Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2009., 18:52   #1261
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
jel to Popovo polje,i ti granični krajevi,danas tamo žive Hrvati ili je to RS?
Hrvati,u krajevima odakle potječu ti Vlasi(uključujući i Bobane),uostalom napisao sam da se radi o krajevima u zaleđu Slanog i Dubrovnika,a to nije pod RS-om.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 19:09   #1262
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Vlasi su etnicitet, tj. ljudi porijeklom od romaniziranih starosjedilaca u planinskoj unutrašnjost i feudalna vlast im je priznavala određeni status po kojem nisu bili kmetovi. Od Vlaha u zapadnoj Hercegovini potječe relativno mali dio stanovništva,a u istočnoj(Stolac i Popovo polje,s južnim,graničnim visoravnima prema Slanom i Dubrovniku)dobra većina.
dobra većina i u zapadnoj,ali su ranije asimilirani.

Zadnje uređivanje SretoDominis : 05.03.2009. at 19:17.
SretoDominis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 19:16   #1263
Quote:
Tony123 kaže: Pogledaj post
zna li tko nesto o prezimenima knezevic i kožul ? ispricavam se ako postoje negdje vec odgovor, nisam stigao pretraziti svih 49 stranica
moji predci su se prije prezivali Knezovići.

evo nekih podataka.

S jezičnog motrišta prezime Knezović je izvedeno od imenice knez, "praslavenske posuđenice iz pragermanskog-kunigaz i srodna je s njemačkom imenicom könig = kralj, koje je na njemačkom govornom području vrlo frekventno prezime. Nastala je od osnove kuni, koja je značila "rod, pleme" i u prasrodstvu je s općeslavenskom riječju "čedo"), a kako pokazuje provedena je tzv. prva palatalizacija (ke-če) već u praslavenskom jeziku.
Inače, imenica knez ima više značenja:
1. feudalni nasljedni vladarski naslov;
2. seoski glavar;
3. u nekim zemljama (posebice u Bosni) niži državni službenik.
Na dalmatinsko-hercegovačkim prostorima četiri su grane Knezovića roda, dakle različita su krvnog podrijetla, a starine su im:
1. u Dužicama pokraj Širokog Briga (nekoć Gornje Rasno),
2. u Gorancima poviše Mostara,
3. u Roškom Polju na duvanjskom području,
4. Knezovići u Grabovcu (Imotska krajina) nastali su od vinjanskog roda Cvitića, o kojima je spomen ostao u nazivu vinjanskog zaseoka Cvitića Most.
U popisu bosansko-hercegovačkih Hrvata katolika iz 1741/42. godine biskup fra Pavo Dragićević zabilježio je u Gornjem Rasnom (danas Dužice, općina Široki Brig) 10 velikih obitelji roda Knezović: Franjinu s 9, dvojice Ivana i Tadijinu s po 5, Stipanovu s 8 članova, zatim 4-članu obitelj Nikole Čaljušića (Knezovića), 8-člano kućanstvo Mate Čaljušića (Knezovića), 9-člano domaćinstvo Ivana Čaljušića (Knezovića), 8-članu obitelj Vida Čaljušića (Knezovića) i 7-člano kućanstvo Mate Bazine (Knezovića).
U popisu pak biskupa fra Marijana Bogdanovića iz 1768. godine u Rasnu je zabilježena i 15-člana obitelj Petra Bazinovića.
Inače, od Knezovića sa širokobriškog područja nastali su novi hercegovački rodovi: Alpeze, Bajići, Bage, Bazine, Bondže, Celići, Čaljušići, Čolaci, Galići, Jurilji, Mendeši, Prlići, Škrobe i Tice, a u Imotskoj krajini: Bence, Čaljkušići, Đuzeli, Juroši, Markotići, Šakići i Žaje. Dakle, od širokobriške grane Knezovića nastala su 22 nova roda.
Širokobriški Knezovići vuku podrijetlo od istoimene bosanske srednjovjekovne plemićke obitelji, o kojoj se do sada najstariji poznati spomen nalazi u "Razgovoru ugodnom naroda slovinskog", gdje fra Andrija Kačić Miošić poimenično spominje u Rogoznici pokraj Omiša sedam plemena, i to u ono vrijeme kad je ugarsko-hrvatski kralj Bela IV. oko 1240. godine uzmicao u pratnji svojih plemića pred navalom Mongola i sklonio se u Split. Među njima su, tvrdi Kačić, bili i Rubinići pridjevkom Knezovići. Dakle, širokobriška grana Knezovića je u ta davna vremena nastala od roda Rubinića.

evo grba. nisam našao veći, a papir sa njim koji sam imao kod sebe sam izgubio.... ali vidi se .
Josip321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 19:22   #1264
Quote:
Stvarno tko sam ja kaže: Pogledaj post
Možel mi neko nešt reć o prezimenu Marinović, ili barem uputit na neki link???
Marinovića ima u mome naselju. U Ilićima, predgrađe Mostara. Ima i Marinovića (prvo se izgovara brže a drugo se otegne) i u Mostarskim Vratima pored Ljubuškog. Jedan kolega je Marinović od tuda i on mi je rekao da su to jedni te isti Marinovići koji su došli iz nekog sela, mislim iz dalmatinske zagore, nekada davno. Kazao je da još postoji to selo, zaselak, što li već, marinovići u Zagori.
Josip321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 19:26   #1265
Quote:
SretoDominis kaže: Pogledaj post
dobra većina i u zapadnoj,ali su ranije asimilirani.
Nije dobra većina,zna se koji jesu,a koji nisu
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 19:29   #1266
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Nije dobra većina,zna se koji jesu,a koji nisu
jesi ti iz tog kraja možda?
stvar je u tome što ih je bilo jako puno tamo,ali su vrlo rano poslavenjeni,dakle kad su Turci došli,slabo ih je već bilo.
SretoDominis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 20:19   #1267
Quote:
SretoDominis kaže: Pogledaj post
jesi ti iz tog kraja možda?
stvar je u tome što ih je bilo jako puno tamo,ali su vrlo rano poslavenjeni,dakle kad su Turci došli,slabo ih je već bilo.
Nisam,ali dobro poznajem kraj i njegovu povijest.
Ne govorim o lingvističkoj poslavenjivanju(u vrijeme dolaska Turaka Vlaški jezik više ne postoji ni u Istočnoj Hercegovini) nego o vlaškom statusu nekih obitelji,koji se održao dugo nakon jezične slavizacije. Nije ih bilo jako puno jer bi u tom slučaju ih zapisi navodili kao Vlahe,što je bio slučaj u Stocu i okolici.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 20:24   #1268
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Nisam,ali dobro poznajem kraj i njegovu povijest.
Ne govorim o lingvističkoj poslavenjivanju(u vrijeme dolaska Turaka Vlaški jezik više ne postoji ni u Istočnoj Hercegovini) nego o vlaškom statusu nekih obitelji,koji se održao dugo nakon jezične slavizacije. Nije ih bilo jako puno jer bi u tom slučaju ih zapisi navodili kao Vlahe,što je bio slučaj u Stocu i okolici.
jedini spomen Vlaha konkretno u predturskom razdoblju je na području zapadne Hercegovine,ali to što više po dolasku Turaka nisu Vlasi,znači da više nisu Vlasi
SretoDominis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 20:31   #1269
Quote:
SretoDominis kaže: Pogledaj post
jedini spomen Vlaha konkretno u predturskom razdoblju je na području zapadne Hercegovine,ali to što više po dolasku Turaka nisu Vlasi,znači da više nisu Vlasi
A Dubrovački zapisi o katunima Bobana,Žurovića i Burmaza,sve iz predturskog doba To ti nije u Zapadnoj Hercegovini. Bili su Vlasi i imali vlaški status,po kom su tetirani,ali su u vrijeme kad Hercegovina pada pod Turke,već prihvatili Hrvatski jezik.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 20:44   #1270
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
A Dubrovački zapisi o katunima Bobana,Žurovića i Burmaza,sve iz predturskog doba To ti nije u Zapadnoj Hercegovini. Bili su Vlasi i imali vlaški status,po kom su tetirani,ali su u vrijeme kad Hercegovina pada pod Turke,već prihvatili Hrvatski jezik.
izvor?
evo moj
http://www.hardomilje.info/index.php...d=24&Itemid=28

ti dubrovački zapisi postoje,dakako,ali tek od 14.st.,tako da su možda,vjerojatno čak izbjegli pred Turcima na to područje.spomen Vlaha u zap.Herc. imaš u dubrovačkom zapisu kako se spominje doseljavanje vlaha u 8.st. u grad Dubrovnik iz zapadne Herc.
SretoDominis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 21:18   #1271
Mikulić je također vlaško?ima -ul,a to je u pravilu vlaško prezime.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 21:46   #1272
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
Mikulić je također vlaško?ima -ul,a to je u pravilu vlaško prezime.
Bravo,biseru:klap::klap::klap: Je li i škatula isto dobila naziv po nekom Vlaškom prezimenu
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 21:48   #1273
pa pitam samo.mikulić ima -ul,ali nemora biti,jer postoji ime 'mikula'.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 21:50   #1274
hej,nećemo se vrijeđati...
SretoDominis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 21:50   #1275
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
pa pitam samo.mikulić ima -ul,ali nemora biti,jer postoji ime 'mikula'.
Po Mikuli je i nastalo. Nije po ničemu drugom
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 21:52   #1276
Quote:
SretoDominis kaže: Pogledaj post
hej,nećemo se vrijeđati...
ja nisam vrijeđao nikoga.
ali čitao sam i za Mikulić da je vlaško,na više mjesta.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 21:54   #1277
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
ja nisam vrijeđao nikoga.
ali čitao sam i za Mikulić da je vlaško,na više mjesta.
Ne vrijeđam ni ja,ali moram se nasmijati na tu izjavu
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 21:55   #1278
Wink

To je isto kao reći da je kapula naziv po Vlasima.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 21:55   #1279
i piješ puno kave,primjećujem
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 21:56   #1280
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
To je isto kao reći da je kapula naziv po Vlasima.
kapula nije,ali je kapulica







__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:03.