .
To sam ja isto pitao prije nekih desetak stranica... Moze se napraviti izvod van prostorije u kojoj se nalazi, tj.prema okolisu. Koliko sam shvatio zimi sluzi kao nekakva ventilacija, nije bas da puse hladni zrak. Nemam pojma, tribalo bi to viditi negdi u praksi. Od kvalitetnih imena to proizvode panasonic i viessman. Meni je trenutno zanimljivija opcija daikinov hibridni multi split, koji imaju u ponudi u najnovijem katalogu. Na taj multi split ima ulaz za ptv, a ostali ulazi za unutrasnje jedinice. Mislim da bi to moglo bit dobro rjesenje za nekoga ko ce se grijat i hladit na klime te imat i ptv rijesen. Zasad sam bio kod jednog ovlastenog trgovca, jos ne zna kad ce to doc u Hr i kolika je cijena.
george12 is offline  
Old 25.02.2018., 09:17   #2767
Vi znate kako te igračke funkcioniraju, čuli ste za vanjske jedinice?
MrDeadpool is offline  
Old 25.02.2018., 09:23   #2768
Ovo je proizvod koji nema vanjske jedinice, sve je u jednom unutra, ali ima čini se dosta ograničenu primjenu jer moraš imati od nekud otpadni topli zrak.
Zato je to sve skupa cijenom povoljnije, ima neka Sole za 6k kn, slovenski Kronoterm za 11k kn i tako. Varijante s vanjskom jedinicom su skuplje, al očito s razlogom.
Fitz is online now  
Old 25.02.2018., 09:33   #2769
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Ovo je proizvod koji nema vanjske jedinice, sve je u jednom unutra
Takve proizvode svakako treba izbjegavati i ignorirati.
MrDeadpool is offline  
Old 25.02.2018., 10:26   #2770
Uskoro idem u izgradnju zemljanog kolektora dizalice topline.
Trebam nabaviti ekspanzijsku posudu za kolektorski krug. U pitanju je alkaten 3/4" u više petlji od 600m dužine. Prema software-u Reflex-a preporučena ekspanzija je DC 24 + 6l međuposuda. Kad sam pogledao ta ekspanzija je namjenjena za sanitarnu vodu gdje se ne zahtjeva strujanje vode kroz ekspanzijsku tj. to je lošija varijanta ekspanzijske posude za sanitarnu vodu, a koja ima pojačanu zaštitu protiv korozije. Međuposuda je samo da se medij niske temperature ne dovodi u dodir sa membranom.
Koliko sam vidio većinom se ugrađuje uobičajena ekspanzijska posuda za krug grijanja...
Vidim da proizvođač Zilmet za dizalice topline preporuča slično kao i Reflex tj. seriju Zilflex HY PRO (stariji tj. lošiji model ekspanzijske posude za sanitarnu vodu). Njihova membrana podnosi i -10°°C u krugu (posudu okrenuti prema gore), pa ne treba međuposuda.
Kako se namješta tlak u posudi tj. je li ista logika kao i kod kruga grijanja npr. 1,5bar u posudi, sustav bez pogona na 1,7bar, a sigurnosni od 3 bara ili je potreban viši tlak u boci budući da temperature idu od -5°C pa do 15°C kako bi minimalni tlak u krugu bio 1 bar?
viz is offline  
Old 25.02.2018., 20:41   #2771
Quote:
MrDeadpool kaže: Pogledaj post
Takve proizvode svakako treba izbjegavati i ignorirati.
Zbog cega?
george12 is offline  
Old 25.02.2018., 20:59   #2772
Quote:
george12 kaže: Pogledaj post
Zbog cega?
Najjednostavniji odgovor - ne valjaju.
MrDeadpool is offline  
Old 25.02.2018., 22:08   #2773
Quote:
MrDeadpool kaže: Pogledaj post
Najjednostavniji odgovor - ne valjaju.
Aha, sad mi je sve jasno.
george12 is offline  
Old 26.02.2018., 08:27   #2774
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
...
Kako se namješta tlak u posudi tj. je li ista logika kao i kod kruga grijanja npr. 1,5bar u posudi, sustav bez pogona na 1,7bar, a sigurnosni od 3 bara ili je potreban viši tlak u boci budući da temperature idu od -5°C pa do 15°C kako bi minimalni tlak u krugu bio 1 bar?
Odgovore sam pronašao u software-u u troškovniku koji daje.
Za moj slučaj ekspanzijskoj posudi treba sa tvorničkih 4 bara (Refix DE 25) smanjiti tlak na 1,4 bara. Hvala Rofix-u!
viz is offline  
Old 26.02.2018., 09:58   #2775
Quote:
MrDeadpool kaže: Pogledaj post
Najjednostavniji odgovor - ne valjaju.
Dosta proizvoda ima dobru namjenu.
Npr ljeti ako griješ ptv tako, ne smeta da hladi
davorradman is offline  
Old 03.03.2018., 10:35   #2776
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Dosta proizvoda ima dobru namjenu.
Npr ljeti ako griješ ptv tako, ne smeta da hladi
Da upravo to, pisao sam o tome mislim i na ovoj temi imaš dovod friškog zraka i odvod.
Taj odvodni hladni zrak možeš izvesti vani ili ga preusmjeriti u neku prostoriju za hlađenje.

Bio sam u objektu gdje je instaliran ptv pa kad budem opet išao slikat ću pa postaviti ovdje i zapažanja kako se pokazalo u praksi radi se o apartmanima.
BatmanBg is offline  
Old 04.03.2018., 10:56   #2777
U americi se to prodaje iskljucivo kao PTV sustav, ne za grijanje kuce. To je preslabo za grijanje kuce.
Dok pak u australiji zenina familija to koristi za grijanje kuce, i drze ga vani na terasi, jer njima minus bude svake pete godine -1

Za nase podneblje malo manje prikladno, ali ako se nema pristup gradskom plinu, ne vidim drugu opciju osim obicnog strujnog bojlera za grijanje PTV.
davorradman is offline  
Old 04.03.2018., 19:00   #2778
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
U americi se to prodaje iskljucivo kao PTV sustav, ne za grijanje kuce. To je preslabo za grijanje kuce.
Dok pak u australiji zenina familija to koristi za grijanje kuce, i drze ga vani na terasi, jer njima minus bude svake pete godine -1

Za nase podneblje malo manje prikladno, ali ako se nema pristup gradskom plinu, ne vidim drugu opciju osim obicnog strujnog bojlera za grijanje PTV.
Što bi bilo "to", misliš na dizalicu topline i što znači preslabo za grijanje kuće?

I kako ne vidiš drugu opciju osim običnog strujnog bojlera za PTV, jel ti to ozbiljno? Svašta...
MrDeadpool is offline  
Old 05.03.2018., 07:08   #2779
Quote:
MrDeadpool kaže: Pogledaj post
Što bi bilo "to", misliš na dizalicu topline i što znači preslabo za grijanje kuće?

I kako ne vidiš drugu opciju osim običnog strujnog bojlera za PTV, jel ti to ozbiljno? Svašta...
To je "dizalica topline bez vanjske jedinice".
A ako se nema pristup gradksom plinu, koja je druga opcija za PTV osim el rezistivnog bojlera? Mislim možda ima, ali ne znam?
davorradman is offline  
Old 05.03.2018., 07:26   #2780
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
To je "dizalica topline bez vanjske jedinice".
A ako se nema pristup gradksom plinu, koja je druga opcija za PTV osim el rezistivnog bojlera? Mislim možda ima, ali ne znam?
Postoji zrak-voda "all in one" sistem koji uzima zrak iz prostorija samo pitanje koliko je to efektivno i za koju kvadraturu. COP je bio ako se ne varam 3-4 kao i snaga u kW.
__________________
Politically Incorrect - And Always Right
Hugh Mungus is online now  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:02.