Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2017., 02:36   #21
Quote:
NCC-1702 kaže: Pogledaj post
Ispričavam se na laganom offtopicu, zanima me koliko ulja za mjenjače stane u mjenjač BMW E90 320d, ručni mjenjač, plus diferencijal? Vidim da i tu postoji polusintetika i sintetika. Naravno planiram uzeti najbolje, koje god bude bilo na lageru, Shell, Castrol ili Mobil 1.
http://fuchs-eu.lubricantadvisor.com....aspx?lang=eng
Markkonen is offline  
Old 22.04.2017., 08:48   #22
Quote:
NCC-1702 kaže: Pogledaj post
Ispričavam se na laganom offtopicu, zanima me koliko ulja za mjenjače stane u mjenjač BMW E90 320d, ručni mjenjač, plus diferencijal? Vidim da i tu postoji polusintetika i sintetika. Naravno planiram uzeti najbolje, koje god bude bilo na lageru, Shell, Castrol ili Mobil 1.
Idi na RealOEM i pogledaj po VIN-u koje ulje ide unutra. I na kućištu mjenjača ti je naljepnica koji MTF ide unutra, ali moraš dignuti auto na dizalicu. Uzmi BMW-ovo ulje jer imaju 2-3 specifikacije zadnjih godina i sa aftermarketje dobra šansa da uzmeš krivo. Inače, ulje u ručnom mjenjaču je lifetime, ne mijenja se. Tako da razmisliš što ćeš raditi. Oznaka je MTF pa LT (lifetime) i nakon toga broj. Za E90 je vjerojatno LT2 ili 3. U svakom slućaju ako mijenjaš, staro van, novo unutra, bez ikakovog ispiranja.
babanghida is offline  
Old 22.04.2017., 09:18   #23
Quote:
frenchkey kaže: Pogledaj post
Svakih 50ak stranica ciklicno se ponavljaju sukobi pristasa 5w 30 i 5w 40.
Sve se jos zacini magicnim keramickim aditivima i to je to

Poslano sa mog ajfon 10 koristeći Tapatalk
Slažem se...ali jebeno mi je nejasno. Ako ti proizvođać kao kod mene kaže da stavim : 507.00 5W-30 Castrol edge...šta se ja sad imam pravit pametan i stavljat neku drugu gradaciju.

Pa cijena ulja je banalna, kao i filtera.
fabricio1 is offline  
Old 22.04.2017., 10:33   #24
Quote:
NCC-1702 kaže: Pogledaj post
Ispričavam se na laganom offtopicu, zanima me koliko ulja za mjenjače stane u mjenjač BMW E90 320d, ručni mjenjač, plus diferencijal? Vidim da i tu postoji polusintetika i sintetika. Naravno planiram uzeti najbolje, koje god bude bilo na lageru, Shell, Castrol ili Mobil 1.
BMW ima čudan način definicije "Lifetime", to ne znači da se to ulje nikada ne treba mijenjati, ukoliko auto ima više od 200000km bilo bi dobro promijeniti ta ulja. Otiđi u Tomić i uzmi originalna ulja prema broju šasije, nije to neka cifra i ne radiš te izmjene često. Nedavno sam nešto uzimao kod njih i iznenadio se normalnim ciframa.
Bhakti is offline  
Old 22.04.2017., 10:56   #25
Na naljepnici piše doslovno LIFE TIME OIL, NO OIL CHANGE. A nigdje se ne spominje limit kilometraže. Ako ne tražiš, u servisu ti sigurno neće mijenjati ulje ni nakon 200tkm.
babanghida is offline  
Old 22.04.2017., 16:01   #26
Quote:
babanghida kaže: Pogledaj post
Na naljepnici piše doslovno LIFE TIME OIL, NO OIL CHANGE. A nigdje se ne spominje limit kilometraže. Ako ne tražiš, u servisu ti sigurno neće mijenjati ulje ni nakon 200tkm.
Znam da piše Lifetime, u ovlaštenom ne mijenjaju, samo kontroliraju ako ne tražiš a onda te oderu 1500 kuna. Zato to ljudi rade u vlastitoj režiji. Litra ulja je 200 kn, problem je što prodaju po 2L pa treba sa nekim podijeliti.
Na BMW forumu je bilo više diskusija na tu temu i svi mijenjaju ulje u getribi i diferencijalu nakon 200kkm. To je na ručnim getribama, u diff. ide oko 0,8L a u getribu 1,1L (treba kupiti litru a ovaj deci procijediti od starog).
Na automaticima BMW isto kaže da je lifetime ulje unutra i kao nije potrebno mijenjati, dok ZF koji proizvodi te getribe preporučuje izmjenu svakih 70 - 100 kkm.
Bhakti is offline  
Old 22.04.2017., 18:04   #27
51,05€ + IVA, ovlašteni BMW servis u Trstu prošle godine. Naplatili 2 litre ulja i 2 AW (12 min. posla). Znači 500-tinjak kuna ukupno. Mislim da ide više od 1,1 litre. 1500 je baš krađa.

Ne znam za stare 6 brzinske ZF-ove, ali ovi novi 8 brzinski imaju interval 240.000. I tu je cifra jača jer ide puno ulja, a mijenja se i cijeli donji dio kućišta u koje je integriran filter.
babanghida is offline  
Old 22.04.2017., 19:59   #28
Quote:
fabricio1 kaže: Pogledaj post
Slažem se...ali jebeno mi je nejasno. Ako ti proizvođać kao kod mene kaže da stavim : 507.00 5W-30 Castrol edge...šta se ja sad imam pravit pametan i stavljat neku drugu gradaciju.

Pa cijena ulja je banalna, kao i filtera.
Zato sto u proizvodnji automobila glavnu rijec vise ne vode inzenjeri, nego ekonomisti, odnosno bean counteri i zato sto moraju zadovoljiti zelene i legislativu, zbog sve strozih regulativa oko ispustanja stetnih emisija i potrosnje... Zbog toga imamo DPF-ove, EGR-ove i Cx ulja... To nije slucaj samo sa dizelima, tvornica u dosta slucajeva preporucuje Cx ulja i za benzince... To sto takve stvari nisu optimalne za motor nema veze jer garanciju ce motor vjerojatno prezivjeti... A kasnije dolazi do planiranog zastarijevanja...

Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
Na automaticima BMW isto kaže da je lifetime ulje unutra i kao nije potrebno mijenjati, dok ZF koji proizvodi te getribe preporučuje izmjenu svakih 70 - 100 kkm.
Taman sam krenuo pisati...

Zanimljiva stvar je bila sa DSG-om, ako se ne varam u pocetku u servisu nije bila predvidjena zamjena ulja... I onda su poceli kvarovi, a ovi koji su mijenjali ulje u vecini slucajeva nisu imali problema... Nakon toga su i u servisima promijenili svoje stajaliste prema izmjeni ulja...
Markkonen is offline  
Old 23.04.2017., 00:28   #29
Quote:
Markkonen kaže: Pogledaj post
Taman sam krenuo pisati...

Zanimljiva stvar je bila sa DSG-om, ako se ne varam u pocetku u servisu nije bila predvidjena zamjena ulja... I onda su poceli kvarovi, a ovi koji su mijenjali ulje u vecini slucajeva nisu imali problema... Nakon toga su i u servisima promijenili svoje stajaliste prema izmjeni ulja...
Ista stvar i na Volvo automaticima.
Bhakti is offline  
Old 23.04.2017., 00:33   #30
Quote:
babanghida kaže: Pogledaj post
51,05€ + IVA, ovlašteni BMW servis u Trstu prošle godine. Naplatili 2 litre ulja i 2 AW (12 min. posla). Znači 500-tinjak kuna ukupno. Mislim da ide više od 1,1 litre. 1500 je baš krađa.

Ne znam za stare 6 brzinske ZF-ove, ali ovi novi 8 brzinski imaju interval 240.000. I tu je cifra jača jer ide puno ulja, a mijenja se i cijeli donji dio kućišta u koje je integriran filter.
To je dobra cifra, ovih 1500 kuna su naplatili i izmjenu u diferencijalu no i to je ipak previše. Na 6-brzinskim ZF-ovima ide 9L ulja i karter, to se da proći sa 2000 kuna u neovlaštenom.
Bhakti is offline  
Old 23.04.2017., 09:50   #31
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
To je dobra cifra, ovih 1500 kuna su naplatili i izmjenu u diferencijalu no i to je ipak previše. Na 6-brzinskim ZF-ovima ide 9L ulja i karter, to se da proći sa 2000 kuna u neovlaštenom.
Tkoce racunaru reci da si zamjenio ulje
Svicar is online now  
Old 23.04.2017., 09:57   #32
Quote:
Markkonen kaže: Pogledaj post
Zato sto u proizvodnji automobila glavnu rijec vise ne vode inzenjeri, nego ekonomisti, odnosno bean counteri i zato sto moraju zadovoljiti zelene i legislativu, zbog sve strozih regulativa oko ispustanja stetnih emisija i potrosnje... Zbog toga imamo DPF-ove, EGR-ove i Cx ulja... To nije slucaj samo sa dizelima, tvornica u dosta slucajeva preporucuje Cx ulja i za benzince... To sto takve stvari nisu optimalne za motor nema veze jer garanciju ce motor vjerojatno prezivjeti... A kasnije dolazi do planiranog zastarijevanja...
Razlika u cijena ulja je oko 50kn. Interval koji oni stavljaju je 30.000km. Ne vidim tu neku ekonosmku isplativost.

Da su to ekonomsti radili...bilo bi : Mjenjanje ulja svakih 10.000km, pa bi ti koji si kupio auto u ovlaštenom salonu došao na izmjenu 15 puta ako ti je garancija 150.000km., a ne 5 puta.

Kad sam se god pridržavao preporuke proizvođača koje ulje odabrat...nikad autu ništa nije bilo. Passat sam prodao s 360.000km., ulje mijenjano svakih 10.000km

Treba mijenjat ulje što češće i to je cijela mudrolija.
fabricio1 is offline  
Old 23.04.2017., 10:34   #33
Quote:
fabricio1 kaže: Pogledaj post
Razlika u cijena ulja je oko 50kn. Interval koji oni stavljaju je 30.000km. Ne vidim tu neku ekonosmku isplativost.

Da su to ekonomsti radili...bilo bi : Mjenjanje ulja svakih 10.000km, pa bi ti koji si kupio auto u ovlaštenom salonu došao na izmjenu 15 puta ako ti je garancija 150.000km., a ne 5 puta.

Kad sam se god pridržavao preporuke proizvođača koje ulje odabrat...nikad autu ništa nije bilo. Passat sam prodao s 360.000km., ulje mijenjano svakih 10.000km

Treba mijenjat ulje što češće i to je cijela mudrolija.
Da, ali taj dan kada mjenjas ulje, tkoce ti odvesti automobil u servis, kada ga podignuti i sl. koliko ti kosta vrijeme, eto ja imam gratis zamjenu kotaca ali jednostavno nemam vremena.

Zadnje uređivanje Svicar : 23.04.2017. at 11:06.
Svicar is online now  
Old 23.04.2017., 11:02   #34
Quote:
Svicar kaže: Pogledaj post
Tkoce racunaru reci da si zamjenio ulje
To je najmanji problem, svaki servis ima bar Delta dijagnostiku gdje resetira podatke.
Bhakti is offline  
Old 23.04.2017., 11:23   #35
Quote:
fabricio1 kaže: Pogledaj post
Razlika u cijena ulja je oko 50kn. Interval koji oni stavljaju je 30.000km. Ne vidim tu neku ekonosmku isplativost.

Da su to ekonomsti radili...bilo bi : Mjenjanje ulja svakih 10.000km, pa bi ti koji si kupio auto u ovlaštenom salonu došao na izmjenu 15 puta ako ti je garancija 150.000km., a ne 5 puta.

Kad sam se god pridržavao preporuke proizvođača koje ulje odabrat...nikad autu ništa nije bilo. Passat sam prodao s 360.000km., ulje mijenjano svakih 10.000km

Treba mijenjat ulje što češće i to je cijela mudrolija.
Pa vjerojatno neki eko-ekonomisti, ajmo ih tako nazvati... hoću reći da vjerojatno firma mora platiti neke penale koji idu po količini trošenja (zagađenja prirode) svih vrsta tekućina po različitim koeficientima.. nešto slično kao CAFE

to je samo moja pretpostavka
Nikomah is offline  
Old 23.04.2017., 14:34   #36
@NCC-1702 evo iz prve ruke, na 200.000 km sam napravija promjenu ulja

daklen, ulje se neminja, i meni su u ovlaštenom rekli da ne bi tili to minjati, ali ako inzistiram - ok. ja sam to radija samo radi aditiva za mjenjač i diferencijal (za ovi koji su protiv aditiva, da, postoje i za mjenjač/diferencijal). cjena u njemačkoj sa uljem i radom, cca 350 eura. kod nas je onda sigurno 200 eura.
jolekralj is offline  
Old 23.04.2017., 21:54   #37
Jole to si mijenjao u automatiku?
Bhakti is offline  
Old 23.04.2017., 23:41   #38
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
Jole to si mijenjao u automatiku?
ne ne, klasika - vozim manualni
jolekralj is offline  
Old 24.04.2017., 00:00   #39
E hvala svima na odgovorima. Meni je ujak na passatu sa 300k mijenjao ulje u mjenjaču i kaže da sad lakše šalta. Meni je moj čudan jer se malo teže ubacuje u prvu. Ima kao neki pred klik pa klik kad ubaci. Dok sve ostale brzine imaju samo jedan klik. Klik je osjećaj, sila kojom treba gurati, ne znam kako da drugačije objasnim.
@ Jole, ima li razlike kod tebe? Pod aditiv pretpostavljam liqui moly?
NCC-1702 is offline  
Old 24.04.2017., 11:19   #40
Quote:
jolekralj kaže: Pogledaj post
ne ne, klasika - vozim manualni
uh, poprilična para za izmjenu kod manualca
frenchkey is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:31.