Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2012., 18:38   #1
Konfiguracija solarnog sustava

Na kući imam izgrađen solarni sustav još u 80-im godinama. Zadnjih par godina nije u funkciji jer su od leda pukle cijevi u kolektorima, ali sad planiram to pomalo staviti u pogon iako nisam s tim baš bio zadovoljan. Živim u dalmaciji, ali i u ljetu je vodu trebalo dogrijavati strujom. Pijatelj mi ima vakuumske koletore i kaže da i u zimi skoro ne treba dogrijavati vodu. Ja imam stare pločaste kolektore s bakrenim cijevima,ima ih 5 kom na krovu. Sustav je izgrađen po sljedećoj shemi:
http://www.mcsolar.hr/foto/solarni-k...ri2-velika.jpg

Imam i centralno grijanje, ali njega bi odvojio od solarnog, pa me zanima da je onda bolje obe unutarnje spirale bojlera paralelno spojiti na solarni sustav, nego samo jednu spiralu. Također po meni jako je bitna udaljenost kolektora od bojlera. Meni je bojler u podrumu, a kolektori na krovu trokatnice. Povezuju ih neizolirane cijevi. Po meni bi volumen kolektora trebao biti višestruko veći od volumena cijevi koje povezuju bojler s kolektorima. U suprotnom kad bude T1>T2 pali se pumpa i prvo voda iz cijevi koja se već ohladila ulazi u bojler, time ga hladi, a izlazna voda iz bojlera bude toplija od ulazne. Tek kad sva voda iz dolazne cijeve prođe kroz bojler, a time ga pomalo i ohladi, dolazi oda iz kolektora koja krije bojler. Ako je volumen koletora jednak volumenu cijevi do bojlera tada nikako ne možemo ugrijati bojler jer kada topla voda iz kolektora dođe do bojlera tada je hladna iz povratne cijevi dola iz koletora pa postaje T1<T2 i tada se gasi pumpa. Zanima me kako najbolje podesiti ovakav sustav.
sime is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 17:57   #2
Nisi dobro postavio link

ili

http://www.mcsolar.hr/foto/solarni-k...ri2-velika.jpg
tonfa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:23.