Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2015., 13:34   #121
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
se bandić sprema,
napravit tuđmanov kip od min. 10 metara.

lavori od fontana + kerumizam = (s)metropola
To da li ti spomenici dobro izgledaju to je diskutabilno, ali spomenici stvaraju priču o gradu i toj naciji .
akademski is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 13:36   #122
imamo priča na bacanje.
ne treba na nove trošiti novac
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 13:51   #123
Ne znam... Ovisi s kime se grad uspoređuje. Ukoliko se uspoređuje sa Londonom ili Berlinom, Zagreb nije niti M od metropole.

Ukoliko se uspoređuje s balkanskim pašalucima, Zagreb je pojam i jedini grad u "regionu".


No zanimarimo sada ta guranja u kalupe, ono što me kao građanina Zagreba čini sretnim jest život koji je unesen zadnjih par godina u Zagrebu. Turista je nikada više, ponuda je gotovo 100% otišla gore, predstave, izložbe, koncerti, kulturna događanja... Ne znam postoji li grad od Beča do Istanbula s većom ponudom u ovom trenutku od Zagreba. Stvarno se grad digao na jednu višu razinu, no iz individualističkog aspekta, a ne da su Holding ili Mile to učinili, već baš ljudi.


Sve u svemu, Zagreb ima ogromnog prostora za napredak, ali stvari idu prema naprijed. Samo ljudima treba dati odriješene ruke i stvari kreću na bolje.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 13:54   #124
Quote:
ValterUdarnik kaže: Pogledaj post
Ovisi o tome kako se definise pojam "metropola", ali po mom osjecaju ne bih rekao.

Zagreb ima lijep historijski centar i dobar potencijal juzno od Save, ali fali mu ono gustoce i nepreglednosti da bih ga svrstao medju velegradove.
Zagrebu za takvo što fali cca. 4 milijuna ljudi.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 14:58   #125
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
Zagrebu za takvo što fali cca. 4 milijuna ljudi.
Bilo bi dovoljno da grad bez okolnih naselja ima milion stanovnika.

Sta Zagrebu fali je solidna urbanizacija i naseljenje juzno od Save odnosno nesto kao Novi Beograd sto je pretvorilo Beograd u neki najmanji oblik Metropole


Ako usporedimo Beograd i Zagreb

Povrsina uzeg grada u kvadratnim kilometrima: 360 vs 641 (ca 420) (posto se ovdje moze trecina oduzeti posto trecina povrsine lezi na brdu iza Zagreba)

Broj stanovnistva u uzem gradu: 1,166,763 vs 688,163

Znaci Beograd ima vise stanovnistva na manje povrsine i to po mojoj ocjeni pretezno zahvaljujuci Novom Beogradu

Zadnje uređivanje ValterUdarnik : 21.06.2015. at 15:12.
ValterUdarnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 15:07   #126
Quote:
ValterUdarnik kaže: Pogledaj post
Bilo bi dovoljno da grad bez okolnih naselja ima milion stanovnika.
Znači, Zagrebu dodamo 100 tisuća ljudi i automatski je zgusnut, nepregledan, prenapućen?

Čovječe, za to što ti pišeš treba Zagrebu brat bratu 4 milijuna ljudi.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 15:09   #127
Quote:
ValterUdarnik kaže: Pogledaj post
Ako usporedimo Beograd i Zagreb

Povrsina uzeg grada u kvadratnim kilometrima: 360 vs 641

Broj stanovnistva u uzem gradu: 1,166,763 vs 688,163


Ne samo da Beograd ima vise stanovnistva, nego ima vise stanovnistva na manje povrsine i to po mojoj ocjeni pretezno zahvaljujuci Novom Beogradu
Ne postoji uži grad, postoji samo Zagreb, dakle od table do table, i tu je površina 641km2.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 15:14   #128
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
Ne postoji uži grad, postoji samo Zagreb, dakle od table do table, i tu je površina 641km2.
Da to je jasno, ali veliki dio podrucja je nenaseljen, skoro trecina posto je na brdu.

A sto se tice uzeg grada, naselja oko Zagreba de facto cine jedan grad sa Zagrebom tako da se razlikuje administrativna povrsina Zagreba i de facto metro-povrsina
ValterUdarnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 15:18   #129
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
Znači, Zagrebu dodamo 100 tisuća ljudi i automatski je zgusnut, nepregledan, prenapućen?

Čovječe, za to što ti pišeš treba Zagrebu brat bratu 4 milijuna ljudi.
Ne 100.000 vec 500.000 da dodje na neki broj iznad miliona. A onda jos dodas okolna naselja i eto milion i pol.

To bi bio vec jako zivi velegrad a u europskim sferama bi se slobodno moglo reci metropola (mada najmanji oblik)
ValterUdarnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 15:21   #130
Quote:
ValterUdarnik kaže: Pogledaj post
Da to je jasno, ali veliki dio podrucja je nenaseljen, skoro trecina posto je na brdu.

A sto se tice uzeg grada, naselja oko Zagreba de facto cine jedan grad sa Zagrebom tako da se razlikuje administrativna povrsina Zagreba i de facto metro-povrsina
Ja uistinu ne razumijem kuda ova rasprava vodi. Zagreb je takav kakav je, pola grada je u brdu. Zagreb se NEĆE izgledom promijeniti, nastao je tu gdje je, isto kao što je Rio u Brazilu nastao tamo gdje je nastao i pola je grada u brdima.

Naselja oko Zagreba NE čine Zagreb, već su striktno odjeljena, pa makar bila već i spojena s gradom kao što su Zaprešić ili Velika Gorica ili Samobor, no ta naselja NISU Zagreb već su svoja cjelina.

Znači Zagreb kao grad ima 641km2 i 790 tisuća stanovnika. Sve ovo ostalo nije Zagreb, niti spada pod Zagreb. Ne znam što ti tu nije jasno?
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 15:23   #131
Quote:
ValterUdarnik kaže: Pogledaj post
Ne 100.000 vec 500.000 da dodje na neki broj iznad miliona. A onda jos dodas okolna naselja i eto milion i pol.

To bi bio vec jako zivi velegrad a u europskim sferama bi se slobodno moglo reci metropola (mada najmanji oblik)
Žao mi je, ali broj stanovnika ne određuje metropolu, već sadržaj. Zato je Amsterdam 100x metropolitskiji grad od Zagreba, a tu su negdje po broju stanovnika.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 15:27   #132
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
Ja uistinu ne razumijem kuda ova rasprava vodi. Zagreb je takav kakav je, pola grada je u brdu. Zagreb se NEĆE izgledom promijeniti, nastao je tu gdje je, isto kao što je Rio u Brazilu nastao tamo gdje je nastao i pola je grada u brdima.

Naselja oko Zagreba NE čine Zagreb, već su striktno odjeljena, pa makar bila već i spojena s gradom kao što su Zaprešić ili Velika Gorica ili Samobor, no ta naselja NISU Zagreb već su svoja cjelina.

Znači Zagreb kao grad ima 641km2 i 790 tisuća stanovnika. Sve ovo ostalo nije Zagreb, niti spada pod Zagreb. Ne znam što ti tu nije jasno?
Grad Zagreb ima 688 tisuca stanovnika. Uz Sesvete i druga naselja ( to je to sto ja govorim za urbano prigradje) ima 790 tisuca.
ValterUdarnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 15:32   #133
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
Žao mi je, ali broj stanovnika ne određuje metropolu, već sadržaj. Zato je Amsterdam 100x metropolitskiji grad od Zagreba, a tu su negdje po broju stanovnika.
Grijesis. Amsterdam ima vise stanovnistva na daleko manje povrsine. Zato ti se cini da je metropolitskiji grad od Zagreba, jer je jednostavno gusci i zato bi Zagrebu trebalo vise stanovnika da bude metropola na istoj povrsini

640 qm vs 220 qm

688k vs 825k stanovnika


Gustoca: 3750/qm vs 1100/qm


Uz to, Amsterdam ima gusta prigradja a tu su u blizini i drugi veliki gradovi poput Rotterdama, Haaga i Utrechta koji zajedno sa Amsterdamom imaju preko 7 miliona stanovnika.




Zbog svega toga je Amsterdam vise metropola od Zagreba
ValterUdarnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 15:34   #134
Quote:
ValterUdarnik kaže: Pogledaj post
Grad Zagreb ima 688 tisuca stanovnika. Uz Sesvete i druga naselja ( to je to sto ja govorim za urbano prigradje) ima 790 tisuca.
Sesvete je gradska četvrt u sklopu grada. Urbana prigrađa su recimo Zaprešić ili Velika Gorica, i ona ne spadaju pod Zagreb.

Vama Srbima je to teško za shvatiti jer je 2001. Hrvatska napustila jugoslavenski sustav mjerenja površine gradova i broja stanovnika (ti sustavi se razlikuju od zemlje do zemlje), a Srbija je zadržala. Prema popisu iz 1991. Zagreb ima 933 914 stanovnika, i to je ovo o čemu ti govoriš jer ti imaš takav pogled na mjerenje gradova što se površine i stanovništva tiče jer se jugoslavenski sustav zadržao u Srbiji i Crnoj Gori.

Vjerojatno će se 2021. preći na europski sustav mjerenja, pa će Zagrebu broj stanovnika "pasti" na oko 400 tisuća stanovnika što će podrazumijevati apsolutno striktni grad, bez Novog Zagreba ili Dubrave recimo, dok će ostalo biti u zonama utjecaja.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 15:37   #135
Quote:
ValterUdarnik kaže: Pogledaj post
Grijesis. Amsterdam ima vise stanovnistva na daleko manje povrsine. Zato ti se cini da je metropolitskiji grad od Zagreba, jer je jednostavno gusci i zato bi Zagrebu trebalo vise stanovnika da bude metropola na istoj povrsini

640 qm vs 220 qm

688k vs 825k stanovnika


Gustoca: 3750/qm vs 1100/qm


Uz to, Amsterdam ima gusta prigradja a tu su u blizini i drugi veliki gradovi poput Rotterdama, Haaga i Utrechta koji zajedno sa Amsterdamom imaju preko 7 miliona stanovnika.




Zbog svega toga je Amsterdam vise metropola od Zagreba

Opet ti ponavljam, pojam metropole je pojam života, a ne broja stanovnika. Amsterdam je jednostavno metropolitskiji grad od Zagreba jer ima 100x više sadržaja od Zagreba.

Metropolu ne određuje broj stanvonika, ne znam kojim riječima ti to opisati. Zato je Berlin veća metropola od Bombaja iako ima manje stanovnika. Zato je London veća metropola od Mexico citya.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 15:41   #136
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
Sesvete je gradska četvrt u sklopu grada. Urbana prigrađa su recimo Zaprešić ili Velika Gorica, i ona ne spadaju pod Zagreb.

Vama Srbima je to teško za shvatiti jer je 2001. Hrvatska napustila jugoslavenski sustav mjerenja površine gradova i broja stanovnika (ti sustavi se razlikuju od zemlje do zemlje), a Srbija je zadržala. Prema popisu iz 1991. Zagreb ima 933 914 stanovnika, i to je ovo o čemu ti govoriš jer ti imaš takav pogled na mjerenje gradova što se površine i stanovništva tiče jer se jugoslavenski sustav zadržao u Srbiji i Crnoj Gori.

Vjerojatno će se 2021. preći na europski sustav mjerenja, pa će Zagrebu broj stanovnika "pasti" na oko 400 tisuća stanovnika što će podrazumijevati apsolutno striktni grad, bez Novog Zagreba ili Dubrave recimo, dok će ostalo biti u zonama utjecaja.
Sto se tice Sesvete u pravu si, pogrijesio sam, ostalo:



Pod kojim uslovima mjerenja to Zagreb moze spasti na 400 tisuca? Novi Zagreb nije Zagreb u "europskom" sustavu mjerenja?


Izvini, ali izvalio si glupost
ValterUdarnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 15:46   #137
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
Opet ti ponavljam, pojam metropole je pojam života, a ne broja stanovnika. Amsterdam je jednostavno metropolitskiji grad od Zagreba jer ima 100x više sadržaja od Zagreba.

Metropolu ne određuje broj stanvonika, ne znam kojim riječima ti to opisati. Zato je Berlin veća metropola od Bombaja iako ima manje stanovnika. Zato je London veća metropola od Mexico citya.
I jedno i drugo je odlucujuce. Ili mi hoces reci da grad od 100.000 stanovnika moze biti veca metropola od grada sa milion stanovnika?
ValterUdarnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 16:07   #138
Quote:
ValterUdarnik kaže: Pogledaj post
Sto se tice Sesvete u pravu si, pogrijesio sam, ostalo:



Pod kojim uslovima mjerenja to Zagreb moze spasti na 400 tisuca? Novi Zagreb nije Zagreb u "europskom" sustavu mjerenja?


Izvini, ali izvalio si glupost
Zagreb može spasti i na 50 tisuća, ovisi gdje postaviš granice grada. Ako postavimo granice grada na ulazu u Veliku Goricu, i na ulazu u Zaprešić, Zagreb, eto, ekspresno ima milijun ljudi, i po tvojim kriterijima automatski postaje metropola

Quote:
ValterUdarnik kaže: Pogledaj post
I jedno i drugo je odlucujuce. Ili mi hoces reci da grad od 100.000 stanovnika moze biti veca metropola od grada sa milion stanovnika?
Apsolutno da.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 20:26   #139
Treba vam malo egzotike da bude metropola. Primite 100.000 crnaca, kineza, i arapa. Legalizujte marihuanu. Legalizujte gej brakove. Legalizujte prostituciju. I bicete ko Amsterdam.
marval is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:36.