Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2008., 16:36   #1
Je li Zagreb zaista metropola?

Da li je Zagreb prava metropola ako nema 1.000.000 ljudi u gradu. Tacno je da sa okolinom ima preko, ali sam grad nema. Da li to znaci da nije prava metropola?
babin kuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 16:54   #2
naravno.svi gradovi koji su metropole moraju imate nesto posebno..prepoznatljivo.nije bitno da li imaju milijun stanovnika, ili nesto manje..

eto , i zagreb ima nesto sto ni jedan grad nema , nesto prepoznatljivo , brijeg kulture u jakusevcu..

epitet metropola , pardon balkanska metropola izuzetno pristaje zagrebu.
einfach is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 17:00   #3
Ma koja metropolo..u tom gradu se svi znaju ko u kakvom selu..

__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 17:09   #4
Baš slatka tema.
Kažu da nije metropola. Tko kaže i što točno kaže?

Jelena Zlatković s Instituta za migracije i narodnosti u Zagrebu, koji nije metropola, kaže:


Metropola je, prema definiciji, grad s milijun i više stanovnika, s međunarodnim značenjem. Za proces nastanka velikoga grada karakteristični su ekspanzija i mobilnost. To se događa urbanizacijom, a za urbanizaciju su bitni upravo kontakti s ljudima drukčijih kultura. Potom nastaje heterogenost stanovništva i društvena slojevitost, što se sve očituje u povećanju broja pripadnika srednje klase. A toga u Zagrebu trenutačno nema.


Izvor: http://www.vjesnik.com/Html/2005/03/....asp?r=pis&c=1

Možda Kinezi promijene stvar.
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 17:26   #5
Pa u Hrvatskoj se za jedan Split i Osijek pominje neko metropolitsko podrucje... Mislim, ono..

Druga stvar je ako narod od milja govori metropola, jer voli taj grad, ali ako u to stvarno vjeruju, onda mnogo grijese. Sisaj ti okolinu, grad je grad. Mislim, daj ti nekom gradu od 100.000 ljudi neku ne znam kakvu okolinu, grad ce uvijek biti 100.000 ljudi, ili grijesim?
babin kuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 17:40   #6
Quote:
babin kuk kaže: Pogledaj post
Da li je Zagreb prava metropola ako nema 1.000.000 ljudi u gradu. Tacno je da sa okolinom ima preko, ali sam grad nema. Da li to znaci da nije prava metropola?
Otkud ti to da grad mora imati milijun stanovnika, da bi bio metropola?

Quote:
A metropolis (in Greek μήτηρ, mētēr meaning 'mother' and πόλις, pólis meaning 'city/town') is a big city,[1] in most cases with over half a million inhabitants in the city proper, and with a population of at least one million living in its urban agglomeration.

A metropolis is usually a significant economical, political and cultural center for some country or region, and an important hub for regional or international connections and communications.
http://en.wikipedia.org/wiki/Metropolis

Zagreb zadovoljava SVE gore navedene kriterije, prema tome ne pričaj neistine.
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 17:46   #7
Zlatna ribice, pogledaj iznad što je stručnjakinja na području navela da je definicija metropole. Broj stanovnika bi, prema definiciji, trebao biti iznad milijun, ali to nije jedini kriterij.

Ovo što piše na wikipediji je više kolokvijalna upotreba termina, treba ipak znati razlikovati izvore informacija, kao i svrhe.

Osim toga, čemu žestina? Nije neka uvreda ako Zagreb nije metropola. Dapače, imam dojam da bi mnogima postalo jako teško kad bi taj grad počeo imati svojstva metropole. Teško bi se snalazili.
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 17:48   #8
Quote:
babin kuk kaže: Pogledaj post
Da li je Zagreb prava metropola ako nema 1.000.000 ljudi u gradu. Tacno je da sa okolinom ima preko, ali sam grad nema. Da li to znaci da nije prava metropola?
Alo srpčiću, nešto te boli?
__________________
"Da je danas maskenbal, Josipović bi odnio pobjedu za masku godine."
Ad absurdum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 17:58   #9
Ne, zasto? Pa ja sam bar siguran da imam metropolu, samo provjeravam imate li je i vi?

Evo je, jos je veca:

http://img511.imageshack.us/img511/6...c659b5bwy2.jpg
http://jazzvas.files.wordpress.com/2007/09/eastgate.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...radjanka01.JPG
http://www.mojdunav.com/?q=system/fi...av.preview.jpg
http://img528.imageshack.us/img528/7...etowerapg2.jpg
babin kuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:03   #10
Daj nam još pregled strukture stanovništva Beograda pa da vidimo odgovara li definiciji metropole.
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:05   #11
Quote:
babin kuk kaže: Pogledaj post
Ne, zasto? Pa ja sam bar siguran da imam metropolu, samo provjeravam imate li je i vi?
Hebote ispada da je Beograd u rangu New Yorka i Londona.
bonislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:07   #12
Pa bar se za Beograd ne moze reci da nije metropola!

A ovdje je tema Zagreb, da ne skrenemo, otvori ti novu za Beograd, ako te kopka da li je i on metropola, mene ne kopka.
babin kuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:13   #13
Nije u rangu New Yorka i Londona, ali provjerimo zna li to i Babin kuk.
I dalje nemam podatke o strukturi stanovništva Beograda
Dobro, ja ću. Pogledamo li ovaj izvor: http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1201
čini se da Beograd ima sličan "problem" kao i Zagreb. Usprkos broju stanovnika koji je iznad milijuna, nema dovoljnu raznolikost u strukturi stanovništva da bi se moglo reći da se radi o metropoli. Veliki grad, naprosto.
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:15   #14
Quote:
babin kuk kaže: Pogledaj post
Pa bar se za Beograd ne moze reci da nije metropola!

A ovdje je tema Zagreb, da ne skrenemo, otvori ti novu za Beograd, ako te kopka da li je i on metropola, mene ne kopka.
Kopka tebe, kopka, kompleks te kopka, zato i postavljaš ovu temu.

Još bi kužio da BG ima 7 milijuna ljudi i da je sređen grad, a ne grad od 1,3 milijuna ljudi koji nema obilaznicu.

Što se ne uspoređuješ sa Kabulom?
bonislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:15   #15
Mislim da sad nije dovoljno milion stanovnika za metropolu, previsse je danas urbanijeh konglomerata koji imaju preko deset miliona stanovnika. Takodje, za metropolu se podrazumijeva etniccka, kulturna, arhitektonska raznolikost, ekonomska mocc se podrazumijeva. U svjetskijem razmjerima.
Neko slikovito recce: Metropola je grad koji ima metro! Kad pogledass skoro da je tako. U Evropu svakojako.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:17   #16
Quote:
Armadillo kaže: Pogledaj post
Mislim da sad nije dovoljno milion stanovnika za metropolu, previsse je danas urbanijeh konglomerata koji imaju preko deset miliona stanovnika. Takodje, za metropolu se podrazumijeva etniccka, kulturna, arhitektonska raznolikost, ekonomska mocc se podrazumijeva. U svjetskijem razmjerima.
Zar i ti to misslis? Pa to je upravo nevjerojatno!
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:18   #17
Kao da je metropola nešto pozitivno...
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:19   #18
Quote:
Sweet/Bitter kaže: Pogledaj post
Kao da je metropola nešto pozitivno...
Točno, mnogi naš čovjek bio bi vrlo zbunjen, da ne kažem izgubljen, da dođe u New York, recimo.
Da se ispravim: mnogi Zagrepčanin i Beograđanin bio bi vrlo zbunjen... (dalje isto).
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:21   #19
Quote:
Armadillo kaže: Pogledaj post
Mislim da sad nije dovoljno milion stanovnika za metropolu, previsse je danas urbanijeh konglomerata koji imaju preko deset miliona stanovnika. Takodje, za metropolu se podrazumijeva etniccka, kulturna, arhitektonska raznolikost, ekonomska mocc se podrazumijeva. U svjetskijem razmjerima.
Neko slikovito recce: Metropola je grad koji ima metro! Kad pogledass skoro da je tako. U Evropu svakojako.
Yebga objasni ti to babinim kukovima koji misle da je Beograd nekakav velegrad. Većina Europljana,Amera,Afrikanaca,Azijata bi se odvalila od smijeha na takvu konstataciju.
bonislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 18:22   #20
Quote:
liar kaže: Pogledaj post
Točno, mnogi naš čovjek bio bi vrlo zbunjen, da ne kažem izgubljen, da dođe u New York, recimo.
Da se ispravim: mnogi Zagrepčanin i Beograđanin bio bi vrlo zbunjen... (dalje isto).
ja ti ne mislim tako...sva mjesta po istom načelu funkcioniraju...samo je razlika u brojnosti žitelja i količini i veličini zgrada....

a viruj mene to ne zbunjuje..

zbunjuje me kompleks kod nekih ljudi koji su opterećeni piz... tipa koji ili čiji grad je veći...
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:23.