Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2015., 12:07   #221
Izdat mi je pogrešan R1 za firmu. Greška u računu je u OIB-u moje firme, ne u jednom broju, već je prodavač od kojeg sam kupovao ukucao potpuno krivi broj. Pretpostavljam da nešto mulja a ja sam to kasno vidio. Sada na žalost ne mogu dobiti ispravak računa, (lik ga ne da). Bio sam i na inspekciji a oni nemaju pojma. Pa me zanima ako netko zna kako to sad s tim računom ide, znam da mene za tu robu mogu kazniti zbog računa, ali što ja u ovom momentu mogu napraviti s pravnog gledišta?
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 12:33   #222
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
Ne može se izdati račun za uslugu koja nije obavljena kao ni za dobro koje nije isporučeno.
Za to se daje Predračun ili Ponuda.
Ako je plaćeno..izdaje se račun za primljeni predujam u slučaju da se prelazi iz jednog obračunskog razdoblja u drugo.

Račun se izdaje nakon obavljene usluge ili isporčenog dobra..
Najkasnije do 15-tog u mjesecu za prethodni mjesec.
šta nije obveza izdati račun do 15-og samo za usluge/robu pružene/isporučene u poslovanju sa EU? ZA tuzemno poslovanje nije rok 15-ti u mjesecu, tako su barem govorili na seminarima
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 19:09   #223
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
Izdat mi je pogrešan R1 za firmu. Greška u računu je u OIB-u moje firme, ne u jednom broju, već je prodavač od kojeg sam kupovao ukucao potpuno krivi broj. Pretpostavljam da nešto mulja a ja sam to kasno vidio. Sada na žalost ne mogu dobiti ispravak računa, (lik ga ne da). Bio sam i na inspekciji a oni nemaju pojma. Pa me zanima ako netko zna kako to sad s tim računom ide, znam da mene za tu robu mogu kazniti zbog računa, ali što ja u ovom momentu mogu napraviti s pravnog gledišta?
Za neispravan podatak na računu obično se zatraži ispravak i novi račun, tako da bi to trebalo ići bez problema. Zašto ne bi dao...bezveze...pokušaj s njemu nadređenim ili pisanim putem reagirati...

Isto tako mislim da ne mulja, jer nema nikakve koristi ako pod naziv tvoje firme stavi tuđi OIB...njemu ni iz džepa ni u džep.

Da bi si knjižio račun, isti mora imati sve propisane podatke i/ili elemente, tako da si ne smiješ priznati pretporez s računa na kojemu je krivi OIB. Ali mislim da ti nitko ne brani da si priznaš trošak ili staviš tu robu na skladište...

Iskreno, ako ikako ne da ispravak, ja bih si sama ispravila točnije samo prekrižila taj OIB koji nije ispravan i dodala ispravan. Kao prilog bih stavila neku otpremnicu ako imaš, ili pisano očitovanje gdje tražiš ispravak računa od te firme...
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 09:14   #224
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Za neispravan podatak na računu obično se zatraži ispravak i novi račun, tako da bi to trebalo ići bez problema. Zašto ne bi dao...bezveze...pokušaj s njemu nadređenim ili pisanim putem reagirati...

Isto tako mislim da ne mulja, jer nema nikakve koristi ako pod naziv tvoje firme stavi tuđi OIB...njemu ni iz džepa ni u džep.

Da bi si knjižio račun, isti mora imati sve propisane podatke i/ili elemente, tako da si ne smiješ priznati pretporez s računa na kojemu je krivi OIB. Ali mislim da ti nitko ne brani da si priznaš trošak ili staviš tu robu na skladište...

Iskreno, ako ikako ne da ispravak, ja bih si sama ispravila točnije samo prekrižila taj OIB koji nije ispravan i dodala ispravan. Kao prilog bih stavila neku otpremnicu ako imaš, ili pisano očitovanje gdje tražiš ispravak računa od te firme...
mislim da je muljaža zbog toga što ne mogu dobiti novi račun. čak sam tražio od njihove podružnice ali ne ide. a to da ja sam ispravim račun,.. ne znam koliko je ozbiljno.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 09:31   #225
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
mislim da je muljaža zbog toga što ne mogu dobiti novi račun. čak sam tražio od njihove podružnice ali ne ide. a to da ja sam ispravim račun,.. ne znam koliko je ozbiljno.
Ne moraš toliko biti u strahu zbog toga. Tisuću puta se dogodi da krivo napišu ili broj ili naziv firme,pa skrate naziv... Rečeno ti je ispravno, napiši zahtjev za novim računom mailom ili im pošalji poštom,samo da imaš dokaz da si novi račun zatražio. I tu kopiju svog dopisa priloži uz taj "neispravni" račun i to je to. Nitko ti neće raditi problem.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 10:04   #226
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Ne moraš toliko biti u strahu zbog toga. Tisuću puta se dogodi da krivo napišu ili broj ili naziv firme,pa skrate naziv... Rečeno ti je ispravno, napiši zahtjev za novim računom mailom ili im pošalji poštom,samo da imaš dokaz da si novi račun zatražio. I tu kopiju svog dopisa priloži uz taj "neispravni" račun i to je to. Nitko ti neće raditi problem.
Ovo mi nije palo na pamet, službeno napisano tražiti novi račun

Uglavnom hvala na pomoći.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 12:52   #227
Kada prodajem dugotrajnu imovinu ili sitni inventar, da li račun mora imati sve elemente po zakonu o fiskalizaciji?
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 13:11   #228
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Kada prodajem dugotrajnu imovinu ili sitni inventar, da li račun mora imati sve elemente po zakonu o fiskalizaciji?
Naravno!
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 18:04   #229
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
Izdat mi je pogrešan R1 za firmu. Greška u računu je u OIB-u moje firme, ne u jednom broju, već je prodavač od kojeg sam kupovao ukucao potpuno krivi broj. Pretpostavljam da nešto mulja a ja sam to kasno vidio. Sada na žalost ne mogu dobiti ispravak računa, (lik ga ne da). Bio sam i na inspekciji a oni nemaju pojma. Pa me zanima ako netko zna kako to sad s tim računom ide, znam da mene za tu robu mogu kazniti zbog računa, ali što ja u ovom momentu mogu napraviti s pravnog gledišta?
porazgovaraj sa svojim poreznim referentom. koliko mi je poznato inspektori ne priznaju niti u troškove a kamo li u PDV račune koji točno ne glase na firmu
Ovlašteni račun is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 19:57   #230
Poštovani, dal se račun za uplatu na žiro račun može napisat npr u excelu jer će se uglavnom radit o izvođenju građ radova, predujmmovima i sl. te oni ne moraju biti fiskalizirani.
jasna65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 20:17   #231
Quote:
jasna65 kaže: Pogledaj post
Poštovani, dal se račun za uplatu na žiro račun može napisat npr u excelu jer će se uglavnom radit o izvođenju građ radova, predujmmovima i sl. te oni ne moraju biti fiskalizirani.
Može sve dok ima sve potrebne elemente prema zakonu o fiskalizaciji..
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 14:49   #232
pošto više ne znam di da tražim odgovor, dolazim k vama dobri judi. Treba mi kalkulacija za izračun agencijske provizije za charter, u kojoj sam npr ja posrednik i izdajem račun za 15% agencijske provizije pri posredovanju za usluge smještaja na nakom brodu. Kad kažem kalkulacija treba mi točan izračun ..od kojeg iznosa se računa agencijska provizija, odbitak 13 i 25 % kada itd, te i po kojem zakonu,članku itd je to odobreno, znači treba mi potkrijepa činjenicom. Da san više normalna poludila bi ....ima li itkooo tko znaaaaa
PoisonIvy83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 10:11   #233
Zar nitko ne zna?
PoisonIvy83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 15:28   #234
Quote:
PoisonIvy83 kaže: Pogledaj post
pošto više ne znam di da tražim odgovor, dolazim k vama dobri judi. Treba mi kalkulacija za izračun agencijske provizije za charter, u kojoj sam npr ja posrednik i izdajem račun za 15% agencijske provizije pri posredovanju za usluge smještaja na nakom brodu. Kad kažem kalkulacija treba mi točan izračun ..od kojeg iznosa se računa agencijska provizija, odbitak 13 i 25 % kada itd, te i po kojem zakonu,članku itd je to odobreno, znači treba mi potkrijepa činjenicom. Da san više normalna poludila bi ....ima li itkooo tko znaaaaa
Nejasno si objasnila što uopće želiš...

Točan izračun, a gdje su brojke, koliko trebaš naplatiti, pojasni malo, kome fakturiraš - pravnoj osobi (HR ili inozemstvo) ili fizičkoj osobi ?

Jesi li u sustavu PDV-a ili nisi ? ... Inače, ti knjigovođa to treba rješavati...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 13:42   #235
Naručio i platio sam preko jedne naše tvrtke proizvod preko njihovog online webshopa. Oni su ga isporučili na moju adresu bez računa.
Nakon nekoliko zvanja i mnoštvo pismenih mailova, komunikacija je stala a računa i dalje nema. Roba mi stoji na lageru a nemogu ga proknjižiti.
Imaju i maloprodaju u Bundek Centru, koja im nije upoznata što online dućan radi.

Imam li razloga za prijavu Poreznoj Upravi radi neizdavanja računa?

Zadnje uređivanje Xeroxmeister : 03.12.2015. at 13:44. Reason: ispravak
Xeroxmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 14:50   #236
Quote:
Xeroxmeister kaže: Pogledaj post
Naručio i platio sam preko jedne naše tvrtke proizvod preko njihovog online webshopa. Oni su ga isporučili na moju adresu bez računa.
Nakon nekoliko zvanja i mnoštvo pismenih mailova, komunikacija je stala a računa i dalje nema. Roba mi stoji na lageru a nemogu ga proknjižiti.
Imaju i maloprodaju u Bundek Centru, koja im nije upoznata što online dućan radi.

Imam li razloga za prijavu Poreznoj Upravi radi neizdavanja računa?
Ja bih poslala pisanim putem upit i otvoreno im rekla da je moj slijedeći korak prijava Poreznoj da ne ispostavljaju račun ukoliko mi ga ne pošalju odmah (jer već je odavno trebao biti uručen sa robom). E sad pošto si već pisao mailove i oni ne trzaju...mislim da ne bih više čekala, onda bih prijavila.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 20:11   #237
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Ja bih poslala pisanim putem upit i otvoreno im rekla da je moj slijedeći korak prijava Poreznoj da ne ispostavljaju račun ukoliko mi ga ne pošalju odmah (jer već je odavno trebao biti uručen sa robom). E sad pošto si već pisao mailove i oni ne trzaju...mislim da ne bih više čekala, onda bih prijavila.
Tako i ja mislim, samo nekako si mislim da su razumni u ovo nerazumno doba.
Xeroxmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 20:43   #238
A kako prijaviti nekoga tko doma radi nešto redovno i to prodaje, u znatnim količinama i još je riječ o hrani. Naravno, bez računa.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 13:45   #239
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
A kako prijaviti nekoga tko doma radi nešto redovno i to prodaje, u znatnim količinama i još je riječ o hrani. Naravno, bez računa.
Raspitaj se na telefone na linku ovdje; http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/
Xeroxmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 00:23   #240
Imam par pitanja, jer vidim da se razlicito tumace stvari, neki vele da po izdanom predracunu nastaje obveza pdv-a, neki opet kazu da je predracun=ponuda?

koje su to stavke koje ponudu/prn razlikuju od racuna?

radim dosta sa inozemnim klijentima (fizicke osobe) i domacim pravnim osobama (firmama) koji mi placaju 100% avansno, za svaku uplatu radim racun za predujam. dospijece i datum isporuke pisem datum kad primim predujam, da li je to ok?

da li racun za predujam mora imati sve stavke normalnog krajnjeg računa?

kad je usluga izvrsena-izdajem racun koji je umanjen za placeni predujam, tj.za uplatu vecinom ostaje 0,- kn

e sad...imam slucajeva kad mi uplate avansno, izdam racun za predujam, a gosti ne dodju, sta onda?? to bi bio no show - ne izdajem krajnji racun? ili?
__________________
ispod lijepog lica vreba đavolica
nerealizirana_cura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:18.