Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2013., 10:13   #21
Evo, da se opet javim Od zadnjeg javljanja nije se ništa promijenilo... barem ne na bolje cijelo vrijeme sam na kapima protiv upale i naravno pojavio se i očni tlak. CSR se pojavljuje i odlazi onako usput. Tako da sada više nisam samo na kapima za upalu već i na kapima za očni tlak. Nuspojave da i ne spominjem..... ne smijem se pogledati ujutro jer se ne prepoznajem...crvene staklene oči, ogromni crni podočnjaci...grozno. I dalje ne vidim kraja. Milkyway, nadam se da si barem ti bolje ? Što se tiče dijagnosticiranja i same okulistice,ne bih je mijenjala za ništa na svijetu. Odmah je postavila ispravnu dijagnozu, ali i pored toga svega već imam priraslice zbog kojih su mi zjenice totalno izobličene.
__________________
Dvije stvari su beskonačne : svemir i ljudska glupost- iako za svemir baš nisam siguran . . . .(albert einstein)
macont is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 19:41   #22
Mene ne piftaju previše raznim stvarima, osim Diamoxa, ali mi nekako ta nakupina tekućine se jednostavno neće povući. Stalno je manja količina tu i stalno to meni smeta. Sad sam već na rubu da završim na injekcijama...
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2014., 00:10   #23
CSR i fotokoagulacija

Je li ima koga još ovdje tko se i dalje zafrkava s CSR? I još bolje... nekoga tko je išao na fotokoagulaciju.
Ja imam problema s edemom makule još od 12. mj. prošle godine. Kapala svakakve kapi, uzimala diamox 2 i pol mjeseca (i da, ima nuspojave kako je netko spomenuo), nešto je bilo kao mrvicu bolje, ali jaaaaako sporo... Onda mi se opet pogoršalo jednom, drugi put pa treći put.. kad mi se izgubio vid.
Sad to sve skupa traje već skoro 6. mj. i kako je edem ogroman, a imam samo 30% vida na to oko, odlučila sam se za laserski zahvat. Opet uzimam diamox već neko vrijeme, ali ništa mi ne pomaže i čak mi se to zadnje pogoršanje i gubitak vida dogodio pod terapijom...
Ono što mi nije jasno... rekli su mi da se laserski zahvat (fotokoagulacija) radi tam u sobi gdje se inače obavlja OCT i slično... Sjedneš na stolček, a on ti laserom gađa pokraj makule. To mi je malo zabrinjavajuće pa me zanima da li je tko bio i kako izgleda sam zahvat? Je li ti glavu i oko zafiksiraju nečim ili šta? Mislim, pomakneš se i umjesto da ti zaliječi oko laserom, oslijepi te trajno. To nema baš nikakvog smisla. Koji je sistem kod zahvata? Molim da mi netko opiše tko je bio.
Može i u inbox ako treba.
Hvala unaprijed...
zrinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 15:58   #24
zrinac , ja nemam iskustva s tim.... imam sa CSR ali nisam zbog niti jednog problema išla na laser. Jesi obavila to ? Kako je to izgledalo ? Reci nam... Kako nastane taj edem i zašto ti je toliko "pao" vid? Jel ti bolje sada ?
__________________
Dvije stvari su beskonačne : svemir i ljudska glupost- iako za svemir baš nisam siguran . . . .(albert einstein)
macont is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 23:04   #25
Meni se edem povukao. Imam ožiljak unutar makule koji vidim kao svijetlu iskrivljenu crtu. Ali generalno, 99.9% vida je natrag.

Maniti se stresa i kortikosteroida.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 23:35   #26
Quote:
macont kaže: Pogledaj post
zrinac , ja nemam iskustva s tim.... imam sa CSR ali nisam zbog niti jednog problema išla na laser. Jesi obavila to ? Kako je to izgledalo ? Reci nam... Kako nastane taj edem i zašto ti je toliko "pao" vid? Jel ti bolje sada ?
Išla sam na laser krajem 6. mj. Izgledalo je nažalost tako kako sam čula... a to je da sjediš na stolčeku i da ti doktor kaže: budite samo mirni, o tome sve ovisi! Mislim strašno, ali eto... čovjek sve preživi. Bilo mi je to koma iskustvo, iako traje nekoliko minuta (manje od 10 min.), ali kad vidiš kako ti to radi, gleda po papirima i govori ti da budeš miran, umreš od straha da će ti oko biti uništeno do kraja.
Bila sam neki dan na kontroli i konačno stvari idu na bolje, iako to stvarno sve skupa ide jako sporo.
Vid mi je pao zato što mi se u par navrata pogoršavalo i kad mi se zadnji put pogoršalo, izgubio mi se centralni vid. Edem mi je postao OGROMAN i zato se izgubio vid. I tako sam bila bez vida nekih mjesec i pol dana, do tog zahvata. Gadno stvarno....
Sad je skoro 2 mjeseca od lasera. Prvo mi se polako počelo poboljšavati i vraćati vid, onda mi se u jednom momentu pogoršalo, opet slika iskrivljena i teško čitati slova i sl., pa sam išla opet tamo da vide kaj se događa. Po OCT-u ispalo da ide na bolje, ali je meni opet bio vid pao na 50%. I sad se opet malo poboljšalo i ja se nadam da će tako i ostati. I dalje su mi objekti smanjeni i iskrivljeni, tekst kad čitam mi je onako... kao da čitam kroz vodu, ali to je sad super kako je bilo.
zrinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 23:38   #27
Jednom kak popušiš kronični CSR, nema više natrag izgleda. Meni se vraća tu i tamo, ali onako lagano, sitno.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 23:50   #28
Quote:
MilkyWay kaže: Pogledaj post
Jednom kak popušiš kronični CSR, nema više natrag izgleda. Meni se vraća tu i tamo, ali onako lagano, sitno.
Da, rekli su mi da bu mi se najvjerojatnije vraćalo jer mi to tak dugo traje. Ovi kaj to dobiju pa se riješe edema u roku 2-3 mjeseca, oni obično zaborave na to da su ikad imali. :<

Kaj znači da ti se lagano sitno vrati? Kako to izgleda?
zrinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 00:29   #29
Quote:
zrinac kaže: Pogledaj post
Da, rekli su mi da bu mi se najvjerojatnije vraćalo jer mi to tak dugo traje. Ovi kaj to dobiju pa se riješe edema u roku 2-3 mjeseca, oni obično zaborave na to da su ikad imali. :<

Kaj znači da ti se lagano sitno vrati? Kako to izgleda?
Onak sitni edemić tek tolko da mi fali jedno slovo dok čitam nekaj na ekranu ili knjigi. I za par dana nestane. Pa opet mjesecima sve ok, pa opet tak laganini...
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 00:31   #30
Quote:
MilkyWay kaže: Pogledaj post
Onak sitni edemić tek tolko da mi fali jedno slovo dok čitam nekaj na ekranu ili knjigi. I za par dana nestane. Pa opet mjesecima sve ok, pa opet tak laganini...
A dobro, to je onak malo davež, ali nije strašno. Ne moraš hodati po doktorima, milion OCT-a, kontrola, hrpe lijekova... Ako bude tako, to ću preživjeti. Hvala ti na ovome, to su mi utješne riječi. =) Nadam se da će tako i meni biti.
Ja sam sad na diamoxu i hrpi drugih čudesa već mjesecima. Zahtijeva i puno vremena i novaca i brige i doktora i svačega. Kao da nije dovoljno da si polućorav... Tako da ovakva tvoja prognoza je svjetlo na kraju tunela - u odnosu na ono sve kaj sam čula dosad.
zrinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 00:43   #31
Quote:
zrinac kaže: Pogledaj post
A dobro, to je onak malo davež, ali nije strašno. Ne moraš hodati po doktorima, milion OCT-a, kontrola, hrpe lijekova... Ako bude tako, to ću preživjeti. Hvala ti na ovome, to su mi utješne riječi. =) Nadam se da će tako i meni biti.
Ja sam sad na diamoxu i hrpi drugih čudesa već mjesecima. Zahtijeva i puno vremena i novaca i brige i doktora i svačega. Kao da nije dovoljno da si polućorav... Tako da ovakva tvoja prognoza je svjetlo na kraju tunela - u odnosu na ono sve kaj sam čula dosad.
O ja sam bil na diamoxu jedno 10 mjeseci. I sad idem dva do triput godišnje na kontrolu. Ostal je ožiljak, ali nije neš strašno. Svjetla crtica. Velim, čuvati se hipertenzije, stresa i kortikosteroida.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 17:39   #32
Quote:
MilkyWay kaže: Pogledaj post
O ja sam bil na diamoxu jedno 10 mjeseci. I sad idem dva do triput godišnje na kontrolu. Ostal je ožiljak, ali nije neš strašno. Svjetla crtica. Velim, čuvati se hipertenzije, stresa i kortikosteroida.
Ja sam prvo bila nekih 2 mjeseca na diamoxu pa su me skinuli s toga. Onda kak mi se pogoršavalo, opet su me stavili na to i POD diamoxom mi se pogoršalo tak da mi se izgubio vid. Tak da ga sad već uzimam mjesecima, ni ne znam točno koliko dugo.

Ja ne znam kakav će meni 'ožiljak' ostati, ali mi se čini da će mi ostati ovako slično kako je sada. Imala sam ogromni okrugli flek koji je imao izrazito svijetli obrub, a sad je unutrašnjost tog kruga skroz svijetla, a obrub se vidi i onak je malo tamniji. I unutar toga se vidi manji flek koji se stalno smanjuje, kako se edem smanjuje. Tako da mislim da će mi taj veliki krug ostati za stalno, ali ga praktički ne vidim dok ne obratim pažnju na njega.
Više me smeta to kaj mi je lagano iskrivljena slika i objekti su mi umanjeni. Recimo gledam sat na zidu, s tim okom je bar jedno 15-20% manji. I vidim još lagano mračno na to oko, ali se tješim da će se to povući kad se makne edem, tj. kad se spusti mrežnica na svoje mjesto konačno...

Od stresa se teško čuvati. To svi govore, ali se ne možeš odseliti na pusti otok... :-/
zrinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2014., 21:19   #33
Meni je bilo točno sve isto. Isti simptomi, sve. Svjetli prsten na rubu edema je ostao. I slika je na mjestima iskrivljena laganini. Zaboravi da će se to popraviti.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 15:46   #34
Quote:
MilkyWay kaže: Pogledaj post
Meni je bilo točno sve isto. Isti simptomi, sve. Svjetli prsten na rubu edema je ostao. I slika je na mjestima iskrivljena laganini. Zaboravi da će se to popraviti.
Da, pomirila sam se s tim da će ostati.
Meni je rub edema sad taman, a unutra mi je svjetlo tj. prozirno. Osim tog flekića koji se smanjuje i koji će valjda nestati kad se edem skroz povuće. Ali rub će vjerojatno ostati... :/
Još to što je slika iskrivljena sam se privikla, al me nervira što su mi objekti umanjeni. Bojim se da će i to tako ostati.
Ne znam još jedino šta će biti s vidom po noći, jer mi je po noći bilo baš onak... što je manje svjetla, to manje vidim na to oko. Rado bih da mi se to povuče ili drastično smanji jer je nezgodno radi vožnje auta po noći. Pa čak je i nepraktično kad bauljaš po stanu kasno navečer, a svjetla pogašena i sl.
zrinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 16:31   #35
Objekti se budu povećali s vremenom, ova ljubićasta fleka po noći i bijela po danu bude nestala, al slika bude i dalje lagano zakrivljena i ostale budu svjetle crtice i taj veliki krug. To ti je gubitak vida od par posto. To se nikad ne vrati. I da, i meni je bilo smanjenje slike od 20 do 30 posto. Taman da mi dioptrija nije ok.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 19:31   #36
Quote:
MilkyWay kaže: Pogledaj post
Objekti se budu povećali s vremenom, ova ljubićasta fleka po noći i bijela po danu bude nestala, al slika bude i dalje lagano zakrivljena i ostale budu svjetle crtice i taj veliki krug. To ti je gubitak vida od par posto. To se nikad ne vrati. I da, i meni je bilo smanjenje slike od 20 do 30 posto. Taman da mi dioptrija nije ok.
Ma dobro, šta je tu je. Meni je bio vid pao na 30%. Nisam praktički niš vidjela s tim okom. Slova su morala biti doslovce gigantska da mogu pročitati, face ljudi u koje sam gledala su mi bile u mraku i sl. Grozno mi je bilo. Tako da ako ostane ovako, bit će ok. Naspram onoga, dobro je, iako nije normalno.
Samo da mi se ne vraća opet u tom omjeru. Toga me strah... da se opet jedno jutro probudim slijepa na jedno oko pa opet liječenje mjesecima. Ako bude ovako kao kod tebe u maloj mjeri, onda ću to istrpiti.
zrinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 21:34   #37
Zanimljivo i meni se to uglavnom nasralo kroz noć. Nikad po danu. Odem spat, sve pet. Ujutro se probudim s velikim flekom u vidnom polju. Nikad po danu, uvijek kad sam spaval. Mene su vukli po MR glave, vrata, evokacijama, EEGovima. Pa jel multipla, pa jel kakva nerološka, pa jel ovo, ono...
Onda su mi u jednoj poliklinici našli edem na makuli. Jebga, samo je trebalo pravu pretragu oddelati.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 22:55   #38
Quote:
MilkyWay kaže: Pogledaj post
Zanimljivo i meni se to uglavnom nasralo kroz noć. Nikad po danu. Odem spat, sve pet. Ujutro se probudim s velikim flekom u vidnom polju. Nikad po danu, uvijek kad sam spaval. Mene su vukli po MR glave, vrata, evokacijama, EEGovima. Pa jel multipla, pa jel kakva nerološka, pa jel ovo, ono...
Onda su mi u jednoj poliklinici našli edem na makuli. Jebga, samo je trebalo pravu pretragu oddelati.
Ne kužim zakaj su te vucarali po svim tim pretragama. Meni kad se prvi put pojavio flek, doktorica me pitala kak to izgleda, je l se pomiče i sl. i poslala me odmah na hitnu očnu. Tamo me doktorica pogledala, rekla da imam edem, krvarenje u oku i svašta nešto, oko mi je taj prvi put izgledalo kao da me netko raspalio po oku... i uglavnom odmah se znalo šta je. Nisam na nikakve druge pretrage išla. Odmah OCT i to... sve samo vezano za oko.
zrinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2014., 22:06   #39
Ma nisu oni napravili snimanje pozadine oka, a ručno se to nije videlo. Ili su te dve okulistice koje su me prve primile samo bile šlampave. Meni se to kuhalo dve godine dok se nije konačno otkrilo kaj je. Šlampavizam, niš drugo.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 21:16   #40
Quote:
MilkyWay kaže: Pogledaj post
Ma nisu oni napravili snimanje pozadine oka, a ručno se to nije videlo. Ili su te dve okulistice koje su me prve primile samo bile šlampave. Meni se to kuhalo dve godine dok se nije konačno otkrilo kaj je. Šlampavizam, niš drugo.
Ma očito su bile šlampave i to fest jer se edem vidi čim ti pogleda oko.
Meni je vidjela odmah cirkus u oku, a onda me dodatno poslala na OCT. Ali i bez OCT-a mi je rekla da je sranje s okom... Tak da mi stvarno nije jasno kak ti dvije okulistice nisu vidjele kaj ti se zbiva s okom. Očito im je tak stalo do posla koji delaju, ko do lanjskog snijega Ajde da se ne radi o zdravlju, još bi čovjek razumio... ali ovako... i to još oko! Baš me nerviraju takvi doktori X-/
zrinac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:19.