Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2016., 18:02   #141
edi i frajer

Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Pa po upozorenju ispada da je firma kojoj je fakturiran taj redni broj 1, ujedno i porezni zastupnik za firmu koja šalje PPO obrazac (porezni zastupnik piše dolje desno na zaglavlju e-PPO obrasca).
Ako je to istina, onda je obrazac vjerojatno dobar. Upozorenje je samo upozorenje, ali se može poslati obrazac.
Riješeno: naprvoj stranici (zaglavlju) ne stavljati kvačicu u kućicu o poreznom zastupniku i sve OK
edi i frajer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 10:39   #142
molim pomoć!!!

mi smo građevinski obrt dobitaš. gradimo poslovni prostor i sad nas muči gdje i za što tražimo ulazne račune s prijenosom porezne obveze. recimo, projektant nam je izdao račun s pdv-om, a geodet s prijenosom porezne obveze. sad bi za temelje kupili željezo sami, a ne znamo da li da tražimo račun bez pdv-a, a što je najbolje ne znaju ni u trgovini.

molim dobru dušu da me prosvijetli jer mi je hitno. hvala!
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 10:50   #143
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
molim pomoć!!!

mi smo građevinski obrt dobitaš. gradimo poslovni prostor i sad nas muči gdje i za što tražimo ulazne račune s prijenosom porezne obveze. recimo, projektant nam je izdao račun s pdv-om, a geodet s prijenosom porezne obveze. sad bi za temelje kupili željezo sami, a ne znamo da li da tražimo račun bez pdv-a, a što je najbolje ne znaju ni u trgovini.

molim dobru dušu da me prosvijetli jer mi je hitno. hvala!
Imaš u propisima i tumačenjima točno određeno konkretno za što je propisan prijenos porezne obveze, općenito za građevinske usluge pa si pogledaj za sve što te zanima.

Trgovci bi morali sami znati (mislim na poduzetnike koji ti izdaju račune) za što trebaju raditi reverse charge, to im nisi dužna ti govoriti tj. učiti ih. U svakom slučaju naglasak ti je na uslugu, pazi na to!
BILANCEDIN is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 11:14   #144
Quote:
alfa25 kaže: Pogledaj post
Da li treba predati ppo obrazac ako u proteklom tromjesečju nije bilo isporuka sa prijenosom porezne obveze
hvala
Malo je možda kasno za odgovor za prvi kvartal, ali odgovor je ne

Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
molim pomoć!!!

mi smo građevinski obrt dobitaš. gradimo poslovni prostor i sad nas muči gdje i za što tražimo ulazne račune s prijenosom porezne obveze. recimo, projektant nam je izdao račun s pdv-om, a geodet s prijenosom porezne obveze. sad bi za temelje kupili željezo sami, a ne znamo da li da tražimo račun bez pdv-a, a što je najbolje ne znaju ni u trgovini.

molim dobru dušu da me prosvijetli jer mi je hitno. hvala!
Ima na prethodnoj stranici par mišljenja koje su kolegice linkale, a i ovdje pogledaj:
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=18694
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 12:20   #145
Ima na prethodnoj stranici par mišljenja koje su kolegice linkale, a i ovdje pogledaj:
[url]http://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=18694[/url


hvala. silno sam glupa. napisala sam da smo građevinski obrt, a prijevoznički obrt smo

čitala sam malo tu temu, ali ima kombinacija da te glava zaboli. ako sam dobro shvatila, to se odnosi samo na usluge i usluge ugradnje materijala, ali ne ako samo kupuješ materijal?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 16:44   #146
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
molim pomoć!!!

mi smo građevinski obrt dobitaš. gradimo poslovni prostor i sad nas muči gdje i za što tražimo ulazne račune s prijenosom porezne obveze. recimo, projektant nam je izdao račun s pdv-om, a geodet s prijenosom porezne obveze. sad bi za temelje kupili željezo sami, a ne znamo da li da tražimo račun bez pdv-a, a što je najbolje ne znaju ni u trgovini.

molim dobru dušu da me prosvijetli jer mi je hitno. hvala!
Vi, kao kupac, ne tražite ništa... onaj tko ispostavlja račun to treba znati.
Imaš tumačenja mali milijon, ovisi o čemu se radi. Nije bitno koja je vaša djelatnost, nego koje vam se usluge obavljaju i da li se te usluge smatraju građevinskim uslugama ili ne.

ako samo kupuješ materijal nema prijenosa porezne obveze jer se radi o čistoj trgovini.
Ali ako angažiraš građevinsku firmu da ti izgradi poslovnu zgradu, onda imaš prijenos porezne obveze za veći dio toga.

Ako ti netko izda račun s prijenosom porezne obveze, pazi da ta ti isto tako prikažeš jer to porezna uprava prati
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 08:33   #147
puno hvala
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 12:51   #148
MolimVas još jednom pomoć da vidim dal sam dobro shvatila. Naime vodim obje firme, a nova sam u svemu tome i sva sam se pogubila

1. radovi se financiraju iz uplaćene pričuve
obje firme su obveznici pdv-a
ako firma A koja je izvođač radova fakturira građevinske usluge firmi B koja je ujedno upravitelj stambene zgrade (pored toga se bavi i mnogim drugim djelatnostima) račun za neke građ.radove ide prijenos porezne obveze.

Naime , onda mi je firma A u velikom pretporezu jer će knjižiti sve ulazne račune za materijal, a na izlaznom je prijenos

dok firma B (upravitelj) tu uru knjiži kao pretporez i obvezu

U tom slučaju upravitelj zgrade - porezni obveznik koji je upisan u registar obveznika PDV-a kao isporučitelj usluge prema obvezno-pravnom odnosu koji postoji između njega i suvlasnika zgrade, izdaje račun s obračunanim PDV-om za obavljene građevinske usluge suvlasnicima koji nisu porezni obveznici upisani u registar obveznika PDV-a. Isti nemaju pravo na odbitak pretporeza i u tom smislu su krajnji potrošači koji snose trošak PDV-a za obavljene radove na zgradi.


i ako sam dobro zaključilja tad će mi firma B imati obvezu PDV po tim izlaznim računima...

ne može li jednostavnije firma A izvođač fakturati te usluge s pdvom na suvlasnike ???
megi365 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2016., 10:26   #149
Molim pomoć..Hrvatska firma u sustavu PDV-a, dobiti će ulaznu fakturu od stane firme iz Švicarske,za uslugu glazbenog nastupa DJ-a u Hrvatskoj.Znači Švciraska nije u Eu te nas zanima da li se obračunava PDV sa pravom odbitka i obveze PDV-a po čl. 17 st.1 prijenos porezne obveze
__________________
sutra je novi dan...misliti cu o tome sutra!
Tintinila79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 12:32   #150
prijenos porezne obveze -elektroinstalacije

Da li netko zna da li se može koristit PPO za radionicku izradu razvodnih ormara s opremom i ugradnju istih u postojeću građevinu (nije nova izgradnja) uz to ide i polaganje kabela od postojecih ormara do novih ?
mala_kiara is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 12:55   #151
Mislim da na stranici porezne među mišljenjima imaš pojašnjeno. Pogledaj malo po arhivi.
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?kat=true
klikni na pdv, pa na tuzemni prijenos porezne obveze
Čini mi se da sam to jednom vidjela tamo negdje.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 12:55   #152
Quote:
mala_kiara kaže: Pogledaj post
Da li netko zna da li se može koristit PPO za radionicku izradu razvodnih ormara s opremom i ugradnju istih u postojeću građevinu (nije nova izgradnja) uz to ide i polaganje kabela od postojecih ormara do novih ?
Vjerojatno da:

Međutim, kako je već prije navedeno, ukoliko se obavljaju radovi kao što su popravci i zamjene vodiča i kablova, odnosno samih instalacija, prijenos porezne obveze se primjenjuje. Na građevinske radove (najčešće zidarske, kao što su dubljenje zidova, odnosno štemanje, parketarske i slične) bez kojih nije moguće popraviti ili zamijeniti vodiče ili kablove, također se primjenjuje prijenos porezne obveze.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 10:37   #153
još o PPO

Sad ću ja nešto glupo..Ako smo tromjesečni obveznik za PDV da li se i PPO
predaje tromjesečno?!
jmima is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 12:21   #154
Quote:
jmima kaže: Pogledaj post
Sad ću ja nešto glupo..Ako smo tromjesečni obveznik za PDV da li se i PPO
predaje tromjesečno?!
PPO se i inače predaje tromjesečno bez obzira da li si mjesečni ili tromjesečni obveznik pdv-a.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 17:19   #155
Firma je sagradila apartmane za prodaju prije 6-7 god ali ih još nije prodala, vodimo ih kao zalihu na kto 630. Zbog nevremena je došlo do prokišnjavanja
jednog apartm i oštećenja parketa i krova. Da li fakture dobavljača za popravke knjižim na 412 kao tekuće održ ili na 630 povećanje zaliha?!
Račun još nije došao, ne znam hoće li biti s PDVom ili prijenos PPO.
Šta vi kažete?! Hvala.
jmima is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 10:51   #156
Evo,dobili smo račun.Piše sanacija krova itd sve specificirano po stavkama,
neto iznos plus pdv. Je li račun trebao doći kao PPO ili to mene ne treba biti
briga.?! Smijem li odbiti na ovom računu pretporez iako nema ovjerenog
pečata nadzornog organa? Je li ovo ide na trošak tekućeg održ. ili na povećanje
zaliha?!! Pliz, hitno mi je...
jmima is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2017., 18:25   #157
https://www.porezna-uprava.hr/HR_pub....aspx?id=19131
Sve ti je napisano. Pogledaj gradjevinski radovi i odrzavanje
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 13:15   #158
Hvala draga Lili. Ja sam shvatila da ovaj racun mora biti sa PPO ali nije tako
fakturiran. Darsey je rekla da onaj tko fakturira mora znati. Da li da trazim
ispravak kako ne bi bilo problema kod odbitka pretporeza
jmima is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 15:41   #159
Svakako trazi ispravak i to pismeno.
PPO nije opcija nego obaveza. Ne bi smjela koristiti predporez po neispravno izdanom racunu.
Slobodno im naljepi misljenje porezne
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 16:07   #160
Hvala, srce si. Jos me zanima da li da radove knjizim na trosak 412 ili na zavisne troskove nabave 650 buduci je objekat namijenjen prodaji i vodi se
kao zaliha robe na 630.
jmima is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:25.