Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2009., 11:56   #61
Quote:
dac67 kaže: Pogledaj post
Pitanje za monarhiste:
Kakav je po vama stav tog hrvatskog kralja (i njegovih staratelja) habsburgovske plemenite plave krvi prema trenutnom ponašanju vojvodine kranjske usveziglede pristupa Hrvatske EU ?
Vjerovatno isti kakav je bio i u vrijeme Austrogarske. Hrvatska je bila kraljevstvo a kranjska je bila Vojvodina
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 12:01   #62
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Kralj se postaje "Bozjom providnoscu" a ne zato jer netko misli da je ovaj bolji od onoga. Kruna se daje dinastiji a ne pojedincu.
Da, naravno. Tako je to bilo prne. Samo si zaboravio ratove, osvajanja, pljačkanja, pokoravanja drugih itd. odnosno načine kako su uopće nastale dinastije i "plava krv".
Božju providnost možda si mogao prodavati rulji u srednjem vijeku.

Quote:
Ovdje nitko nije govorio da je Habsburg junior bolji samo zato jer je stranac. On uostalom nije stranac. Djed mu se izjasnio da je rodjen i kao Hrvat, a mali je krsten u zagrebackoj katedrali i nosi hrvatsko ime - dakle naklonost obitelji Hrvatskoj je vise nego dokazana. A kada se krece u pateticno nabrojavanje Hrvata koji su ginuli za danasnju Hrvatsku onda je sasvim legitimno upitati se jesu li ti vojnici ginuli bas za ovakvu Hrvatsku kakva je danas? U kojoj zapravo vladaju komunisti pod brendom anti-fasista, u kojoj se Tompsonu zabranjuju nastupi u Puli, u kojoj Ivan Ninic na televiziji kaze kako to sto su Hrvati nakon drugog svjetskog rata ubijani nije bitno jer bi vecini i da su sudjeni bile presudjene smrtne kazne, u kojoj se zapovjednici onih koji su ginuli u DR-u sude i na stranim sudovima i u Hrvatskoj, u kojoj se jos uvijek po sudovima vucaraju predmeti vezani uz povrat imovine duzete za vrijeme komunisticke vladavine - 15 godina nakon donosenja zakona o tome... Ja se za razliku od tebe usudjujem promisliti da bi Hrvatska kao monarhija kojom bi vladala utjecajna i ugledna katolicka dinastija srednjo-europske provinijencije bila u puno mvecoj mjeri Hrvatska za kakvu su se borili poginuli u domovinskom ratu od ovakve kakva je danas.
Naravno. Svatko se može izjasniti kako god želi. Zahvaljujući demokraciji. Sjećam se prvog popisa stanovništva u samostalnoj RH, sjećam se koliki su se izjasnili kao vanzemaljci, frižideri itd......njihovo pravo. Vidi, nemam osobno ništa protiv tih ljudi. Nek su tko jesu i tamo gdje jesu. Ali bih podsjetio malo kako su te dinastije uopće došće na vlast u Hrvatskoj. Sve te dinastije, koje su vladale ovim prostorima nakon 1102. godine nisu hrvatske, niti su potekle iz Hrvatske. A to što se netko krstio ovdje ili se osobno osjeća ovako ili onako, pravo je svakoga, no to u u smislu ovog o čemu pričamo ništa ne znači. To su stranci, ma da su 100x kršteni u Zagrebu. Na kraju, niti ovdje žive, niti potiču iz hrvatskog naroda, čak niti imena hrvatskog ne nose. Habsburg sasvim sigurno nije hrvatsko prezime.
Ja cijenim te ljude kao što cijenim bilo koga, dodatno ih cijenim zbog njihova zauzimanja za Hrvatsku kad je trebalo. Ali nekakva uzdizanja na razinu monarha i krune, to su već prezverzije.


Quote:
Gdje su ti jako dobri, sposobni i pametni ljudi? Kako to da je pored njih Stipe Mesic vec 10 godina predsjednik republike?
Postoji ona stara narodna da svaki narod ima vlast kakvu zaslužuje. A ovaj narod i danas sam sebe dijeli po osnovi partizan ili ustaša. Pametnom dovoljno.

Quote:
Sto se Habsburgovaca tice oni imaju puno vise prava na hrvatsku krunu nego mnogi drugi, jer oni su hrvatskim kraljevima postali pravosnaznim odlukama Sabora - kao sto je netko vec napisao sa Karadjordjevicima to nikada nije bio slucaj o njima je odlucivala neformalna ad hoc grupa: Narodno vijece Drzave SHS koja ni sama nije bila od nikoga birana. O doprinosu Habsburgovaca razvitku Hrvatske i onom Karadjordjevca mogli bi knjige pisati, ali nema potrebe, to je ionako tek jedna sitna provokacija u diskusiji.
Da, naravno. Samo da te podsjetim kako i temeljem čega je tamo 40-tih godina Hrvatska postala dijelom druge Jugoslavije. Isti kurac. Za mene osobno, svaka odluka koja negira hrvatsku neovisnost i suverenitet jest izdaja. Pa došla ona i od Sabora.
Mislim, budalaština je uopće o tome raspravljati ozbiljno danas. No, kad se već zajebavamo oko toga, onda je moj stav takav.
Simba-OS is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 12:02   #63
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Vjerovatno isti kakav je bio i u vrijeme Austrogarske. Hrvatska je bila kraljevstvo a kranjska je bila Vojvodina
Vjerojatno, vjerojatno. To nije dovoljno, što ne guknu nešto ?
Misle da je krštenje u katedrali dovoljno ?
Morali bi prakticirati više maženja i paženja podanika, bar dok se ne vrate na prijestolje.
dac67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 12:06   #64
Quote:
dac67 kaže: Pogledaj post
Oće li i taj Ferdinand ići u Sarajevo ?
Izvrsno!

Quote:
dac67 kaže: Pogledaj post
Vjerojatno, vjerojatno. To nije dovoljno, što ne guknu nešto ?
Misle da je krštenje u katedrali dovoljno ?
Morali bi prakticirati više maženja i paženja podanika, bar dok se ne vrate na prijestolje.
Tako je, a onda kad bi se vratili na prijestolje mogu nas i dalje "kruniti" užarenim krunama pa nakon toga rasčetvoriti kao slavnog Matiju Gupca.
Ma pravo "plemstvo" nema šta.

Zadnje uređivanje stvarnost : 13.04.2009. at 12:11.
stvarnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 12:19   #65
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
Da, naravno. Samo da te podsjetim kako i temeljem čega je tamo 40-tih godina Hrvatska postala dijelom druge Jugoslavije. Isti kurac. Za mene osobno, svaka odluka koja negira hrvatsku neovisnost i suverenitet jest izdaja. Pa došla ona i od Sabora.
Povratak Habsburgovaca na vlast u Hrvatskoj nicim nebi negiralo nezavisnost Hrvatske. Pitanje suvereniteta malo je kompliciranije - monarh je po definiciji suveren drzave , odnosno nositelj suvereniteta (u republikama su to gradjani), vecina modernih ustavnih monarhija ulogu monarha kao suverena re-definirala je na nacin da monarh obnasa ustavom propisanu duznost personificiranog suverena u ime naroda [Jedino se u Danskoj spominju "gradjani", a u Britaniji "podanici" (subjects)]

Slazem se s tobom da je ovo zafrkancija - suvremena Hrvatska jest u svojoj sustini i temeljnim vrijednostima drzava republikanskog ustroja. Medjutim to nas ne treba prijeciti da razmatramo i alternative, osobito u okolnostima gdje monopoliziranje vlasti u republikanskom uredjenju usmjereno na mlin antifasistickih hordi ne pokazuje znakove posustajanja. Samo u tom smislu Ferdinand Zvonimir za mene je jedna vrlo simpaticna alternativa. Povijesni procesi su zamrsena kategorija: Hrvati su se jako lose snasli u dva prelomna povijesna trenutka 20-og stoljeca (krajevi prvog i drugog svjetskog rata), nesto bolje u trecem (raspad komunizma). Sto cemo i kako raditi u slijedecem (mogucem raspadu liberalne demokracije i slobodnog trzista - ili nekom drugom scenariju)?

Samo u tom kontekstu mi je rasprava o restauraciji monarhije zanimljiva.

Zadnje uređivanje PowerLock : 13.04.2009. at 12:25.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 12:49   #66
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Samo u tom kontekstu mi je rasprava o restauraciji monarhije zanimljiva.
meni nije samo zanimljiva, stovise vrlo ozbiljna alternativa za hrvatsku drzavu, alternativa koju treba dobro razraditi i pripremiti!

no kad ste vec kod Danaca i Danske, wikipediom:

"'Danski narod' se ne smije zamjeniti sa zakonsko-nacionalnim izrazom 'danski građani'.

Pod danski narodom spadaju sve osobe koje drugi članovi smatraju da pripadaju grupi.

Ipak, Grundtvig je smatrao da svako sam može odlučiti da li želi biti Danac.
Ovaj izraz praktično pokriva Dance i u Danskoj i u južnoj Šleziji."
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 15:36   #67
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
Nisi mi odgovorio na pitanje - zašto misliš da bi ovaj bio bolji? Ono, daj mi nekakve argumente.
A ovo o bečkim konjušarima, ma koliko danas to neki koristili kao puku uvredu, itekako ima osnove. I dok se u povijesnom kontekstu možda i može pronaći opravdanje za ondašnje hrvatsko poltronstvo, danas za to nema apsolutno nikakve potrebe, niti opravdanja. Štoviše, Hrvatska je 1102. godine izgubila samostalnost i neovisnost, te se stoljećima, sve do 1991. godine bivala prčijom raznoraznih stranaca i tuđinaca, uz svestrdnu pomoć domaćih izdajnika, od raznozaznih mađarona, pa do komunista jugoslavena. 1991. godine mnogi su Hrvati izginuli za ovu Hrvatsku danas, kako su ginuli i naraštaji u proteklim stoljećima. I sad kad kad vidim ponovno ovakve sluganske inicijative, nekakve nove mađarone, likove koji misle da je strano bolje, samo zato što je strano, dobijem ospice.

Da, slažem se da imamo vlastita škarta, ali nije sve škart. Hrvatsku do neovisnosti i slobode devedesetih nisu doveli nikakvi strenđeri grofovi kakti plave krvi, kojima se živo jebe za Hrvatsku. Ovakve su inicijative i ideje ništa drugo nego pljuvanje po grobovima onih koji su u DR dali živote za Hrvatsku.
Imamo mi jako dobrih, sposobnih, pametnih ljudi. Ne trebaju nama nikakvi strani grofovi. Osim toga, imamo mi i svojih plemića i njihovih potomaka. Hrvatskih. Čemu baš austrijski? Jer Habsburgovci nisu naši plemići, kako to pokušavaš u uvodnom postu progurati. Jesu svojevremeno vladali ovim prostorima, no naši su onoliko koliko su naši i srpski Karađorđevići. Pa zašto onda da za Hrvatskog kralja ne okrunimo potomka Karađorđevića?
Kao prvo, bezočna je laž da je Hrvatska 1102. izgubila neovisnost, i spominjanjem iste opet reproduciraš srpsku propagandu. Hrvatska se odrekla samostalnosti (a ne neovisnosti) u korist personalne unije s Mađarskom i kasnije s Habsburškom monarhijom, a nije bila osvojena, pokorena niti išta slično. 1102. imamo Pactu conventu s Kolomanom, 1527. Cetinski sabor opet slobodno bira cara Ferdinanda Habsburškog za vladara, 1712. Pragmatičkom sankcijom potvrđujemo opet Mariju Tereziju Habsburšku kao vladaricu. Tek 1918. i 1945. uslijed nekih nelegalnih odluka divljih tijela postajemo dijelovi jugo-države bez istinske neovisnosti. Za izvrtanje ovih ni po čemu sramotnih činjenica, koje zapravo samo potvrđuju hrvatski kontinuitet neovisnog odlučivanja o državnoj zajednici u kojoj živimo, nema potrebe.

Zadnje uređivanje Tywin : 13.04.2009. at 15:55.
Tywin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 16:03   #68
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post

Slazem se s tobom da je ovo zafrkancija - suvremena Hrvatska jest u svojoj sustini i temeljnim vrijednostima drzava republikanskog ustroja. Medjutim to nas ne treba prijeciti da razmatramo i alternative, osobito u okolnostima gdje monopoliziranje vlasti u republikanskom uredjenju usmjereno na mlin antifasistickih hordi ne pokazuje znakove posustajanja. Samo u tom smislu Ferdinand Zvonimir za mene je jedna vrlo simpaticna alternativa. Povijesni procesi su zamrsena kategorija: Hrvati su se jako lose snasli u dva prelomna povijesna trenutka 20-og stoljeca (krajevi prvog i drugog svjetskog rata), nesto bolje u trecem (raspad komunizma). Sto cemo i kako raditi u slijedecem (mogucem raspadu liberalne demokracije i slobodnog trzista - ili nekom drugom scenariju)?

Samo u tom kontekstu mi je rasprava o restauraciji monarhije zanimljiva.
Upravo tako. Prije 10 godina je bila zafrkancija da će crnac biti predsjednik Amerike, da će Island klečati pred Rusijom itd. Ne znamo što sutra nosi, ali možemo spekulirati i davati prijedloge. Tako sam uostalom i zamislio ovu temu.
Tywin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 16:07   #69
Quote:
Tywin kaže: Pogledaj post
Kao prvo, bezočna je laž da je Hrvatska 1102. izgubila neovisnost, i spominjanjem iste opet reproduciraš srpsku propagandu. Hrvatska se odrekla samostalnosti (a ne neovisnosti) u korist personalne unije s Mađarskom i kasnije s Habsburškom monarhijom, a nije bila osvojena, pokorena niti išta slično. 1102. imamo Pactu conventu s Kolomanom, 1527. Cetinski sabor opet slobodno bira cara Ferdinanda Habsburškog za vladara, 1712. Pragmatičkom sankcijom potvrđujemo opet Mariju Tereziju Habsburšku kao vladaricu. Za izvrtanje ovih ni po čemu sramotnih činjenica, koje zapravo samo potvrđuju hrvatski kontinuitet neovisnog odlučivanja o državnoj zajednici u kojoj živimo.
E šta radi ta srpska propaganda to je neverovatno!

Pa ko se odriče sopstvene samostalnosti dobrovoljno?! , znam da se države(kraljevstva) osvajaju ili primoravaju na vazalstvo , ali da dobrovoljno budu pod drugim nisam čuo! , mada za sve postoji prvi put pa i za to!

Znači išo mađarski kralj i naišao na hrvatsko plemstvo i oni mu povikaše:"Mi hoćemo da ti nama vladaš jer si najbolji kralj na svetu , i mi to radimo apsolutno dobrovoljno"!
A Koloman u sebi reče:"Svašta?!! , sve videh ali ovo nikad , ali kad već oće dobro je i došlo , ne moram više pare trošiti na pohode i vojsku"

Čuj personalna unija pre 900 godina?!

Čuj slobodno biranje cara?! , a da Hazburga nisu "izabrali" , on bi rekao:"OK, ja poštujem vašu demokratsku volju"!!

Međutim pošto su ovi navalili da "slobodno biraju" i "slobodno izaberu" on kao pravi europljanin nije mogao da odbije "slobodnu volju" i poslušao svoje demokratsko meko srce!!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 16:17   #70
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Pa ko se odriče sopstvene samostalnosti dobrovoljno?!


Pa kad vec pitas eno ti gradjana Moldove - demonstriraju vec 5 dana jer ne zele biti u samostalnoj drzavi u kojoj je na vlasti komunisticka partija i zele se pripojiti Rumunjskoj. I parlament su zapalili

Povijest i politika su zamrsene stvari, a njihovo pojednostavljivanje i ismijavanje rijetko kada proizvede validne zakljucke.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 16:48   #71
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post


Pa kad vec pitas eno ti gradjana Moldove - demonstriraju vec 5 dana jer ne zele biti u samostalnoj drzavi u kojoj je na vlasti komunisticka partija i zele se pripojiti Rumunjskoj. I parlament su zapalili

Povijest i politika su zamrsene stvari, a njihovo pojednostavljivanje i ismijavanje rijetko kada proizvede validne zakljucke.
Paralela ti baš nije nikakva!

Neće da se pripoje Rumuniji već slobodu od diktatorskih prokomunjarskih vlasti !
Hoće da se Moldavija otvori prema evropi pa tako i prema Rumuniji!
Ali opet ima logike i da hoće pripojenje jer Moldavci(pravi) su deo rumunskog nacionalnog korpusa! , dok Hvrati baš i nisu Švabe , jedino ako se i toga "dobrovoljno" ne prihvate!

Evo sad ti i pokretač teme možete da napravite demonstracije za pripojenje Austriji i dovedete onoga Hazburga za centralnu ličnost!
Ako vam ne bude uspelo odmah!? , uvek možete optužiti srpsku udbu,četnike i naravno domaće projugoslavenske komunjare! , pa samim time možda vam posle i uspe!? , jer uvek prolazi ono kontra pomenutih!

Ja ne ismejavam normalne pojave , ali ovako nešto je barem smešno , da ne kažem katastrofalno žalosno!
Jer kad neko ima svoju slobodnu državu i svoje ljude na vlasti(ma kakvi bili) a hoće da mu dobrovoljno-simbolički vlada neki tamo praunuk ko zna kojeg Švabe , i to sve opravdava istirijskim "argumentima o slobodnom biranju" , onda to treba ismejavati jer to i zaslužuje!

U principu ja se ne bi javljao na temu da začetnik nije pominjao moj narod u negativnom kontetkstu zarad svoje promocije ideje o monarhiji!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 21:10   #72
ufff,pogledao sam malo topik.... o istom uvijek isto:

S državnopravnog stajališta osobito je značenje Sabora hrvatskoga plemstva održanoga u Cetinu 1527. godine. Na Cetinskome saboru donesena je odluka da za hrvatskoga kralja bude izabran Ferdinand, češki kralj i nadvojvoda austrijski. Sabor hrvatskoga plemstva tim je činom na hrvatsko prijestolje slobodno izabrao habsburšku dinastiju, nakon stoljeća mađarskih kraljeva
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 21:17   #73
Možemo se mi ovdje s tom idejom zajebavati, ali ja vam kažem da bi ona u Hrvatskoj našla dosta zagovornika. Zato što se uz kralja lako povezuje ,kao logični nastavak priče - plemstvo.A to je već mamac.Zamislimo da Canjuga nastavi razradu Tukijeve ideje "o stališima!" Pa da odredi kriterije i pravila za priznavanje plemičkih titula knez,grof,barun itd.A kako bi se to dopalo našim damama! Kneginja,grofica,barunica,kontesa i kako to već dalje ide. Priznavanje titule bi se moglo određivati recimo po imovinskom statusu (ha,poreznici!),po zaslugama ( ratnim i političkim )za domovinu - vitezovi npr.,po dokazanom srodstvu s nekadašnjim plemstvom - porijeklu i valjda kupnjom i prodajom titula,kao našem specijalitetu, falsificiranjem i sl. Jebote, sve više mi se sviđa ta ideja.Ostvarila bi dvije Francove ideje,onu o stališima i 200 bogatih. Nastala bi čak svojevrsna lustracija. U tom " plemenitom" društvu našli bi se sigurno naši pretvorbeni tajkuni,uspješni mafijaši,možda pokoji lažni branitelj,drivo,Šex i društvo iz adezeta koje bi višestruko ispunjavalo kriterije,neka ekipica iz jet-seta... i ONDA - jedna mala revolucijica i očistimo se od društvenog šljama, dok si rekel kex. Nije loše,nije loše !

Zadnje uređivanje Mc Ozy : 13.04.2009. at 21:24.
Mc Ozy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 21:42   #74
unatoc tomu da je republicki sabor hrvatske politickom klasom ne pitajuci narod, hrvatsku ukljucio u NATO, da wikipediom ove kojekakve AVNOJ-evce i valjda antifasiste ohrabrim jer moguca monahija s državnopravnog stajališta
nazalost ne bi nista promijenila:



Kad je Bosna i Hercegovina priključena Monarhiji, ona nije priključena Trojednoj kraljevini Hrvatskoj, Slavoniji i Dalmaciji, kako je to tražio hrvatski Sabor, niti ugarskom dijelu Monarhije, već je ostala pod zajedničkom upravom ministarstva financija.
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 22:50   #75
Quote:
Tywin kaže: Pogledaj post
Evo bliže nam se predsjednički izbori na kojima ćemo odabrati trećeg državnog poglavara samostalne hrvatske države. Ovaj trenutni, bez obzira na svoje rijetke dobre poteze, nije zadovoljavajuće predstavljao zemlju u inozemstvu, što zbog svoje staračke sklerotičnosti, što zbog slabog obrazovanja i nepoznavanja stranih jezika, što zbog neprezentne pojave prodavača drangulija s placa...

Kanidati koji će biti u ponudi kroz 7-8 mjeseci se ne čine ništa perspektivnijima, uglavnom se zasad javljaju neki mlitavi bezličnjaci poput Ive Josipovića, duhovi prošlosti kao što je Miro Tuđman i slični. Zašto onda umjesto ovog cirkusa s izborom novog državnog poglavara svakih 5 godina, gdje se uglavnom bira iz sirotog i nezadovoljavajućeg fonda hrvatskih političara i intelektualaca jednostavno ne proglasimo monarhijom, kao što su to uostalom najsređenije europske države našeg reda veličine.

Tko bi bio idealan hrvatski kralj? Mislim da je najlogičnije obratiti se slavnoj obitelji Habsburg-Lotringen koji su uglavnom mudro i časno obnašali tu dužnost od 1527. kad su im je hrvatski prvaci povjerili do 1918. kad je zlosretni Sabor proglasio raskidanje veza sa srednjom Europom i odveo nas u stoljeće noža, žice i kolca.

Nadvojvoda Otto von Habsburg, formalno glava ove dinastije i najstariji sin našeg posljednjeg carskog i kraljevskog veličanstva, Karla Habsburškog, blaženika Katoličke crkve, već je dobrano poodmakao u jesen svog života - prošle godine je napunio 96 godina a mnogo mlađa nisu ni njegova braća Felix (92) i Robert (89). Iako je ovaj simpatični stariji gospodin omilio dijelu hrvatskog puka kroz svoj javni angažman u korist naše države, mislim da ga dob diskvalificira u preuzimanju dužnosti hrvatskog kralja.

Umjesto toga, za budućeg hrvatskog monarha predlažem njegovog unuka, Ferdinanda Zvonimira von Habsburga, sina nadvojvode Karla von Habsburga i barunice Franceske von Habsburg, rođene Thyssen, 12-godišnjeg dječaka kojeg je u zagrebačkoj katedrali krstio naš blagopočivajući kardinal Franjo Kuharić osobno, i koji kao drugo ime nosi ime Zvonimira, našeg srednjovjekovnog kralja.

Mislim da bi za međunarodni probitak Hrvatske bilo vrlo korisno da je u svijetu predstavlja simpatičan mladi kralj kroz kojeg teče krv najslavnijih europskih plemenitaša i mecena, nego neko mrtvo puhalo od budućeg predsjednika. Komentari i kritike ideje su dobro došli.
a da pitamo Aleksandar II. Karađorđevića
 
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 23:04   #76
Quote:
demokrat kaže: Pogledaj post
hrvatska je bila monarhija do 1945...ma bila su to jednostavno predivna vremena..jebes i demorkaciju i sve
Tako-kakva trula Švedska,Nizozemska,Danska...


PS
Ako bi postavili kralja, neka ima neku dugačku titulu,da ispadne što moćnije:

"Kralj Hrvatske,Slavonije i Dalmacije, vojvoda Istre i Knez Dubrovnika"
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 23:28   #77
gradjanski sabor Hrvatske je trazio da se bosna s hercegovinom pripoji, no idemo nesto ozbiljnije od berlinskog kongresa. pregled:

U početku je Habsburška Monarhija personalna unija. Onda ona zahvaljujući razvoju gospodarstva postaje apsolutna monarhija što znači da vladar dobiva sve više novca. Habsburška Monarhija ne može uživati u obrambenom smislu zato što svaka država sakuplja porez na svom prostoru. Zato Habsburgovci žele centralizirati državu. Centralizmu se protivi plemstvo koje onda najviše gubi. Habsburgovci su uspjeli učvrstiti centralizam i apsolutizam. U Pragu su Habsburgovci upali na zasjedanje parlamenta i pobili češko plemstvo. Slično se dogodilo i s drugim državama.

Jedine države unutar Habsburške Monarhije koje su još imale plemstvo su Hrvatska i Ugarska zato što su na granici s Turcima. Međutim, Habsburgovci su polako oduzimali prava koja su pripadala Hrvatskom saboru i hrvatskom banu. Od sredine 17. stoljeća Habsburgovci zahtijevaju da ban za sazivanje Hrvatskog sabora mora pitati kralja. Isto tako je i sa vojskom – vojska se ne smije sazvati bez pristanka kralja. Slične stvari događale su se i u Ugarskoj. To je dovelo do toga da se nezadovoljno hrvatsko i ugarsko plemstvo počinje okupljati.
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 23:47   #78
Quote:
Tywin kaže: Pogledaj post
Kao prvo, bezočna je laž da je Hrvatska 1102. izgubila neovisnost, i spominjanjem iste opet reproduciraš srpsku propagandu. Hrvatska se odrekla samostalnosti (a ne neovisnosti) u korist personalne unije
nije govno nego se pas posrao
 
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 00:04   #79
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Paralela ti baš nije nikakva!
Pa nije trebala ni biti ne znam kako pametna. Trebala je samo ilustrirati da postoje situacije u kojima se ljudi zele "osloboditi samostalnosti" - znaci ni u politici kao ni u zivotu nista nije zadano za sva vremena.

Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
U principu ja se ne bi javljao na temu da začetnik nije pominjao moj narod u negativnom kontetkstu zarad svoje promocije ideje o monarhiji!
Meni je inace zao sto u diskusijama izmedju nasa dva naroda jos dominiraju takve pojave, ali kao politicki Hrvat jasno mi je odkuda dolaze kao i to da po svoj prilici to nece jos dugo trajati. Nista nije bolje ni u odnosu dijela ili vecine tvog naroda prema mome, ali sam vec davno naucio da stvari jednostavno treba prepustiti vremenu a ne se ukljucivati u svaku diskusiju samo zato jer je netko u njoj prozvao moj narod.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 00:19   #80
Quote:
stvarnost kaže: Pogledaj post
Sramota je danas u 21.st. osuđivati tadašnje kmetove kojima je onda Franjo Taxi dugovao tri ljetine jer im je sve oduzimao (i onaj njihov deseti-dio)
Matija je poveo posve Bogom opravdanu bunu (i završio kao i Krist).
Zašto zamjenjujete teze sa ideologijama (komunizmom) ?
Nisu li upravo to (zamjene teza i poluistine) fašističke metode npr. jednog SS-ovca Josepha Goebellesa ?
Ovo je blasfemija.

Najme Krist nije zagovarao bune ovoga tipa, to je Baraba zagovarao.
Dalje i Gubec je koristio situaciju s Turcima kao što su komunisti iskoristili situaciju s Hitlerom, jerbo nemojmo se zavaravati na ovim prostorima pod krinkom antifašizma se u stvari odvijala komunistička revolucija, a što je nakon rata i potvrđeno.
Gubecu nije uspilo.

dakle tko zamjenjuje teze?!
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:20.