Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2014., 14:00   #1
Svećenici i žene...

Otvaram ovu temu jer sam surfajući po netu naletila na nekoliko naslova gdje se radi o tim čudnim vezama svećenika i žena. Ljubavnim, naravno!

Je li to (nažalost) stvarnost da se svećenici usuđuju petljati sa ženama (nadam se da su ipak u manjini ako je tako) ili je to samo tema koja je na meti onih koji svim silama žele popljuvati crkvu i sve što je sveto za jednog kršćanina!?!?

Pa valjda ako je netko mislio imat žene i sexualni život, zašto bi se išao zaređivati za svećenika? TO je POZIV, a ne zanimanje kao svako drugo i zato baš mislim da, ako takvi i postoje, da možda 2% svećenika ima kakve afere sa ženama....

Inače, šo se tiče toga, ne znam i nemam ideju uopće kako izvedu tu vezu? Tko je tu veća budala - da li svećenik koji sam svjesno krši ono što je obećao ili žena koja toliko nema morala nit karaktera da se pored toliko muškaraca ide upuštat u vezu sa svećnikom?!?!??
Trance Girl87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 14:35   #2
U većini religija se svećenici žene.

To se rimokatolički svećenici ne žene, odnosno oženjeni rimokatolički svećenik je rijetka anomalija (na pr. na katolicizam preobraćeni anglikanski svećenici, koji su se već oženili kao anglikanci - ima ih izvestan broj u Velikoj Britaniji).

Ipak i u katoličkoj crkvi ima sasvim normalno oženjenih svećenika, samo ne u rimokatoličkoj crkvi već u grkokatoličkoj, koja je također sasvim normalan dio katoličke crkve i u Hrvata. Svi katolici koji bi htjeli biti svećenici a ujedno se i oženiti, neka to načine pomoću te mogućnosti, kroz grkokatoličku crkvu.

Tako je učinio i pokojni Živko Kustić, legendarni dugogodišnji urednik Glasa Koncila.

Zaista mi nije jasno zašto se to ne radi češće.

Zadnje uređivanje Rip Hymen : 01.11.2014. at 14:54.
Rip Hymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 14:45   #3
da, za grkokatolike znam da se žene..... zato mi nije jasan taj stav kad netko kaže da "i svećenici imaju sexualni život, ovi rimokatolički" - ja se s tim baš i ne bih složila je ako je netko imao takav poriv za bit svećenik pa se onda k tome još i "ženiti", jednostavno bi otišao u grkokatolike i to je to.....

s druge stane, ponavljam - nisu mi zbilja jasne žene koje se petljaju sa svećenicima....kako ta veza uopće počne, tko prvi pokaže simpatije i kako to već ide?!?!?
Trance Girl87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 14:57   #4
Možda nije dovoljno poznata ta mogućnost kroz grkokatoličku crkvu.

To bi trebalo aktivnije propagirati, a ne da se papagajski ponavlja da se "katolički svećenici ne mogu ženiti".
Rip Hymen is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 15:27   #5
Quote:
Trance Girl87 kaže: Pogledaj post
Otvaram ovu temu jer sam surfajući po netu naletila na nekoliko naslova gdje se radi o tim čudnim vezama svećenika i žena. Ljubavnim, naravno!

Je li to (nažalost) stvarnost da se svećenici usuđuju petljati sa ženama (nadam se da su ipak u manjini ako je tako) ili je to samo tema koja je na meti onih koji svim silama žele popljuvati crkvu i sve što je sveto za jednog kršćanina!?!?

Pa valjda ako je netko mislio imat žene i sexualni život, zašto bi se išao zaređivati za svećenika? TO je POZIV, a ne zanimanje kao svako drugo i zato baš mislim da, ako takvi i postoje, da možda 2% svećenika ima kakve afere sa ženama....

Inače, šo se tiče toga, ne znam i nemam ideju uopće kako izvedu tu vezu? Tko je tu veća budala - da li svećenik koji sam svjesno krši ono što je obećao ili žena koja toliko nema morala nit karaktera da se pored toliko muškaraca ide upuštat u vezu sa svećnikom?!?!??
Volim, volim žene ... zašto bi bilo čudno da svećenik ljubi ... pa ljubi i voli je temelj katoličkog poimanja...

Nisu to nikakve čudne veze, to su najnormalnije veze između muškarca i žene. U mom kraju to i nije baš neki nepojmljiv događaj, više bi reka najnormalnija stvar.

Iskreno, ja nebi dite posla popu na vjeronauk koji je nesposoban naći ljubavnicu, hormonu su nezgodna stvar, znaju malo spalit mozak pa malo prosuđivanje popusti.

Većina popova u svojoj karijeri ima, a često i dugo održavaju ljubavne veze. (barem u ovom mom životnom prostoru).

Doduše ljudi koji su studirali teologiju po sjemeništima znaju imati još soćnije priće ...
Zazum is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 16:06   #6
npr.??
Trance Girl87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 17:35   #7
Svećenici i žene.

Svećenik, ako je pravo motiviran, želi posvetiti život Bogu. Odjednom se u svojoj župi nađe suočen s gomilom žena, svaki dan je s njima u bliskom kontaktu.

Žene ko žene, vole muškarce koji su karizmatični, koji nadahnjuju, oko kojih se ljudi vole okupljati. A ima takvih svećenika.

Zbroji dva i dva i eto opasne kombinacije.
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 17:46   #8
Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
Svećenici i žene.

Svećenik, ako je pravo motiviran, želi posvetiti život Bogu. Odjednom se u svojoj župi nađe suočen s gomilom žena, svaki dan je s njima u bliskom kontaktu.

Žene ko žene, vole muškarce koji su karizmatični, koji nadahnjuju, oko kojih se ljudi vole okupljati. A ima takvih svećenika.

Zbroji dva i dva i eto opasne kombinacije.
e, baš ovo što ti pišeš zapravo i jest poanta teme, tj.razlog zašto ju otvaram. Svećenik bi trebao posvetiti život Bogu i ne misliti ni na što drugo osim na dobro svojih župljana. bez ikakvih drugih primisli.

ali problem i jest u tome , što ti ovdje spominješ, što ima karizmatičnih svećenika oko kojih se ljudi vole okupljati....... a žene to vole

ima jedan takav svećenik u mojoj župi, "sviđa" mi se (ne ni na kakav fizički/sexualni način, Bože sačuvaj) , ali ne može čovjek pored takvih pojava ostat ni ravnodušan.... zato kažem - razumijem žene ako im se možda ovako potajno svidi svećenik, nisu ni prve ni zadnje - ali mi nije jasno kako te svoje simpatije mogu izraziti (kakav karakter imaju i moral) da se idu spetljavat s njima i ne poštivat ono što su odabrali,a to je život posvećen BOGU, a ne njima!! Kako nisu svjesne da su te veze osuđene na propast pa kako god da okreneš.....
Trance Girl87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 19:00   #9
Bozija tajna djeca
Na zalost samo na nemackom.

"Einige tausend Priesterkinder gibt es in Deutschland nach Angaben von Betroffenen-Initiativen: Rund 9000 der insgesamt fast 17 000 deutschen katholischen Geistlichen sollen, so die Schätzungen, sexuelle Beziehungen unterhalten, jeder dritte ein Kind gezeugt haben. Das bedeutet einige tausend verdrängte, verheimlichte Schicksale. Denn diese Kinder werden vielerorts behandelt, als wären sie etwas, was es offiziell gar nicht mehr geben darf: unerwünschte Bastarde. Über ihre Herkunft wissen sie nichts. Oder sie müssen ihre Väter verschweigen, wie Pia und Florian."

Nekoliko tisuca djece svestenika postoji u Nemackoj po navodima majki: po proceni, oko 9000 od 17000 nemackih katolickih svestenika, imaju seksualne odnose i svaki treci od njih ima dete. To znaci nekoliko tisuca potisnutih, skrivenih sudbina. ..."

Tako dugo dok je sve "tajno" crkva nema nista protiv. Uostalom, kao kad su u pitanju i pedofilija i homoseksualnost.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 19:00   #10
Quote:
Trance Girl87 kaže: Pogledaj post
npr.??
veza popa i časne, homoseksualni odnosi, gajba piva ispod kreveta ... možda lažen, čuja reka ...

Gledaj, mislin da župljani nemoraju biti zakinuti zbog svećenikovog privatnog života, neće ni Bog biti zakinut, ali ...jel' ti to triba u životu...
Zazum is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 19:06   #11
Quote:
Zazum kaže: Pogledaj post
veza popa i časne, homoseksualni odnosi, gajba piva ispod kreveta ... možda lažen, čuja reka ...

Gledaj, mislin da župljani nemoraju biti zakinuti zbog svećenikovog privatnog života, neće ni Bog biti zakinut, ali ...jel' ti to triba u životu...
u veze časnih i svećenika ne vjerujem, a protiv gajbe piva ispod kreveta nemam ništa....zapravo, pivo je hranjivo
homosexualnih svećenika vjerujem da ima ali ne vjerujem da to dolazi do izražaja
Trance Girl87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 19:08   #12
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post

Nekoliko tisuca djece svestenika postoji u Nemackoj po navodima majki: po proceni, oko 9000 od 17000 nemackih katolickih svestenika, imaju seksualne odnose i svaki treci od njih ima dete. To znaci nekoliko tisuca potisnutih, skrivenih sudbina. ..."

Tako dugo dok je sve "tajno" crkva nema nista protiv. Uostalom, kao kad su u pitanju i pedofilija i homoseksualnost.
kako to izgleda uspostavljanje veze između svećenika i obične žene?! ima tko kakvu ideju? jer meni je to prebolesno da bi uopće pomislila na konkretno ostvarivanje nečeg pa da sam ne znam koliko luda za jednim.....

inače, poznajem jednog svećenika koji je imao ljubavnicu koja je bila majka dvojice sinova (ona je čitala u crkvi, a jedan sin joj bio ministrant ) , a "na djelu" ih je uhvatio njezin muž. Posljedica toga je bila da je biskup tog svećenika samo premijestio u drugu župu i "pojeo vuk magarca" iliti nikom ništa .....
Trance Girl87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 19:15   #13
Quote:
Trance Girl87 kaže: Pogledaj post
.....

s druge stane, ponavljam - nisu mi zbilja jasne žene koje se petljaju sa svećenicima....kako ta veza uopće počne, tko prvi pokaže simpatije i kako to već ide?!?!?
Interesantno pitanje..., meni je još interesantnije pitanje, kako kriminalci uspiju naći žensku, koja to sorta ženskih može imati spolni odnos s kriminalcem.
Možda se radi o fetišima
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 19:21   #14
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Interesantno pitanje..., meni je još interesantnije pitanje, kako kriminalci uspiju naći žensku, koja to sorta ženskih može imati spolni odnos s kriminalcem.
Možda se radi o fetišima
ne možeš to uspoređivati. kriminalci ne žive u celibatu i nisu položili takve zavjete....a svećenici jesu i to je puno ozbiljniji problem upuštanja u vezu sa svećenikom nego sa kriminalcem.
Trance Girl87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 19:23   #15
Quote:
Trance Girl87 kaže: Pogledaj post
u veze časnih i svećenika ne vjerujem... (cut) ...da to dolazi do izražaja
Da se nisu ni skrivali nego bi je i javno ljubili, ma to su više manje izolirani slučajevi, nikako ne tvrdin pravila, ima nas svakakvih, svi smo mi ljudi.

Veze krenu spontano, to je samo trenutak slomit barijeru i... a onda ili jesi ili nisi,a nema nazad,a možda i jesi.

Bivša od kolege je sa lokalnin popon, godinama, otvoreno, cilo misto zna i svima dobro... (osin kolegi, on plaća alimentaciju )
Zazum is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 19:31   #16
Quote:
Zazum kaže: Pogledaj post

Veze krenu spontano, to je samo trenutak slomit barijeru i... a onda ili jesi ili nisi,a nema nazad,a možda i jesi.

Bivša od kolege je sa lokalnin popon, godinama, otvoreno, cilo misto zna i svima dobro... (osin kolegi, on plaća alimentaciju )
ja se ne bih usudila lomiti barijeru u odnosu sa svećenikom. Ok, ako mi netko baš odgovara, sprijateljila bi se s njim kao s čovjekom, ali to je maximalna granica do koje bi išla.... ima nas zbilja raznih, a ni žene nisu što su bile
Trance Girl87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 19:36   #17
Quote:
Trance Girl87 kaže: Pogledaj post
ja se ne bih usudila lomiti barijeru u odnosu sa svećenikom. Ok, ako mi netko baš odgovara, sprijateljila bi se s njim kao s čovjekom, ali to je maximalna granica do koje bi išla.... ima nas zbilja raznih, a ni žene nisu što su bile
Misliš?

Pokojna baba sa otoka mi je govorila da niti jedan pop nije doša na otok,a da se nije oženija, otok je većinom bija bez popa, šta su bodulke

Nebi lomila barijeru, ali bi se sprijateljila, zbližila, malo igrala vatron, jer šta je slađe od zabranjenog voća ... u životu di nemisliš stat ideš dalje, ne radi sama sebi zamke.

Zadnje uređivanje Zazum : 01.11.2014. at 19:46.
Zazum is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 19:44   #18
Ae. Pretpostavljam da je prije možda i bilo svega - dok su muškarci odlazili za svećenike jer je to bio način da se školuju i da pobjegnu od teškog rada... Ali danas? Ti koji teologiju upisuju? Pa to su najbolji gimnazijalci, koji su mogli upisati i završiti bilo što.. Nebo je granica.
Jedan od mojih najboljih prijatelja je svećenik, čovjek u srednjim tridesetim. I mogu vam reći - on se sa svojim celibatom nosi bolje nego ja sa svojim! Kada je frka - moli. Zatvori se u crkvu i moli. Ja odem van i izvodim sranja. Uvjetno rečeno.
Ali ako su stvarno jaki... Ne znam... Onaj lik u Zaprešiću, recimo. Pa to vidiš koji on gard ima, kako se gradi, kako se uvijek okružuje ljudima... Mislim, ima on ogledalo doma. I jednostavno se pazi žena. Jer očito ih more pada na njega. Meni je baš toplo oko srca kada to vidim.
Bogdana is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 20:03   #19
Quote:
Bogdana kaže: Pogledaj post
Jedan od mojih najboljih prijatelja je svećenik, čovjek u srednjim tridesetim. I mogu vam reći - on se sa svojim celibatom nosi bolje nego ja sa svojim! Kada je frka - moli. Zatvori se u crkvu i moli. Ja odem van i izvodim sranja. Uvjetno rečeno.
Ali ako su stvarno jaki... Ne znam... Onaj lik u Zaprešiću, recimo. Pa to vidiš koji on gard ima, kako se gradi, kako se uvijek okružuje ljudima... Mislim, ima on ogledalo doma. I jednostavno se pazi žena. Jer očito ih more pada na njega. Meni je baš toplo oko srca kada to vidim.
čini mi se da je takav i ovaj u mojoj župi.
nekako mi se čini da on smatra da je taj celibat zapravo dar od Boga koji mu je dan i on je to tako prihvatio.
U jednoj propovijedi je čak jasno rekao nešto vezano za to ,tj.naveo je primjer celibata kad je govorio o "nošenju križa kroz život" i veli da je sve kako si sam shvatiš....netko celibat može doživjet kao tlaku i podlegnut prvoj napasti koja naiđe, a netko drugi to može gledati kao blagoslov.... ista stvar je i sa brakom - netko to može doživjeti kao nešto najljepše što se čovjeku može desit, a netko ga može doživjet "kao zatvor" u kojem mora provest čitav život s jednom osobom i gledat na o kao teškoću.......

P.S. koji lik u Zaprešiću?
Trance Girl87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2014., 20:11   #20
Lijepo rečeno. Celibat je dio svećeničkog poziva. I kako su nekad i neki drugi dijelovi zeznuti, kada moraju mijenjati župe, kada moraju svima dijeliti sakramente i sl., tako je nekad i ovo izazov. Ali većina će bez problema uspjeti. Stvoreni za nebo. I spremni se odreći onog najboljeg dijela u čovjeku, ljudske seksualnosti i bliskosti koju to nosi jer je to njihov sprecifičan put da u to nebo i dođu. Bogu hvala pa to nije za svakog čovjeka isto.
U zaprešiću, svećenik jedan. Nebitno. Divan primjer kako se prezgodan, prepametan i presposoban lik može nositi s ženama koje su se bacaju pod noge. Može i te kako.
Bogdana is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:37.