Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Koji nadzvučni zrakoplov očekujete u HRZu?
F-16 (Izrael) 85 36.64%
F-16 (SAD) 68 29.31%
JAS 39 Gripen 53 22.84%
FA-50 11 4.74%
Neki drugi 15 6.47%
Glasovatelji: 232. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2017., 22:49   #2121
Quote:
tadeusk kaže: Pogledaj post
Ministar odbrane je "ćato", fiškal koji sređuje papire, nabavlja krumpir i priprema isplate za vojsku. Tu i tamo kupi nešto novo za vojsku.
Vojskom zapovijeda Glavni stožer, zar ne?
Moram reći da jako loša i jadna opaska. Baš zanimljivo kak su svi splašeni kad dolazi ministar ako je on stvarno "ćato". A nije ćato nego lijepo pročitaj njegove ovlasti i ustroj Ministarstva obrane i OSRH.

Quote:
U okviru Ministarstva ustrojen je i Glavni stožer Oružanih snaga Republike Hrvatske kao združeno tijelo Oružanih snaga nadležno za zapovijedanje, pripremu i uporabu Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Quote:
Ministar obrane, osim što kao čelnik tijela državne uprave ima određene upravne ovlasti, nalazi se i u lancu zapovijedanja Oružanim snaga RH. Zapovijedanje Oružanim snagama u miru, vrhovni zapovjednik ostvaruje preko ministra obrane u skladu s Ustavom i zakonom. Ministar obrane odgovara vrhovnom zapovjedniku za provedbu zapovijedi i izvješćuje ga o provedbi. Ako ministar obrane ne provodi zapovjedi vrhovnog zapovjednika, tada vrhovni zapovjenik izdaje zapovjedi izravno načelniku Glavnog stožera OSRH, te pismeno izvješćuje Vladu i Hrvatski sabor te nakon konzultacije s predsjednikom Vlade predlaže utvrđivanje odgovornosti ministra obrane. Ako Hrvatski sabor ne utvrdi odgovornost ministra obrane, vrhovni zapovjednik ostvaruje zapovijedanje Oružanim snagama preko ministra obrane. U vrijeme rata, vrhovni zapovjednik izdaje zapovjedi izravno načelniku Glavnog stožera OSRH, dok ministra obrane izvješćuje o izdanim zapovijedima.



Quote:
Predsjednica tu glumi nekog tko će u slučaju drž-nedaj sazvat vijeće nacionalnog spasa, ako treba i prelomiti, i narediti načelniku GS da krene u akciju.
Barem bi tako trebalo biti, kod nas je sve izvrnuto, vojska inače previše djeluje po inicijativama ministarstva. To je krivo. Ministarstvo treba davati samo okvir i financije za djelovanje vojske. Ali mi smo odlučili uškopiti vojsku i učiniti je podložnom političkim strukturama i na razini svakodnevnih zadataka.
Kladim se da znaš imena više ministara obrane SAD-a, nego njihovih vojnih zapovjednika. Drugim riječima, niti tamo nije "ćato".
fulcrum is offline  
Old 19.07.2017., 09:39   #2122
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
..Svira rokenrol cela jugoslavija jednoglasno.....nema više ni kune za "nevladine udruge" i adio Mare
Bogami svira, da nisu u jugi kupljeni oni tamići i vatrogasna vozila sad bi vatrogasci pješke išli na požarište....

To bi ti trebalo oko 70000 godina, naime miješaš kao i većina novac za nevladine udruge i općenito novac za udruge ali kad bi tome dodali novac za crkvu.....e onda...... Ko za vraga one nevladine udruge na koje su ljudi najviše kivni daju više u proračun nego iz njega dobivaju,...eto ti sad vraga....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 19.07.2017., 10:56   #2123
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ko za vraga one nevladine udruge na koje su ljudi najviše kivni daju više u proračun nego iz njega dobivaju,...eto ti sad vraga....
Zakačit ću se na udicu i zatražiti da se to potkrijepi brojkama i konkretnim primjerima.

Na koje su to udruge najviše ljudi (koji ljudi?) kivni, te koliko su npr. četiri takve udruge na koje su ljudi najviše kivni "dale" u koji proračun, i (za) koliko je to više od onoga što iz njega dobivaju ?
zdaric is offline  
Old 19.07.2017., 11:51   #2124
Najvažnije je da su zahtjevi za ponudom poslani na pet adresa, dakle za oko 30 dana ćemo znati okvirno šta tko nudi i za koliko.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Old 19.07.2017., 12:11   #2125
Samo ne opet o udrugama! Već sam pisao da ogromnu većinu novaca koje dobivaju udruge, odnosi se na braniteljske udruge. A njih ni pipnut. Većina udruga se financira sama tj. dobivaju novce iz vana i to su one na koje su ljudi "kivni". Velika većina udruga je ionako neaktivna. Ostatak je nevjerojatno potreban, kao što su one koje pomažu u medicini, pravu, životinjama, ekologiji...
Loxhr is offline  
Old 19.07.2017., 12:29   #2126
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Moram reći da jako loša i jadna opaska. Baš zanimljivo kak su svi splašeni kad dolazi ministar ako je on stvarno "ćato". A nije ćato nego lijepo pročitaj njegove ovlasti i ustroj Ministarstva obrane i OSRH.










Kladim se da znaš imena više ministara obrane SAD-a, nego njihovih vojnih zapovjednika. Drugim riječima, niti tamo nije "ćato".
Gle, moje drobljenje je ciljalo na nešto drugo. Nije mi bio cilj prikazati kako naš sustav zapovijedanja izgleda na papiru. I na papiru je to jakoooo loše. Slažem se s tvojim opaskam. No uspoređivati MORH s Pentagonom nema smisla.

A za primjer, da shvatiš što sam htio reći, baci oko na MORHovo priopćenje glede angažmana na PP. Sve vrvi riječima inicijativa, dogovor, usmena koordinacija...bla, bla,...točno u broj navedeno koliko ljudi je krenulo. U biti improvizirali smo nabrzinu i poslali što smo mogli, nekakvim kukavnim tonom.
Nema spomena riječi zapovijed i odgovornost.
I taj cirkus oko prozivanja ministra i njegove ostavke. Obično političko prepucavanje. Sve je to jednostavno loše organizirano i da ga je.eš nema naunake pomaka. Uškopili smo vojsku kao jednu od tradicionalno dobro organiziranih dijelova društva i onemogućili djelovanje.
tadeusk is offline  
Old 19.07.2017., 12:41   #2127
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Zakačit ću se na udicu i zatražiti da se to potkrijepi brojkama i konkretnim primjerima.

Na koje su to udruge najviše ljudi (koji ljudi?) kivni, te koliko su npr. četiri takve udruge na koje su ljudi najviše kivni "dale" u koji proračun, i (za) koliko je to više od onoga što iz njega dobivaju ?
Imaš thread o udrugama. Inače te nevladine udruge koje ćeš naći na tom threadu su one koje se najviše spominju u medijima kao jasno neprijateljske, imaš na netu i njihova financijska izvješća, nije teško samo treba malo truda......inače te udruge malo dobijaju iz proračuna i taj višak nije velik.....u svakom slučaju taj novac i kad bi se preusmjerio trebalo bi par desetaka tisuća godina da se kupi valda jedan avion..
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 19.07.2017., 12:46   #2128
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Najvažnije je da su zahtjevi za ponudom poslani na pet adresa, dakle za oko 30 dana ćemo znati okvirno šta tko nudi i za koliko.
Poslani ili bi trebali biti poslani?

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Imaš thread o udrugama. Inače te nevladine udruge koje ćeš naći na tom threadu su one koje se najviše spominju u medijima kao jasno neprijateljske, imaš na netu i njihova financijska izvješća, nije teško samo treba malo truda......inače te udruge malo dobijaju iz proračuna i taj višak nije velik.....u svakom slučaju taj novac i kad bi se preusmjerio trebalo bi par desetaka tisuća godina da se kupi valda jedan avion..
Znači tvrdiš nešto, pa kad te pitam da to potkrijepiš šeretski me pošalješ da si ja sam dokažem tvoje tvrdnje. ok. moja greška i isprika za ot..
zdaric is offline  
Old 19.07.2017., 13:00   #2129
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Najvažnije je da su zahtjevi za ponudom poslani na pet adresa, dakle za oko 30 dana ćemo znati okvirno šta tko nudi i za koliko.
Nisu još poslani.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Old 19.07.2017., 13:17   #2130
Quote:
bg011 kaže: Pogledaj post
Tako je kolega. Idemo....Gripen!!!
dovatija se ti gripena ka mutav telefona, pilaš

karabin is offline  
Old 19.07.2017., 13:39   #2131
karabin

Dobra vam ta testera!!! Samo je Gripen kvalitetna testera sa mnogo elektronike i visoko integrisanog napadno-navigacijskog sistema. A to će se pokazati u stručnim analizama, kada stignu zvanične ponude.
bg011 is offline  
Old 19.07.2017., 13:45   #2132
Quote:
bg011 kaže: Pogledaj post
karabin

Dobra vam ta testera!!! Samo je Gripen kvalitetna testera sa mnogo elektronike i visoko integrisanog napadno-navigacijskog sistema. A to će se pokazati u stručnim analizama, kada stignu zvanične ponude.

fala lipa za falu za šegac

neo previše je meštri na tome letalu, oni pituraje,oni daje intonik,oni je za kopču, oni je za impeler, duža je lista izvođača i podizvođača nego političara danas na teritoriju ex YU. eto tebi gripen, mi ćemo pomalo kako znamo.za sada ovin kantama,užasom,frankenštajnima i kako sve već ne nekako da 2020.a posli će već nešto doć.

P.S.
jebeš ti mene paunoviću?
karabin is offline  
Old 19.07.2017., 14:18   #2133
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
fala lipa za falu za šegac

neo previše je meštri na tome letalu, oni pituraje,oni daje intonik,oni je za kopču, oni je za impeler, duža je lista izvođača i podizvođača nego političara danas na teritoriju ex YU. eto tebi gripen, mi ćemo pomalo kako znamo.za sada ovin kantama,užasom,frankenštajnima i kako sve već ne nekako da 2020.a posli će već nešto doć.

P.S.
jebeš ti mene paunoviću?


Nego kad smo na temi Budućnost nadzvučne komponente, ne dobih odgovor na ranije postavljeno pitanje. Gde će ili gde piloti lovci HRZ-a obavljaju fiziološki trenaž. I ko se u HR bavi vazduhoplovnom medicinom i fiziološkim trenažem pilota!??

Gde vam je hipobarična komora i centrifuga!?? Gde vam je oprema za trening iz oblasti "trenaža protiv pojave iluzija u letu" itd.
bg011 is offline  
Old 19.07.2017., 14:21   #2134
Quote:
bg011 kaže: Pogledaj post
Gde vam je oprema za trening iz oblasti "trenaža protiv pojave iluzija u letu" itd.
Naši su piloti već davno ostali bez bilo kakvih iluzija. Zar ti treba bolje oružje protiv iluzija već da u 2017. letiš na MiG-21?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 19.07.2017., 14:23   #2135
Quote:
bg011 kaže: Pogledaj post
Gde vam je oprema za trening iz oblasti "trenaža protiv pojave iluzija u letu" itd.
Znamo da prostorna (spacijalna) dezorijentacije, zbog hipoksijom narušene funkcije hemisfere mozga može biti uzrok iluzija jednom godišnje nakon remonta A319 prije montaže sjedala, piloti izvrše paraboličan let u posebnim uslovima i upoznaju se sa simptomima iluzije.

Eto mala smo zemlja ali sposobna
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Old 19.07.2017., 14:27   #2136
Quote:
bg011 kaže: Pogledaj post


Nego kad smo na temi Budućnost nadzvučne komponente, ne dobih odgovor na ranije postavljeno pitanje. Gde će ili gde piloti lovci HRZ-a obavljaju fiziološki trenaž. I ko se u HR bavi vazduhoplovnom medicinom i fiziološkim trenažem pilota!??

Gde vam je hipobarična komora i centrifuga!?? Gde vam je oprema za trening iz oblasti "trenaža protiv pojave iluzija u letu" itd.

pitaš da izvineš pizdarije. uzmeš lipo kredit u švicarcima na 20-25 godina. može li ti se išta gore dogodit? neće onda ni ebola,ni kuga, ni kolera na tebe. onda nemaš pravo niti umrit. jer te ni smrt neće koliko si dužan.

barokomora ima. tu i tamo valjda koja. a ovo drugo neka ti plavci odgovore. ako oće.
karabin is offline  
Old 19.07.2017., 14:27   #2137
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
..
Znači tvrdiš nešto, pa kad te pitam da to potkrijepiš šeretski me pošalješ da si ja sam dokažem tvoje tvrdnje. ok. moja greška i isprika za ot..
Gledaj nije tema, naznačio sam ti temu, nije daleko samo koji podforum iznad....ako si lijen jbga kaj ću ti ja, da ti sad stavim linkove na financijska izvješća i to bi bio lijen pročitati.......
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 19.07.2017., 16:23   #2138
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
pitaš da izvineš pizdarije. uzmeš lipo kredit u švicarcima na 20-25 godina. može li ti se išta gore dogodit? neće onda ni ebola,ni kuga, ni kolera na tebe. onda nemaš pravo niti umrit. jer te ni smrt neće koliko si dužan.

barokomora ima. tu i tamo valjda koja. a ovo drugo neka ti plavci odgovore. ako oće.
Da baš pitam svašta. Još nije shvaćeno da je civilni pilot na leđima samo u krevetu, za razliku od pilota borbenog aviona!!!

Baro komora ima, ali one su hiperbarične (pomorska medicina i lečenje).
Pitam za hipobaričnu. Trenaž pilota za hipoksiju !?

Nije skoro kolega AirBag pokretao pitanja infrastrukture HRZ-a, koja nisu baš na ovom forumu ozbiljno shvaćena!?
bg011 is offline  
Old 19.07.2017., 21:13   #2139
Quote:
tadeusk kaže: Pogledaj post
Gle, moje drobljenje je ciljalo na nešto drugo. Nije mi bio cilj prikazati kako naš sustav zapovijedanja izgleda na papiru. I na papiru je to jakoooo loše. Slažem se s tvojim opaskam. No uspoređivati MORH s Pentagonom nema smisla.

A za primjer, da shvatiš što sam htio reći, baci oko na MORHovo priopćenje glede angažmana na PP. Sve vrvi riječima inicijativa, dogovor, usmena koordinacija...bla, bla,...točno u broj navedeno koliko ljudi je krenulo. U biti improvizirali smo nabrzinu i poslali što smo mogli, nekakvim kukavnim tonom.
Nema spomena riječi zapovijed i odgovornost.
I taj cirkus oko prozivanja ministra i njegove ostavke. Obično političko prepucavanje. Sve je to jednostavno loše organizirano i da ga je.eš nema naunake pomaka. Uškopili smo vojsku kao jednu od tradicionalno dobro organiziranih dijelova društva i onemogućili djelovanje.
Ja kolega nikada ne bi htio da vojska bude samoinicijativna, jel to u pravilu znači vojni udar. Ovlasti vojske se znaju i ako je netko trebao zapovijediti, to je predsjednica.
Onda je pitanje kome i kako.

Po meni je tu jedino moglo (uz PP snage, imati ulogu prevoženje, smještaj, prehrana, voda, pomoć pri evakuaciji). Dečke koji rastavljaju-sastavljaju puške, trče i lupaju straže ne bih slao na požarište jel bi mogli vrlo lako izginut.
Da sam ja vojnik, i nikada nisam prošao nikakvu obuku vezano za požare, teren u Dalmaciji mi nije poznat, jel bih ja bio veće smetalo ili korist? Nije poplava da kopaš zemlju, trpaš u vreće pa radiš neki zid.

A to ide opasno u smjeru da će na kraju vojska raditi sve. Sjećam se jedne godine u društvu da je jedna kolegica natkunula da bi vojska trebala čistiti ceste u Zagrebu.
fulcrum is offline  
Old 19.07.2017., 21:50   #2140
Vojska ima svega do 150 vojnika donekle uvježbanih i opremljenih za požare, uključivo i zračno desaniranje.
Grad Split ima ustrojenu formacijski postrojbu Civilne zaštite od 30- 60 ljudi, koji bi trebali biti opremljeni.To je sve.
Grad Zagreb ima postrojbu od 100 ljudi i Grad Rijeka od 30-60.
To je sva Civilna zaštita u RH.
Drugi gradovi imaju planove, neki sustav veza s repetitorima ali su komunikacijska sredstva u kasama.
Ne daj Bože potresa, poplava ili biološkog napada ili incidenta.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:05.