Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2018., 23:03   #1
MKD - Republika Sjeverna Makedonija II

Prethodna je došla do tehničkog limita i otvaramo novu.

Mislim kako vas ne trebamo posebno upozoravat na Pravila ponašanja na pdf.Politika ali eto za one koji su ih zaboravili pročitat tu su https://www.forum.hr/showthread.php?t=66911

Link na prthodnu temu
https://www.forum.hr/showthread.php?p...7#post71791507

Izvolite.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2018., 23:10   #2
Evo ja prvi. Želim da makedonke i makedonci kao i ostali koji žive u Makedoniji svoj društveni i sav ostali status od prijema u NATO pa sve dalje riješe na najbolji mogući način na svoj zadovoljstvo.

I samo jedna mala opaska Urugvaj se službeno zove Istočna Republika Urugvaj - República Oriental del Uruguay tako da mi Sjeverna Makedonija ne zvuči strašno ali se nemam prava baš petljat u to pa zanemarite.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.

Zadnje uređivanje Cuka : 01.10.2018. at 23:35.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2018., 23:21   #3
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Evo ja prvi. Želim da makedonke i makedonci kao i ostali koji žive u Makedonij svoj društveni i sav ostali status od prijema u NATO pa sve dalje riješe na najbolji mogući način na svoj zadovoljstvo.

I samo jedna mala opaska Urugvaj se službeno zove Istočna Republika Urugvaj - República Oriental del Uruguay tako da mi Sjeverna Makedonija ne zvuči strašno ali se nemam prava baš petljat u to pa zanemarite.
Pa ne zvuci strasno, ali nekako hladno...Ima tu i praktican problem, Makedonci ne mozemo biti, Severnomakedonci tu mnogo slova bice gresaka, Severnjaci se prevodi kao Normani pa uplasili bi Francuze da im zelimo Normandiju...Od jedan u drugi problem...

Zadnje uređivanje Cuka : 01.10.2018. at 23:34.
vmro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 00:06   #4
Quote:
vmro kaže: Pogledaj post
Pa ne zvuci strasno, ali nekako hladno...Ima tu i praktican problem, Makedonci ne mozemo biti, Severnomakedonci tu mnogo slova bice gresaka, Severnjaci se prevodi kao Normani pa uplasili bi Francuze da im zelimo Normandiju...Od jedan u drugi problem...
Niste nikada trebali pristajati na podjelu Makedonije 1913, trebali ste se zalagati za vraćenje makedonskih granica..ovako je kasno.

Niste imali sreće u 20 stoljeću i to je to..
Durand is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 00:43   #5
Quote:
vmro kaže: Pogledaj post
Pa ne zvuci strasno, ali nekako hladno...Ima tu i praktican problem, Makedonci ne mozemo biti, Severnomakedonci tu mnogo slova bice gresaka, Severnjaci se prevodi kao Normani pa uplasili bi Francuze da im zelimo Normandiju...Od jedan u drugi problem...
ne zajebavaj, po sporazumu se vi i dalje možete zvati Makedonci i ostaje naziv makedonski jezik, samo za vanjsku upotrebu North Macedonia
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 00:56   #6
Hrvatska pjesma sa makedonskim melosom:

Đurđica Barlović - Zaboravi me Gorane

https://www.youtube.com/watch?v=PT1s3nG_uPw
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 01:34   #7
Quote:
vmro kaže: Pogledaj post
Pa ne zvuci strasno, ali nekako hladno...Ima tu i praktican problem, Makedonci ne mozemo biti, Severnomakedonci tu mnogo slova bice gresaka, Severnjaci se prevodi kao Normani pa uplasili bi Francuze da im zelimo Normandiju...Od jedan u drugi problem...
vmro - jedno pitanje - koje su vam moguće posljedice ako prihvatite ovo rješenje - tu mislim na regionalne faktore - grčka, bugarska, albanija, srbija.... Hoće li vam glava više visit nego što je trenutno slučaj????

I kakvi su vam odnosi s bugarskom?
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 02:03   #8
Quote:
Durand kaže: Pogledaj post
Niste nikada trebali pristajati na podjelu Makedonije 1913, trebali ste se zalagati za vraćenje makedonskih granica..ovako je kasno.

Niste imali sreće u 20 stoljeću i to je to..
Kakva greska, pa u 20 st, smo imali ludu srecu da dobijemo drzavu bez podrske nijedne sile...Nalazili smo se pred istrebljenja, Grci su imali otvoreno odvezane ruke da nas istrebe, Bugari ruski panslavizam da nas pretope...Jedino Srbi nisu znalli sta ustvari zele...

I odjednom se cudom pojavili komunisti koji nam postepeno nude saveznistvo, i sve sto smo mogli spasili smo...

Iskoristili smo Titu i da nateramo Bugare na priznanje i da vrate grob Goce Delceva kao simbola nase borbe...Niko ne mrzi marsala vise od bugara,,,

Inace u kakvom smo stanju docekali kraj 19 st. kada su nas kacacke bande i basibozuk ubijali neprestano, zato se i stvorio VMRO da se obrani od njih, inace na rubu opstanka...Tesko da je neko prolazio dug period u tako neprijateljsko opkruzenje, gde mnogi imaju cilj tvoj fizicki nestanak...

To kako vodimo drzavu je prica za sebe, ali se bugara vise ne bojimo, sa srbima ok, u grckoj i dalje ima struje koja bi nas zbrisala, probali smo prijateljski, ne ide onda do kraja neprijatelj...Spomenik je bas u inat njima, znali smo reakciju...

Sto se albanaca tice, bez velikog brata nije ozbiljno smatrati ih za neku pretnju...
vmro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 02:29   #9
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
vmro - jedno pitanje - koje su vam moguće posljedice ako prihvatite ovo rješenje - tu mislim na regionalne faktore - grčka, bugarska, albanija, srbija.... Hoće li vam glava više visit nego što je trenutno slučaj????

I kakvi su vam odnosi s bugarskom?
Posledice neke nece biti u svakodnevnom zivotu, ljudima se jednostavno smucilo sve, i EU, i NATO i svi moguci polliticari na planeti...Ko opet vodi EU-NAtO kampanju, izgubi ce izbore...

Osim grka, sta ostale susede zabole za nase ime...Mada ce ovo verovatno proci u parlementu, pa ulazimo u NATO, a mozda i ne, potpuno nas ne zanima...15% Makedonaca je realno glasalo sada to partijski botovi i NGO, a 85% vise ne razmislja o nikakvim faktorima...

Bugai nas vec odavno ne zanimaju, dosadni su ako nista vise...Oni se zamaraju sa nama, imaju specijalne studije za Makedoniju, imaju strucnjake koje zovu Makedoniste, imaju cak i institut za savremena makedonska pitanja...Ubij me ako znam sto ustvari rade ti ljudi, kakav je to posao...Zamisli da ti kazem da je meni posao Hrvatska, ja sam Hrvatist u drzavnom institutu za savremena Hrvatska pitanja u Skopju...

Inace pretili su nam i stranci tokom ove kampanje, sada pokusavaju albanci, ljudima je sve prekipelo, ipak od svih suseda njih bi izabrali za obracun...Grci su nadmocni naravno, Bugara i Srba se ne bojimo ne u smislu da mislimo da smo jaci, nego su sukobi iskljuceni...Ali Albanaca se ne bojimo u kojoj bilo varijanti ako Ameri ne ratuju za njih, tukli smo se i znamo se, smesno je sto misle da se njih samih plasimo...
vmro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 02:31   #10
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ne zajebavaj, po sporazumu se vi i dalje možete zvati Makedonci i ostaje naziv makedonski jezik, samo za vanjsku upotrebu North Macedonia
Menja se i ustav...Zato skupljaju 80 poslanika...Makedonci se mozemo zvati, ali smo Severna...
vmro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 02:40   #11
Quote:
vmro kaže: Pogledaj post
Posledice neke nece biti u svakodnevnom zivotu, ljudima se jednostavno smucilo sve, i EU, i NATO i svi moguci polliticari na planeti...Ko opet vodi EU-NAtO kampanju, izgubi ce izbore...

Osim grka, sta ostale susede zabole za nase ime...Mada ce ovo verovatno proci u parlementu, pa ulazimo u NATO, a mozda i ne, potpuno nas ne zanima...15% Makedonaca je realno glasalo sada to partijski botovi i NGO, a 85% vise ne razmislja o nikakvim faktorima...

Bugai nas vec odavno ne zanimaju, dosadni su ako nista vise...Oni se zamaraju sa nama, imaju specijalne studije za Makedoniju, imaju strucnjake koje zovu Makedoniste, imaju cak i institut za savremena makedonska pitanja...Ubij me ako znam sto ustvari rade ti ljudi, kakav je to posao...Zamisli da ti kazem da je meni posao Hrvatska, ja sam Hrvatist u drzavnom institutu za savremena Hrvatska pitanja u Skopju...

Inace pretili su nam i stranci tokom ove kampanje, sada pokusavaju albanci, ljudima je sve prekipelo, ipak od svih suseda njih bi izabrali za obracun...Grci su nadmocni naravno, Bugara i Srba se ne bojimo ne u smislu da mislimo da smo jaci, nego su sukobi iskljuceni...Ali Albanaca se ne bojimo u kojoj bilo varijanti ako Ameri ne ratuju za njih, tukli smo se i znamo se, smesno je sto misle da se njih samih plasimo...
Što da ti kažem - hrvatska ima tešku povijest, a makedonci još težu - ako uspijete opstat, kapa vam do poda...

sretno....
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 03:17   #12
Quote:
vmro kaže: Pogledaj post
Kakva greska, pa u 20 st, smo imali ludu srecu da dobijemo drzavu bez podrske nijedne sile...Nalazili smo se pred istrebljenja, Grci su imali otvoreno odvezane ruke da nas istrebe, Bugari ruski panslavizam da nas pretope...Jedino Srbi nisu znalli sta ustvari zele...

I odjednom se cudom pojavili komunisti koji nam postepeno nude saveznistvo, i sve sto smo mogli spasili smo...

Iskoristili smo Titu i da nateramo Bugare na priznanje i da vrate grob Goce Delceva kao simbola nase borbe...Niko ne mrzi marsala vise od bugara,,,

Inace u kakvom smo stanju docekali kraj 19 st. kada su nas kacacke bande i basibozuk ubijali neprestano, zato se i stvorio VMRO da se obrani od njih, inace na rubu opstanka...Tesko da je neko prolazio dug period u tako neprijateljsko opkruzenje, gde mnogi imaju cilj tvoj fizicki nestanak...

To kako vodimo drzavu je prica za sebe, ali se bugara vise ne bojimo, sa srbima ok, u grckoj i dalje ima struje koja bi nas zbrisala, probali smo prijateljski, ne ide onda do kraja neprijatelj...Spomenik je bas u inat njima, znali smo reakciju...

Sto se albanaca tice, bez velikog brata nije ozbiljno smatrati ih za neku pretnju...
Imate konstantno jednu veliku nesrecu - englezi su vam stalni neprijatelji.

A imali ste i nesrecu sto ste kasno poceli pripremati ustanak protiv Stambola, a prerano ga podigli. Los tajming je rezultirao da je Makedonija balkanskim ratovima podijeljena izmedju 4 okolne drzave (za one koji ne znaju BJRM zauzima nesto jace od 50% Makedonije dok je ostatak i dalje ratni plien susjednih drzava).

Da zivim dole iz inata bi gajio mak. Kad vec otimaju ime bar da ostane nesto.
tihobl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 05:58   #13
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Evo ja prvi. Želim da makedonke i makedonci kao i ostali koji žive u Makedoniji svoj društveni i sav ostali status od prijema u NATO pa sve dalje riješe na najbolji mogući način na svoj zadovoljstvo.

I samo jedna mala opaska Urugvaj se službeno zove Istočna Republika Urugvaj - República Oriental del Uruguay tako da mi Sjeverna Makedonija ne zvuči strašno ali se nemam prava baš petljat u to pa zanemarite.
Zar se ovime ne određuje forma republike, a ne teritorijalni opseg zemlje? Ovo je usporedivo sa nazivima "Demokratska Republika", ili npr "Preuzvišena Republika San Marino", "Savezna Republika Njemačka", "Hašemitska Kraljevina Jordan" itd

Da su se Makedonci odlučili na formu "Sjeverna Republika Makedonija", ovo "Sjeverna Republika" ne bi imalo nikakav značaj na određenje teritorijalnog opsega države, niti bi ih u državljanskom ili geografskom smislu pretvorilo u "Sjeverno-Makedonce",
Shiletian is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 06:30   #14
Quote:
Durand kaže: Pogledaj post
Niste nikada trebali pristajati na podjelu Makedonije 1913, trebali ste se zalagati za vraćenje makedonskih granica..ovako je kasno.

Niste imali sreće u 20 stoljeću i to je to..
A za boga miloga kojih granica? Nazivi Makedonija, Trakija, Ilirik, Panonija, Dalmacija su geografski pojmovi iz antičke tradicije, ostaju živi u učenim tradicijama srednjovjekovlja, no niti jedan nikada ne postoji u političkoj realnosti. Eto Trakija je podijeljena između 3 države, jer su Tračanina neprijatelji bili Englezi, i Dalmacija je podijeljena između tri države, Ilirik između još više njih,

U najboljem slučaju trebali su se nadat Habsburgovcima, eto oni su uspjeli u 19. st. sklepat Kraljevinu Dalmaciju i Kraljevinu Iliriju možda bi Makedoncima sklepali i Kraljevinu Makedoniju
Shiletian is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 07:08   #15
Quote:
vmro kaže: Pogledaj post
Posledice neke nece biti u svakodnevnom zivotu, ljudima se jednostavno smucilo sve, i EU, i NATO i svi moguci polliticari na planeti...Ko opet vodi EU-NAtO kampanju, izgubi ce izbore...

Osim grka, sta ostale susede zabole za nase ime...Mada ce ovo verovatno proci u parlementu, pa ulazimo u NATO, a mozda i ne, potpuno nas ne zanima...15% Makedonaca je realno glasalo sada to partijski botovi i NGO, a 85% vise ne razmislja o nikakvim faktorima...

Bugai nas vec odavno ne zanimaju, dosadni su ako nista vise...Oni se zamaraju sa nama, imaju specijalne studije za Makedoniju, imaju strucnjake koje zovu Makedoniste, imaju cak i institut za savremena makedonska pitanja...Ubij me ako znam sto ustvari rade ti ljudi, kakav je to posao...Zamisli da ti kazem da je meni posao Hrvatska, ja sam Hrvatist u drzavnom institutu za savremena Hrvatska pitanja u Skopju...

Inace pretili su nam i stranci tokom ove kampanje, sada pokusavaju albanci, ljudima je sve prekipelo, ipak od svih suseda njih bi izabrali za obracun...Grci su nadmocni naravno, Bugara i Srba se ne bojimo ne u smislu da mislimo da smo jaci, nego su sukobi iskljuceni...Ali Albanaca se ne bojimo u kojoj bilo varijanti ako Ameri ne ratuju za njih, tukli smo se i znamo se, smesno je sto misle da se njih samih plasimo...
Pa upravo ulaskom u NATO prestala bi ugroza od bilo kakvog dijeljenja zemlje. 3 od 4 susjeda (Kosovo je priznato i tamo je Bondsteel ionako) su vec u NATOu, a dvije clanice NATOa da imaju oruzane sukobe medjusobno i otimanje teritorija je vrlo tesko provedivo.
najdraži is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 07:29   #16
Quote:
najdraži kaže: Pogledaj post
... dvije clanice NATOa da imaju oruzane sukobe medjusobno i otimanje teritorija je vrlo tesko provedivo.
Bilo je takvih slučajeva .. npr. rat Turaka i Grka na Cipru .. NATO se nije (u)mješao!
Kad su se, u tom ratu, obje strane iscrpile - došle su 'Plave kacige' UN-a ('cuvari mira') i razmjestle se po tadašnjoj novoj liniji razdvajanja .. koja je ostala i do danas.
banray is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 07:49   #17
Quote:
banray kaže: Pogledaj post
Bilo je takvih slučajeva .. npr. rat Turaka i Grka na Cipru .. NATO se nije (u)mješao!
Kad su se, u tom ratu, obje strane iscrpile - došle su 'Plave kacige' UN-a ('cuvari mira') i razmjestle se po tadašnjoj novoj liniji razdvajanja .. koja je ostala i do danas.
to nije bilo na teritoriju ni Grcke ni Turske. Oni su proglaslili nezavisnost od Britanaca 1960.
najdraži is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 08:00   #18
Quote:
najdraži kaže: Pogledaj post
to nije bilo na teritoriju ni Grcke ni Turske. Oni su proglaslili nezavisnost od Britanaca 1960.
Nebitno, jer Cipar je tada svaka strana smatrala svojim 'drzavnim teritorijem' .. tako da, bilo koji, eventualni rat izmedju pojedinih država-članica NATO-a - ne obvezuje tu vojno-politicku organizaciju na ikakvo (su)djelovanje uz bilo koju stranu tog rata.
Ostaju samo snage UN-a koje, uz pristanak sukobljenih, ulaze u linije razgraničenja.
banray is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 08:38   #19
Quote:
vmro kaže: Pogledaj post
Pa ne zvuci strasno, ali nekako hladno...Ima tu i praktican problem, Makedonci ne mozemo biti, Severnomakedonci tu mnogo slova bice gresaka, Severnjaci se prevodi kao Normani pa uplasili bi Francuze da im zelimo Normandiju...Od jedan u drugi problem...
Kako su Vas i do sada zvali Makedonija i Makedonci iako ste službeno bili FYRM tako će i na dalje. Meni Republika Sjeverna Makedonija nemjerljivo ljepše zvuči od bilo čega drugog predloženog a s obzirom da ne postoji Južna Makedonija kao država ionako ćete biti samo Makedonci bar u svakodnevnom govoru. To što će službeno ispred Macedonia stajati RN na engleskom, koga briga? Razumim Vas ali glavu gore ima i gorih stvari od toga. Pametnije je energiju upregnuti u razvoj i napredak svog naroda nego se vječno trviti oko imena.

Jeli u planu neka promjena zastave ili to ostaje kako je bilo? Neki problem je bio sa brojem sunčevih krakova ako me pamćenje služi?
__________________
"Jedno je percepcija, drugo su činjenice." - AAP
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 09:58   #20
Tusk i Stoltenberg: "Sada je na političkim dužnosnicima Skopja da odluče kojim će putem krenuti. Odluke koje će donijeti sljedećih dana i tjedana odredit će sudbinu njihove zemlje za brojne nadolazeće generacije."
Mickoski, voda oporbene stranke: "ovo je Makedonija, ovdje žive Makedonci, ovdje se govori makedonski, ovo je zemlja makedonskih predaka"
Meni ove dvije izjave sve govore. Prihvatite li put nacionalizma, mislim da nece ispasti dobro.
Bolju ponudu od ove necete dobiti. Svaka sljedeca bit ce gora... tako to ide.
No, naravno , narod sam izabire svoju sudbinu i pri tome ne mislim na rat. JEdnostavno ce Grcka blokirati pristup svim asocijacijama i zemlja ce ostatit zivotariti na margini.
__________________
History says, don't hope on this side of the grave. But then, once in a lifetime, the longed-for tidal wave of justice can rise up and hope and history rhyme.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:14.