Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2014., 11:25   #1
Kazna, a ni kriv ni dužan

Evo ako ništa drugo poslužit će drugima za pouku, a da ne moraju platit ko ja...
Već sam prije koji mjesec spomenuo negdje na forumu, pijanac mi odvalio retrovizor prešavši u moju traku. Ja se okrenuo i za njim, kad smo se napokon zaustavili, nije bilo mogućnosti za dogovor. S obzirom da sam mlad i neiskusan zvao sam policiju, napravili meni alkotest, pijanac u međuvremenu otišao(našli ga tek nakon par dana), meni nakon 2 i pol mj stigla kazna 1300kn + 100kn troškova.



može li neki savjet kako se riješiti kazne i troškova prekršajnog postupka po mogućnosti?

hvala


Članak 63. st. 1
Pri mimoilaženju vozač je dužan sa svoje lijeve strane ostaviti dovoljan razmak između svojeg vozila i vozila s kojim se mimoilazi, a prema potrebi i svoje vozilo pomaknuti desnom rubu kolnika.

Članak 63. st. 5
Novčanom kaznom u iznosu od 300 kn kaznit će se za prekršaj vozač koji obavlja mimoilaženje suprotno odredbama ovog članka.


Članak 293. st. 1
Za prekršaje iz ovoga zakona kojima je izazvana prometna nesreća samo s materijalnom štetom, kaznit će se počinitelj prekršaja novčanom kaznom propisanom za taj prekršaj uvećanom za iznos od 1000kn.

Zadnje uređivanje 4323 : 03.12.2014. at 11:46.
4323 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 12:05   #2
Da nije žalosno bilo bi smišno. Naravno da ćeš napisati prigovor i napisati sve onako kako si i naveo tu na forumu. Bojim se da ćeš morati platiti taj nesritni paušal iako, realno, niti to nisi dužan.
Samo se bojim da ne bi sudac olako shvatio tvoj prigovor, odnosno žalbu. Nije mala lova. Ako ne budeš znao sam napisati potraži nekog iskusnijeg da ti pomogne.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 12:33   #3
"Lijepa naša silovana"
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 12:43   #4
Čuo sam već za slične slučajeve. Generalno, stajalište policije/suda se odnosi na to da nije upitno da je druga osoba prekršila zakon, ali ono na što se oni pozivaju da ti nisi prilagodio svoju vožnju uvjetima na cesti. Npr, konkretno u tvom slučaju očekuje se da ćeš ti predvidjeti da ta osoba neće poštivati propise te da će preći u tvoju traku te da ćeš sukladno tome ti svoje vozilo pomaknuti krajnje desno kako bi izbjegao dodir.

Kolega s posla mi je bio prošli mjesec na sudu radi situacije gdje je on radio sve prema prometnim propisima (bio je u lijevoj traci pri čemu je desna traka bila žuta tj. za tramvaj i taxi, te je želio skrenuti desno sukladno propisima. U tom trenutku je naišao motor žutom trakom i išao ravno umjesto desno). Na kraju je proglašen krivim zato što nije predvidio da će motor biti u nedopuštenoj traci i da će ići ravno umjesto skrenuti.
Dži is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 12:58   #5
zgazi te auto na cesti i još budeš kriv jer nisi predvidio da krelac ima 2,0 profila i da ide sa 150 ravno na tebe

haha do jaja

samo se žali mater im nedaj ni kune ovoj šugavoj državi sjebi dje god moš uzmi što više pi**a im ***erina lopovska
hitno11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 13:00   #6
Quote:
Dži kaže: Pogledaj post
Čuo sam već za slične slučajeve. Generalno, stajalište policije/suda se odnosi na to da nije upitno da je druga osoba prekršila zakon, ali ono na što se oni pozivaju da ti nisi prilagodio svoju vožnju uvjetima na cesti.
To bi naši naveli i da te metor pogodi, ali u ovom slučaju je istaknut članak prema kojem se forumaša 4323 kažnjava. Totalno besmisleno jer je on oštećen. Znači, po logici zakonodavca, odnosno izvršne vlasti, kazna ide obojici, a država se naplati od obje strane. Neće moći.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 13:05   #7
Piši žalbu, navedi sve kao i ovdje i nećeš ništa platiti. Ako imaš neke papire od prije od murje ili osiguranja priloži.
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 13:08   #8
Fiškal, napiši čoviku žalbu
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 13:19   #9
@Dži - mislim da se ovdje radi o drugoj stvari. Vozač koji je bio u žutoj traci će biti kažnjen zato što je vozio trakom za vozila javnog prijevoza, a ovaj tvoj kolega je kažnjen zato što je svojom radnjom izravno skrivio nezgodu. Kod autora je drugi slučaj, odnosno ako je za vjerovat njegovoj priči, pijanac je nepropisno obilazio vozilo i zakačio retrovizor na automobilu autora teksta koji je vozio svojim prometnim trakom. Ali, budući da nema fotografije, niti svjedoka, a policiji je nemoguće naknadno utvrditi stvarno stanje, ide se sistemom diobe krivnje. Nešto slično kao kad se 2 automobila sudare na parkiralištu. Nisam čitao, da li je policija na kraju došla na uviđaj (pretpostavljam da je kad je sastavljen zapisnik), pa je vjerojatno i pijanac pobrao i prekršajnu prijavu za bijeg s mjesta događaja. Ježi ga, katkad pravo i pravica nisu na istoj strani.
MRCINA2102 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 15:05   #10
Upravo tak forumašu kazna za nesreću, a pijancu za alkohol i bježanje - svako nešto uplati u proračun...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 16:02   #11
Quote:
Dži kaže: Pogledaj post
Kolega s posla mi je bio prošli mjesec na sudu radi situacije gdje je on radio sve prema prometnim propisima (bio je u lijevoj traci pri čemu je desna traka bila žuta tj. za tramvaj i taxi, te je želio skrenuti desno sukladno propisima. U tom trenutku je naišao motor žutom trakom i išao ravno umjesto desno). Na kraju je proglašen krivim zato što nije predvidio da će motor biti u nedopuštenoj traci i da će ići ravno umjesto skrenuti.
Pa tu je kolega ionako kriv.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 16:57   #12
Dal ga nisu zamijenili s pijandurom?
ima li dokaza, tragova kočenja, bilo što, šta pijanac govori?
Genscher is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 17:59   #13
Quote:
Dži kaže: Pogledaj post
Čuo sam već za slične slučajeve. Generalno, stajalište policije/suda se odnosi na to da nije upitno da je druga osoba prekršila zakon, ali ono na što se oni pozivaju da ti nisi prilagodio svoju vožnju uvjetima na cesti. Npr, konkretno u tvom slučaju očekuje se da ćeš ti predvidjeti da ta osoba neće poštivati propise te da će preći u tvoju traku te da ćeš sukladno tome ti svoje vozilo pomaknuti krajnje desno kako bi izbjegao dodir.

Kolega s posla mi je bio prošli mjesec na sudu radi situacije gdje je on radio sve prema prometnim propisima (bio je u lijevoj traci pri čemu je desna traka bila žuta tj. za tramvaj i taxi, te je želio skrenuti desno sukladno propisima. U tom trenutku je naišao motor žutom trakom i išao ravno umjesto desno). Na kraju je proglašen krivim zato što nije predvidio da će motor biti u nedopuštenoj traci i da će ići ravno umjesto skrenuti.
Kolega ti se prije skretanja morao uvjeriti da može napraviti tu radnju bez opasnosti za druge sudionike u prometu:

2. RADNJE VOZILOM U PROMETU

Članak 43.

(1) Vozač koji namjerava na cesti ili drugoj prometnoj površini obaviti neku radnju vozilom (uključiti se u promet, prestrojiti, odnosno mijenjati prometnu traku, pretjecati, obilaziti, zaustavljati se, skretati udesno ili ulijevo, okretati se polukružno, voziti unatrag i sl.) ne smije početi takvu radnju ako time dovodi u opasnost druge sudionike u prometu ili imovinu.
(2) Prije započinjanja radnji iz stavka 1. ovoga članka, vozač je dužan uvjeriti se da to može učiniti bez opasnosti za druge sudionike u prometu ili imovinu, vodeći pritom računa o položaju vozila te o smjeru i brzini kretanja.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

Članak 44.

(1) Prije obavljanja radnji vozilom iz članka 43. ovoga Zakona, vozač je dužan druge sudionike u prometu jasno i pravodobno upozoriti o svojoj namjeri, dajući im znak pomoću pokazivača smjera i stop svjetla ili, ako oni ne postoje, odgovarajući znak rukom.
(2) Ako znak iz stavka 1. ovoga članka vozač daje pomoću pokazivača smjera, on ga mora davati za sve vrijeme obavljanja radnje vozilom, a nakon obavljene radnje mora prestati davati znak.
(3) Vozač nije dužan nakon pretjecanja drugog vozila dati znak da se namjerava vratiti na prometnu traku kojom se kretao prije pretjecanja.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama stavka 1. i 2. ovoga članka.
megane 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 18:29   #14
Quote:
Fishkal kaže: Pogledaj post
Piši žalbu, navedi sve kao i ovdje i nećeš ništa platiti. Ako imaš neke papire od prije od murje ili osiguranja priloži.
danas prije nego sam išao na policiju da vidim ja te "dokaze/zapisnik" kažem sam sebi neću ništa predavat dok se ne konzultiram još s vama, al me ženska tam tak nekak obradila da sam napiso njenim doslovno rječima žalbu neku mizernu i predao to:
"Ulažem prigovor na prekršajni nalog i molim da me sasluša sudac prekršajnog suda kako bih mogao objasniti činjenično stanje navedenog događaja."
Mislio sam si neću mu previše srat neće mu se dat ni čitat to tamo ću mu sve ljepo objasnit kad dođem al sad kad vidim to prejadno, i ja bi odjebo da mi sam tak napiše.
Sad ak mi to odbije onda sve u k.

A još sam ju ispitivo kak to ide,i ona mene ohrabruje da se ja ništa ne brinem da ispričam svoju priču sudcu da se njoj činim iskren i to tak, i pitam ja nju šta to onda sudac osobnom procjenom odredi ko je kriv, tj ko je bolji glumac i ima bolju priču??

A mislio sam pokazat sliku zavoja
di se vidi da ja ljepo plavi idem dole i a crveni pijanac gore i sječe zavoj nije ni svjestan linije vjerojatno.
evo slikao sam danas iz perspektive pijanca,

točno tak je sjeko zavoj ko ta alfa možd i više, samo je razlika što tu nema nikoga na cesti u kontra smjeru a ja sam bio kad je pijandura sjekla, ja se nemam kud micat više desno jedino u kanal, budem izmjerio cestu mislim da je čak i uža nego što su naveli u spisu tom..

Al vidi se u zapisniku da je on dobio i za napuštanje mjesta nesreće.
čl 176. 1 i 2 a za to je kazna 2 do 5000

kome se da čitat i tražit rupe u zakonu, slobodno
4323 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 18:40   #15
Nemaj brige da je prejadno. Ja inače sve obrazložim kad pišem, ali tvoja je i ovakva jednakovrijedna. Ionako sud više zanima ono što ćeš ti reći kad dođeš na saslušanje. Nemoj se libiti, slobodno ponesi te slike i objasni situaciju. Tako sam i ja jednom sve poslikao, čak me sutkinja škartala, bila je neka sva na*rkana i na kraju napisala presudu prema kojoj me optužila i kaznila, a ja na to - znajući da sam u pravu - sve proslijedim na Vrhovni sud i sud me oslobodi
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 19:01   #16
Quote:
4323 kaže: Pogledaj post
A mislio sam pokazat sliku zavoja
što si napisao u prigovoru nije ni važno.
važno je da si poslao prigovor a sudac će saslušati što imaš za reći.

presuda je donesena na temelju policijskog izvještaja, a kolko vidim, tam ne piše da je riječ o krivini.
kak su suci isto normalni ljudi i znaju kak promet ide, nema šanse da se tebi stavi na teret da si sjekao zavoj. ako je netko sjekao zavoj, onda je to onaj koji je pijan i koji krati zavoj, a ne ti koji bi ga time produžavao.

na slici se loše vidi koliki je zavoj pa probaj poslikati tako da se što bolje vidi. što jači zavoj, to veća šansa de ćeš išetati van bez ikakve kazne.

još nešto. sud i policija surađuju ali je većina sudaca sklonija pravdi nego proizvoljnim tumačenjima policije. to što je netko u policiji donio krivi zaključak, to ne znači da ti zbog toga moraš platiti kaznu.
žali se dokud ide, jer nema nijednog razloga da se tebe proglasi krivim.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 19:07   #17
Kolko košta novi retrovizor?
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 19:12   #18
Quote:
Moment torzije kaže: Pogledaj post
Kolko košta novi retrovizor?
ako platim kaznu, jedno 15 puta više nego što je trebao koštat
4323 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 19:18   #19
Quote:
4323 kaže: Pogledaj post
ako platim kaznu, jedno 15 puta više nego što je trebao koštat
Dobar posao u Italiji onda
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 22:21   #20
Ako se nemoze dokazati tko je na cijoj strani u datom momentu bio ,krivica se podjeli fifti fifti,
Zivim u policiskoj zemlji ali nijae ovakva tortura , pisi prigovor
Svicar is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:09.