Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2011., 13:20   #41
Ako kod dubinske analize stranke nisu upisani svi podaci (npr. nemam brojeve osobne ili sl.) kako to prolazi inspekciju??
Šta najviše gledaju da mora biti napravljeno?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 13:04   #42
Zakon kaže da se dubinska analiza provodi i za stvarne vlasnike pravne osobe - to bi bili vlasnici udjela, jel tako? E sad, ako udjele posjeduje više osoba, 5 ili više, uzimete li vi sve podatke od svake osobe ili dubinski analizirate samo direktora, ili jednog vlasnika udjela?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 13:29   #43
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Zakon kaže da se dubinska analiza provodi i za stvarne vlasnike pravne osobe - to bi bili vlasnici udjela, jel tako? E sad, ako udjele posjeduje više osoba, 5 ili više, uzimete li vi sve podatke od svake osobe ili dubinski analizirate samo direktora, ili jednog vlasnika udjela?
sorry na gnjavaži, našla odgovor
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 13:35   #44
I?
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 13:41   #45
Direktora treba "protresti", onoga tko nadzire, odnosno na drugi način upravlja pravnom osobom.
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2011., 13:50   #46
Fala
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 11:14   #47
evo ja pravim ove blesave dubinske analize za stranke u prometu nekretnina, na obrascu mi piše datum izvršenja transakcije...što to znači?
jeli se tu upisuva kada je sklopljen kupopr. ugovor za nekretninu ili datume kad stranke po ugovoru plaća I, II, III ratu za stan ili nešto treće??
leony is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 11:57   #48
Ako pričaš o obrascu HGK-a, evo ti odgovor financijskog inspektorata:

4. Na obrascu za dubinsku analizu na prvoj stranici što se upisuje pod“Drugo“ i koji „Datum izvršenja transakcije“?

Odgovor:

Spomenuti obrazac, interni je dokument Hrvatske gospodarske komore te Financijski inspektorat nije zadužen za tumačenje sadržaja istoga. Takav obrazac Komora je sačinila kao predložak za pomoć obveznicima kod kreiranja njihovih vlastitih dokumenata sukladno ZSPNFT. Obrazac mora biti prilagođen poslovanju samog obveznicima i njegovoj konkretnoj situaciji.

Za pojašnjenja vezana uz obrazac, molimo obratite se Komori.

Sukladno zakonu koji regulira njihovo poslovanje, posrednici ne smiju provoditi transakcije. Oni međutim uspostavljaju poslovni odnos sa strankom te bi u rubriku "Datum izvršenja transakcije" trebalo upisati datum uspostavljanja poslovnog odnosa koji podrazumijeva datum realizacije posla, odnosno datum sklapanja kupoprodajnog ugovora i nastanka obveze plaćanja posredničke naknade.
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 12:20   #49
Još jedna stvar vezana uz onu dubinsku analizu koja se nalazi na stranicama HGK-a za posrednike u prometu nekretninama, nedostaju prostor za upis podataka koju su obvezni prema Zakonu, pošalji mi mail na pm pa ti sendam svoje obrasce za dubinsku analizu i analizu rizika stranke.
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 14:07   #50
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Još jedna stvar vezana uz onu dubinsku analizu koja se nalazi na stranicama HGK-a za posrednike u prometu nekretninama, nedostaju prostor za upis podataka koju su obvezni prema Zakonu, pošalji mi mail na pm pa ti sendam svoje obrasce za dubinsku analizu i analizu rizika stranke.
poslala sam ti mail, hvala
leony is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 14:36   #51
moira, još jednom hvala, pitam za poslove posredovanja u prom. nekretnina, kada se radi analiza stranke...prilikom zaključenja posredničkog ugovora ili na dan sklapanja kupopr. ugovora? I dali sve stranke svrstavam u srednjerizičnu skupinu premda ne udovoljavaju indikatorima rizičnosti (znači na sve je odgovor ne).
Jeli radiš dubinsku analizu za sve stranke ili samo za visokorizične?
Oprosti dosadna sam ali ne mogu vjerovat da sam našla nekoga tko je upućen...
leony is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 14:48   #52
Po onome što kaže financijski inspektorat, kod posrednika u prometu nekretninama, datum uspostave poslovnog odnosa je datum sklapanja ugovora o kupoprodaji ili datum sklapanja predugovora, odnosno datum kada posrednik stjeće pravo na naknadu za posredovanje (piše ti u onom isječku prije).Dakle, kad se izvrši prodaja, ti si uspostavila poslovni odnos i radiš procjenu rizika i analizu.
Stranke su uglavnom srednjerizične (niskorizične su samo one iz pravilnika, dakle vjerojatno ih nemaš), ali možeš imati i visokorizičnih (provjeri pogotovo odakle dolaze-geografski kriterij, recimo Rusi su visokorizični), ako ti se dogodi da na bilokoje pitanje od onih u analizi rizika odgovor bude da. Tada bi trebalo provoditi pojačanu dubinsku analizu (koja obuhvaća provođenje mjera za umanjivanje rizika), a te mjere imaš u novim općim smjernicama za provođenje ovog zakona.
Nisi dosadna, i ja sam tjednima "istraživala"
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 14:56   #53
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Nisi dosadna, i ja sam tjednima "istraživala"
hvala puno si mi pomogla
leony is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 15:10   #54
ma da mi je samo vidjet lika koji je pisao ove nove smjernice za provođenje ovog blesavog zakona. 53 stranice...strašno
petra288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 08:37   #55
jeste li vi prijavljivali uredu za ZPN odgovornu osobu i njegova zamjenika? Na koji način to uopće napraviti i jeli obvezno?
kattya is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 08:54   #56
Quote:
kattya kaže: Pogledaj post
jeste li vi prijavljivali uredu za ZPN odgovornu osobu i njegova zamjenika? Na koji način to uopće napraviti i jeli obvezno?
Mi smo imenovali odgovornu osobu, zamjenika još u roku (to je trebalo učiniti do dana početka primjene Zakona, dakle do 1.1.2009.), ali nismo taj Akt poslali Uredu (a to treba u roku od 8 dana od dana imenovanja ) pa sad čekam odgovorne da mi jave kako to dalje riješiti, da li imenovanje s novim datumom ili da ostavim kako je, javim kad saznam.
Obvezno je.
Evo primjerak imenovanja (što su ga meni poslali):

__(naziv društva)___ d.o.o.
__(ulica i kućni broj)__
__(poštanski broj i mjesto)__
OIB: ________________
MBS: ________________
MB: ________________


AKT O IMENOVANJU OVLAŠTENE OSOBE
I NJEGOVOG ZAMJENIKA


Temeljem Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma (''NN'' broj 87/08, u daljnjem tekstu ZSPNFT), a sukladno čl.4, st.2. točka 15. ZSPNFT gdje su _________________ (djelatnost) navedeni kao obveznici provođenja mjera, radnji i postupaka za sprječavanje i otkrivanje pranja novca, a sve u cilju izvršenja istih:

ovim aktom imenuje se:

___(ime i prezime)___ (JMBG:_________________) kao ovlaštena osoba, te
___(ime i prezime)___ (JMBG:________________) kao njegov zamjenik,

a koji su odgovorni za provedbu mjera i radnji određenih ZSPNFT.

Imenovanje ovlaštene osobe/zamjenika izvršeno je u skladu sa kriterijima propisanim člankom 45. ZSPNFT, prilikom čega su im osigurani odgovarajući uvjeti za obavljanje istih, a sve prema stavkama propisanim člankom 47. ZSPNFT.

U ___(mjesto)___ , dana 01.01.2009.g.


ovlaštena osoba zamjenik


direktor
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 08:59   #57
hvala moira,
i zna li tko u obrascu evidencija o strankama koji se nalazi na stranicama HGK šta treba upisati pod rubriku "poslovni odnos/status završeno"??
kattya is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 09:09   #58
Quote:
kattya kaže: Pogledaj post
hvala moira,
i zna li tko u obrascu evidencija o strankama koji se nalazi na stranicama HGK šta treba upisati pod rubriku "poslovni odnos/status završeno"??
U novim smernicama imaš što evidencija treba sadržavati, a kaže sljedeće:
" Evidencija stranaka, poslovnih odnosa i prijavljenih sumnjivih transakcija sadrži sljedeće podatke: ime i prezime stranke, način i datum uspostavljanja poslovnog odnosa, datum izvršenja ili odbijanja izvršenja transakcije, datum traženja savjeta u vezi s pranjem novca ili financiranjem terorizma, te datum prijave Uredu"
E sad, stvar je u tome da evidenciju vodiš od 1.1.2009., a ovo je objavljeno u rujnu 2011. pa pazi na datume.
Do sada nije bio propisan oblik vođenja ove evidencije, pa sam naišla na mišljenja, a tako sam i radila (da ne zafali podataka) da bi trebala sadržavati podatke iz dubinske analize.
Ono na stranici HGK-a je u biti Posrednički dnevnik (što i piše u zaglavlju) koji posrednici vode za sklopljene poslove, a evidencija o strankama je evidencija o svakoj stranci osobno, ako sam dobro kapila.
Ali da odgovorim, ukoliko si ti završila kupoprodaju ( a jesi čim si sklopila poslovni odnos- smiješno, zar ne) tada je status poslovnog odnosa - završen
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 09:16   #59
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Ali da odgovorim, ukoliko si ti završila kupoprodaju ( a jesi čim si sklopila poslovni odnos- smiješno, zar ne) tada je status poslovnog odnosa - završen
a baš je smješno...onda valjda i za sklopljene predugovore pišem da je poslovni odnos završen..., tenks
kattya is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 09:24   #60
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
način i datum uspostavljanja poslovnog odnosa,
jeli se ovo odnosi na datum sklapanja posredničkog ugovora sa strankom? što im znači način?
airina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:18.