Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2011., 10:21   #61
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
ili oni koji vjeruju novinaru....
Više nego Bozaniću
No u svakom slučaju ne kupujem ni jednu ni drugu priču.
dobrimag is online now  
Old 17.04.2011., 05:17   #62
evo ja pristajem za plaću da im budem svečenik,šta me brige imam plaću ako me pukne pa recimo tribam novo računalo na misi kažem da i h je gospodin naš koji jesi na nebesima zamolio da ubace u lemuznu ali samo papirnate,kupit ču si skupog terenca,putovati po svitu,neču biti gladan niti žedan,kad odem u mirovinu imat ću više nego budale koje su radile 40 i više godina

što nudim,pa nudim recimo pune crkve,čitanje biblije i izvlačenje iz nje samo onih stvari koje pašu vjernicima,laganje mi nije problem jer ionako se pripremam za u političke vode
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Old 17.04.2011., 14:43   #63
Quote:
Naomion kaže: Pogledaj post
Zna se što je crkva bila u prošlosti i sto je radila onima koji nisu vjerovali i propovjedali njihove rijeci..., znači da je već minimalno jednom bila u potpuno krivom putu, putu kojeg su sami izmislili. s vremenom će sve veći biti jaz između onih koji vjeruju i onih koji nevjeruju i sve će biti više nevjernika - što je povezano sa napretkom društva i civilizacije ulazimo u novo doba, danas u svijetu svi ratovi su vjerski ratovi
Nisu!
samo se vjere koriste kao pokriče za nešto drugo!
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Old 18.04.2011., 15:10   #64
Quote:
Naomion kaže: Pogledaj post
Zna se što je crkva bila u prošlosti i sto je radila onima koji nisu vjerovali i propovjedali njihove rijeci
Pitanje je što se zaista danas zna o povijesti Crkve, a što smo primili zdravo-za-gotovo pod utjecajem propagandne mašinerije: od protestanata, francuskih revolucionara, do prosvjetitelja, marksista i danas sekularista. Svi oni se iz petnih žila trude oblatiti Crkvu na sve moguće načine - što uključuje i namjerno iskrivljavanje povijesnih činjenica.

Quote:
Naomion kaže: Pogledaj post
danas u svijetu svi ratovi su vjerski ratovi
Glupost na n-tu. Niti jedan rat u 20. i 21. stoljeću nije vođen iz vjerskih razloga. Misliš li da su Amerikanci ratovali u Iraku radi vjere? Ili da je II. svjetski rat potaknula vjera? Ili I. svjetski rat? Ili domovinski rat? Ili korejski rat, rat u Libiji? Ništa od toga nema veze s vjerskim motivima.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 18.04.2011., 15:16   #65
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Pitanje je što se zaista danas zna o povijesti Crkve, a što smo primili zdravo-za-gotovo pod utjecajem propagandne mašinerije: od protestanata, francuskih revolucionara, do prosvjetitelja, marksista i danas sekularista. Svi oni se iz petnih žila trude oblatiti Crkvu na sve moguće načine - što uključuje i namjerno iskrivljavanje povijesnih činjenica.
Slažem se s tobom. No to ne bi smjela biti zapreka da se Crkva uhvati u koštac sa problemima koji ipak postoje, a neki od navedenih u prethodnim postovima su sasvim realni i postoje i ne može ih se nazvati izmišljotinama. Najlakše je uvijek kriviti druge, bez razmišljanja o tome, koliko im povoda sama Crkva daje, dok sami ništa ne činimo da bi stvari okrenuli na bolje.
Crni_Jack is offline  
Old 18.04.2011., 16:21   #66
Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Slažem se s tobom. No to ne bi smjela biti zapreka da se Crkva uhvati u koštac sa problemima koji ipak postoje, a neki od navedenih u prethodnim postovima su sasvim realni i postoje i ne može ih se nazvati izmišljotinama. Najlakše je uvijek kriviti druge, bez razmišljanja o tome
Slažem se, Crkva mora prvenstveno sama počistiti neke stvari u sebi. Na primjer, dati konačno i jasno tumačenje dokumenata Drugog vatikanskog koncila, iznova osuditi modernizam i progresivizam, stati na kraj tendenciji kulta čovjeka pod krinkom "duha drugog vatikanskog", revidirati liturgiju, itd. itd.

Ecclesia reformans et semper reformanda. Posla ima na pretek ...
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 18.04.2011., 16:36   #67
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Slažem se, Crkva mora prvenstveno sama počistiti neke stvari u sebi. Na primjer, dati konačno i jasno tumačenje dokumenata Drugog vatikanskog koncila, iznova osuditi modernizam i progresivizam, stati na kraj tendenciji kulta čovjeka pod krinkom "duha drugog vatikanskog", revidirati liturgiju, itd. itd.

Ecclesia reformans et semper reformanda. Posla ima na pretek ...
Iznova osuditi modernizam i progresivizam??Mozes li ovo malo pojasniti?Vec naslucujem da se iza ovih rijeci ne krije nista dobra..

Inace sam procitala u jednom clanku u jednom tjedniku o jednom njemackom sveceniku homoseksualcu koji je izasao iz reda i javno progovorio o svoj prljavstini koja cuci u krugovima crkve,osobito onim visokim..
kaze da je latentnih homoseksualaca u svecenickim krugovima cak 50 %..HALO?!Ista ta crkva koja osudjuje homoseksualnost upravo u svojim krugovima krije pristojan broj homoseksualaca..
Takodjer spominje neku organizaciju unutar Crkve,Opus Dei,gdje se otvoreno pricalo o tome kako bi bili sretni da su Hitler i ekipa rijesili zidovsko pitanje..

Progovorio je i povezvanju ultrakonzervativnih frakcija unutar Crkve sa islamskim vjerskim ekstremistima,u cilju borbe protiv liberalizma..

STA TO SVE O CRKVI KAO INSTITUCIJI MOZE RECI??

Nista drugo do da je rijec o moralnom talogu,dnu dna,oazi izopacenosti,korupcije i carstvu psihopatije,izvoru bolesnih dogmi i stavova kojom bi najradije,da tu moc ljudsku svijest i zakone vratili na razinu one u srednjem vijeku..
__________________
“Niti jedna životinja nema više slobode od mačke…mačka je najveći anarhist.” – Ernest Hemingway
Vrag Jedan is offline  
Old 18.04.2011., 16:48   #68
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Slažem se, Crkva mora prvenstveno sama počistiti neke stvari u sebi. Na primjer, dati konačno i jasno tumačenje dokumenata Drugog vatikanskog koncila, iznova osuditi modernizam i progresivizam, stati na kraj tendenciji kulta čovjeka pod krinkom "duha drugog vatikanskog", revidirati liturgiju, itd. itd.

Ecclesia reformans et semper reformanda. Posla ima na pretek ...
Nisam siguran, da bi navedene mjere dale rezultata. A prilično sam siguran da se i neće dogoditi. Baš suprotno. Ne treba podilaziti vremenu u kojem živimo, ali ne treba ga ni ignorirati. Tako da mislim i nadam se, da od tvojih očekivanja neće biti ništa.
Crni_Jack is offline  
Old 18.04.2011., 16:51   #69
Quote:
VragJeUOvojZeni kaže: Pogledaj post
Iznova osuditi modernizam i progresivizam??Mozes li ovo malo pojasniti?Vec naslucujem da se iza ovih rijeci ne krije nista dobra..
Tocno, ali nista dobro po Crkvu. Za razliku od modernizma kao umjetnickog pravca, ovaj ima cesto negativnu konotaciju, ustvari se moze reci da je to crkveni pravac koji odbacuje bilo kakav oblik crkvenog autoriteta te polazi od uporista da se crkveno nauciteljstvo i kompletna Crkva moze prilagoditi "modernom" stilu zivota, ukratko po meni pad moralnosti u Crkvi.

Quote:
Takodjer spominje neku organizaciju unutar Crkve,Opus Dei,gdje se otvoreno pricalo o tome kako bi bili sretni da su Hitler i ekipa rijesili zidovsko pitanje..
Ocito da i doticni pokusava naci svoje mjesto u medijskom prostoru, jer ovo nema veze ni sa istinom, kao niti sa zdravim razumom.

Quote:
Progovorio je i povezvanju ultrakonzervativnih frakcija unutar Crkve sa islamskim vjerskim ekstremistima,u cilju borbe protiv liberalizma..
Genijalno! Nema smisla ponavljati predhodnu recenicu.
Bynw is offline  
Old 18.04.2011., 17:01   #70
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post
Tocno, ali nista dobro po Crkvu. Za razliku od modernizma kao umjetnickog pravca, ovaj ima cesto negativnu konotaciju, ustvari se moze reci da je to crkveni pravac koji odbacuje bilo kakav oblik crkvenog autoriteta te polazi od uporista da se crkveno nauciteljstvo i kompletna Crkva moze prilagoditi "modernom" stilu zivota, ukratko po meni pad moralnosti u Crkvi.



Ocito da i doticni pokusava naci svoje mjesto u medijskom prostoru, jer ovo nema veze ni sa istinom, kao niti sa zdravim razumom.



Genijalno! Nema smisla ponavljati predhodnu recenicu.
Ovako,doma cu potraziti taj tjednik sa tim clankom..tjednik je ozbiljan po pitanju istinitosti clanaka objavljenih u njemu..

Naravno,fanaticni branitelji Crkve ne vole cuti istinu o toj bolesnoj instituciji,neuljepsanu i grubu..
Pad moralnosti u Crkvi?A kad i gdje je to crkva bila moralna?Mozda negdje u nekom paralelnom univerzumu..
Crkva jest SMECE,oduvijek je bila SMECE i to je jedna nepobitna cinjenica.
Za sirenje zaglupljavajucih dogmi medju pucanstvom kako bi nad njim imala moc je uvijek bila spremna.
Istinu o zivotu i moralu neces naci u crkvi.
__________________
“Niti jedna životinja nema više slobode od mačke…mačka je najveći anarhist.” – Ernest Hemingway
Vrag Jedan is offline  
Old 18.04.2011., 17:14   #71
Quote:
VragJeUOvojZeni kaže: Pogledaj post
Ovako,doma cu potraziti taj tjednik sa tim clankom..tjednik je ozbiljan po pitanju istinitosti clanaka objavljenih u njemu..
Nisam ja opovrgavao njegove rijeci u svemu, ali smatram da je uzeo odredenu slobodu u iskazivanju brojki i pojedinih situacija, odnosno izjava. Uostalom bas me zanima o kojem glasilu se radi.

Quote:
Naravno,fanaticni branitelji Crkve ne vole cuti istinu o toj bolesnoj instituciji,neuljepsanu i grubu..
Kada "istina" dolazi od fanaticnih kriticara Crkve, gubi na snazi, a nerijetko i vjerodostojnosti.

Quote:
Istinu o zivotu i moralu neces naci u crkvi.
... nego iskljucivo u liberalnim krugovima...
Bynw is offline  
Old 18.04.2011., 20:51   #72
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
evo ja pristajem za plaću da im budem svečenik
Odustao bi nakon prvog čitanja časosolova za jutarnju molitvu
ancilla is offline  
Old 19.04.2011., 12:38   #73
Quote:
VragJeUOvojZeni kaže: Pogledaj post
Iznova osuditi modernizam i progresivizam? Mozes li ovo malo pojasniti? Vec naslucujem da se iza ovih rijeci ne krije nista dobra..
Zadatak Crkve nije da ide u korak sa svijetom, ili u korak sa vremenom, već samo i isključivo da ide u korak sa Istinom. Modernizam i progresivizam to negiraju i misle da Crkva mora biti u skladu sa svijetom i vremenom, prilagođavajući se modama i hirevima svijeta.

Na primjer, danas je politički korektno govoriti da je homoseksualnost normalna i prirodna, pa bi tu retoriku trebala prihvatiti i Crkva. Danas je normalno da je čovjek u središtu svake manifestacije, pa tako treba biti i na Misi. To su tipični modernistički stavovi, koje je papa Pio X oštro osudio, a današnja se Crkva to ne usuđuje.

O progresivizmu i modernizmu sam davno pisao, pa pročitaj ovdje ako te zanima.

Quote:
kaze da je latentnih homoseksualaca u svecenickim krugovima cak 50 %
I to kao ima neku statističku vrijednost? Čovjek se očito kretao u takvim krugovima. To je kao da ja, na osnovu krugova u kojima se ja krećem, zaključim da 90% Hrvata ima završen fakultet i da je 50% Hrvata diplomiralo fiziku.

Quote:
Takodjer spominje neku organizaciju unutar Crkve, Opus Dei, gdje se otvoreno pricalo o tome kako bi bili sretni da su Hitler i ekipa rijesili zidovsko pitanje..
Potpuna glupost. Opus Dei djeluje već 5 godina u Hrvatskoj, potpuno javno i otvoreno. I ja sam često idem na duhovne obnove kod njih (Vlaška 70E, Zagreb), a i poznajem puno pripadnika Opusa Dei. To što je rečeno nema nikakve veze sa istinom: jedini cilj Opusa Dei jest pomoći ljudima da u svom svakodnevnom životu (u obitelji, na radnom mjestu, u školi...) žive u skladu s kršćanskim naukom i tako postignu svetost.

Quote:
STA TO SVE O CRKVI KAO INSTITUCIJI MOZE RECI??
O Crkvi ništa, ali zato može puno toga reći o tom svećeniku koji, svjesno ili nesvjesno, govori potpune gluposti i laži. Nadam se nesvjesno.

Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Nisam siguran, da bi navedene mjere dale rezultata. A prilično sam siguran da se i neće dogoditi. Baš suprotno. Ne treba podilaziti vremenu u kojem živimo, ali ne treba ga ni ignorirati. Tako da mislim i nadam se, da od tvojih očekivanja neće biti ništa.
Vidjet ćemo Ovaj papa je, iako prilično polako, već poveo Crkvu u tom smjeru o kojem govorim. Nažalost, 5 godina jednog pontifikata nije dovoljno da ispravi 50 godina srljanja u relativizam. Daj ovom papi još dobrih 5 godina, i neka ga naslijedi netko tko je na istoj liniji kao i on pa ćeš vidjeti...
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 19.04.2011., 12:47   #74
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Vidjet ćemo Ovaj papa je, iako prilično polako, već poveo Crkvu u tom smjeru o kojem govorim. Nažalost, 5 godina jednog pontifikata nije dovoljno da ispravi 50 godina srljanja u relativizam. Daj ovom papi još dobrih 5 godina, i neka ga naslijedi netko tko je na istoj liniji kao i on pa ćeš vidjeti...
Hm, istina je da je papa povukao neke poteze u tom smjeru, ali mislim da za Crkvu, generalno, nema nazad. To su izolirani primjeri i pretežno vanjskoga karaktera. Teško će se rušiti tekovine Drugog vatikanskog koncila, kao što ti zagovaraš. Ali ja i dalje mislim, sve i da se dogodi sve ovo što navodiš, neće biti nikakvih promjena u broju svećenika i vjernika. Nešto drugo na to utječe. Znaš i sam, ne može se ljubiti Boga ako se ne ljubi čovjeka i tim putem crkva trema ići ( da se odmah razumijemo, pri tome ne mislim na išta što je vezano uz spolnost ili relativiziranje grijeha). Suprotno je put u nepoznato i po mom mišljenju, ne baš dobro.
Crni_Jack is offline  
Old 19.04.2011., 13:26   #75
Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Hm, istina je da je papa povukao neke poteze u tom smjeru, ali mislim da za Crkvu, generalno, nema nazad.
Ja ne mislim da bi Crkva trebala ići nazad, niti mislim da je to moguće. Crkva mora naviještati Evanđelje u vremenu u kojem se nalazi, ali nikako ne bi radi toga smjela napustiti svoje temelje i osjećati nekakav sram i bojazan od svijeta. Ona ima garanciju od svog božanskog Utemeljitelja da je ništa ne može trajno i ozbiljno ugroziti.

Pogledaj na primjer ovaj novi katekizam za mlade, tzv. YouCat. Spolni nauk Crkve u njemu je, iako izrečen, zamaskiran do krajnosti. Kao da se Crkva srami ili boji reći mladima da je kontracepcija grijeh, ili da se od supružnika očekuje da imaju onoliko djece koliko im to zdravlje i materijalne prilike dopuštaju. Ja mislim da bi se Crkva trebala osloboditi to straha i početi nedvosmisleno naviještati Evanđelje, bez lažnih ljudskih obzira.

A to nije korak nazad, nego naprijed. Crkva mora biti čvrsta, jaka, ustrajna i nedvosmislena u svom nauku, i kao takva koračati naprijed u vremenu, uvijek kao svjetionik Ljubavi i Istine u ovom mračnom svijetu.

Quote:
Teško će se rušiti tekovine Drugog vatikanskog koncila, kao što ti zagovaraš.
Ali ja to uopće ne zagovaram!! Drugi vatikanski sabor je legitiman ekumenski sabor opće Crkve. Problem sa modernistima je da se često pozivaju na neki famozni "duh Drugog Vatikanskog", a bez da su uopće pročitali dokumente. Na primjer, kada mi netko kaže da je napuštanje latinskog jezika i gregorijanskog korala "u duhu Drugog Vatikanskog", tada je više nego očito da taj nije nikada čitao dokumente tog koncila, koji tvrde upravo suprotnu stvar.

Ili kada tvrde da se Crkva na Drugom Vatikanskom odrekla učenja da je moralna obveza svakog čovjeka da bude katolik, a to nigdje ne piše ni u šali. Imaš gomilu takvih stvari. Ja sam protiv toga, protiv tog fantomskog duha Drugog Vatikanskog, a ne protiv samog koncila koji je jasan, legitiman i za kojim je postojala opravdana i jasna potreba.

Quote:
Ali ja i dalje mislim, sve i da se dogodi sve ovo što navodiš, neće biti nikakvih promjena u broju svećenika i vjernika.
Ja mislim da hoće. Ako i neće biti promjene u broju, bit će promjene u kvaliteti. Mi danas imamo svećenike koji ne znaju filozofiju (pod time mislim prvenstveno na filozofiju sv. Tome Akvinskoga, koja je nužna da bismo mogli razumski razumjeti teologiju), koji ne znaju povijest Crkve, koji ne znaju latinski, ne poznaju teologiju euharistije... Ne znam za tebe, ali ja bih radije jednog svećenika sa dobrom formacijom nego 10 priučenih "pastora".

[quoteg Znaš i sam, ne može se ljubiti Boga ako se ne ljubi čovjeka i tim putem crkva treba ići [/quote]
Da, ali tu postoje dva puta, od kojih je jedan pogrešan. Da li ljubimo Boga radi čovjeka ili ljubimo čovjeka radi Boga? Sveto Pismo nebrojeno puta vrlo jasno pokazuje koji je odgovor točan. Ne znam što ti misliš?
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 19.04.2011., 14:59   #76
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Ja ne mislim da bi Crkva trebala ići nazad, niti mislim da je to moguće. Crkva mora naviještati Evanđelje u vremenu u kojem se nalazi, ali nikako ne bi radi toga smjela napustiti svoje temelje i osjećati nekakav sram i bojazan od svijeta. Ona ima garanciju od svog božanskog Utemeljitelja da je ništa ne može trajno i ozbiljno ugroziti.
S ovim se slažem.

Quote:
Pogledaj na primjer ovaj novi katekizam za mlade, tzv. YouCat. Spolni nauk Crkve u njemu je, iako izrečen, zamaskiran do krajnosti. Kao da se Crkva srami ili boji reći mladima da je kontracepcija grijeh, ili da se od supružnika očekuje da imaju onoliko djece koliko im to zdravlje i materijalne prilike dopuštaju. Ja mislim da bi se Crkva trebala osloboditi to straha i početi nedvosmisleno naviještati Evanđelje, bez lažnih ljudskih obzira.
Mislim da se Crkva zaista mladima boji reći da je kontracepcija grijeh i da se očekuje da imaju djece kolio im prilike dopuštaju. Razlozi su slojeviti: prije svega, jer mladi danas očekuju jasna objašnjenja, a sama Crkva ponekad ne zna formulirati nauk kako bi je prosječan vjernik razumio. Ruku na srce, ne može se na isti način pristupiti tebi i 18-gidisnjaku u pubertetu. Danas mladi imaju hrpu informacija na raspolaganju i uvijek mogu doći s protupitanjem na koje će i Crkva teško dati odgovor; protok informacija (točnih i netočnih) nikada nije bio ovako brz i svaka nemogućnost promišljanja njih udaljava od Crkve. I jasno mi je da hrpa mladih napušta Crkvu baš zbog nauka o spolnosti (bilo je svjedočanstava i na ovom forumu), posljedično tome Crkva je oprezna.


Quote:
Ja mislim da hoće. Ako i neće biti promjene u broju, bit će promjene u kvaliteti. Mi danas imamo svećenike koji ne znaju filozofiju (pod time mislim prvenstveno na filozofiju sv. Tome Akvinskoga, koja je nužna da bismo mogli razumski razumjeti teologiju), koji ne znaju povijest Crkve, koji ne znaju latinski, ne poznaju teologiju euharistije... Ne znam za tebe, ali ja bih radije jednog svećenika sa dobrom formacijom nego 10 priučenih "pastora".
Slažem se. Ali teologija nije sebi samoj svrha, i ne smije postati glavno sredstvo komuniciranja. Štoviše, prosječnom vjerniku, ako je još manje obrazovan, to je manje važno. A i njemu se mora naneki način pristupiti...dakle, nije to gorrući problem.

Quote:
Da, ali tu postoje dva puta, od kojih je jedan pogrešan. Da li ljubimo Boga radi čovjeka ili ljubimo čovjeka radi Boga? Sveto Pismo nebrojeno puta vrlo jasno pokazuje koji je odgovor točan. Ne znam što ti misliš?
Ovo je preduboko za mene; meni se oba odgovora čine ispravna jer bez jednoga, nema drugoga. U čovjeku svakako ljubimo Boga, bez te ljubavi nema ljubavi ni prema Bogu.
Crni_Jack is offline  
Old 19.04.2011., 15:29   #77
Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Mislim da se Crkva zaista mladima boji reći da je kontracepcija grijeh i da se očekuje da imaju djece kolio im prilike dopuštaju. Razlozi su slojeviti: prije svega, jer mladi danas očekuju jasna objašnjenja, a sama Crkva ponekad ne zna formulirati nauk kako bi je prosječan vjernik razumio. Ruku na srce, ne može se na isti način pristupiti tebi i 18-gidisnjaku u pubertetu. Danas mladi imaju hrpu informacija na raspolaganju i uvijek mogu doći s protupitanjem na koje će i Crkva teško dati odgovor; protok informacija (točnih i netočnih) nikada nije bio ovako brz i svaka nemogućnost promišljanja njih udaljava od Crkve. I jasno mi je da hrpa mladih napušta Crkvu baš zbog nauka o spolnosti (bilo je svjedočanstava i na ovom forumu), posljedično tome Crkva je oprezna.
Da, i što je onda rješenje? Nauk se ne može mijenjati, što dakle? Kamuflirati nauk, davati namjerno dvosmislene izjave da se ne bi ljude otjeralo?

Ne znam jesi li gledao NU2 sa don Damirom Stojićem, ili čitao koji njegov intervju. On kaže - a ja se ne mogu ne složiti - da je razlog njegove velike popularnosti među mladima upravo to što im daje jasne i nedvosmislene odgovore. Mladima je već pomalo dosta muljanja. Oni koji zaista vole Crkvu i žele živjeti u skladu s njezinim svetim naukom, žele jasne formulacije. Oni koji će pobjeći nakon što čuju da je kontracepcija grijeh, neka pobjegnu. Bolje prije nego poslije. Pročitaj šesto poglavlje Ivanovog evanđelja, posebno redak 60: Tvrda je to besjeda! Tko je može slušati? i dalje 66: Otada mnogi učenici odstupiše, više nisu išli s njime. Kada je Isus počeo govoriti stvari koje su bile teške za shvatiti, većina učenika ga je napustila. Ali on zbog toga nije prestao naučavati svoj nauk, ma koliko tvrda bila besjeda koju je zborio - čak i pod cjenu da ostane sam.

A posebna je stvar pitanje spasenja samih autora katekizma koji namjerno kamuflira nauk, bojeći se grijeh nazvati grijehom. Zamisli kako će se njima suditi zbog toga što su namjerno mlade poveli na krivi put i zbog štete koja je na taj način nanesena njihovim dušama.

Quote:
Slažem se. Ali teologija nije sebi samoj svrha, i ne smije postati glavno sredstvo komuniciranja. Štoviše, prosječnom vjerniku, ako je još manje obrazovan, to je manje važno. A i njemu se mora naneki način pristupiti...dakle, nije to gorući problem.
Upravo jest gorući problem. Da bih ja tebi znao laičkim riječima objasniti kvantnu mehaniku, nužno je da sam poznajem to gradivo na puno većoj razini. Ja tebi mogu objasniti neke fenomene iz kvantne mehanike na razumljiv način, bez da koristim diferencijalnu analizu ili teoriju hermitskih linearnih operatora. Ali ja to mogu samo zato što znam diferencijalnu analizu i zato što sam to dobro i detaljno naučio.

Isto tako i svećenici. Oni će moći na razumljiv način ljudima izložiti nauk vjere, ali samo ako su oni sami dobro obrazovani po pitanju teologije. Ako svećenik ne zna filozofiju, pa kao posljedica toga ne razumije teologiju, ako ne zna povijest Crkve... kako će onda on moći bilo što prenijeti bilo kome?

Quote:
Ovo je preduboko za mene; meni se oba odgovora čine ispravna jer bez jednoga, nema drugoga. U čovjeku svakako ljubimo Boga, bez te ljubavi nema ljubavi ni prema Bogu.
E pa vidiš, da sam ovo pitanje postavio prosječnom vjerniku prije 100 godina, svi bi znali točan odgovor. A taj je da smo mi prvenstveno pozvani ljubiti Boga, a čovjeka radi Boga. Postoje tri stare molitve, zovu se Čin vjere, Čin ufanja, Čin ljubavi - koje vrlo sažeto i jasno govore što treba vjerovati, čemu se trebamo nadati i kako moramo ljubiti.

Evo što kaže Čin ljubavi: Ljubim te, Bože moj, svim svojim srcem i dušom više nego sve drugo na svijetu jer si dostojan svake ljubavi; i radi tebe ljubim svoga bližnjega kao sama sebe. O Bože, užezi ognjem svoje ljubavi moje srce!

Latinska verzija je još ljepša i jasnija, za one koji znaju nešto latinskog: Domine Deus, amo te super omnia proximum meum propter te, quia tu es summum, infinitum, et perfectissimum bonum, omni dilectione dignum. In hac caritate vivere et mori statuo. Amen.

Eto, i tu ja vidim ishodište krize u kojoj se Crkva nalazi. Ljudi su zbunjeni, na primjer ti. Više ne znaju tko ima prioritet, kome se prvome poklanja ljubav, i koja ljubav potiče koju. Umjesto da se ide od Boga prema čovjeku (Dođe li tko k meni, a ne mrzi svog oca i majku, ženu i djecu, braću i sestre, pa i sam svoj život, ne može biti moj učenik! , Lk 14,26 - "mrziti" ovdje znači manje voljeti), danas postoji tendencija da se ide od čovjeka prema Bogu. Čovjek se stavlja u središte stvari, sve se vrti oko čovjeka, glavni cilj je ugoditi čovjeku (Bogu tek sekundarno, i to ako je čovjek već zadovoljen), itd.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 19.04.2011., 19:00   #78
Quote:
ancilla kaže: Pogledaj post
Odustao bi nakon prvog čitanja časosolova za jutarnju molitvu
Mislim da nije neki problem biti svećenik, studij teologije je više prijateljski studij. Malo se nešto uči, više je esejistički oblikovan. Prakse vjerojatno u najbližoj župim a to znači 50m od samostana, jer su uvijek u blizini samostani i domovi za spavanje.

Ide se autom na obavljanje sakramenata.
Dobra hrana je prisutna.
Nema radnog vremena u smislu od 9-16h.
Ne plaćaju se računi, nema se straha od kreditne zaduženosti, oduzimanja stana, jer te nakon 17 godina snašao otkaz
Nisi pod stresom radnih uvjeta.
Putuješ često, izučavanje jezika, a Italija ili Španjolska baš lijepo zvuče u ovo doba godine.

Po meni je više svećenički poziv mistificiran i smješten u uvjete veoma okrutne radne sredine, nema nikakvih razloga.
Čitaš svakodnevno svjetski bestseller.
Konzumiraš najbolja vina.
Pises znanstvene radove o teologiji.
Filip_1974 is offline  
Old 19.04.2011., 19:30   #79
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post

Ne znam jesi li gledao NU2 sa don Damirom Stojićem, ili čitao koji njegov intervju. On kaže - a ja se ne mogu ne složiti - da je razlog njegove velike popularnosti među mladima upravo to što im daje jasne i nedvosmislene odgovore. Mladima je već pomalo dosta muljanja. Oni koji zaista vole Crkvu i žele živjeti u skladu s njezinim svetim naukom, žele jasne formulacije. Oni koji će pobjeći nakon što čuju da je kontracepcija grijeh, neka pobjegnu. Bolje prije nego poslije. Pročitaj šesto poglavlje Ivanovog evanđelja, posebno redak 60: Tvrda je to besjeda! Tko je može slušati? i dalje 66: Otada mnogi učenici odstupiše, više nisu išli s njime. Kada je Isus počeo govoriti stvari koje su bile teške za shvatiti, većina učenika ga je napustila. Ali on zbog toga nije prestao naučavati svoj nauk, ma koliko tvrda bila besjeda koju je zborio - čak i pod cjenu da ostane sam.
Što se Stojića tiče, on je jedan od rijetkih koji malo otvorenije progovara o spolnosti, i zato ga mladi dolaze slušati. Ne poručuje on ništa drugačije nego drugi, samo jako dobro koristi svoju poziciju, osjetljivost teme i nešto drugačiju retoriku, prikladniju mladenačkim ušima. A poruka je ista. Da primjerice govori npr.o 2. vatikanskom saboru ili uznesenju BDM ne bi imao toliko slušatelja. Istine je, učenici su uvijek i vjerovatno će i ubuduće odstupati. No to ne znači, da se neke stvari u crkvenom nauku ne bi trebale promišljati i diskutirati o njihovoj smislenosti.


Quote:
A posebna je stvar pitanje spasenja samih autora katekizma koji namjerno kamuflira nauk, bojeći se grijeh nazvati grijehom. Zamisli kako će se njima suditi zbog toga što su namjerno mlade poveli na krivi put i zbog štete koja je na taj način nanesena njihovim dušama.
Nije li taj katekizam dobio dozvolu od same Crkve? Zar bi sama Crkva odobrila, štoviše izdala nešto, što će bilo koga odvesti u pakao? Mislim, da se ovdje postavljaš u poziciju suca.

Quote:
Upravo jest gorući problem. Da bih ja tebi znao laičkim riječima objasniti kvantnu mehaniku, nužno je da sam poznajem to gradivo na puno većoj razini. Ja tebi mogu objasniti neke fenomene iz kvantne mehanike na razumljiv način, bez da koristim diferencijalnu analizu ili teoriju hermitskih linearnih operatora. Ali ja to mogu samo zato što znam diferencijalnu analizu i zato što sam to dobro i detaljno naučio.

Isto tako i svećenici. Oni će moći na razumljiv način ljudima izložiti nauk vjere, ali samo ako su oni sami dobro obrazovani po pitanju teologije. Ako svećenik ne zna filozofiju, pa kao posljedica toga ne razumije teologiju, ako ne zna povijest Crkve... kako će onda on moći bilo što prenijeti bilo kome?
Slažem se, da je potrebno dobro obrazovanje iz teologije i filozofije. Ali još više pristajem uz to, da ono nije samo sebi svrha, svećenik mora imati i drugih kvaliteta koje će utjecati na njegov način života i svjedočenje. S druge strane, neke stvari su prosječnim vjernicima neobjašnjive pa makar im ih tumačio sam papa, jer nemaju dovoljno široke mogućnosti shvaćanja, što intelektualno, što duhovno. A i njima treba prići i za njih treba biti tu. Nekada i najveći teolog i filozof neće moći odgovoriti na pitanje što se može pojaviti iz vjerničkog uma. Uostalom, to je vrlo vidljivo po raznim forumima i katoličkim glasilima.

Quote:
Eto, i tu ja vidim ishodište krize u kojoj se Crkva nalazi. Ljudi su zbunjeni, na primjer ti. Više ne znaju tko ima prioritet, kome se prvome poklanja ljubav, i koja ljubav potiče koju. Umjesto da se ide od Boga prema čovjeku (Dođe li tko k meni, a ne mrzi svog oca i majku, ženu i djecu, braću i sestre, pa i sam svoj život, ne može biti moj učenik! , Lk 14,26 - "mrziti" ovdje znači manje voljeti), danas postoji tendencija da se ide od čovjeka prema Bogu. Čovjek se stavlja u središte stvari, sve se vrti oko čovjeka, glavni cilj je ugoditi čovjeku (Bogu tek sekundarno, i to ako je čovjek već zadovoljen), itd.
Imaš pravo nazvati me zbunjenim, ali ja jako dobro znam, tko ima prioritet. Ja znam, da tko kaže, ljubim Boga, a ne ljubi brata svoga, lažac je. To je za mene nerazdvojna stvar. Mnogi ljudi će ljubiti bližnje, žrtvovati se, na neki način u njima ljubiti Boga, a da za Crkvu i Isusa uopće nisu čuli. Ljubav prema Bogu zapravo se iskazuje jedino preko bližnjih, preko čovjeka, ne vidim kako bih tu ljubav moga razdjeliti na dva dijela, ona je jedna. Što bi vrijedile silne mise, krunice i ostale pobožnosti bez ljubavi prema čovjeku, svo teološko znanje ovoga svijeta, ako ono dijeli čovjeka od čovjeka. Za mene je to ključno....
Crni_Jack is offline  
Old 19.04.2011., 20:52   #80
Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Što se Stojića tiče, on je jedan od rijetkih koji malo otvorenije progovara o spolnosti, i zato ga mladi dolaze slušati. Ne poručuje on ništa drugačije nego drugi, samo jako dobro koristi svoju poziciju, osjetljivost teme i nešto drugačiju retoriku, prikladniju mladenačkim ušima.
Don Damir Stojić govori ono što Crkva po tom pitanju naučava i ništa drugo. Jedina razlika između njega i nekih drugih (npr. onih koji su sastavljali YouCat) je ta što on taj nauk iznosi jasno i nedvosmisleno. Dakle, on će jasno reći da je svaka kontracepcija grijeh, da je masturbacija i predbračni seks (smrtni) grijeh, itd. I zato ga mladi vole, jer ne mulja nego jasno i glasno kaže kako stvari stoje.

Mnogi drugi muljaju, nastoje nauk nekako kamuflirati. To je od prilike kao da ti mene pitaš koliko je 2+2, a ja ti odgovorim "prirodni logaritam od e na četvrtu". Jesam li rekao točan odgovor? Jesam, ali moja namjera je očita: da ga sakrijem, nadajući se da ti ne znaš što je prirodni logaritam. E, pa don Damir Stojić na pitanje koliko je 2+2 odgovara: ČETIRI. I zato ga mladi vole, i zato ga i ja izuzetno cijenim.

Quote:
Nije li taj katekizam dobio dozvolu od same Crkve? Zar bi sama Crkva odobrila, štoviše izdala nešto, što će bilo koga odvesti u pakao? Mislim, da se ovdje postavljaš u poziciju suca.
Ništa što je izneseno u tom katekizmu nije krivovjerno, niti pogrešno. Samo je zakamuflirano. Čitao sam neke djelove YouCat-a i to je više nego jasno. I da, Crkva je pristala na kamuflirano iznošenje nauka, i upravo takav stav je korjen krize u kojoj se Crkva nalazi - to cijelo vrijeme govorim.

Quote:
Slažem se, da je potrebno dobro obrazovanje iz teologije i filozofije. Ali još više pristajem uz to, da ono nije samo sebi svrha, svećenik mora imati i drugih kvaliteta koje će utjecati na njegov način života i svjedočenje.
Slažem se. Svrha obrazovanja je dvojaka: prvo, da omogući svećeniku da jasno naviješta Evanđelje, prilagođavajući svoj jezik i pristup svakom uhu. Druga, da njemu samome pomogne da kreposno i uzorno živi. Slažem se s tobom da se problem neće rješiti isključivo boljim obrazovanjem. Ali bez boljeg obrazovanja svećenika ne možemo se maknuti ni milimetar sa pozicije u kojoj jesmo.

Quote:
S druge strane, neke stvari su prosječnim vjernicima neobjašnjive pa makar im ih tumačio sam papa, jer nemaju dovoljno široke mogućnosti shvaćanja, što intelektualno, što duhovno.
Da, to je točno. Ali od vjernika se očekuje i određena poniznost i povjerenje u nauk Crkve. Meni isto neke stvari nisu jasne, ali imam dovoljno poniznosti i povjerenja da ih unatoč tome prihvatim.

Quote:
Imaš pravo nazvati me zbunjenim, ali ja jako dobro znam, tko ima prioritet. Ja znam, da tko kaže, ljubim Boga, a ne ljubi brata svoga, lažac je. To je za mene nerazdvojna stvar. Mnogi ljudi će ljubiti bližnje, žrtvovati se, na neki način u njima ljubiti Boga, a da za Crkvu i Isusa uopće nisu čuli. Ljubav prema Bogu zapravo se iskazuje jedino preko bližnjih, preko čovjeka, ne vidim kako bih tu ljubav moga razdjeliti na dva dijela, ona je jedna. Što bi vrijedile silne mise, krunice i ostale pobožnosti bez ljubavi prema čovjeku, svo teološko znanje ovoga svijeta, ako ono dijeli čovjeka od čovjeka. Za mene je to ključno....
Ispravna ljubav prema Bogu nužno vodi na ljubav prema čovjeku. Obrat ne vrijedi. Ja ne kažem da ne postoje ljudi koji će možda postići svoje spasenje ljubeći čovjeka, ako nisu ni čuli za Krista. Ali Kristova Crkva mora znati svoje prioritete. Bog i Božja volja prije svega. Isus Krist nadasve, on mora biti početak i svršetak svake ljubavi. To je najbolji i najsigurniji put. Put koji nam je sam Gospodin predložio i na koji nas je poveo.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:53.