Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2014., 16:31   #321
Quote:
Crveno i zeleno kružno svjetlo na jarbolu je opcionalno svjetlo za jedrilice, nikoja ga jedrilica ne mora isticati. Jedrilice kraće od 20 metara mogu bočna i krmeno svijetlo kombinirati u jednoj svjetiljci na vrhu jarbola, a u tom slučaju ne smiju isticati C/Z kružno svjetlo.
Jedrilica preko 20 metara se zove jedrenjak i obavezno ima jarbolno crveno i zeleno svjetlo ako jedri. Ako ide na motor ima osnovna svjetla motornog broda (ovisno o duljini). Kombinirana svjetla smiju imati motorni čamci i jedrilice do 12 m.
lom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 03:57   #322
Exclamation Pitanje

Pozz

Sada idem polagati A KATEGORIJU, može li mi netko tko je već položio otprilike reći koja su mu pitanja tamo postavljali??
her332mous is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2014., 16:30   #323
Iz Pravilnika o sigurnosti pomorske plovidbe (prevedeni COLREGS):

Quote:
lom1 kaže: Pogledaj post
Jedrilica preko 20 metara se zove jedrenjak...
3. Riječ »jedrenjak« označuje svaki brod koji se pokreće jedrima, uz uvjet da pogonski stroj, ako je na njemu instaliran, nije u upotrebi...

Quote:
... i obavezno ima jarbolno crveno i zeleno svjetlo ako jedri.
(3) Jedrenjak kad plovi, osim svjetala propisanih stavkom 1. ovoga članka, može isticati na vrhu ili blizu vrha jarbola gdje se može najbolje vidjeti, dva kružna svjetla postavljena vertikalno jedno povrh drugoga, od kojih je gornje crveno, a donje zeleno...

(dakle može, ali ne mora)

Quote:
Kombinirana svjetla smiju imati motorni čamci i jedrilice do 12 m.

(2) Na jedrenjaku kraćem od 20 metara svjetla propisana stavkom 1. ovoga članka mogu se kombinirati u jednoj svjetiljci...


* a generalno za sve brodove:

Brodovi kraći od 20 metara smiju bočna svjetla nositi u jednoj kombiniranoj svjetiljci postavljenoj u ravnini uzdužnice broda.

(ovo se tiče samo bočnih svjetala, ne i krmenog!)

* a samo za motorne brodove:

(4) Brod na mehanički pogon kraći od 12 metara, umjesto svjetala određenih u stavku 1. ovoga članka, smije pokazivati bijelo kružno svjetlo i bočna svjetla.

(ovo je pak kombinacija samo jarbolnog i krmenog svjetla!)
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj

Zadnje uređivanje Putnik92 : 04.08.2014. at 16:43.
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 22:42   #324
Dali znate gdje se može polagati ispit za brodice kategorije b na njemačkom jeziku? Jedino mjesto koje sam ja našao je Rijeka. Imam njemačke i hrvatske skripte, pročitao sam obadvoje. Živim od 9. godine u Njemačkoj (imam 31) pa mi je učiti na hrvatskome teze jer ne razumijem sve rijeci. Osnovne rijeci nisu problem ali posebne kao naprimjer "greben" nikada jos nisam čuo 😝. Naučio sam već puno nove rijeci iz skripte ali jednostavno nisam 100 posto siguran u hrvatskome jeziku. Strah me je kad bi me nešto pitali a ja ne razumjem...
Bilo bi lijepo da mi čim brže odgovorite jer sam trenutačno u Hrvatskoj pa bi htio položiti ispit.
Puno vam hvala unaprijed
mihael83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 16:53   #325
Quote:
mihael83 kaže: Pogledaj post
Dali znate gdje se može polagati ispit za brodice kategorije b na njemačkom jeziku? Jedino mjesto koje sam ja našao je Rijeka. Imam njemačke i hrvatske skripte, pročitao sam obadvoje. Živim od 9. godine u Njemačkoj (imam 31) pa mi je učiti na hrvatskome teze jer ne razumijem sve rijeci. Osnovne rijeci nisu problem ali posebne kao naprimjer "greben" nikada jos nisam čuo 😝. Naučio sam već puno nove rijeci iz skripte ali jednostavno nisam 100 posto siguran u hrvatskome jeziku. Strah me je kad bi me nešto pitali a ja ne razumjem...
Bilo bi lijepo da mi čim brže odgovorite jer sam trenutačno u Hrvatskoj pa bi htio položiti ispit.
Puno vam hvala unaprijed
Ima u Puli..
__________________
"Ne postoji osoba koja nije sposobna napraviti više od onoga što misli da može" -H.F.
leilani. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 12:24   #326
Pozdrav!!
U ponedjeljak polažem za voditelja brodice....
Može li mi netko reći koja su pitanja??
guadalupe0410 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2014., 18:45   #327
Zanima me koliko kosta polaganje za B kategoriju brodice?
Ja sam bio u luckoj kapetaniji i oni mi kazu da B kategorija znaci do 12 metara duzine i neogranicene snage i kosta 2500 ili 2600 nisam siguran a do 7 metara duzine i 20 KS snage 1600 kuna! Sad na internetu na jednoj stranici sam naso polaganje za B kategoriju za samo 400 kuna bez njihovog predavanja a s predavanjem oko 700 kn! Sad mi nije jasno kako je moguca tolika razlika u cijanama ili mozda ja to nesto nisam dobro razumio?
kar0cca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 14:04   #328
Pozdrav svima,

Evo da ukratko napišem kako je meni jučer bilo na ispitu u Zagrebu.
Prvo ulaze njih pet, zatim kako se pojedino mjesto oslobodi ulazi sljedeći.

Mene je zapao prvi stol i "najnezgodniji" stol, a to su karte.
Ispitivač cca. 60 godina, djeluje jako strogo, ali kada počne ispitivati je jako korektan, ako vidi da kužiš osnove.
Pitao me, definiciju kursa, očitovanje kursa, oznaka M, oznaka za kablove, čitanje svjetionika, geografsku dužinu i širinu, oznaku grebena.

Drugi stol, ozbiljna ženska ispitivač (cca. 50 god.), malo stroža i nije baš od neke pomoći, ali je isto dosta korektna ako se znaju osnove. Ovdje su mi bila pitanja, noćna svjetla za tegljač, noćna svjetla za ograničen gaz, fonetska abeceda neku riječ sam treba reći, o čemu ovisi veličina užeta za privez, što znači kada je ograničen netko za manevriranje, radni kanal i da li na njemu možemo bez veze razgovarati, signali za opasnost i možda još nešto ali se ne sjećam.

Treći stol, ispitivač (cca. 60 god.). Kod njega sam dobio osjećaj da te želi nešto naučiti, jer je imao dosta čudna pitanja tipa: što se dogodi kada povučeš sajlu za paljenje motora, kako upaliti motor ako nemaš struje (na kurblu), što napraviti ako ti se prospe ulje u more ili po brodu. Pitao me kako se podmazuje dvotaktni, a kako četverotaktni motor, koliko užeta trebamo imati na brodu i još par pitanja ,ali ih se ne sjećam.

Uglavnom, prošao sam i mogu samo reći da se ipak mora učiti, jer ispit nije bez veze jer moraju se znati one osnove. Pitaju oko 30-ak pitanja i stvarno su super ispitivači ako znate osnove, a i dosta se može naučiti od samih ispitivača.

Pohvale i YACHT CLUB SKIPPER na super tečaju.
leonida22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 18:35   #329
Pozz, ekipo ne znam znate li za seamasterclass, čini mi se da su najjeftiniji i čuo sam se sa predavačem i čini se super, no zanima me imate li iskustva sa seamasterclass tečajem i ostalim tečajevima i cijenama.

Thnx.
KovaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 23:09   #330
Pozdrav svima

ukoliko netko trazi skripte za Voditelja brodice A kategorije ili Voditelja brodice B kategorije mozete ih pronaci tu:

Voditelj brodice A kategorije skripta - https://diversoimpex.hr/voditelj-brodice-kategorije-a/
Voditelj brodice B kategorije skripta - https://diversoimpex.hr/voditelj-brodice-kategorije-b/

procitajte i ovaj clanak - http://dobarzivot.net/savjet-plus/ko...ice-od-a-do-z/

evo i link na humanitarnu akciju, besplatan tecaj za sve koji su iz Splita - https://diversoimpex.hr/pomozite-mal...u-bolje-sutra/
mpopaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 00:44   #331
skripte za voditelja brodice

skripte za Voditelj brodice A kategorije
https://diversoimpex.hr/voditelj-brodice-kategorije-a/

skripte za Voditelja brodice B kategorije
https://diversoimpex.hr/voditelj-brodice-kategorije-b/

KOMPLETAN VODIČ: Dozvole za voditelja brodice od A do Z
http://dobarzivot.net/savjet-plus/ko...ice-od-a-do-z/

prikljucite se humanitarnoj akciji, u kojoj mozete neki iznos po zelji donirati Djecjem odjelu KBC Split, i besplatno pohadjati tecaj za Voditelja brodice (tecaj je humanitarnog karaktera) pa ukoliko nekoga zanima neka pogleda diversoimpex.hr/akcija
mpopaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 16:41   #332
Pitanje za vlasnike dozvole za voditelje brodice kategorije B. Što vam piše na zadnjoj strani dozvole ? Ovlašten je upravljati jahtama za osobne potrebe do koliko BT ? Svugdje, tj po literaturi, knjigama i raznim pravilnicima se navodi do 30BT, dok na dozvolama vidim da piše do 20BT.
MIG-31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 23:43   #333
Quote:
MIG-31 kaže: Pogledaj post
Pitanje za vlasnike dozvole za voditelje brodice kategorije B. Što vam piše na zadnjoj strani dozvole ? Ovlašten je upravljati jahtama za osobne potrebe do koliko BT ? Svugdje, tj po literaturi, knjigama i raznim pravilnicima se navodi do 30BT, dok na dozvolama vidim da piše do 20BT.
Nekad bilo 15, pa 20, a sad 30 BT. Dakle vrijedi za 30 BT, bez obzira šta pisalo (kad su izdavali dozvole nisu mogli znat što će se u zakonima mijenjati).
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 10:37   #334
Pozdrav, jel bio neko na ispitu za voditelja brodice b kategorije 12.3. u zagrebu?
prazicl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2015., 17:54   #335
Polazem za B kategoriju te znam da pitaju ocitavanje s karte, geog. sirinu i duzinu.Kako vam tocno pitanje bude tj.sto vam tocno zadaju i sto tocno traze od vas.Ako neko ima koji primjer.Te za b kategoriju treba li znat azimut.Hvala unapriejd.
Toni950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 00:05   #336
Quote:
Toni950 kaže: Pogledaj post
Te za b kategoriju treba li znat azimut.
Uzmi kompas u ruke i okreni se prema objektu koji te zanima (brod, brdo, sisata plavuša na obali...). Pogledaj na kompas - ono što pokazuje je azimut na odabrani objekt. Na karti azimut na sličan način očitaš pomoću ruže vjetrova (lakše) ili nautičkog trokuta (praktičnije).
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 16:28   #337
Thumbs up

Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Uzmi kompas u ruke i okreni se prema objektu koji te zanima (brod, brdo, sisata plavuša na obali...). Pogledaj na kompas - ono što pokazuje je azimut na odabrani objekt. Na karti azimut na sličan način očitaš pomoću ruže vjetrova (lakše) ili nautičkog trokuta (praktičnije).
Odlicno,zahvaljujem puno !
Toni950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 20:32   #338
evo ja bio u Sisku i položio :klap:
nije baš kako kažu prelagano, ali skripta se mora naučiti ako netko nema baš nikakvog znanja o nautici.

Bilo nas je negdje 20ak i po dvoje je išlu u 4 sobe. U svakoj je bilo jedna ili dvije grupe pitanja. 1. je bila o motorima (podmazivanju, gorivu, popravanju, nautička karta, izobate, ruža vjetrova, svjetionici bla bla).
2. je bila o prometu, prednosti, prelaženju, ponašanje u marini, svjetla itd.
3. je bila radio postaja, što sve treba za poziv, koja je frekvencija 16-og kanala itd...

meni su pitanja dosta čudno bila postavljena iako sam nabubao skriptu pa sam se onak malo i provukao, ne mogu zamisliti kak je u ZG

eto ljudi sretno i pitajte me dok mi je sve svježe haha
Vex9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 08:18   #339
Iz koje si skripte učio?
Ja bi trebao položiti razliku radiofonije za B - koja su ti bila pitanja iz radio stanice?
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 13:16   #340
Evo pitanja iz Siska 7.4.2015. http://prntscr.com/6rjjz8
h4z4rD is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:52.