Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2012., 21:26   #41
Quote:
bianchini kaže: Pogledaj post
Ovo je sasvim sigurno tema za razmisljanje. Čovjek se navikne na jedan stil zadataka, pa se nakon izvjesnog vremena čini da mu ide odlično, ali to ne mora baš biti u potpunosti upotrebljivo na pravom testu. Npr, kako bih dobila na vremenu kod Arboreus VER zadataka, obično eliminiram odgovore koji sadrže u sebi riječi tipa ONLY, EXCLUSVELY i sl, jer je to jedna od zamki koje se redovno pojavljuju.

Čini mi se da su VER zadaci na onom besplatnom sajtu http://epsotraining.eu puno bliži onome što EPSO daje kao primjere (uključujući i self-assessment), ali nažalost sajt jako loše radi i ima vrlo ograničen broj pitanja. Ne znam točno koliko sam uradila pitanja, ali već neko vrijeme kad želim "create new test", nudi mi uvijek ista pitanja.
A koliko ti je prolazno vrijeme na Arboreusu na Hardu za 20 Verbala i jesi li uspjela s tehnikom da prvo citas odgovore a onda pitanja..?
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 21:37   #42
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
A koliko ti je prolazno vrijeme na Arboreusu na Hardu za 20 Verbala i jesi li uspjela s tehnikom da prvo citas odgovore a onda pitanja..?
Stignem uraditi 20 za 35 minuta, ali jedva ako se zalome neki duži tekstovi. Točnost mi je pri tom jurcanju oko 70%.

Ako je tekst duži od pitanja (uglavnom je tako), onda prvo čitam pitanja, a ako ne onda the other way round. U početku sam se opirala toj Mađarovoj sugestiji, ali sam vremenom nekako uvježbala mozak da se ne udubljuje u nepotrebne dijelove teksta. Npr. dešava se u nekim pitanjima da ima dosta brojeva ili imena koja se ne pominju u odgovorima i onda je korisno ne opterećivati mozak njima.

Međutim, čini mi se da već tjedan dana stagniram. Faza ili ne mogu bolje?!
bianchini is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 21:43   #43
Quote:
bianchini kaže: Pogledaj post
Stignem uraditi 20 za 35 minuta, ali jedva ako se zalome neki duži tekstovi. Točnost mi je pri tom jurcanju oko 70%.

Ako je tekst duži od pitanja (uglavnom je tako), onda prvo čitam pitanja, a ako ne onda the other way round. U početku sam se opirala toj Mađarovoj sugestiji, ali sam vremenom nekako uvježbala mozak da se ne udubljuje u nepotrebne dijelove teksta. Npr. dešava se u nekim pitanjima da ima dosta brojeva ili imena koja se ne pominju u odgovorima i onda je korisno ne opterećivati mozak njima.

Međutim, čini mi se da već tjedan dana stagniram. Faza ili ne mogu bolje?!
jp, i ja isto, u pocetku sam citala tekst pa onda pitanja, ali je, ima madjar pravo.

bianchini - to je samo faza, moras se opustit, dva dana ne mislit na test, gledat koji film, ic rano spavat, i onda opet "veselo na posao"! (i ja sam to imala prije par dana, onda sam isla citat miki mouse stripove, malo "odmorila mozak" i danas se rezultati vide... 100% )
neutroroberts1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 21:56   #44
Quote:
neutroroberts1 kaže: Pogledaj post
jp, i ja isto, u pocetku sam citala tekst pa onda pitanja, ali je, ima madjar pravo.

bianchini - to je samo faza, moras se opustit, dva dana ne mislit na test, gledat koji film, ic rano spavat, i onda opet "veselo na posao"! (i ja sam to imala prije par dana, onda sam isla citat miki mouse stripove, malo "odmorila mozak" i danas se rezultati vide... 100% )
Svaka čast! I hvala na ohrabrenju.
bianchini is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 23:12   #45
Quote:
neutroroberts1 kaže: Pogledaj post
jesam jesam, prijavila sam of course. (samo an error report pise da mogu odgovorit u roku od 7 dana...) kako rece moj muz "ja sam im dobru lovu da, neka oni meni i kvalitetan proizvod"....

inace, pardon, nisam znala da se na ovom pdf-u ne govori (nije dio teme/zabranjeno) o epso test pitanjima u detaljima, citajuci unatrag vidjela sam da se u zadnje vrijeme o tome cesto razgovara, i da su se pojavljivali neki primjeri...ako se o tome na ovom pdf-u ne moze, jako mi je zao, necu vise.
Ma smije se pričati o konkretnim zadacima, bar dok se ne otvori novi topic samo za zadatke. No frks

I slažem se za odmaranje mozga! Ja jedan dan slučajno nisam stigla vježbati ništa i iako me to zasmetalo, već sljedeći dan sam imala više poleta
__________________
EPSO zadaci
journey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 00:33   #46
Quote:
bianchini kaže: Pogledaj post
Stignem uraditi 20 za 35 minuta, ali jedva ako se zalome neki duži tekstovi. Točnost mi je pri tom jurcanju oko 70%.

Ako je tekst duži od pitanja (uglavnom je tako), onda prvo čitam pitanja, a ako ne onda the other way round. U početku sam se opirala toj Mađarovoj sugestiji, ali sam vremenom nekako uvježbala mozak da se ne udubljuje u nepotrebne dijelove teksta. Npr. dešava se u nekim pitanjima da ima dosta brojeva ili imena koja se ne pominju u odgovorima i onda je korisno ne opterećivati mozak njima.

Međutim, čini mi se da već tjedan dana stagniram. Faza ili ne mogu bolje?!
Valjda je to faza, evo meni dodje zasicenje pa se to odrazi na rezultate... Nakon odmora dan dva bude bolje.

Ali rezultat ti je jako dobar ako je to na Hard-u, svaka cast, nemoj zanemarit da je za lingviste norma Hard razina pitanja i da je prosjek kojih malo ispod 60% dok je za administratore gdje su Medium pitanja negdje iznad 80%...
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 08:25   #47
Quote:
frks kaže: Pogledaj post
U tekstu Natječaja na str. A/7 piše koliko je bodova, tj. zadataka potrebno za prolaz. Za SJT stoji 24 od 40.

Nigdje se ne spominje bodovanje od 0 do 2.
No, to bi moglo biti točno. NADAM SE da je tako!
Jer onda bi "This test will be marked out of 40. Pass mark: 24" značilo da u SJT ima 20 zadataka, gdje je ukupno moguće 40 bodova, a prolaz je 24. U svakom slučaju više od 50%. Dok je kod drugih testova samo 50%.
odmah rezerva: ovo je sa jedne stranice koja nudi testove /dakle nije službeno/
meni to ima logike, posebno za 24 od 40 jer za 20 bodova po ovom sustavu možeš imat sve polukrive. Dakle, moraš imati i neke točne. Jer u pravilu moraš birat između dvije efikasne i dvije neefikasne opcije.

What is the scoring system of SJT in EPSO
There are several scoring systems for SJT. EPSO is using a scoring system in which the Most/Least effective answers have 1 point, and the intermediate answers have 0.5 point. The advantage of this scoring system is to consider the degree of effectiveness of each possible answer. The scoring range is between 0 and 2 points (0, 0.5, 1, 1.5 and 2).

But you have to pay attention. The average scores with this scoring system provide high percentage (75%-85%). To succeed SJT, you need to reach at least 90%-95%!
__________________
Ak se glasa kao patka, i izgleda kao patka, onda je patka!!!
PolarBear is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 09:29   #48
Quote:
PolarBear kaže: Pogledaj post
odmah rezerva: ovo je sa jedne stranice koja nudi testove /dakle nije službeno/
meni to ima logike, posebno za 24 od 40 jer za 20 bodova po ovom sustavu možeš imat sve polukrive. Dakle, moraš imati i neke točne. Jer u pravilu moraš birat između dvije efikasne i dvije neefikasne opcije.

What is the scoring system of SJT in EPSO
There are several scoring systems for SJT. EPSO is using a scoring system in which the Most/Least effective answers have 1 point, and the intermediate answers have 0.5 point. The advantage of this scoring system is to consider the degree of effectiveness of each possible answer. The scoring range is between 0 and 2 points (0, 0.5, 1, 1.5 and 2).

But you have to pay attention. The average scores with this scoring system provide high percentage (75%-85%). To succeed SJT, you need to reach at least 90%-95%!

jp, evo ga tu pise http://europa.eu/epso/doc/example.pdf
neutroroberts1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 09:42   #49
Quote:
neutroroberts1 kaže: Pogledaj post
LOL
kad sam prvi put rješavao bilo je da sam uspio jedva 18q riješit a "uspio" sam na 2 pitanja dobiti zero/nada/nula
ono, quoama pa kak? da uspijem ispast takav hlebinac (sry svim iz H.a)
Sad je bolje!
__________________
Ak se glasa kao patka, i izgleda kao patka, onda je patka!!!
PolarBear is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 09:48   #50
Quote:
PolarBear kaže: Pogledaj post
odmah rezerva: ovo je sa jedne stranice koja nudi testove /dakle nije službeno/
meni to ima logike, posebno za 24 od 40 jer za 20 bodova po ovom sustavu možeš imat sve polukrive. Dakle, moraš imati i neke točne. Jer u pravilu moraš birat između dvije efikasne i dvije neefikasne opcije.

What is the scoring system of SJT in EPSO
There are several scoring systems for SJT. EPSO is using a scoring system in which the Most/Least effective answers have 1 point, and the intermediate answers have 0.5 point. The advantage of this scoring system is to consider the degree of effectiveness of each possible answer. The scoring range is between 0 and 2 points (0, 0.5, 1, 1.5 and 2).

But you have to pay attention. The average scores with this scoring system provide high percentage (75%-85%). To succeed SJT, you need to reach at least 90%-95%!
ovo je super, ako je stvarno tako.
frks is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 09:55   #51
Quote:
PolarBear kaže: Pogledaj post
LOL
kad sam prvi put rješavao bilo je da sam uspio jedva 18q riješit a "uspio" sam na 2 pitanja dobiti zero/nada/nula
ono, quoama pa kak? da uspijem ispast takav hlebinac (sry svim iz H.a)
Sad je bolje!
ej, polar, za razumijevanje tvog posta trebalo mi je 1:45, uz 75% prolaznosti.

frks is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 09:57   #52
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Vec jesam prijavljivao i dobio sam za svaki prijavljeni zadatak drugi za rjesiti. Glede toga su korektni, medjutim... Pitam se koliko su ti zadaci koje oni imaju slicni s onima na pravom EPSO testu? Madjar ima jednu vrstu pitanja, Orseu ima drugu, Careergym trecu a Arboreus cetvrtu. A na EPSO testu koji smo rjesavali 2009. godine su bili drugaciji zadaci.
sad sam ljubomorna... ja stalno nešto prijavljujem i picajzlim, pa mi nijednom još nisu ponudili gratis zadatak. a ukazala sam im već na masu grešaka.
jel nam možeš okvirno navest razliku u odnosu na test iz 2009.? jesu li zadaci bili teži, opširniji, vrijeme rješavanja kraće...? ili baš suprotno?
barbaraXS is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 10:05   #53
Quote:
frks kaže: Pogledaj post
ej, polar, za razumijevanje tvog posta trebalo mi je 1:45, uz 75% prolaznosti.

pa nisi loš! za HARD VERB to je dosta dobro
__________________
Ak se glasa kao patka, i izgleda kao patka, onda je patka!!!
PolarBear is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 10:43   #54
Quote:
barbaraXS kaže: Pogledaj post
sad sam ljubomorna... ja stalno nešto prijavljujem i picajzlim, pa mi nijednom još nisu ponudili gratis zadatak. a ukazala sam im već na masu grešaka.
jel nam možeš okvirno navest razliku u odnosu na test iz 2009.? jesu li zadaci bili teži, opširniji, vrijeme rješavanja kraće...? ili baš suprotno?
Razmisljao sam da li da koristim desnu tipku gore na kojoj pise 'Report' ili posaljem mail pa kako sam pretpostavio da se s 'reportom' bavi racunalo a mailom ziva osoba odlucio se za ovo potonje, ucinkovitije je (real life SJT moglo bi se reci).

Moje subjektivno misljenje je da je 2009. bilo lakse, iz nekoliko razloga. Prvo, tamo su bili samo verbalni i numericki te poznavanje institucija i ustrojstva EU. Ovaj zadnji se dao nastrebat, doslovno, kolegica kojoj sam dao knjigu da uci po njoj je imala rezultat oko kojih 98/99% dok sam ja puno slabije napravio doticni test ali sam bio bolji na verb/num. Verbalni i numericki su bili laksi zato jer sam na CAST isao za administratora a to je skupina Medium pitanja. Tekstovi su bili do 200 rijeci dok ovi danasnji koliko vidim imaju i preko 250, neki cak idu i tako daleko da su odgovori kobasice od recenica. Ako uzmemo u obzir da visokoobrazovana osoba cita s razumijevanjem 200 do 230 rijeci u 60 sekundi (minuti) a imamo 105 sekundi za procitat tekst, pitanje, odgovore i zakljuciti onda je ocito da ne ide vise metoda citanja pa rjesavanja odgovora. I tu sam recimo sad ja zapeo, nikako da se naviknem na madjarevu tehniku obrnutog slijeda, cim pogledam na sat pada mi koncentracija i vracam se 'na staro'. A zadaci su evoluirali, tada 2009 je bio jedan tocan odogovor i tri netocna dok su u 2012 verziji moguca (i cesta) pitanja s 4 tocna odogovora od kojih su 3 'insufficient information' odgovori. Jos je za lingviste standard 'Hard' pa ce definitivno biti teze. Ako netko ima dobre savjete kako se skoncentrirati da predjem na madjarevu tehniku obrnutog slijda bit cu joj/mu zahvalan.

Prije tri godine nije bilo abstraktnog testa, u stvari je to test inteligencije. Ta novos mi se cini dobra jer kompenzira ako se netko zadubi previse u Numericke testove a oni su na Hard teski. Vec u Madjarevoj knjizi pocinju numericki s laganim Hard pitanjima dok Abstraktni pocinju s Easy. Ko kaze da mu je dosta 120 sekundi u prosjeku za rjesiti numericke je doslovno lumen. Meni baca za lingviste na Arboreusu Hard za Verbalne a Medium za num/abs dok je za Administratore obrnuto. A tako je negdje i pisalo da ce to upravo takva razina zadataka biti za odredjene polozaje. I konacno, zadaci su evoluirali, dok je 2009 bilo num zadataka s okruglim postocima tipa 70%, 80%, dvaput, petput, sad su to sve ozbiljni primjeri iz statistike stvarnog zivota. Nekad su bile u primjerima zemlje poput Pandoria i Balkania s porastom stanovnistva od 20% ili 10% na 4 ili 5 milijuna stanovnika a danas su to pravi primjeri iz stvarnosti poput Francuske i porasta od 2.5% na godinu kroz tri godine na stanovnistvo od 61.063 milijuna stanovnika. Ocito je da ce 2012 biti puno teze i bez kalkulatora bi se texsko moglo.

Znaci, svi zadaci su tezi. Vrijeme je isto kao i prije tako da su se kriteriji definitivno podigli, nekad je uspjesni kandidat imao oko 80% rjeseno pozitivno u prosjeku a sad tri godine nakon toga uspjesni su oni s 88% na tezim zadacima. Drugim rjecima, natjecaj za lingviste ce biti opak. A ja jos muku mucim s madjaervom tehnikom obrnutog slijeda...

Eto, ako kome ovo pomaze a dobro mu ide obrnuta tehnika verbalnih nek slobodno natipka koji pametan savjet na pp, bit cu svakom zahvalan.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 10:50   #55
Quote:
neutroroberts1 kaže: Pogledaj post
e da, slazem se, jer br. 1. stvarno nije bas tocan, i isto tako mislim da im je bio "typo" ako to mozemo tako nazvati...e ali...platit debelu lovu za te testove, i onda takvi lapsusi....i jos mudrijas ko filozof jer mislis da si ti falija i sumnjas u svoju pamet i samopouzdanje...e to mi bas ne ide...pogotovo zbog placenih euricha.....
da, i meni se učinilo da je greška. zašto sam ja stavio da je 1. točno iako nisam mogao to baš potkrijepiti u tekstu? u pripremnoj literaturi za GMAT koji također sadrži verbal reasoning (samo se drugačije zove), svi savjetuju da ako ne znaš odgovor, pokušaš eliminirati one za koje si siguran da su krivi (to je super metoda jer smo u stisci s vremenom na ispitu). za 2.,3. i 4. odgovor se lako u tekstu nađu tvrdnje koje ih pobijaju, pa sam izabrao 1. kao jedino preostalo.

Quote:
Robierre kaže: Pogledaj post
s koliko sati dnevno cca?
a gle, ja radim kako stigem, nekad ne stignem zbog posla ništa, a nekad radim po 3 sata... olakotna okolnost mi je što sam položio GMAT gdje su pitanja dosta slična pa mi je princip rješavanja već poznat.

Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
A koji verbal radis i na kojoj razini, Easy, Medium, Hard..?
prošao sam sve zadatke iz mađareve knjige ikažem, radim u komadu 20 pitanja s ciljem da pokušam ispod 30min riješiti i nijednom nisam imao manje od 17 točnih. sada krećem sa arboreusovim pitanjima pa ćemo vidjeti...
Cordell is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 11:02   #56
Quote:
Cordell kaže: Pogledaj post
prošao sam sve zadatke iz mađareve knjige ikažem, radim u komadu 20 pitanja s ciljem da pokušam ispod 30min riješiti i nijednom nisam imao manje od 17 točnih. sada krećem sa arboreusovim pitanjima pa ćemo vidjeti...
Je, tako je i meni bilo s madjarevom knjigom ali vrijeme mi je bilo malo iznad 40 minuta, a sad Arboreus. Hard zadaci su tezi na Arboreusu od madjarevih zadataka, javi kako ti ide i ako uspijes neku dobru tehniku smislit.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 11:15   #57
javim kad prođem prvih par tura zadataka.
a sad jedno glupo pitanje. koliko točno imamo vremena za svaki pojedini dio testa? i možemo li recimo ako na verbalu uštedimo nešto vremena, to prenijeti na numerical?
Cordell is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 11:48   #58
Quote:
Cordell kaže: Pogledaj post
javim kad prođem prvih par tura zadataka.
a sad jedno glupo pitanje. koliko točno imamo vremena za svaki pojedini dio testa? i možemo li recimo ako na verbalu uštedimo nešto vremena, to prenijeti na numerical?
Imas 35 minuta za 20 Verbal pitanja, 20 min za 10 Numerical te po 10 minuta za svaki Abs i SJT. Za drugi jezik ako ga imas 10 pitanja treba odgovoriti u 18 minuta. Vrijeme nije prenosivo.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 14:32   #59
hvala ti na odgovoru!
Cordell is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 17:37   #60
Ja brijala sebi da sam dosta dobro izvježbala matematiku, tj. ono, može proći, i stavila ja sebi 10 zadataka HARD (slučajno) na Arboreusu, pa sam se grčila na SVAKOM pitanju, i jedva četiri riješila točno, s tim da je prošlo više od 20min vjerojatno.

Uistinu mi se čini malo nemogućim dobiti "dobru" ocjenu na HARD num s tolikim zbrajanjem i dijeljenjem. HARD
__________________
EPSO zadaci
journey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:46.