Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2007., 11:53   #1221
HITNO;zaposlenje u Njemackoj

Njemacka firma me zeli zaposliti na cca 4 mjeseca...
sto je sve potrebno napraviti da to bude po zakonu i kako Bog zapovijeda...
i u najkracem mogucem roku...
kome da se obratim,s kime da pricam???
i koliko traje?
pleaseeee i hvala unaprijed...
__________________
potpis
madja is offline  
Old 08.03.2007., 14:44   #1222
zasto meni nitko ne zeli pomoci???
help!!!
__________________
potpis
madja is offline  
Old 08.03.2007., 15:19   #1223
Najprije si sredi boravak u DE (najbolje da ti to organizira/plati firma) i pripremi ugovor o radu sa firmom.

Onda lijepo odes u njemacku ambasadu u ZG, oni ti srede vizu za tri dana.
Nakon toga na put u DE gdje sredis sve ostalo.

Najbolje ti je da nazoves ambasadu u ZG i pitas.
bizz is offline  
Old 08.03.2007., 15:35   #1224
ma,ja vec jesam u njemackoj,boravak-sredjen...
koliko traje ta priprema ugovora u radu?
__________________
potpis
madja is offline  
Old 08.03.2007., 15:37   #1225
i zar je to tako lako?
zvuci nekako nevjerovatno kako si ti to napisao/la...
__________________
potpis
madja is offline  
Old 08.03.2007., 22:36   #1226
Znaci imas boravak, ali nemas radnu dozvolu??

Firma bi trebala zavodu za zaposljavanje dati molbu da zeli zaposliti bas tebe i onda zavod za zaposljavanje njima salje hrpu njemaca sa njemackim drzavljanstvom, a koji odgovaraju tom radnom mjstu. Kad ih poslodavac sve primi na rzgovor (mora, pod obavezno) onda ih morasve odbit i napisati da ne zadovoljavaju njegove uvjete. Onda mu salju hrpu stranaca iz zemalja EU koji imajuprebivaliste u DE, a nezaposleni su pa kad ponovosve njih saslusa i dbije onda dolaze na red stranci trecih zemalja sa prebivalistem i radnom dozvolom, tu spadaju znaci i zemlje ex YU. Pa kad njih odbije onda mozes doci u obzir ti. S tim da i tebe Arbeitsamt moze odbiti ako stvarno nemas to nesto sto netko drugi nije imao. Dakle bitno je naci neki dobrovaljani razlog zasto bas TI. Ako oniodobre da te on smije zaposliti onda dobijas potvrdu s kojom picis na ausländeramti oni bi ti trebali, ali isto ne moraju (ako si kaznjavana, imas dugova...) odobriti dozvolu za rad na toliko vremena i ogranicenu na tog poslodavca!
Nadalje postoji neka opcija kojom se moze od biroa za zaposljavanje u Hr. traziti nezaposlenog radnika za rad u DE na odredeno vreme. Tu su sanse navodno puno teze jer nasi navodno (osim ako imas dobru vezu) salju onoga tko njima odgovara! A pocedura u De je opet ista, odnosno mora svakoga odbiti da bi imao pravo traziti nekoga iz Hr ako mu odobre da smije.
Puno srece
bibobu is offline  
Old 09.03.2007., 12:09   #1227
Rentanje stana u Berlinu

Dijasporaši, pomagajte!

U lipnju idem u Berlin na studentsku razmjenu, ostajem 6 mjeseci. Počela sam malo surfati da vidim kako stoje cijene stanova u Berlinu, al već naletih na prvu prepreku: kvart?

Pitanja za vas : koji kvart bi bio dobar/siguran/ne dalek za curu od 23 godine? Stipendija mi daje 400 eura mjesečno za stanarinu? Jel se može išta dobiti za tu lovu?

Svi drugi savjeti su vrlo dobrodošli.
Calamity Jane is offline  
Old 09.03.2007., 12:30   #1228
Ne radi se samo o kvartu, bitna je i ulica!
U svakom kvartu ima i losijih i boljih ulica.
Gdje ti je fax, sta te najvise interesira???
Za 400 eura na nekom "boljem" mjestu mozes naci 25-32 kvadrata.
Nadalje imas i motela koji iznajmljivaju sobe za 100 eura po tjednu, to bi ti bilo to. Problem sto se tice stanova da su svi bez namjestaja, eventualno samo sa kuhinjom. Stanovi s namjestajem su skupi, ali prednost je sto su obicno na odredeno vrijeme, odnosno iznajmljuju ljudi koji idu negdje na par mjeseci.
Sad nemam vremena, ali napisi gdje ti je fax i to sto te zanima pa cu ti rado pogledati. Berlin je BTW, sirok pojam, mislim da je od-do 60 km
bibobu is offline  
Old 09.03.2007., 15:29   #1229
Firma u kojoj bih trebala raditi ( dakle, nije riječ o razmjeni, nego o praksi ) je u Chausseestrasse, ti je koliko sam skužila centar grada, Mitte.
Znači da bi mi trebalo nešto namješteno ne predaleko od toga, pod "ne predaleko" podrazumijevam pokrivenost metroom.
Također, rado primam sve tip&tricks iskusnih dijasporaša, kao npr. kako srediti internet, javni prijevoz, telefon, troškovi života i sl.
Calamity Jane is offline  
Old 09.03.2007., 16:27   #1230
Ja nerazumijem rijec "rentanje".
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Old 09.03.2007., 16:30   #1231
Quote:
FANCY kaže: Pogledaj post
Ja nerazumijem rijec "rentanje".
Engleska rijec znaci iznajmiti Nisi nista izgubijo.
colibri is offline  
Old 09.03.2007., 17:33   #1232
Quote:
colibri kaže: Pogledaj post
Engleska rijec znaci iznajmiti Nisi nista izgubijo.
Renta znam sto znaci, ali rentanje na HR zvuci dosta komicno.
Na nas je iznajmljivanje, unajmljivanje ili tako nesto, koliko me jos pamcenje sluzi.
Rentanje mislim da ne postoji u HR jeziku.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Old 09.03.2007., 18:10   #1233
rentanje stana u Berlinu

Quote:
FANCY kaže: Pogledaj post
Renta znam sto znaci, ali rentanje na HR zvuci dosta komicno.
Na nas je iznajmljivanje, unajmljivanje ili tako nesto, koliko me jos pamcenje sluzi.
Rentanje mislim da ne postoji u HR jeziku.
Sigurno da ne Tu si na Diaspori
colibri is offline  
Old 09.03.2007., 18:28   #1234
ajmo se vratiti na temu
Calamity Jane is offline  
Old 09.03.2007., 22:07   #1235
Quote:
Calamity Jane kaže: Pogledaj post
Firma u kojoj bih trebala raditi ( dakle, nije riječ o razmjeni, nego o praksi ) je u Chausseestrasse, ti je koliko sam skužila centar grada, Mitte.
Znači da bi mi trebalo nešto namješteno ne predaleko od toga, pod "ne predaleko" podrazumijevam pokrivenost metroom.
Također, rado primam sve tip&tricks iskusnih dijasporaša, kao npr. kako srediti internet, javni prijevoz, telefon, troškovi života i sl.
www.meinestadt.de onda upisi Berlin, pa informacija koliko hoces.

Za 400€ mj. trebas bogami dobre tip&tricks

Trazi si stan u smislu WG (Wohngemeinschaft), u vezi interneta si razmisli jeli ti potrebno, imas sigurno dovoljno internet-cafe´a u Berlinu a sigurno i u biblioteci na Faksu, - telefon? kupi si dolje otvoreni mobitel, pa ovdje koristis prepaid karticu.
Seminom is offline  
Old 09.03.2007., 22:31   #1236
400 eura za stanarinu + 500 za ostale troškove života = jel to premalo? Imam dojam da misliš na 400 eura sveukupnih mjesečnih prihoda. Nadam se da je moj dojam ispravan.
Calamity Jane is offline  
Old 09.03.2007., 22:48   #1237
Quote:
Calamity Jane kaže: Pogledaj post
400 eura za stanarinu + 500 za ostale troškove života = jel to premalo? Imam dojam da misliš na 400 eura sveukupnih mjesečnih prihoda. Nadam se da je moj dojam ispravan.

...to vec nekako moze, ali samo ako budes stedljiva.
Ako si mislis vlastiti internet prikljuciti ti dodje min. mjesecno flat ca. 30€ + troskovi za hardware telefonskog prikljucka + telefoniranje mjesecno, ne zaboravi komunalije kao struja, voda, plin koje takodjer placas paushalno.
Savjetujem ti da se dobro informiras prije nego sto bilo sta potpises ili pristanes.
Seminom is offline  
Old 09.03.2007., 22:58   #1238
Ah josh nesto, ako nadjes stan onda vlasnik trazi kauciju, zakonski moze traziti do 3mjesecne "hladne" stanarine, ako makler josh ima prste onda ti dodje josh njegva provizija.
Malo sam pogledao sada na gore navedenoj stranici, 1-2sobni do 40qm do 10km hladna stanarina od 250 do 380€ i vishe.
Gledaj stanove koje se nalaze u potrovlju, ona su uvjek povoljnija.
Seminom is offline  
Old 10.03.2007., 12:14   #1239
Hvala, Seminome, puno.
Calamity Jane is offline  
Old 10.03.2007., 13:15   #1240
Malo sam u stisci s vremenom, ali cim uhvatim vremena u narednih dan dva pogledam ti bolje.
Sta se stanova tice ima ih namjestenih ali u centru su ti oko 600 eura za nekih 25 kvadrata!
Nebi bilo lose da firma za koju ces raditi da oglas da treba u tom razdoblju stan za svoga radnika, tako ces lakse i brze naci jer ipak si stranac i ljudi bas nisu povjerljivi iznajmiti stan strancu!
Sto se interneta tice bilo bi bolje da koristis internet cafe, ali ako nades namjesteni stan onda to ukljucuje i telefon/internet.
Sto se tice kaucija Semion ima pravo, ali na ovo odredeno vreme uzimaju obicno samo jednu kauciju, nju svakako dobijes nazad ako ostavis stan u redu i podmiris sve rezije.
Sto se prijevoza u Berlinu tice, mislim da je jedan od gradova sa nevjerovatno dobrom povezanoscu, sto s U-Bahnom, S-Bahnom i busevima. Karta svakako mjesecna i to mozes izvuci vjerovatno od firme potvrdu pa placas (cini mi se ) samo ola, oko 40 eura u mjesecu. Pogledat cu ti kako to tocno ide.
Za stanove, sobe, apartmane pogledaj na www. immobilienscout24.de (pretpostavljam da njemacki znas) Ako ti treba pomoc reci!
Nadalje na www.kijiji.de
bibobu is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:35.