Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2014., 23:11   #121
PPo mobilne kućice

Jel neko zna ako se prave mobilne kućice od drveta, jel to isto građevinska usluga?
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 18:33   #122
može mala pomoć, spetljala sam se.

Ako građevinski obrt koji je izvan sustava PDV-a (mali porezni obveznik) pruži uslugu izgradnje - zidanja zida oko poslovnog terena drugom obrtniku (koji je u sustavu PDV-a), da li će on izdati fakturu bez PDV-a i pozvati se na članak 90. st.2?

Kada obrtnik koji je u sustavu PDV-a primi taj njegov račun sa klauzulom da se radi o malom poreznom obvezniku (na kojem nema tuzemnog PPO temeljem čl.75.) da li on ima još kakve obveze po tom računu budući se radi o građevinskim uslugama ili ga samo proknjiži u KPI kroz Izdatak?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 10:11   #123
Iz odgovora PU:
"Porezni obveznik upisan u registar obveznika PDV-a u tuzemstvu obvezan je prema članku 75. stavku 3. Zakona, odnosno članku 151. stavku 1. Pravilnika platiti PDV kada mu porezni obveznik koji je upisan u registar obveznika PDV-a u tuzemstvu obavi građevinske usluge kojima se smatraju usluge u vezi s izgradnjom, održavanjem, rekonstrukcijom ili uklanjanjem građevina, uključujući usluge popravka i čišćenja tih građevina. "
Toddler is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 09:22   #124
Mišljenje PU, malo opširnije, nadam se da će nam pomoći.

http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=19131
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 19:47   #125
Može mala pomoć: Ako nas glavni izvođač (u sustavu PDV-a) zaposli kao kooperanta na rekonstrukciji obiteljske kuće fizičke osobe, da li onda zaračunavam PDV glavnom izvođaču ? Da li moram gledati da li je investitor u sustavu PDV-a ili samo firmi/osobi kojoj fakturiram ?
Witty ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 15:12   #126
Quote:
Whity kaže: Pogledaj post
Može mala pomoć: Ako nas glavni izvođač (u sustavu PDV-a) zaposli kao kooperanta na rekonstrukciji obiteljske kuće fizičke osobe, da li onda zaračunavam PDV glavnom izvođaču ? Da li moram gledati da li je investitor u sustavu PDV-a ili samo firmi/osobi kojoj fakturiram ?
Koliko znam, ako ste kooperant (a radila sam sa nekolicinom u građevinskom poduzeću koje je bio glavni izvođač radova) isti su morali staviti natpis PRIJENOS POREZNE OBVEZE čl.7, stavka 9. Te u privremenim situacijama i okončanim situacijama od 01.07.2013. godine više nema prikaza PDV-a.
Isto tako je nama investitor bez pdv-a mora fakturirati.
No, bilo je specifičnih slučajeva gdje se morao iskazivati pdv (ovisno o vrsti posla koju kooperant obavlja). Mi smo imali slučaj gdje je jedna firma napravila kuhinju "na kotače", te se takva gleda da se ne "ugrađuje", već je samo dostavljena. Isto tako, oni koji vrše prijevoz betona (a ne UGRADNJU), naravno moraju prikazati pdv. Možda sam vam nešto pomogla, nadam se.
LP
__________________
.... šta će didu ajfon?

Zadnje uređivanje silverado610 : 10.02.2015. at 16:04. Reason: internet je izbacio
silverado610 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 11:40   #127
Quote:
silverado610 kaže: Pogledaj post
Koliko znam, ako ste kooperant (a radila sam sa nekolicinom u građevinskom poduzeću koje je bio glavni izvođač radova) isti su morali staviti natpis PRIJENOS POREZNE OBVEZE čl.7, stavka 9. Te u privremenim situacijama i okončanim situacijama od 01.07.2013. godine više nema prikaza PDV-a.
Isto tako je nama investitor bez pdv-a mora fakturirati.
No, bilo je specifičnih slučajeva gdje se morao iskazivati pdv (ovisno o vrsti posla koju kooperant obavlja). Mi smo imali slučaj gdje je jedna firma napravila kuhinju "na kotače", te se takva gleda da se ne "ugrađuje", već je samo dostavljena. Isto tako, oni koji vrše prijevoz betona (a ne UGRADNJU), naravno moraju prikazati pdv. Možda sam vam nešto pomogla, nadam se.
LP
Da li mi možeš objasniti što se tiče privreme nesituacije i okonačene, kako ću na njima umanjiti primljeni predujam i na kojoj situaciji da oduzmem i kako ako to u ugovoru ne piše?
palonk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 17:15   #128
Porezna nam je odgovorila kako se lokali unutar trgovačkog centra također smatraju građevinama (htjeli smo biti sigurni pa smo pitali). E sad, mijenja se zakupac i izvodi se rekonstrukcija/adaptacija lokala za njega, on ulaže u opremanje lokala - da li se to može smatrati rekonstrukcijom kao podlogom za prijenos porezne obveze (pretpostavljam da za takve zahvate ne treba građevinska dozvola, obzirom da je trgovački centar posjeduje). Thx
ZgMartina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 13:14   #129
Quote:
palonk kaže: Pogledaj post
Da li mi možeš objasniti što se tiče privreme nesituacije i okonačene, kako ću na njima umanjiti primljeni predujam i na kojoj situaciji da oduzmem i kako ako to u ugovoru ne piše?
Pozdrav,
Prvo isprike... gore vidim da nisam stavila 5 iza 75... Puni naziv je:"Prijenos porezne obveze sukladno čl. 75. st. 3.a) i čl. 79. st. 7. Zakona o PDV-u“.

Nadalje... kako smo mi bili NARUČITELJ radova, najbolje znam s aspekta odnosa Naručitelj radova-kooperant.
Dakle ako je u kooperantskom (podizvoditeljskom) ugovoru bilo dogovoreno plaćenje 70% gotovina, 20% Avans (većinom su zadužnica, bank.gar. bile jamstvo).... Mi (likvidatori kooperanata)morali smo šefu financija ili diracu odnjeti Ug.u kojem smo bruto (po starome principu sa pdv) ili netto (novi prijenos) x20% izračunili i po primitku jamstva, uplaćivao im se AVANS (dobavljač dugovno).
E, kada su dolazile privremene situacije, npr. 10.000,00 kn (netto) x 20%=2.000,00 (bravo ja ), napravili smo nalog za temeljnicu i iznos od =2.000,00 kn zatvarao se iz otvorenog avansa na dobavljaču (potražno).
E sad... Mi smo imali posebne principe kako smo od kooperanata zahtjevali IZGLED naslovnice situacija... Nismo se obazirali na ništa što su oni stavljali naznake, osim ako smo se dogovorili (mail-om, pismeni trag), ako su oni htjeli da im se što više zatvori ili slično. Ista stvar ti je sa okončanom... makar se na njom mora paziti da li nam je dostavio kooperant sva potrebna jamstva za garantni rok, te ako više nije ostalo mjesta za zatvoriti avans, isti bi se tražio da nam uplati novac koji je ostao dužan po otvorenom avansu ili se znalo kompenzirati i slično.
Ne znam da li sam pomogla, kažem, ja nisam bila u ulozi kooperanta, a isto tako niti investitora....
To je to
__________________
.... šta će didu ajfon?
silverado610 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 13:08   #130
Molim nekog hitno mišljenje i pomoć..smatraju li se podvodni radovi, tipa sidrenje pontona, sidrenje plutajuće benzinske crpke (na moru) prijenosom porezne obveze i sidrenje betonskih blokova u more prijenosom porezne obveze? S obzirom da to nisu građevine..premalo ima informacija o takvim radovima..hvala
slatkasol is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 16:46   #131
Zbilja imaš neobičnu situaciju.
Ne znam odgovor, al preporučam ti da zatražiš pisano mišljenje PU.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 09:34   #132
Evo baš sam jučer složila i poslala dopis, jer stvarno čitala sam i stručne časopise i mišljenja na poreznoj, ali nitko se nije dotakao te teme. Nadam se da će mi odgovoriti makar u roku 30 dana.
slatkasol is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 09:41   #133
Mislim da bi brže dobila odgovor preko onog linka PIŠITE NAM na webu porezne.
Imaš tamo padajuće izbornike, biraš po redu, postaviš pitanje i pošalješ.
Odgovor stigne brzo, evo ja pitala nešto u vezi SNU i dobila sam odgovor za 3 dana.

Probaj i tako pitati, pa tko prije odgovori
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 23:43   #134
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Mislim da bi brže dobila odgovor preko onog linka PIŠITE NAM na webu porezne.
Imaš tamo padajuće izbornike, biraš po redu, postaviš pitanje i pošalješ.
Odgovor stigne brzo, evo ja pitala nešto u vezi SNU i dobila sam odgovor za 3 dana.

Probaj i tako pitati, pa tko prije odgovori
Sretnica, ja pitao prije mjesec dana, pa ponovio pitanje, ali odgovora nema
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 19:52   #135
Poštovani,

Molim pomoć, naime čitala sam prijašnje postove, ali nisam došla do zaključka, ako firma A fakturira građevinske usluge firmi B koja je ujedno upravitelj stambene zgrade račun za neke građ.radove , ide li ili ne prijenos porezne obveze????

Malo mi je nejasan sad taj prijenos, ako sam dobro shvatila firma A bi mogla imati veliki povrat pdv-a jer ako knjiži i priznaje pdv po svom kupljenom materijom (cemenet, pijesak...) a ire su bez pdv-a<???

Firma B ima pretporez i obvezu koji se poništavaju...
megi365 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 20:12   #136
Quote:
megi365 kaže: Pogledaj post
Poštovani,

Molim pomoć, naime čitala sam prijašnje postove, ali nisam došla do zaključka, ako firma A fakturira građevinske usluge firmi B koja je ujedno upravitelj stambene zgrade račun za neke građ.radove , ide li ili ne prijenos porezne obveze????

Malo mi je nejasan sad taj prijenos, ako sam dobro shvatila firma A bi mogla imati veliki povrat pdv-a jer ako knjiži i priznaje pdv po svom kupljenom materijom (cemenet, pijesak...) a ire su bez pdv-a<???

Firma B ima pretporez i obvezu koji se poništavaju...
Po meni ti se ne trebaš brinuti za firmu B.
Ako si registrirana za građevinske radove, i stvarno ih izvodiš, nije bitno kome (ako je naravno riječ o pravnoj osobi fakturiraš.
To je PPO.
__________________
Sve je važno.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 20:46   #137
Quote:
megi365 kaže: Pogledaj post
Poštovani,

Molim pomoć, naime čitala sam prijašnje postove, ali nisam došla do zaključka, ako firma A fakturira građevinske usluge firmi B koja je ujedno upravitelj stambene zgrade račun za neke građ.radove , ide li ili ne prijenos porezne obveze????

Malo mi je nejasan sad taj prijenos, ako sam dobro shvatila firma A bi mogla imati veliki povrat pdv-a jer ako knjiži i priznaje pdv po svom kupljenom materijom (cemenet, pijesak...) a ire su bez pdv-a<???

Firma B ima pretporez i obvezu koji se poništavaju...
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=19099
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 16:55   #138
edi i frajer

Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Malo sam u gužvi, no zalijepim ti kasnije mišljenje PU.
Može pomoć: Kod prijave obrasca PPO dobijem upozorenje:
1.2006.2032 OIB primatelja isporuke pod rednim brojem 1 za 1. mjesec tromjesečja je jednak OIB-u poreznog zastupnika, provjerite podatke.
Da li nešto griješim jer za istu firmu radi, ispostavljam račun bez PDV-a i ona je obveznik prenesenog PDV-a. Da li griješim ili je to samo upozorenje da ne bi griješio?
Hvala unaprijed.
edi i frajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2016., 18:32   #139
Pa po upozorenju ispada da je firma kojoj je fakturiran taj redni broj 1, ujedno i porezni zastupnik za firmu koja šalje PPO obrazac (porezni zastupnik piše dolje desno na zaglavlju e-PPO obrasca).
Ako je to istina, onda je obrazac vjerojatno dobar. Upozorenje je samo upozorenje, ali se može poslati obrazac.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2016., 19:10   #140
ppo obrazac

Da li treba predati ppo obrazac ako u proteklom tromjesečju nije bilo isporuka sa prijenosom porezne obveze
hvala
alfa25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:39.